1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Türkiye'de aile terbiyesi nasıl veriliyor ?

Artık aile terbiyemiz modernleşti. Eskisi hiç matah değildi ama, genç ana-babalar şu anda işin şeyini çıkarmakla meşguller.

Eskiden çocukların hiçbir hakkı yoktu. Ağızlarını açamazlardı. "Sus, sen bilmezsin!", "Sus, büyüklerin yanında konuşulmaz!", vesaire. Sonuçta çocuk pısırık, insan içinde konuşamaz yetişirdi. Şimdi iş tersine döndü. Büyükler küçüklerin yanında konuşamıyor.

İkisi de arkadaşım bir ana-baba var, çocukları misafirin yanında ne kadar bilgiç olduklarını hiçbir misafire (gece yarısı izin alıp kalkana kadar!) bir saniye söz hakkı tanımamak şartıyla sergiledikleri zaman, lafı ustaca ortak konulara çevirecek yerde hayran hayran ağzının içine bakıyorlar veledin ve velet de okulda arkadaşlarıyla yaptığı geyik muhabbetini bire bin katarak bütün gece kemal-i âfiyetle anlatıyor da anlatıyor.

Bir arkadaşım var, kızı geçenlerde kendisine herkesin içinde bir yemekte "Kapa çeneni!" dedi, annesi de çenesini kapadı, üstelik "Pardon" dedi. Bu kız, yine bir misafirlikte, annesi kendisine bişey sorduğunda, "Sana açıklamak zorunda değilim" dedi ve yine dediği yanına kâr kaldı.

Hadi bunlar benim alıştığım çevreden. Geçen gün doğu illerimizden birine gittik. Üç yaşındaki oğlan çocuğu biz kebapçıya inerken arabada kalacağım diye tutturdu. Ana-babası çıkartamadılar. Üstüne üstelik bir de anahtarı aldırmadı. "Yahu, kazara arabayı çalıştırabilir" dediğimizde annesi "Vermez ki..." dedi.

Bir başka arkadaşım var, onu unutuyordum, çocuğu "Ben bu yemeği istemem!" dediği zaman yediremiyor ve çocuk bunu köfte-pilav dışındakiler için tekrarlıyor. Sonuç mu ne oluyor, daha aklı başında biri olan babası bu anne evde yokken yedirdiği zaman oturup yiyor. Dahası, çok disiplinli bir yer olan yuvaya gitmek için çocuk çırpınıyor ve uyanır uyanmaz fırlayıp oraya gidiyor. Bunun bir anlamı olmalı.

* * *
    Eski terbiyenin çocuk üzerindeki olumsuz etkilerini kendimizden biliyoruz; tartışmaya bile gerek yok. Ama bu "yeni" (ve fevkalade yaygın) terbiyenin de terbiye olmadığı açık. Çocuklara yazık oluyor.

Bu "yeni ana-babalar" galiba üç sınıfa ayrılıyor. Birincisi, "Ah, yapamıyorum bi türlü!"cüler. Bunlar zavallı. İkincisi, "Kim uğraşacak?"cılar. Bunlar on beş gün kadar uğraşıp çocuğa bibloların ellenmeyeceğini öğretmek yerine, hepsini on beş dakikada toplayıp kurtulmayı marifet sayanlar; çocuk yetiştirecek sabırları yok. Üçüncü sınıf ise, "Şahsiyeti gelişir"ciler. Bunlar ukalâ dümbeleği. Bunlara göre, çocuğa hiçbir yasak koymazsan bu çocuk için çok iyi olur. Oysa pedagoglar "Çocuğu büyük yatağa yatırmayın, elini kolunu sağa sola atınca yatağının sınırlarına dokunsun, sınırlarını bilsin, sınırını bilmeyen çocuk mutsuz olur" diyorlar. Aynen böyle düşünüyorum. Çocuk için, sevgi dolu bir disiplinden daha mutlu edici bişey düşünemiyorum.
    ALINTI( GÜZEL TESPİT )

Re: Türkiye'de aile terbiyesi nasıl veriliyor ?

fevkalade dogru tespitlerle donatılmış bir yazı çıktısını alıp altına imza atacagım derecede katılıyorum çocugunuzla arkadaş gibi olun laflarının eseri bu arkadaş olunuyor ama saygı faktörü ortadan kalkıyor o zamanda iki taraflı yaman çelişki bu konuda sorunu olanlara bol şans

3. Re: Türkiye'de aile terbiyesi nasıl veriliyor ?

yazına tamamıyle katılıyorum.

