Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Dost Kime Denir?

Yaşamımızı paylaştığımız kişiler, üç bölüme ayrılırlar. Onlar ya bir "nedenle" ya bir "mevsimlik" ya da bir "yaşamboyu" bizimle birliktedirler.

Yaşamımızı paylaştığımız bu kişilerin hangi bölümde yer aldıklarını görebilirsek, onlara karşı nasıl davranmamız gerektiğini de bilebiliriz.

Yaşamımızda bir "nedenle" yer alan kişler, genellikle bir gereksinimimiz için yanımızdadırlar. Fiziksel, ruhsal ya da duygusal açıdan hep yanımızda olan bu kişiler, zorluklardan geçerken bize yardımcı olurlar, bize yol gösterirler, destek verirler; Onlar, bizim oluşturduğumuz bir "neden"den ötürü ve sınırlarını bizim belirlediğimiz gereksinimimiz ölçüsünde bizimledirler.

Ve bu gereksinimimiz karşılandığında ise, onları göremeyiz çevremizde.

Yaşamımızdaki "mevsimlik" kişiler ise, paylaşma, gelişme ya da öğrenme sırası bize geldiği için yanımızdadırlar. Onlar bize, daha önce hiç duymadığımız bir konuyu öğretmek için gelmiş olabilirler, bir barış deneyimi yaşatabilir, bizi yaşamımızda hiç gülmediğimiz ölçüde güldürebilirler. Bize inanılmaz boyutta neşe sunarlar ve içimizde büyük coşkular oluşturabilirler ama… Onlar yalnızca, "mevsimlik"tirler. Onların yerlerini bir başka mevsimde, başka kişiler alırlar.

Yaşamımızdaki "yaşamboyu" kişiler ise, bizle ilişkilerini yaşamları boyunca sürdüren kişilerdir. Onlar bize, yaşamımız boyunca kullanacağımız öğretiler sunarlar. Onlar bu öğretileriyle kendimizi yeniden keşfetmemizi sağlarlar, bize kendimizi tanıtırlar. Onların bize verdikleri dersi, yaşamımız süresince bir yaşam biçimi olarak özümseriz ve öğretileri önce kendimize uygularız, sonra da bunlarla, çevremizdeki dostlarımıza, hatta çocuklarımıza ve torunlarımıza örnek oluştururuz.

Bedensel varlıklarıyla olmasa da, bilgileri, görüşleri, terbiyeleri ve davranışlarıyla yaşamboyu bizimle birlikte olan bu kişiler, gerçekte yaşamımızın bir parçası olurlar.

Yaşamımızda, yaşamboyu bizle birlikte olan bu "yaşamboyu" kişilere, yaşamboyu hepimiz, teşekkür borçlanırız ve...

Yaşamımız boyunca ancak onlara, "dost" deriz.

Re: Dost Kime Denir?

Perihan Mağden kitabının tanıtımı için bir televizyon programına katılmıştı ve o programda insanların ömürboyu sürecek dostluklarının temellerinin en geç 26 yaşına kadar attıklarını zaten bu yaşlardan sonra kişinin yeni birini tanımaya, güvenmeye zamanının olmadığını zaten süregelen dostluklarından başka bir dostluğa (çok şey yaşanılmış paylaşılmış, o eski arkadaşlar bütün yaşananlar sırasında zaten bizim yanımızda olmuş)ihtiyaç duymayacağımızı söylüyordu. Bu herkes için farklı olabilir tabi ama düşünsenize ben 26 yaşındayım bir bebeğim var artık hayatım o. Onun doğumunda, evlendiğimde, üniversitedeyken veya annem ameliyat olurken ... (bu liste uzayıp gidebilir) yanımda olan bir kaç arkadaşımın dışında (evet yeni birileriyle tanışıp tekrar arkadaş olabilirim ama) yeni bir arkadaş özlemim yok. Ve bende kendime baktığımda son 3-4 senedir hayatıma giren yeni bir dostum yok hepsi eski arkadaşım. Peki ya sizin? (Bu arada bunu akside olabilir tabi ben kendimi yazdım)

3. Re: Dost Kime Denir?

BEN BİRAZ DOYMUYORUM DOSTLUĞA GALİBA . ESKİLER YETMİYOR HEP BAŞKA İNSANLARDA EKLENSİNN LİSTEME İSTİYORUM .HERKESİN BİR ÖYKÜSÜ VAR VE BEN HERGÜN YENİ ÖYKÜLER DUYMAK DEĞİŞİK ŞEYLER KONUŞMAK İSTİYORUM .
    UZUN KIŞ GECELERİ KOLTUKLARA GÖMÜLÜP ELLERİMDE SICAK ÇAYLAR , KESTANE PİŞİRİK ONUN ÇITITISI EŞLİĞİNDE UZUN VE İÇTEN SOHBETLER İSTİYORUM VE YENİ YENİ YAŞAM HİKAYEERİ DİNLEMEK . TABİİ BU ARADA ESKİLERLE DE BİRLİKTE HEP ÇOĞALARAK .

yeni dostlara herzaman kapım açık

Ben de dostlara ve arkadaşlara doymayanlardanım.Bende sürekli yeni bir ortama girdiğimde yeni arkadaşlıklar edinirim.Ama çocukluğumdan, okul yıllarından hala süregelen sıkı dostluklarımda var.Herkesin yeri benim için ayrı.Çünkü hepsi ile farklıbir olayı ve yaşamı paylaştım.

Yeni dostluklara herzaman kapım açık.

Sevgiler
    Fulya