Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
  1. 1 yaş altında tuz-sodyum kullanımı

Arkadaşlar

Doruk Tan 6 aylık oldu ve problemler de başladı. Ne güzel emiyordu her şey kolaydı..Şimdi ek besinlere başladık. Bu arada tavsiyeler de heryerden yığınla geliyor tabii. Herkes çok meraklı onu kebap yerken görmeye herhalde. Neyse son baskı noktası da tuz...

Şimdi bu tuz büyüklere zararlı hatta hipertansiyonlulara hepten yasak(Biz de devar)Yeme alışkanlıklarının bebekten başladığı düşünülürse ve tat tomurcukları henüz tuzu tanımamışken bunu istemeyeceğine göre ; kendi tercihimiz bu olduğu için corbalar tuz katmak bana sacma geliyor. Bir de yazılı kaynaklardan bobrekler henuz geliskin olmadigi icin sodyum tuketiminin de minumumda olmasi gerektigini de ogrendim. Eeeh besinlerde zaten dogal sodyum var. Yani kısacası ben tuz koymak istemiyorum; butun fahri doktorlar!!!! koy bu cocuk ondan bunlari cok sevmiyor diyor.Siz ne dersiniz?

SEvgiler

Fulya

Re: 1 yaş altında tuz-sodyum kullanımı

Bana kalırsa herşeyi bu kadar derinden düşünme derim.sakınan göze çöp batar derler ya....bırak..ay yok tuz atmayım yok bunun şekeri fazla oldu bunda bu kadar besinderğeri var falan.ne kadar esirgeyip ne kadar bişeylerden saklarsan o kadar mikropda bizi bulur vallahi..baksana dışardaki sokak çocuklarına taş gibiler maşallah.ama bizimkiler üfürükden nem kapıyor.bence biraz rahat oollllll

3. Re: 1 yaş altında tuz-sodyum kullanımı

merhaba fulya,

ben yiyecekler konusunda katı düşünmüyorum. bir de inandığım bir laf var.. azı karar çoğu zarar. ben bir süredir bir fiske tuz koyuyorum ve daha rahat yediğini düşünüyorum. sen karar ver ve doktoruna danış.

sevgiyle kal.

Aslında bu fahri doktorlar her zaman da haksız olmuyor, eskilerin bazı cok yerinde önerileri olabiliyor, hepsine gülüp gecmemek lazım. Ama toplumumuz malesef saglıklı beslenme konusunda cok bilincsiz. Asırı kilolu insanlardan, erken yastaki kalp krizlerinden, kolesterol seviyelerinden vs. bunu kolayca görüyoruz.
    Tuz konusunda tereddütsüz dogru bildigini yap derim. Ben sorfaya tuzluk koymam, yemekleri de cok az tuzlu pisiririm, cocularımın da damak zevki bu yönde gelisti. Dısarıda yemek yedigimiz zaman hersey bize fazla tuzluymus gibi gelir.
    Esimin tarafında da tansiyon egilimi oldugu icin dogru yaptıgımızı düsünüyorum.
    Bebegini yeni gıdalara alıstırma süreci cok önemli bi sürec bence, zor ama zevkli, basarılar...

5. Re: 1 yaş altında tuz-sodyum kullanımı

sevgili fulya,
    arkadaşlara katılıyorum. herşeyi kâfi derecede vermelisin, heleki doktoru da onayladıktan sonra. tuzun sadece zararı yok, faydaları da var. tansiyon düşünce tuzlu ayran içmek gibi.
    benim oğlum premature doğmuştu ve hastaneden çıkarken doktorların söylediği bir şey kulağıma küpe oldu hep. bebeklerinize "tabi ki dikkat edin ama camdanmış gibi davranmayın".
    birazcık tuzdan zarar gelmez, ve göreceksin tadı daha hoşuna gidecek.
    sevgiler;
    narin & tontiş cenk

Re: Bebegine tuz vermemelisin simdi Fulya..

