1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Taylan da ilk defa beta oldu.zoraki bir penicilin aldik.(beta hk bilgileri okumanizi tavsiye ederiz)

sitede arama yaparken bula bula eskiden kendi yazdigim forumu buldum.o forumda vildanin yazdiklarini iyi okumamamisim ki yeni seyler ogrendim... ozellikle kucuk dilin de sismesi, kizarmasi olayi ayni. bugune kadar bogazi hic boyle sismemisti. cok degil ama atesi de var.

demek ki neymis, aci nerendeyse kalbin (ve beynin) ordaymis!

size de tavsiye ederim bu forumdaki bilgileri yeniden okuyun ya da bilmeyenler ogrensin!acip aramaya zamani olmayanlar icin asagidaki cevaplar kismina da kopyaladim.

yarin sabah solugu dr da alacam. cozum antibiotik ama burada antibiotigi ancak silah zoruyla alirsin gibi bir durum var!

aslinda akil danismayacaksam sirf cocuklar hastalandi diye forum acmayi sevmiyorum ama ben bile kendi actigim forumdaki bilgileri unuttuysam...
    boyle konularin sik sik gundeme gelip beynimize yer etmesinde fayda vardir diye dusundum.

------------------------------------------

gittim dr 2 saat sira bekledik. bugun daha canliydi taylan.
    dr bogazina bakti bol bol sivi al ki atesin cikmasin dedi.
    nuorefen alsin dedi..sonra da iyice netlestirdi paracetemol diye... hani su bazi ilaclarla etkilesip de dokulari olduren hastaliga donusmesin diye onlem herhalde.

bu kadar mi deyince..eh bogaz iltihabi olduguna gore penicilin yazabiliriz dedi. ve yazdi.

olay su ki burada ulusal saglik sistemi daha fazla acik vermesin diye drlar cok zor ilac yaziyolar.
    16 yas alti cocuklara ilaclar paarasiz. bayagi ince eleyip sik dokuyorlar ilac yazmadan.

belki de bu kadar mi, antibiotik vermeyecekmisiniz? demesem vermeyecekti.

neyse yine de ogleden sonra okula gitmek istedi, ben de gonderdim. siniftan kaptigina gore sinifa bulastirmanin da tek suclusu taylan olmaz diye

vildan'in verdigi bilgiler

BETA

Beta Hemolitik Streptokokların Neden Olduğu Bademcik İltihabı

A-Grubu Beta hemolitik streptokoklar, bakteri türü mikroplardır. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda birarada bulunan insanlarda boğaz iltihaplanmalarına, yani farenjite neden olurlar. Streptokoklar, solunum yollarından havayla çıkan damlacıkların insandan insana geçmesiyle bulaşırlar. En sık 5-15 yaş arasındaki çocuklarda hastalık yaparlar.

Hastalığın belirti ve bulguları nelerdir ?

Boğaz ağrısı ve ateşi olan çocukların yaklaşık %10'unda A-Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı vardır. Boğazın (farenks) ve bademciklerin (tonsiller) iltihaplanması olan farenjit ve tonsillit nedeniyle çocuğun yutkunması ve beslenmesi güçleşir, kötü ağız kokusu olur. Streptokok farenjiti olan çocuğun ateşi genellikle 38°C'den yüksektir; titremeler, vücutta ağrılar ve iştahsızlık olur. Birlikte karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi karın belirtileri de bulunabilir. Bakıldığında bademcikler ve boğazda kızarıklık, küçük dilde şişlik ve bademcikler üzerinde beyaz lekelenmeler görülür. Alt çene kemiğinin köşesinde ve boyunda lenf bezleri şişmiş olabilir.

Bazen streptokok iltihaplarında, mikropların salgıladığı toksinler deride yaygın kızarık biş döküntüye neden olur. Bu durumda hastalığın adı "kızıl"dır ve genellikle boğaz iltihabının 2.gününden 6.gününe kadar sürer. Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilmiş streptokok iltihapları, nadiren ateşli romatizma adı verilen ve kalp romatizması ile eklem iltihaplarına neden olabilen bir hastalığa da yol açabilirler. A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihaplarının bir diğer nadir komplikasyonu da, hastalığın başlangıcından 2-3 hafta sonra ortaya çıkabilen böbrek iltihabıdır. Streptokoklar ayrıca sinüzite, orta kulak iltihabına, zatürreye ve deri iltihaplarına da neden olabilirler.

Beta bulaşıcı mıdır ve önlenebilir mi ?

