1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 33 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

Çocukluğumda bu türküyü dinler "asla ben annemden ayrılmam" derdim.

Ne oldu bak şimdi aramızda uzun uzun yollar var.Bazı sabah kalktığımda söylerim bu türküyü.....

"yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
    Arşı arşı memlekete kız vermesinler"

Büyüsekte,boyumuzca çocuklarımız olsa da,hatta büyükanne olsakta anne özlemi çıkmaz içimizden.
    Sağ oldukları için dualar ederiz teselliyi "hayattalar ya varsın uzakta olsunlar" demekte buluruz.
    Ama bazen teselliler yetersiz gelir.Annemin özlemi içimden çıkmaz gözlerim yaşla dolar.Ne kadar büyürsem büyüyeyim ben annemim nazlı kızıyım.Ne kadar büyürsem büyüyeyim onun sıcacık dizlerine yatmaya ihtiyaç duyarım.
    Bazen Furkan koşarak gelir "dünyanın en rahat yeri ana kucağıymış" der sıkı sıkı sarılır bana.Hem sevinirim hem üzülürüm.Anneme sarılmayalı ne kadar uzun zaman olmuş hissederim özlemler, uzaklık boynumu büker..........

Annesi, babası, kardeşleri yanında olana imrenirim.Canları sıkıldığın da kapılarını hiç bir şey düşünmeden çalabilecekleri yakınları vardır.Oysa gurbetlik öyle değil....

Hastalanırsın yanında senle ilgilenen çoculardan başkasını bulamazsın hatta bazen öyle bir zamanda hastalanırsın ki eşinde şehir dışın da olur sen iyice kimsesizliğini hissedersin.En çok canını yakan da kalabalık bir ailenin çocuğu olduğun halde kimsesizliği yaşamaktır.

Gurbetlik dostlara sıkı sıkı sarılmayı öğretir.Dostlardır zor anınızda yanınızda olan.Hatta bazı dostlar vardır ki kardeşten ileridir.

Bu sabah artık kardeşten ileri olan dostumla güne başladım.

Şimdi ikimizinde dinlediği bir şarkı var "ağlayalım beraber" gel biz bunca zaman ağladık bundan sonrada beraber gülelim

Re: Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

su an ekleyecek bir seyim yok cok iyi ifade etmissin.
    mesafelerdir bizi ayiran sadece, arda boylari en sevdigim türkülerden..

aysegül kardesten ileri olan dostunla güne basliyorsun ,
    bak bende o da yok burada

eyvallah arkadasim

Ayşegül yine duygusallığın had safhaya erişmiş arkadaşım. Senin bir anne kucağına ihtiyacın var anlaşılmıştır.

Ben annemle aynı şehirdeyim ama aramızda 50 km var.Ben de annesiyle dipdibe oturanlara özeniyorum valla

Ayşegül_ yazdı:
    Çocukluğumda bu türküyü dinler "asla ben annemden ayrılmam" derdim.

Ne oldu bak şimdi aramızda uzun uzun yollar var.Bazı sabah kalktığımda söylerim bu türküyü.....

"yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
    Arşı arşı memlekete kız vermesinler"

Büyüsekte,boyumuzca çocuklarımız olsa da,hatta büyükanne olsakta anne özlemi çıkmaz içimizden.
    Sağ oldukları için dualar ederiz teselliyi "hayattalar ya varsın uzakta olsunlar" demekte buluruz.
    Ama bazen teselliler yetersiz gelir.Annemin özlemi içimden çıkmaz gözlerim yaşla dolar.Ne kadar büyürsem büyüyeyim ben annemim nazlı kızıyım.Ne kadar büyürsem büyüyeyim onun sıcacık dizlerine yatmaya ihtiyaç duyarım.
    Bazen Furkan koşarak gelir "dünyanın en rahat yeri ana kucağıymış" der sıkı sıkı sarılır bana.Hem sevinirim hem üzülürüm.Anneme sarılmayalı ne kadar uzun zaman olmuş hissederim özlemler, uzaklık boynumu büker..........

Annesi, babası, kardeşleri yanında olana imrenirim.Canları sıkıldığın da kapılarını hiç bir şey düşünmeden çalabilecekleri yakınları vardır.Oysa gurbetlik öyle değil....

Hastalanırsın yanında senle ilgilenen çoculardan başkasını bulamazsın hatta bazen öyle bir zamanda hastalanırsın ki eşinde şehir dışın da olur sen iyice kimsesizliğini hissedersin.En çok canını yakan da kalabalık bir ailenin çocuğu olduğun halde kimsesizliği yaşamaktır.

Gurbetlik dostlara sıkı sıkı sarılmayı öğretir.Dostlardır zor anınızda yanınızda olan.Hatta bazı dostlar vardır ki kardeşten ileridir.

Bu sabah artık kardeşten ileri olan dostumla güne başladım.