Sevgili Fulya,

Tabii ki tuz verme bebegine..Sen fahri doktorlari bosver,her zaman herseyi bilmiyorlar maalesef..Sen dogru bilgiler edinmissin ve vermekte cekinmekte haklisin.."tuz ver" diyenleri ikna etmek zorunda degilsin ama uygulamada kararli ol..6 aylik bebegin damak zevki mi olurmus!

"Bebek beslenmesinde tuzun yeri yoktur. Birçok besininin yapısında tuz zaten doğal olarak bulunduğu için bebek ek besinlere geçtiğinde gereksinimi olan sodyumu besinlerde bulunan sodyumdan karşılar. Bu sebeple bebeklere hazırlanan besinlere ister sofra tuzu olsun ister bir tuz alternatifi olsun tuz eklenmesine gerek yoktur. Aksi takdirde bebeğin henüz yeterince gelişmemiş olan böbrekleri aşırı sodyum alımından dolayı zarar görür "

Sevgilerimle
    kolay gelsin

bende ılk ek gıdaya gectıgımde bır sure verdıklerımı yedı ama sonra baktım yemıyor.tuz koydum...tuzlu ıstedıgını farkettım...ve hep tuzlu vermeye basladım...bende masuma katılıyorum cok ıncelememek lazım...hastalıklar acısından yedıklerı bır cok seyı kesmemız lazım...ben o kadar zararlı oldugunu dusunmuyorum.1 damla tuzla eskı yedıgı corbayı ıstemezken sımdı ne kadar ıstahlı yıyor.ben bıle dıyorum bu cocuk bunu nasıl yemıs dıye...azcık tuz koyman bence faydalı...
    benım oglum sımdı lımon yıyor.bayılıyor lımona.bır zararına rastlamadım arastırdım...tuzla olan zararını bılıyorum..cunku ben oyle yıyorum.ama onun karsısında hıc yemedım.nerden bılıyor bu tadı bılmem.
    yanı kısaca tuzu esırgeme ondan....

Sevgili Fulya,

asagidaki yaziyi bebek.com dan kopyaladim..Doruk Tan`in ek besinlere gecisinde sana yardimci olacagini dusundugum bilgiler var..yalniz tuz degil seker konusunda da cevrenin etkisiyle celiskiler yasayacaksin gorunuyor
    * yazi 9 aylik bebeklerin beslenmesine yonelik yazilmis ama icinde tuzla ilgili de bilgi var diye bu yaziyi koydum buraya..
    Kolay gelsin
    -----------------------------------------------------------
    BEBEĞİNİZİN BU AY BESLENMESİ

İyi yemek alışkanlığının kazandırılması
    Bütün çocuklar abur cuburlara meyilli olarak doğmazlar. Çocuk dünyaya hiç bir tadı bilmeden gelir ve öğrenilen tatlar bizim onu tanıştırdığımız gıdalara bağlıdır. Ve çocuğumuzun nasıl besleneceği tamamen bizim onun önüne koyduğumuz yiyeceklerle bağlantılıdır. Eğer ileride çocuğunuzun yeme alışkanlığından şikayet etmek istemiyorsanız başlangıçtan itibaren ona doğru besinler sunun.

• Beyaz un ile hazırlanmış yiyecekleri göz önünden kaldırın. Bu size şimdiye kadar okuduğunuz diyet listelerini hatırlatmış olabilir fakat bu zayıflamaktan çok sağlıklı beslenmenin bir koşuludur. Ekmeğinizi mümkün olduğunca kepek ve çavdar olarak tercih edin.

• Bebeğinizi henüz tatlı ile tanıştırmayın. Tatlı besinleri ne kadar geç verseniz o kadar iyi olur. Bebeğinizin köy peyniri veya sade yoğurdu muzla karıştırmadan yemeyeceğini düşünmeyin. Bebeklerin hiç bir şeye alışkın olmayan tat duyuları bu ataları öğrenmekle kalmaz sevmeyide öğrenir. Meyveyi olmazsa olmaz yapmayın ve önce tatlı olmayan bir şey yedikten sonra verin. Genelde sebzelere daha önce başlayın.

