1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

bi elma beni nerelere goturdu. acayip bir forum iste!

bir kac aydir bir elma cesidi kesfettim ki surekli ondan aliyorum...ve ben bile yiyorum.
    tatli, sulu, incecik kabuklu, kokulu yedikce yiyesi gelen yesil kirmizi kircilli, soyulunca cok gec kararma ozelligine sahip olan bir elma!

1940'li yillarda yeni zelandada tesadufen bi ciftcinin bahcesinde dollenerek ortaya cikmis. 1980lerde amerikaya gelmis. simdi dunyada bayagi bilinen, trendi artan bi elmaymis.

ben bile kesfettigime ve ugruna forum actigima gore...dusunun yani nasi bisey bu elma!

ilkokul yillarinin beslenme sepetlerindeki annecimmmm tarafindan ozenle soyulmus yumusak ve hafifce kararmis elma dilimlerinden bu yana elmadan sogumustum. dile kolay bes yil soyulmus elma portakal tasi ve ye
    bu arada annemin o elma soyan ellerinden operim...ben onun kadar anne diilim. ne koycam bugun yaaa diyerek yari yilda okul yemegine yolladim taylani.

kesfettigim elma BREABURN.

bizim ulkede en azindan 15 yil onceye kadar oyle elma cesitleri fln bilinmezdi.
    ne vardi...
    amasya, adini bilmedigim ama tazeyken guzel olan sonra yumusayan yesil kirmizi kircilli irice olan, acayip eksi tarla elmasi, bi de sari et gibi olan yine de pazarlarda kahramanca musterinin yoluna cikan adsiz cilli sari elma.

ben de bu gece oole yeni asiklar gibi kesfettigim elma ile ilgili hayaller kurdum. nette arastirmalar yaptim. bulduklarima sastiim.

once turkiyeye geldim. tarlalar aldim. direct antalya tarflarinda aldim once. sonra baktim elma biraz soguk severmis. ciktim egenin iclerine, orta anadoluya.

baktim bu elmacilik zor is. bi ton hastaligi var. hasati cope atma ihtimali var, bu konuda ulkemde arastirma yok, destek yok,,benim elmamin hastaliklarini bilen yok! vazgectim.

bari bi fidan alip annemlerin bahcesine dikeyim dedim.
    allahim sonra bi baktim bazi elma agaclari tek olmuyo illaki es istiyo dollenip meyve verebilmek icin.
    guzel bi site buldum bilgi alayim diye. sitenin basligi, nereye bagli oldugu yok. koca sitede bi e-mail var haliyle o da"........gov.tr" bilmem anlatabildim mi?

yillar once okudugum bi yazi geldi aklima. goreme'de(ya da oralarda biyer) toprak alip elma yetistiriciligi yapan (goreme'nin corak topraklarinda bi halt yapilmaz diye kahvede oturan) yore erkeklerini calistiran italyan elma ureticisini hatirladim. hic ic piyasa gormeden ihrac edilen ve fidesi, tohumu herseyi gizli olan. iscilerin arama taramayla girip ciktiklari bu uzaysal tarim tesisini bi gorseydim dedim kara saban hayallerimle elma yetistiricisi olmadan once.

yine bi suru benzer yaziyla karsilasip biz tarimdan kazanacagimizi kazanmadik ki daha AT dayatmasiyla tarimsal nufusumuzu kucultmeye calisiyoruz dedim, dellendim.
    asagidaki yazi cikti karsima.
    Niğde'nin elması!

Ekodiyalog programı ile Türkiye'yi dolaşırken hayretten hayrete düşüyorum doğrusu! Dün Niğde'de Niğde Üniversitesi'nde idik. Niğde nüfusu 100 bin olmuş. Üniversite ise tüm kampusları ile 20 bin öğrenci içeriyor, hepsi müthiş!

Niğde denince aklımıza hep 'Niğde ve Bor'un pazarının geçmesi' lafı gelir. Tabii Bor denince, benim aklıma hep bor madeni geliyor. Bor ülkemizde bol bulunan bir maden. Dünyadaki bilinen rezervlerin yüzde 60 kadarının bizde olduğu söyleniyor. Ancak dünyada işlenmiş bor, yani nihai ürün dendiği zaman bizim bunda payımız yüzde bir bile değil, sadece yüzde yarım kadar. Neden böyle? Teknoloji yok, sermaye yatırımı yok, devlet elinde tekel olarak tutup öldürme var, veya sadece akılsızlık var. Hadi diyelim bor stratejik bir madde, daha dikkatli olunması gereken bir şey!
    Peki ya elma?
    Niğde Valiliği'nin araştırmalarına göre dünyada yetiştiriciliği yapılan 50 milyon ton civarındaki elma üretiminin yüzde 4'ü ülkemize ait.

ABD, Çin, İran, Fransa, İtalya, Arjantin, Polonya, Güney Afrika Cumhuriyeti, İspanya ve Şili önemli üretici ülkeler. Elma ihracatının elma üretimine oranı Yeni Zelanda'da yüzde 50. Fransa'da yüzde 22, Şili'de yüzde 40, İtalya'da yüzde 20 civarında. Ülkemizde ise bu oran sadece ve sadece yüzde 2!