Hastalık sırasında beta mikrobu bulaşıcıdır. Bazı çocuklar streptokok mikrobunun taşıyıcısı olabilirler. Boğaz kültürlerinde beta üremesine rağmen kendilerinde hiçbir hastalık belirtisi bulunmayan okul çağındaki taşıyıcı çocukların oranı %5-15'dir. Taşıyıcılığın tedavisi için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Streptokoklara bağlı boğaz iltihaplarını önlemenin kesin bir yöntemi yoktur. En güvenli yol, evde boğaz iltihabı olan bir kişi varsa, bu kişiyle çok yakın temasta bulunmamak ve genel hijyen kurallarına dikkat etmektir.

Beta nasıl tedavi edilir ?

Çocuğunuzun boğazında A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabından şüphelendiğinde, doktorunuz boğaz kültürü yapılmasını isteyecektir. Eğer boğaz kültüründe üreme olursa bu inceleme mikrobun türünü tayin edecek ve hangi antibiyotiklerin tercih edilebileceğini bildirecektir. Çocuğunuzda A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı olduğu kesinleşirse, ağızdan ya da enjeksiyon şeklinde verilebilen bir antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekecektir. Tedavi süresi 10 gündür.

Beta kaç günde iyileşir ?

A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihaplarının inkubasyon dönemi (bulaşma ile hastalık oluşma arasında geçen süre) genellikle 7-10 gündür. Boğaz iltihaplarında ateş genellikle 5 gün içinde düşer, bunu takiben boğaz şikayetleri de azalır. Antibiyotik tedavisi genellikle 10 günde tamamlanır. Eğer belirtiler düzelmişse ve ateş yoksa, antibiyotik tedavisinin başlanmasını takibeden 48. saatten sonra çocuğunuz okula gidebilir. İlk 48 saatte bulaşıcılık devam eder ve okuldaki başka çocukların da hastalanması için risk oluşturur. Şikayetler kısa sürede kaybolsa bile, ilaçlar doktorunuz tarafından önerilen süre ve dozda kullanılmaya devam edilmelidir.

Evde ne yapabilirim ?

Eğer çocuğunuz boğaz ağrısı nedeniyle yemekte güçlük çekiyorsa yumuşak veya sıvı gıdaları tercih edin. Çocuğunuzun bol sıvı almasını (su, meyve suları vb) ve istirihat etmesini sağlayın.

Oda havasının nemlendirilmesi, çocuğunuzun boğaz şikayetlerini azaltacaktır. Eğer boyunda ağrılı lenf bezi şişlikleri varsa, boyuna nemli ve ılık bir havlu koymak onu rahatlatabilir.

İlaçları doktorunuzun önerdiği süre ve dozda kullanmaya özen gösterin. Bu, ateşli romatizma ve bademcikler etrafında abse gelişmesi gibi komplikasyonların önlenmesi için mutlak gereklidir.

Doktora ne zaman başvurmak gerekir ?

Çocuğunuzun boğazında streptokok iltihabının belirtileri varsa, özellikle de evde veya okulda başka birisinin yakın zamanda streptokok iltihabı geçirdiğini biliyorsanız doktorunuza başvurun.

Eğer çocuğunuz streptokok iltihabı için tedavi altındayken şu belirtilerden birini görürseniz yine doktorunuza başvurun: ateşin düştükten birkaç gün sonra tekrar yükselmeye başlaması, deri döküntüsü, kulak ağrısı, koyu veya kanlı burun akıntısı, öksürük ve balgam çıkartma, göğüs ağrısı, solunum güçlüğü ve aşırı halsizlik, havale geçirme, eklemlerde şişlik ve ağrılı kızarıklık, bulantı ve kusma.

http://www.geocities.com/yorulmazi/disease/beta.htm

benim bulduklarim/ozellikle ilk bolumdeki ilaclara dikkat!

Bakin ingilizce bilenler bunu okusun, cok ilginc. BILMEYENLER ICIN KISACA:
    VUCUDUNUZDAKI BETA STREP BAKTERISI SIZI HASTA ETMISSE ibuprofin, aspirin, Motrin VE Tolectin GIBI ILACLARI ALDIGINIZDA KAS VE DERI ERIMELERINE, KOL BACAK KAYIPLARINA HATTA OLUME BILE NEDEN OLUYOMUS. ADI "ET YIYEN BAKTERI"YE CIKAN BU BETA STREP BU ILACLARLA YAPTIGI ACAYIP ETKILESIM NEDENIYLE YENI BIR HASTALIKMIS GIBI ALGILANIYORMUS AMA BILINEN BETAYMIS!!!
    YENI ZELLENDEDE HASTALIGI BU BOYUTTA YASAYAN 7 HASTADAN BESI BU TIP ILACLAR ALMIS ONCESINDE....