• Bebeğe şeker vermeyin. Bebeğin diyetine şeker sokmamak, az miktarda şekeri denemekten daha kolaydır. Eğer başlangıçta şeker ile tatlandırılmış gıdalar verirseniz, daha sonra kısıtlamak zor hatta imkansız olacaktır. Bu tür yiyecekleri bebeğinize “sadece bir adet” ve “özel durumlarda” verin.

• Hiç bir dişi olmayan bebeğin bile dişetini kaşımak için bir şeylere ihtiyacı vardır. Artık süzülmüş yiyecekler geçmişte kalmalı ve parmak yiyecekler, taneli yiyecekler diyette yerini almalıdır. Uzun süre süzülmüş yiyeceklerle beslenen bebekler çiğneme konusunda oldukça tembelleşirler. Bu durum ileride yeterli beslenmeyi ciddi şekilde etkiler.

• Sütün içine bir şey katmadan verin. Doktorunuz inek sütüne izin verdikten sonra(bu genelde dokuz ay ve sonrasında olur) bunu az miktarda ve içine bir şey katmadan yapın. Çikolatalı süt sadece çok şeker içermekle kalmaz, sütteki kalsiyum emiliminide azaltır. Ayrıca sütün tadını gizlice değiştirdiğinizde(sadece su koysanız bile) bebeğin katışıksız gerçek süt için tat alma duyusunu bozabilirsiniz.

***• Tuz vermeyin. Bebeklerin yiyeceklerin içinde doğal olarak bulunan tuz dışında tuza ihtiyacı yoktur. Bebek için hazırladığınız gıdalara tuz koymayın ve tuz içeriği yüksek yiyeceklerden kaçının, çünkü bebeğinize sağlıksız bir beslenme zevki kazandırmış olursunuz.

***• Bebeğinizin diyetini değişik şeylerle hazırlayın. Alışık olmadığı şeyler verdiğinizde burun kıvırması süpriz değildir. Çoğu zaman aileler her kahvaltıda aynı şeyi, her öğlen ve akşam aynı mamaları verirler. Bebeğinizi beslerken tabi ki tavsiye edilen gıda formları dışına çıkmadan değişiklikler yapın. Farklı süt ürünleri, peynir çeşitleri, sebzeler, ve meyveler deneyerek bebeğinize daha geniş bir damak tadı kazandırabilirsiniz.

• Beynini yıkayın. Evde iyi beslenmeyi uygulamakla kalmayıp telkin de edin. Çok küçük çocuklar bile şekerin kötü, beyaz ekmeğin sağlıksız olduğunu öğrenebilir.

• Ayrıcalıklar yapın. Eğer abur cubur tamamen yasaklanırsa bebeğiniz onları daha şiddetli ister. Kesin yasaklamalar yerine, bebeğiniz özel durumları anlayacak yaşa geldiğinde bu tür yiyeceklerden arada az miktarda verin. eĞer çocuğunuzun tat duyusunu uygun şekilde geliştirdiyseniz bebeğiniz bunları zaten beğenmeyecektir.

• Kendinizde yapın. Eğer siz kendiniz uygulamazsanıztüm yukarıdaki girişimler başarısız olabilir. Sağlıklı beslenme tüm aileniz için gereklidir.

• Suçluluk duygusuna kapılmayın. Anneler genelde bebeklerini çocukluk çağının tatlılarından mahrum etmek istemezler ve buna dayanamazlar. Kendinizi bu şekilde düşünüyorken bulursanız iki noktayı düşünün. Birincisi bir bebek neler kaçırdığının farkında değildir. İkincisi ise onun tüm hayatında sağlılklı olması adına bir adım atıyorsunuz ve bu ona verebileceğiniz en iyi hediyedir.