Ülkemizde ihracat oranındaki bu düşüklüğün en önemli sebepleri arasında; çeşit, standart kalitede üretilen çeşitlerin miktarları ve ambalajlama gibi sorunlar gelmekte. Aşağıdaki tabloda ülkemizde ve dünyada yetiştiriciliği yapılan elma çeşitleri ile ticarete konu olan sofralık elma çeşitleri yer almakta. Tablo incelendiğinde çeşit anlamında artık bizim de dünya ticaretinde yer alan ve ticarete konu olan bu çeşitlerin yetiştiriciliğine girmemiz gerektiği görülebilir.

Dünyadaki en önemli elma ihracatçısı ülkeler ABD, Fransa, Hollanda, İtalya, Şili, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda'dır. En önemli ithalatçı ülkeler ise Almanya, Rusya Federasyonu, İngiltere, Hollanda, Avusturya ve Suudi Arabistan'dır. Ülkemiz Suudi Arabistan hariç önemli bir pazara sahip değildir. (Orada aldığımız pay yüzde 9 civarındadır). Yeni Zelanda 450 bin ton üretimin yaklaşık 200 bin tonunu ihraç edebilen en önemli ihracatçı ülke konumuna sahiptir. Basit bir soru ile bitirelim! Sizce neden elma ihraç etmiyoruz veya edemiyoruz?

Ülkemizde ve dünyada yetiştiriciliği yapılan elma çeşitleri ile ticarete konu olan sofralık elma çeşitleri

Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan çeşitler Dünyada yetiştiriciliği yapılan ve

ticarete konu olan yeni çeşitler

Golden Delicious Fuji

Starking Delicious Braeburn

Starkrimson Gala, Royal Gala

Garny Smith Elstar

Amasya Jonagold

siz bi daha pazara ciktiginizda benim cilli sari elmaya, yumusak kirmizi elmaya, ama en cok da taze amasya elmasina selam soyleyin.

bi iki breaburn fidesi bulmus bursa civarinda onlari da ancak annesinin bahcesine ekecekmis deyin. rahat olsunlar ben elma ureticiligine basliyamicam. yemedi!!!

iste boole bisey bu elmalar...burada biraz irice cikmislar.

Re: bi elma beni nerelere goturdu. acayip bir forum iste!

bir elma ancak bu kadar güzel ve iştahla anlatılır.benim meyvayla ara pek yok ama şöyle ekşi ekşi sulu elmayıda çok severim.bu arada verdiğin bilgiler içinde sağıl.resimdekiler de çok hoş alıcı duruyor. ağzım sulandı valla..

3. Re: bi elma beni nerelere goturdu. acayip bir forum iste!

Merhaba arkadaşım
    1-2 yıl evvel TRT2 seyrederken tesadüfen tarım ile ilgii bir program seyretmiştim.Bu programda Aksaray ilinde Kanadalı ve avrupalı bir takım iş adamları gelip organik tarım yapılan tarlaları sahibinden kiraladığını söylüyordu. Özellikle kimyasal gübre kullanılmayan tarlaları kiralamışlar.Bu tarlalara ülkemizde pahalılığından dolayı yenmeyen elma fideleri ekmişler.Fideler büyümüş herbiri neredeyse yarım kilo gelen elmalar veren ağaçlar olmuş.Bu elmalar gelişmiş ülkelere ve Arap ülkelerine gidiyormuş.Bana çok ilginç gelen noktası kilometrelerce uzanan bahçelere ağaçlar güneşin zararlarından etkilenmessinler diye özel bir örtü örtmüşler ve ağaçlar dalları arasında geçen hortumlarla damla damla sulanıyordu.Belkide kendi topraklarımızda yetişen elmalardan yemişsindir.
    Sevgiler

Arin benim en cok sevdigim meyve, Bu kadami guzel anlatilir. Ellerine saglik,

iyiki, antibiyotik saatini, beklemen gerekmis ve bunlari dokturmussun...

kalkiim ben en sulusundan, bir rus elmasi yiyim.agzim sulandi daaa

Evet bizim ulkemizde, destek yok hatta tarima ciftciye kostek var,

bu guzel topraklardan bereket fiskirir ama kiymet bilmeyiz. nedense.

bilmemgerek yazdı:
    ilkokul yillarinin beslenme sepetlerindeki annecimmmm tarafindan ozenle soyulmus yumusak ve hafifce kararmis elma dilimlerinden bu yana elmadan sogumustum. dile kolay bes yil soyulmus elma portakal tasi ve ye
    bu arada annemin o elma soyan ellerinden operim...

Arın, sabah sabah bana ne yaptın.. hüzünlendim.