Şimdi ikimizinde dinlediği bir şarkı var "ağlayalım beraber" gel biz bunca zaman ağladık bundan sonrada beraber gülelim

Edirne/Yolüstü Köyü-Yöre Ekibi-Ümit Kaftancıoğlu

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar,
    Aşrı Aşrı Memlekete Kız Vermesinler
    Annesinin Bir Tanesini Hor Görmesinler,

Uçan Da Kuşlara Malûm Olsun, Ben Annemi Özledim.
    Hem Annemi Hem Babamı, Ben Köyümü Özledim.

Annemin Yelkeni Olsa Açsa Da Gelse,
    Babamın Bir Atı Olsa Binse De Gelse,
    Kardeşlerim Yolları Bilse De Gelse.

Uçan Da Kuşlara Malûm Olsun, Ben Annemi Özledim.
    Hem Annemi Hem Babamı, Ben Köyümü Özledim

ayy Ayşegülcügüm bu türkü beni çok duygulandırıyor...
    her zaman için derim;kıskançlıgım yoktur ama annesiyle-babasıyla ve kayınvalidesiyle-kayınpederiyle kısaca annelerle aynı şehirde oturanlara ÖZENİYORUM...
    ne büyük lüks.şöleee iş çıkışı annelere gitmek..şöle bir hafta sonu beraberce sokaklarda gezindikten sonra kahve molası vermek...
    hiç böle lükssüm olmadı...uzaktalar iki ailede...ama çok şükür hayattalar
    sevgiler....

ayy türkünün hikayesinide ekleyeyim

yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar - editor: draligus

Bu öykü Malkara köylerinden alınmış olup belli bir kişinin dilinden yazıya geçirilmiş değildir. Çevrede herkes tarafından bilinen bir öyküdür. Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kız vardır. Onaltıya yeni bastığında Zeynep'i köylerindeki bir düğünde aşırı (yabancı) köylerden gelen Ali isimli bir genç görür. Ali Zeynep'i çok beğenir ve köyüne döndüğünde kızın babasına hemen görücü gönderir. Zeynep'i Ali'ye verirler. Kısa bir zaman sonra düğünleri olur. Ali, Zeynep'i alıp aşırı köyüne götürür.

Zeynep'in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece çeker. Bu kadar uzak olduğundan dolayı Zeynep, anasını babasını ve kardeşlerini tam yedi yıl göremez. Bu özlem Zeynep'in yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır. Köyün büyük bir tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru dönüp için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemini gidermeye çalışırmış.

Oysa kocası, Zeynep'in bu özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki eski sevgisi de pek kalmadığından kendini fazlaca horlamaya, eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve kocasının horlaması Zeynep'i yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep'in düzelmesi için, köyden gelip gidenler de anasının babasının çağrılmasını salık verirler. Başka çare kalmadığını anlayan Zeynep'in kocası da anasına babasına haber vermeye gider. Altı gün altı gecelik bir yolculuktan sonra bir akşam üstü Zeynep'in anası babası köye gelirler, Zeynep'i yatakta bulurlar. Perişan bir halde Zeynep hala türküsünü mırıldanmaktadır. Aynı türküyü anasına babasına da söylemeye başlar. Çevresindeki bütün köy kadınları duygulanıp göz yaşı dökerler. Annesi fenalıklar geçirir ve bayılır.

Zeynep hasretini giderir, giderir ama artık çok geç kalınmıştır. Bir daha onmaz, sonu ölümle biter. Herkes Zeynep için göz yaşı döker. İşte o gün bu gündür bu türkü ayrılığın türküsü olarak söylenip durur.

sevgiler

Hatice ben bu duygusallıktan ne zaman kurtulabildim ki

Bu türkü benide duygulandırır bu hale getirir.En iyisi türkü şarkı dinlemeyim ben gidip oğlumla ilgileneyim

Vildan ben bu türkünün konu aldığı filmini Kanal7 tesadüfen izlemiştim.

Ben hikayesini bilmiyordum, çok üzüldüm.
    Ben de senin gibi annelere hasretim Vildan , bizimkiler de uzaktalar, sadece senede bir , iki kez görüşebiliyoruz.
    Allah sağlık versin , onları başımızdan eksik etmesin yine de.

Ayşegül sen sanşlısın yine de bak dostunla başlamışsın güne.

Bu türkü beni her zaman duygulandırır,hele hikayesindeki kızın isminin Zeynep olması daha kötü ediyor beni

Ben kızlarımı uzaklara gelin vermeyeceğim işte

Ben annem ile hergün görüşüyorum bana iki sokak yukarıda oturuyor ve çok şanslıyım bu yğüzden kızlarımın da inşaallah böyle olması için dua ediyorum.

keşke bende anneme yakın bir yerde otursaydım.kızım olursa dibimde oturması için elimden geleni yapıcam.