1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Derin Dondurucuda neleri ve nasıl saklıyorsunuz? Kışa girerken özellikle hazırladığınız donduruculuk malzemeler var mı?

Evet merak ediyorum, başlıkta yeterince anlattım aslında.

Kimisi kışa girildiği için kışın bulunamayan ya da bulunsa da aynı lezzette olmayan sebzeleri hazırlıyor, kimisi işten eve gittiğinde pratik yemek hazırlayabilmek amacıyla yemekleri önceden hazırlayıp donduruyor..

Siz nasıl yapıyorsunuz merak ettim. Ben henüz hamarat olsam mı olmasam mı karar veremedim, bakalım siz vermiş misiniz? )

Re: Derin Dondurucuda neleri ve nasıl saklıyorsunuz? Kışa girerken özellikle hazırlad

ben bu sene ilk kez yeşil fasulye yaptım yeşil fasulye ve domatesleri hafifçe pişiriyorsun soğuduktan sonra doğru buzluğa birde biliyorsun bu zamanda kırmızı bahçe domatesleri çok fazla onların kabuklarını soyup küp küp kesiyorum birer yemeklik olarak ayırıp buzdolabı poşetine koyuyorum işten gelince yemek yaparken kolay oluyor birde bilindiği gibi barbunya koydum onda herhangi bir işlem gerekmiyr

Re: Derin Dondurucuda neleri ve nasıl saklıyorsunuz? Kışa girerken özellikle hazırlad

ben derin dondurucuda :
    Taze fasulye
    Ispanak
    Oyulmus kabak( dolma, sandal sefasi icin)
    Mantar
    Bamya
    gibi yemeklik sakliyorum.
    Ama bunlari özel bir islemden gecirmek sart.
    Tencerede su kaynatip bir avuc tuz atiyorum.Sonra icine sebzeleri atiyorum.hemen hemen 3 dakika kaynatip, sonra bir kepce yardimayla alip, buz gibi soguk suyun icine atiyorum.Bu renklerin canli kalmasini sagliyor.Sonra süzdürüp buzdolabi posetine koyup buzluga atiyorum.
    Birde tabiiki islem gerektirmeyenler var mesela:
    Barbunya
    Bezelye
    Erik ( Tartlar veya hosaf icin)
    Et
    Kizatmalar
    Dolmalik biber,Kanba biber kirmizi
    Domates sosu ( Domates simdi ucuz)
    Sarilmis yaprak sarmasi
    su anda aklima gelenler bunlar.
    Umarim biraz yardimci olabilmisimdir.
    Bence biraz bir seyler yap, sonra vaz gecemezsin.Düsünsene kisin ortasinda taze taze dolmalar, oh valla yemede yaninda yat.

Sana kolay gelsin.

SLMMMMMMMMMMMM

Klasik ev kadını cevap yazsın
    Aslında çok fazla şey saklamıyorum her mevsimin ayrı güzelliği olduğuna inanıyorun (ya da tembelim bahanem bu )
    Ben en çok kırmızı yağ biberlerini fırında pişirip kabuklarını soyup donduruyorum.
    İki torba taze fasulye bir iki torba barbunya
    çocuklara komposto yapabilmek için şeftali ve vişne birde kayısı gittim kontrol ettim geldim başka şey yok

5. Re: Derin Dondurucuda neleri ve nasıl saklıyorsunuz? Kışa girerken özellikle hazırlad

Merhaba bu sene benim de hamaratlığım tuttu ve ilk defa domates, yeşil fasülye ve bamya yaptım.Ama ben hiçbir özel işlemden geçirmedim yıkadım domateslerin kabuğunu soyup küp küp doğradım,fasülye ve bamyayıda ayıkladım birer yemeklik dondurucuya koydum başka neler yapabilirim diye düşünüyorum.

:)

merhaba
    aklına gelebılecek herseyı temızleyıp ayıklayıp saklıyorum
    bezelye
    fasulye ,kabak,patlıcan,domates
    hatta maydonoz
    balık barbunya
    ılk aklıma gelenler
    yanı herseyı
    sana kolay gelsın

7. Re: Derin Dondurucuda neleri ve nasıl saklıyorsunuz? Kışa girerken özellikle hazırlad

Ben domatesleri rendeleyip birer pişirimlik poşetler koyuyorum. Taze fasulye ve börülceyi şoklayıp koydum. Birde mısır haşlayıp ayıklayıp poşetlere koydum. Oğlum çok seviyor. Kışın kaynar suya atıp ısıtıp oğluma yedireceğim. Biber kızartıp koyacağım. Ayrıca doğranmış biber koymayı düşünüyorum. Patlıcanve kırmızı biber közleyip koyuyorum. Ancak patlıcanları en fazla 2-3 ay tutuyorum derin dondurucuda. Arkadaşlar birde aklınızda olsun hazır yufkaları da derindorndurucuda dondurabilirsiniz. Dışarıya çıktığında hiç bir şey olmuyor. Hep elinizin altında yufka bulunması açısından çok iyi oluyor. Birde tüm koyduklarınızın havasını mutlaka tamamen boşaltın, yoksa tadları değişiyor. Bunun için pipet kullanıyorum, çok kolay havası alınıyor.

8. Re: Derin Dondurucuda neleri ve nasıl saklıyorsunuz? Kışa girerken özellikle hazırlad

ESRACIM ,
    BEN O KADAR TEMBELIM KI HICBIR SEY KOYMUYORUM . DUR DUSUNEYIM BENIMKINDE NELER VAR .SADECE KIYMA,ET, TAVUK ,SIMIT VE DONDURMA
    TEMBEL CIGDEMMMMMMM

Nüfus: Arapgir Fiziken:Konya Ruhen: MALATYA (0 RH +)

Yeşil fasulye domatesle az kavurdum tencerede hafif sarardı soğutup poşetlere koyup dondrurcuya.
    kabak-domates çiğden doğrayıp poşetle dondurucuya
    domatesleri küp küp doğrayıp poşetleyip dondurucuya
    biber kızartıyorum.
    barbunya

şimdilik bu kadar

10. Re: Derin Dondurucuda neleri ve nasıl saklıyorsunuz? Kışa girerken özellikle hazırlad

Arkadaşlar yeterince yazmışlar.
    Bende kırmızı biberi fırında tepside ızgara konumunda arkalı önlü yapıyorum.Sonra onların kabuklarını ayıklayıp, temizledikten sonra 4'er poşete koyuyorum.Kışın çıkardıktan sonra sirkeli, zeytinyağlı servis yapıyorsun.
    Patlıcanları alacalı soyup kızartıyorum.Onlarıda koyuyorum. Kışın çıkartıp çözüldükten sonda içlerini yarıp karnıyarık yapıyorum. Malzemeyi içine koyup fırınlaman yeterli.
    Mısırı bende Tuana ve salatalar için yapıyorum.
    Dometesi ve biberi menemen gibi yapıp pişiriyorum.Kışın sadece yumurtasını kırıp, hazır yemek oluyor.
    Hepsinin poşetlere koyduktan sonra havasını almayı unutma.
    Afiyet olsun.