+1

bizim evde yok böle bişi

evet fikirlerini alırız demokratızdır ama bana kapa çeneni derse bi kaparım çenelerini şok olurlar

Dogru soze ne diyebilirim? Kim yazdiysa dogru yazmis.

Etrafimda, buyukler bir konuyu tartisirken lafa karisan, ya da fikri sorulan kucuk insanlar ile dolu...

aylin_İleri yazdı:
    bizim evde yok böle bişi

evet fikirlerini alırız demokratızdır ama bana kapa çeneni derse bi kaparım çenelerini şok olurlar
    Iyi yasa emi Aylincigim, cok guldum

7. Re: Türkiye'de aile terbiyesi nasıl veriliyor ?

ben yakın çevremde (iş-aile)bu tür olaylara çok tanık oldum ve dediğin gibi üzücü ve ezici bir durum ...benimde 5 yaşında oğlum var ve üniversitede hocalarımızın bize aşıladığı disiplin şeklini uyguladım:
    - KADİFE ELDİVEN İÇİNDE DEMİRDEN EL OLUN...
    bunu çok iyi yaptığımı sanıyorum çünkü oğlum yaşına rağmen sınırlarını bilen ve olmaz dendiğinde nedenini anlayabilen ve duygularını bize anlatarak biz haksızsak bizi uyaran bir çocuk,ben katı,sevgisiz ve ataerkil disiplin şeklini kendi ailemdede yaşamadım ve mutlu bir aile ortamım oldu.Bir arkadaşım 6 yaşındaki oğlunun sabah kalkıp okula gitmekte zorlandığını anlatmıştı,bende geç mi yatıyor diye sordum ve aldığım yanıt karşısında şok oldum:
    -gece biz yatırmak istiyoruz yatmıyor,bize vuruyor,bağırıp ağlıyor ve biz yatana kadar onun istediği kanalları izliyoruz,biz yatacağımız zamanda yatmıyor biz yatıyoruz o istediği zaman yatıyor artık gece 1,2,3 kaç olursa ,bazende koltukta uyuyor sabah kaldırmaya uğraşıyoruz...
    diyecek sözüm yok ailecek psikoloğa gidin bence dedim...
    çocuklarımızı moder dünyanın gereklerine bgöre yetiştirelim derken sapla samanı karıştırmayalım ,bunun zararını yıllar sona görecek olan yine bizleriz,bu çocuk neden böyle oldu ki diye hayıflanmayalım...ne demiş atalarımız
    AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR......

ececeren yazdı:
    .

Eskiden çocukların hiçbir hakkı yoktu. Ağızlarını açamazlardı. "Sus, sen bilmezsin!", "Sus, büyüklerin yanında konuşulmaz!", vesaire. Sonuçta çocuk pısırık, insan içinde konuşamaz yetişirdi. Şimdi iş tersine döndü. Büyükler küçüklerin yanında konuşamıyor.

)
    bu bolum haric katiliyorum. zira bizde susturulduk yeri geldiginde. sosyal kontrol coktu. anne babamizdan haric tum yetiskinlerin soz hakki vardi uzerimizde. bir buyugumuz bisey dese dinlerdik mecburduk.

ama pisirik ve ve insan icinde konusamaz degildik.

annem bize birsey demezdi. bakislarindan anlardik.

annem bize birsey demezdi. bakislarindan anlardik.
    Ay evet, misafirlige gidilir, Ebru birsey icermisin? diye sorduklarinda, annem'in gozunden ve kaslarindan ne demem gerektigini!!! bilirdim.

Simdiki cocuklar laf arsizi

evet arkadaslar yazdıklrınız cok dogru ama sımdıkı cocuklar bızım zamanımızdakı gıbı degıl kucuk ınsanlar demek daha dogru ama cok serbest bırakmakta cocuga fayda degıl zarar verır bıraz sınırlarını bılmelıler ama cok kucuklerde bu bıraz zor oluyor