1. Sayfa - Toplam 10 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 98 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. ÇOCUĞUNUZUN ARTIĞINI YİYOR MUSUNUZ? YA DA ÖNCE SİZ TADIP SONRA ONA VERİYOR MUSUNUZ?

Hani çocuğa bişey yedirmeye kalkarsınız, bir lokma bişey verirsiniz geri çıkarır. Bu çıkan lokmayı ağzına atanları görüyorum. (Mesela eşim )
    Ya da önce siz, dilinizin ucuyla ya da dudağınızla sıcaklığına/tuzuna vs. bakıp sonra veriyor musunuz?

Ya da onun kaşığıyla bişey yer misiniz? Vs.Vs.Vs.

Ben kesinlikle çocuğumun da olsa artığını yiyemem, onun kaşığıyla falan da yiyemem. Eşim de yadırgıyo beniii biraz.
    O benim canım ciğerim o ayrı ama asla yiyemem napiim.

Ya siz?

Re: ÇOCUĞUNUZUN ARTIĞINI YİYOR MUSUNUZ? YA DA ÖNCE SİZ TADIN SONRA ONA VERİYOR MUSUNUZ?

Baharım yogunluktan birkaçgün uzak kalmıştım...resmini görünce ooooohamarat arkadaşım,dört çocugu ne vakit büyütmüş demiştim!!!!!

Bende yemem...yiyemem...alışkanlıgım yoktur...herkez kendi tabagındaki yemekten sorumludur...tabak AYNA TABAK olacak...
    evimizin kuralı

Re: ÇOCUĞUNUZUN ARTIĞINI YİYOR MUSUNUZ? YA DA ÖNCE SİZ TADIN SONRA ONA VERİYOR MUSUNUZ?

ben aynen dediğini yapıyorum ve hiç de tiksinmiyorum baharcım.( ağzında çiğneyip çıkardığını değil tabi, tabağında artanı ve yarım kalan lokmasını falan yerim o kadar)
    ama eşim ne benim ne de kızların bardak ve kaşığını kullanmaz .

4. Re: ÇOCUĞUNUZUN ARTIĞINI YİYOR MUSUNUZ? YA DA ÖNCE SİZ TADIN SONRA ONA VERİYOR MUSUNUZ?

Merhaba arkadaşım
    Ben yerim yiyemeyeni de kınamam yadırgamam.Ağzından çıkanıda yerim tabağından artanıda o yüzden obezim bir az.
    Sevgiler

ayy! ben de.. yani çocuğumun artığını kaşığını falan yemem..

ağzından çıkan derken çiğnediğini değil ama ağzındaki lokmayı yerim onun tabağını kaşığını kullanırım ama mümkün olduğu kadar benimkileri kullanmasına izin vermem.hiçde tiksinmem .ama senin gibi düşünenlerede saygım var çünkü insanın içinden gelen bişey miden kabul etmeyebilir çok normal yani...sevgiler...

Ben yiyemem. Gerekte yok yani. Çocuğumun artığını yememem onu sevmediğim anlamınada gelmez.

Birde ben başkasının içtiği bardaktan su içemem. Hani masaya bir bardak bir sürahi koyupta susayan içerya ıı ıhhh ben içemem..

Ayrı bir bardak alırım içerim. Benim bardağımlada kimseye su içirmem.

O yüzden benim evde en fazla bardak yıkanır.

bahar, ağzından çıksa yemem de önce tadına bakıp veririm yani, ya de ıssırdığın diğer kısmını yerim. Ama benim kocada seninkinden, çıkanı yer valla, hiç affetmez.

ben yerim cocugumunda esiminde öyle huyum yoktur...bardagindanda icerim..ama agzindan cikartigi lokmayi yemem...tabakta birakirlarsa,gerci öyle huylari yok ama olursa atilmasin diye yiyorum..bostan yere kilo almiyorum ben anacim

Bende yiyemem.

kasiginida lutfen agzindan cikarip vermeyin. bakin

Çocuklar da Ülser Olur
    Modern yaşamın temposundan çocuklar da üzerlerine düşen payı alıyorlar. Temizliğe özen gösterilmemesi yüzünden ülsere neden olan bakteriler çocuklara da bulaşıyor. Aileleri çocukların beslenmesi konusunda uyarılıyor.

Karın ağrısı, kusma, kanama iştahsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan, gastrit, ülser gibi hastalıklar yalnız yetişkinlende değil çocuklarda da görülebilen önemli bir sağlık sorunu. Ülsere neden olan helicobacter pylori adı verilen bakteri, çocuklarda da yaygın olarak bulunuyor. Bu bakterinin bulaşmasının engellenmesi için çocukların ağızlarına yakın bölgeden öpülmemesini ve aynı kaşıktan tadarak yemek yedirilmemesini öneriliyor.

