Okul öncesi eğitim kurumlarına talebin artması nedeniyle çocuklar, oluşturulacak komisyon tarafından okullara yerleştirilecek. Çocuklar, oturdukları yere en yakın okul öncesi eğitim kurumuna kaydedilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, daha önce 08.00-17.00 saatleri arasını kapsayan anaokullarındaki tam gün eğitim, uygulama sınıflarında aynı çocuk grubuna yönelik olarak günün sabah ve öğleden sonraki bölümlerini kapsayacak şekilde yapılacak. Yarım gün eğitim, okul öncesi eğitim kurumlarında günde 6 çalışma saati süresini aşmayacak şekilde sabah veya öğleden sonra verilebilecek.

Bu kurumlarda eğitim yılı süresi, 180 işgünü olacak. Ancak, kurumların eğitim-öğretim yılı içinde eğitime açılması ve zorunlu olarak eğitime ara verilmesi durumlarında bu süre aranmayacak.

Yeni düzenleme ile sınıf mevcudu sayısı da 20'den 25'e çıkarılırken, 10'dan az sayıda çocuk için sınıf açılamayacak.
Okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklar için düzenlenen eğitim etkinlikleri aralıksız olacak.

Bir çalışma saati süresi 50 dakika olarak uygulanacak ve tam gün eğitim yapılan okullarda öğle yemeği için 60-90 dakika arasında süre verilecek. Bu sürede öğretmenler çocukların düzenli olarak yemek yemelerini sağlamak için çocuklarla birlikte yemeğe katılacaklar. Bu süre öğretmenlerin günlük çalışma saati sürelerinin hesaplanmasında dikkate alınmayacak.

Okulun öğretim şekline bakılmaksızın ana sınıflarında ikili eğitim yapılacak. Ancak, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı taktirde, yarım gün eğitim de yapılabilecek.
Yaz aylarında yapılan eğitimde, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklara öncelik tanınacak.

ÇOCUK YERLEŞTİRME KOMİSYONU

Okul öncesi eğitim kurumlarına talebin artması nedeniyle ilköğretim okulları için uygulanan yerleştirme sistemi, anaokullarında da yapılacak.

Çocukların oturdukları yere en yakın okul öncesi eğitim kurumuna kaydedilmeleri esas olacak ve çocukların yerleştirilecekleri okulları, sınıfları belirlemek üzere il, ilçe merkezlerinde Mayıs ayı içinde ”Çocuk Yerleştirme Komisyonu” kurulacak. Kontenjanı dolmayan kurumlara bölge dışından da çocuk kaydı yapılabilecek.

Okullara kayıt sırasında bundan sonra okulda görevli personelin çocuklarına öncelik tanınmayacak.

Öğretmenler, bundan böyle okulda verilen kahvaltı ve öğle yemeğine çocuklarla birlikte katılacak ve düzenli şekilde yemek yemelerini sağlayacak.

Okul öncesi eğitim kurumlarına ödenecek aylık aidatlar, velilerin istekleri dışında topluca tahsil edilemeyecek. Eğitim kurumu için belirlenen ücretin dışında kayıt için velilerden ayrıca ücret alınmayacak.

KAYNAK;HURRIYET.COM.TR