6. Re: bi elma beni nerelere goturdu. acayip bir forum iste!

Ben de Kıvanç'a portakal, elma, kivi soyup gönderiyorum akşama hiç ellenmemiş geri geliyor

Ama ne güzel anlatmışsın

Benim de elma denince aklıma gelen bizim bahçede yatişen elmalar gelir aklıma.Şİmdi malesef o ağaçların hiçbiri yok.Bizim bölgede bilinen "laz elması" denen bir elmamız vardı.vardı diyorum çünkü artık eskisi kadar bulunmuyor.Bizim de bahçemizde vardı ama zamanla ağaç yaşlanınca ve yenisi dikilmeyince yok oldu.Bu elma şimdi çok meşhur oldu.Çünkü şeker hastaları bile bunu tüketebiliyor.Şimdilerde tarım il müdürlüğümüz yeni projelerle bu cins elmayı yeniden gündeme getirdi.

degerlendirilmeyen ne cok degerimiz var degil mi arkadaslar? soyu tukenen elma cesitleri, bulunmaz toprak cesitleri, kullanilmayan insan emekleri, beyinleri...ulkemiz hala fakir ama bizim de bunda payimiz var!

elma en sevdiğim meyvadır.onsuz olmaz.canım sıkılınca alırım elime.ama öyle yumuşağını kumlusunu sevmem.şöle dişlerimi geçirince çatırt diye bir ses gelecek.sular akacak...bak şimdi canım istedi.mevsimin bu zamanında buzhanelerde elma stokları tükenmek üzereyken nerden bulacan böyle elmayı?

mail atmistim bi yere bakin da cevap gelmis!!!

-----Original Message-----
    From: arin
    Sent: Tuesday, April 11, 2006 5:35 AM
    To: Dilek SALAN
    Subject: ne guzel, buldum sizi!

once gunaydin. ben bunu gecenin uc bucugunda yaziyorum ama siz iyi bir
    firmaysaniz sabaha ilk is maillere bakarsiniz diye gunaydin diyorum hain
    musteriyim di mi?

neyse, konuya gelelim...ben yillardir ingiltere'de yasiyorum ve breaburn
    elma cesidini daha yeni kesfettim. oyle guzel bir elma ki. aslinda elmalarin
    uzerlerinde cinsini belirten etiket olmasa bilemezdim tabii ki. iki ayri
    ureticinin etiketiyle satilanlardan yedim. tatlari ayni guzellikte. demek ki
    gercekten guzel elma. saatlerdir nette arastiriyorum. dogrusu hic aklima
    gelmedi turkiyede de yetisiyor olabilecegi.
    evet. yetisiyormus. cok mutluyum.
    ben bu yaz ist/ tuzla'daki annemlerin bahcesine dikmek icin BIR TANECIK
    breaburn fidanini nerden alirim diyordum ki sizi buldum.
    peki bisey sormam gerek! bu elma agaclari tek baslarina meyve vermiyor mu?
    illaki bi kac tane mi olmasi gerekir ayni yerde, tozlasmalari icin...oyle
    seyler de okudum nette. simdi siz satis bolumusunuz ve muhtemel bu konularla
    ilgilenmezsiniz ama masallah bundan baska bir mail adresi de yok
    sitenizde.!!!
    elmalardan sorumlu ziraat muhendisine bi zahmet sorabilr misiniz bu soruyu
    bana mail atmadan once, lutfen. annemlerin bahcede bir elma fidani vardi ama
    yillarca hicbisey uretmeden buyudu ve sonunda kesildi. simdi istiyorum ki
    soyle harika elmalar veren bi agacimiz olsun uc bes yil icinde.

bu ne bicim bi mail demiyip bana yardim ederseniz cok
    sevinirim...goruyosunuz bu ise bayagi bir gonul koymusum.
    ayrica fidanin kac ytl oldugunu ve ne boyutta oldugunu,enine boyuna ne kadar
    buyudugunu de yazarsaniz cooook mutlu olurum.

acayip musteri.
    Bayan Arin O

--------------------------------------------------
    Sayýn Arin O
    Tahmin ettiðiniz gibi sabah ilk is gelen mailleri kontrol etmektir ama bir
    konuda yanýlýyorsunuz info ya gönderdiðiniz mailleri ben kontrol ediyorum ve
    Ziraat Mühendisiyim. Breaburn elma çeþidi hakkýnda bilgi bir Türk firmasýný
    gördüðünüz için sasýrmamanýz gerekir. Bizim hedefimiz daima Avrupa ve Dünya
    pazarý ile rekabet edebilecek kalite ve çeþit zenginliði oluþturmaktýr.
    Begendiginizi belirttiginiz çesit elma fidan üretimi yaptýgýmýz cesit zenginligi
    icinde sadece biridir.
    Breburn kendine verimli bir elma çeþididir. Fakat yanýna tozlayýcý özelligi de
    olan bir elma cesidi olursa (Golden)meyve tutumuna olumlu eltisi olacaktýr.
    M9 anaclý Breaburn elma fidaný 6,50 YTL
    MM106 anaclý Breaburn elma fidaný 6,50 YTL

Fidanlar 130-160 cm boyutlarýnda olmaktadýr.
    M9 anaclý elma fidaný 2-2,5 m
    Mm106 anaclý elma fidaný 3,5-4 m yukseklikte tac olusturmaktadýr.

Siparis verebileceginiz irtibat tel
    Ziraat Müh. Hilal DEVECÝLER
    0224 211 03 25
    0533 478 55 15
    Saygýlarýmla