Over the last several years, you've heard stories about a flesh-eating bacteria that can dissolve muscles and skin, leading to amputations and even death. This supposedly new disease may be caused by taking non-steroidal anti inflammatory drugs such as when you are infected with a beta strep germ (1). A report in the New Zealand Medical Journal shows that five of seven cases of flesh-eating bacteria occurred in people who took these pain medicines.

When you get an infection, certain white blood cells called macrophages produce a chemical called tumor necrosis factor, which travels to your brain and causes your body to produce prostaglandins that cause fever and shut off tumor necrosis factor. Aspirin and nonsteroidal anti inflammatory drugs block the production of prostaglandins, causing the white blood cells to keep on producing tumor necrosis factor. This can allow the bacteria to spread through the body, producing toxins which dissolve tissue and even cause shock and death.

There are progressive warning signals that tell you that you could have this type of infection. First, you develop a sore throat or you cut or bruise your skin or stick yourself with a thorn or splinter. Usually the pain of a throat infection or a wound lessens with time. Progressively increasing severe pain is a signal that you have a serious infection. Contact a doctor immediately if you develop severe pain, a fever, a red streak starts to extend toward your heart, or your lymph nodes start to swell and hurt.

The beta strep bacteria do not dissolve flesh. They produce toxins that dissolve flesh, so once you have this condition, antibiotics may get rid of the bacteria, but they do not get rid of the toxins that cause the damage. Infections with beta strep bacteria can be cured readily if you take antibiotics early enough and avoid taking aspirin or any pain medications. Jim Henson, the creator of the Muppets, died of a beta strep infection because he did not seek treatment early enough.

1) New Zealand Medical Journal March, 1995.

Re: Taylan da ilk defa beta oldu. sitede arama yaparken bula bula eskiden kendi yazdigim forumu buldum.

Arin cim
    cok gecmis olsun Taylan cigima,

ne ilginc degil mi, bir seyler ararken yine kendi yazdiklarina geri dönmek

bence bu durumda kesin antibiyotik verilir cünkü baska bir tedavi sekli olamaz.
    denis de gecen yil KIZIL olmustu hatta bebegede bulastigi icin ona da antibiyotik icirmistik 3 gün.

umarim özge ye bulasmadan atlatir yakisikli adam)

simdi anladim mailime cevap gelmeyince kesin isi var demistim, tekrar gecmis olsun.!

5. Re: Taylan da ilk defa beta oldu. sitede arama yaparken bula bula eskiden kendi yazdigim forumu buldum.

Arin cok gecmis olsun da beta virutik bir hastalik niye cozum antibiyotik. Esen Meltem'e hic ilac vermedi doktorumuz. Sadece bol bol sivi tuketti, o kadar. Bir de ates dusurucu agri kesici.

Ok simdi okudum sorumun cevabini.

Re: Taylan da ilk defa beta oldu. sitede arama yaparken bula bula eskiden kendi yazdigim forumu buldum.

Geçmiş olsun.

7. Re: Taylan da ilk defa beta oldu. sitede arama yaparken bula bula eskiden kendi yazdigim forumu buldum.

geçmiş olsun

sibel

kitaplar ve anneler forumu di mi?

iki arada bi derede yazmiyim fln dedim kacmis gitmis...sitemizin dogasi geregi

ozgeye kesin gecer! daha yeni duzeldi oysa..hatta duzeldi bile sayilmaz...
    neyse ne kadar cok mikrop o kadar guclu bagisiklik sisitemi diyelim bari.

Re: Taylan da ilk defa beta oldu.zoraki bir penicilin aldik.(beta hk bilgileri okumanizi tavsiye ederiz)

bilmemgerek yazdı:

neyse yine de ogleden sonra okula gitmek istedi, ben de gonderdim. siniftan kaptigina gore sinifa bulastirmanin da tek suclusu taylan olmaz diye

Arın, hastalık forumunda güleceğim aklıma gelmezdi..
    geçmiş olsun.. forumu okuycam şimdi..

10. Re: Taylan da ilk defa beta oldu.zoraki bir penicilin aldik.(beta hk bilgileri okumanizi tavsiye ederiz)

Geçmiş olsun Arın.