Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
  1. TAŞ DEVRİ DİYETİ

Kıvanç da anasına çekmiş, kilosunu fazla buluyor doktoru. 1.49 boyu ve 47 kilo. yaz boyu kilo vermeye çalışacağız. Doktorumuz bu diyeti uygulayacağımızı ve bunun için cerrahpaşada bir hocaya göndereceğini söyledi. Bizim doktor zaten doğal olmayan, fazla yağlı fazla şekerli fazla lezzetli herşeye karşı Kızılcık şurubu filan ikram eder ama şeker tadı belli belirsizdir.

Bu diyet belki sizin de ilginizi çeker...

Taş Devri Diyeti

Sağlıklı yaşam için et, sebze ve meyveden oluşan ''Taş devri diyeti'' önerildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, Taş Devri'nden bugüne kadar genlerde çok az değişiklik olmasına karşın çevresel şartlar ve yiyeceklerin büyük oranda değiştiği söyledi.

Aydın, özellikle son 50-100 yıl içinde doğal olmayan, işlenmiş ve katkı konulmuş gıdalar, margarin gibi kimyasal yolla katılaştırılmış, ayçiçeği, mısır gibi sıcak preslenmiş sıvı yağların
    aşırı şekilde kullanılmaya başlandığını vurguladı.

Buna karşılık taze sebze, meyve ve tencere yemeklerinin tüketiminde de belirgin bir azalma olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

''Gen yapımız ve buna bağlı vücudumuzda gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar doğal olmayan yiyeceklerin tümü ile başa çıkacak yeteneğe sahip değiller. Genler ve yiyecekler arasındaki bu uyumsuzluk şişmanlık, diyabet, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, müzmin yorgunluk, kanser ve osteoporoz gibi çok sayıda kronik hastalığa neden oluyor. Bu hastalıklardan korunmak yaşam süresi ve kalitesini artırmak için mümkün olduğunca Taş Devri'nde olduğu gibi beslenmeliyiz.''

Aydın, milyonlarca yıl avcı ve toplayıcılıkla geçimini sağlayan kişilerde genler ve idare ettikleri enzimlerin sadece et, meyve ve sebze gibi doğal gıdalar ile baş edecek etkinliğe ve donanıma sahip olduğunu, günümüz insan genlerinin yüzde 99'unun 40 bin yıl önceki homo sapien genleri gibi çalıştığını söyledi.

YAPILACAKLAR VE YAPILMAYACAKLAR

Prof. Dr. Aydın, genel olarak tuz, şeker ve un kullanılmaması gerektiğini, her yiyeceğin doğal şekline en yakın olarak tüketilmesinin önemli olduğunu, yasaklar haricinde yeme sınırının olmadığını vurguladı.

Çiğ yiyeceklerin toplam diyetin en az yüzde 60'ını oluşturması gerektiğini belirten Aydın, kırmızı et kullanımının serbest olduğunu, ancak, katkı maddelerinden dolayı salam-sosis gibi et ürünlerinin tercih edilmemesi gerektiğini anlattı. Aydın, beyaz etin de mönüde yerini alması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Ağır metal zehirlenmesi riskini azaltmak için küçük balıklar tercih edilmeli, çiftlik balıkları yenmemeli. Sakatatın yasaklanması doğru değil. Fakat sadece veteriner gözetiminde kesilmiş hayvanların sakatatı yenmeli. Et ve hayvani yağ, balık, tavuk, zeytinyağı, fındık yağı, yumurta, az şekerli meyveler, sebzeler, kabuklu kuru yemişler, süt ürünlerini istediğiniz kadar yiyin. Tahıllar ve unlu gıdalar, patates, şeker, tatlıları yemeyin. Baklagiller ve çok şekerli meyveleri ise az tüketin.''

Aydın'ın ''taş devri diyet programı''na göre, sebzeler ve yeşil yapraklılar daha çok çiğ tüketilmeli, doğal yetiştikleri için ebegümeci, kuzukulağı, ısırgan otu, semizotu, labada gibi yabani otlar tercih edilmeli.

Diyet programında, kayısı, üzüm, muz, gibi şeker içeriği yüksek meyveler sınırlı yenilirken, üzüm çekirdeği ve kabuğu, çilek, yaban mersini, kızılcık gibi meyvelerin çok yüksek antioksidan etkilere sahip olması nedeniyle bolca tüketilmeli.

Diyet listesinde, sütten çok mayalanmış süt ürünlerinin tüketilmesi, günlük mandıra sütünün satın alınması gerektiği kaydediliyor. Nohut, fasulye, mercimek, bezelye, börülce gibi baklagillerin ise haftada en fazla 2-3 kez tüketilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Prof. Dr. Aydın, lokmaların iyice çiğnenmesi ve günde en az yarım saat hızlı yürüyüş yapılması veya yavaş koşulması, merdivenlerin çift çift çıkılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Re: TAŞ DEVRİ DİYETİ

MENŞURENİN DİYETİ FAVORİM NURDANCIM..gerçi tatilde 1,5-2 kilo almışım ama hala inatla direniyorum..
    geriye kaldı 6 kilo..

3. Re: TAŞ DEVRİ DİYETİ

minedafne yazdı:
    MENŞURENİN DİYETİ FAVORİM NURDANCIM..gerçi tatilde 1,5-2 kilo almışım ama hala inatla direniyorum..
    geriye kaldı 6 kilo..
    geçen gün ATV de bir diyetisyen çıktı, çukulata baklava yiyerek zayıflayabilirsiniz diye böyle çarpıcı fragmanlarla filan. Anlattığı diyet menşurenin diyetiydi

Nurdancım,

Sn.Ahmet Aydın'la geçen eylülde tanıştım.Kendisinden çok şey öğrendim.Sitesini de sürekli takip ederim.

www.beslenme.bulteni.com

Onun gibi doktora çok ihtiyacımız var...

Menşure kim,
    nasıl bir diyettir bu, şaka falan mı. sazan durumuna düşmemek açısından şeyettim.

menşure nurdanla benim diyetisyenimiz.

her şey yiyerek zayıflatıyor..

ben 3 ayda 9 kilo verdim ki baya yavaş verdim aslında..

menşureye kalsa haftada 2 kilo vermem lazımdı..