Peptik ülser hastalığı olarak adlandırılan; mide, ince bağırsağın başlangıç kısmı olan oniki parmak bağırsağının iç yüzeyinde yara şeklinde ortaya çıkan sorunlar her 100 kişiden 10’ununda görülebiliyor. Helicobacter Pylori adı verilen bir bakteri peptik ülsere neden olan etkenlerin başında geliyor. Ancak bu bakterinin dışındaki faktörler de ülsere yol açabiliyor. Aspirin, ibuprofen ve naproxen gibi ağrı kesici ilaçların yanısıra kafa travması, yanıklar, ağır enfeksiyonlar ve fiziksel strese bağlı faktörler de ülser oluşumuna yol açabiliyor.

Ülser yeni doğan döneminde bile görülebiliyor. Yenidoğan dönemindeki ülserler sekonder karakterdedir, yani enfeksiyon, travma gibi nedenlere bağlı ortaya çıkar. 1 ay ile 6 yaş arasında da mide ülserleri oniki parmak bağırsağı ülserlerinden daha sıktır. Ergenlikle birlikte oniki parmak bağırsağındaki ülserler daha fazla sıklıkta görülmeye başlar.

Ülserin belirtileri Peptik ülser hastalığının belirtileri aslında son derece tipik. Ancak çocuklarda bu belirtilerin kolayca tanınması mümkün olmuyor. Bunun nedeninin çocukların sorunlarını tam olarak anlatamamasından kaynaklanıyor. Örneğin çocuklar sorulduğunda ağrının karakterini söyleyemeyebilirler ve çoğu kez göbek çevresini işaret ederler. Küçük çocuklarda ve bebeklerde huzursuzluk, yemekten sonra ağlama nöbetleri ve demir eksikliğine bağlı kansızlık peptik ülser hastalığı belirtileri olabilir.

Bu yüzden ailelerin son derece dikkatli olması gerekiyor. Karın ağrısı, peptik ülser hastalığının en sık görülen belirtisi. Yanma şeklinde olan karın ağrısının genellikle yemeklerden 2-3 saat sonra ortaya çıktığını, yemek yedikten sonra azaldığı belirtiliyor, ağrının şiddetiyle bazen çocuklar gece uykudan uyanabilirler. Kusma, kanama, iştahsızlık, kilo kaybı diğer belirtiler arasındadır.

Tanı nasıl konulur? Günümüzde peptik ülserin tanısının konulmasında en fazla kullanılan yöntemlerin başında endoskopi var. Bu yöntemle ülser direkt olarak görüldüğü gibi, doku biyopsisi alınarak bakterinin üreyi parçalaması esasına dayanan hızlı üreaz testiyle hasta girişim odasından çıkmadan Helicobacter Pylori tanısı konulabiliyor. Bakterinin mikroskopta görülmesi ve kültür yoluyla üretilmesi sayesinde kesin tanının konulduğu belirtiliyor. Diğer tanı yöntemleri kanda bakteriye karşı oluşan antikorların bulunması ve nefes testidir. Bu testte hastaya içinde özel bir karbon atomuna bağlı üre olan bir sıvı içirilir. Helicobacter Pylori’nin üreyi parçalaması sonucu karbon atomu akciğerlerden solunumla birlikte atılır.

Tedavisi nasıl yapılır? Çocuklarda görülen ülserin tedavisinde de erişkinlerin tedavisinde izlenen yol izleniyor.

Sindirim sistemindeki helicobacter pylori’yi öldürmek için uygun antibiyotikler, mide asidini azaltan ve mide iç yüzeyini koruyan ilaçlar kullanılıyor. Ancak bu ilaçların tek başlarına kullanıldığında etkili olmadıklarını hatırlatılıyor. En etkili tedavi iki antibiyotik ve bir anti-asit ilacının 2 hafta süre ile birlikte kullanılmasıdır. Hasta ilaç tedavisine yanıt vermediğinde ve kanama, delinme ya da mide çıkışında darlık gibi komplikasyonlar oluştuğunda ameliyat gerekir. Çocukların bu tip hastalıklardan korunmasında ailelere büyük rol düşüyor. Helicobacter Pylori’nin nasıl bulaştığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak ağızdan ağıza ya da Helicobacter Pylori ile enfekte olan dışkının eller, yiyecek ve su ile bulaşması sonucu geçtiği ileri sürülüyor. Bu nedenle her banyodan sonra ve yemekten önce ellerin iyice yıkanmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Çocukları ağız bölgesine yakın öpmemeye dikkat edilmesini ve aynı kaşıktan tadarak yedirme alışkanlıklarından vazgeçilmesinin de ülsere neden olan bu bakterinin bulaşmasını engelleyebileceği hatırlatılıyor.

Korunma önerileri

* Temizliğe özen gösterin.

* Çocuklarınıza aynı kaşıktan tadarak yemek yedirme alışkanlığından vazgeçin.

* Çocuklarınıza tuvaleti her kullanıştan sonra ve yemekten önce el yıkama alışkanlığı kazandırın.

* Çocukları ağız bölgesine yakın öpmemeye özen gösterin