1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

3 yaşında ve hala katı birşeyler yiyemeyen..

..bir arkadaşımın kızı için size danışmak istedim.. var mı böyle tecrübesi olan arkadaşlar..
    işte notlar;
    *alıştırma meselesi demeyin, bıcırığın ablası herşeyi yiyordu 1 yaşındayken bile.
    *aç bırakmak ta çözüm olmadı, çocuk bayılıyor açlıktan ama yemiyor.
    *sadece ve sadece anne yedirebiliyor, bu nedenle tüm gün yuvaya bile veremiyor arkadaşım.
    *herşey blenderdan geçiyor ve kaşıkla ağzına veriliyor, yiyen görünce özeniyor ama ağzına almıyor, arkadaşım diyor ki, çiğnemeyi bilmiyor.. nasıl olabilir ya?
    *dr alışacak illa ki denemeye devam edin diyor, ama arkadaşımın hali ve morali kalmadı mücadele etmekten.

şu an aklıma gelenler bunlar.. tecrübeli annelerden öneri sabırsızlıkla beklenir..
    sevgiler,

2. Re: 3 yaşında ve hala katı birşeyler yiyemeyen..

Günaydınlar

Aynı sorunu benim ablamın büyük kızı yaşadı
    4 yaşına kadar katı hiç birşey yemedi
    daha doğrusu yediremedi sürekli olarak katı verilen
    birşeyi kusuyordu tabii herşeyi blendırdan geçirip verdi

sonunda doktoru sakız çiğnesin çiğnemeyi öğrensin diye öneride bulunda ilk başlarda yutuyordu sakızı ama zamanla çiğnemeyi öğrendi

Çok zor allah kolaylık versin ablam epeyce zorlanmıştı.

Banada tecrübe oldu bu şimdi oğluma hiçbirşeyi blendırdan geçirmeden vermeye çalışıyorum.

Sevgiler
    Şermin

Re: 3 yaşında ve hala katı birşeyler yiyemeyen..

evet geç kalmışlar. ama zaman içerisinde alışacak mutlaka. kreşe vermekle bence sorun yaşamazlar. aksine arkadaşlarını görerek onların yaptıklarını yapmak isteyecektir. birde blendırdan geçirmesin artık. pütürlü gıdalara alışması gerekiyor. bu geçişinde yumuşak olması gerekiyor. çorbalarda yaşanır genelde bu. çorba içmesin bir müddet.
    mesela ben 35 yaşındayım hala yoğurtta kaymak yiyemem. çorba içerken (mesela mercimek) pütür gelirse ağzıma içemem o çorbayı

sevgiler

bence doktorunu değiştirsin belki de çocuğun gırtlağında bir problem vardır

Of çok zor bir durum. Çözüm önerisinde bulunamıycam ama, 3-4 yıl önceydi. Bir kadın ve 7-8 yaşlarındaki çocuğuyla karşılaştım. Çocuk katı yiyecekler yiyemediği için, SSK'dan şişelerde mama aldıklarını söylemişti. NE zor bir şey ya.

İnşallah düzelir.

6. Re: 3 yaşında ve hala katı birşeyler yiyemeyen..

Aynı benim kızım
    Şu anda 32 aylık ve katı birşey yemiyor. Yani doyumluk yemiyor sadece tadımlık. Sakız çiğniyor ama geçen seneden beri yine de değişen bişey yok.
    Tatilde alıştırmıştım biraz sabah kahvaltısında süt peynir ekmek yiyordu. Öğlen ve akşam pilav balık makarna vs yiyrdu. Hatta muz bile yediriyordum ara öğünde.
    Ama tatil bitip ben işe başlayınca annem o kadar üzerinde duramadı o da haklı. Yeniden eski kara düzene döndük.
    Sabah bulamaç öğlen, akşam çorba. İkindide puding yada meyveli yoğurt yiyor. Yatmadan önce de bir muzu rendeleyip süte karıştırıp yediriyorum.
    Aslında Birsen tembellikten yemiyor bence. Çünkü cipsi çok güzel yiyor. Şimdilik yesin diyorum alışsın diye ama normal yemeğe gelince banamısın demiyor.
    Hafta sonları Sabahları nasıl kahvaltı hazırlayım diye sorduğumda anne nolur bulamaçç diye başlıyor

Forumu takipteyim kısacası

vvildann yazdı:
    Aynı benim kızım
    Şu anda 32 aylık ve katı birşey yemiyor. Yani doyumluk yemiyor sadece tadımlık. Sakız çiğniyor ama geçen seneden beri yine de değişen bişey yok.
    Tatilde alıştırmıştım biraz sabah kahvaltısında süt peynir ekmek yiyordu. Öğlen ve akşam pilav balık makarna vs yiyrdu. Hatta muz bile yediriyordum ara öğünde.
    Ama tatil bitip ben işe başlayınca annem o kadar üzerinde duramadı o da haklı. Yeniden eski kara düzene döndük.
    Sabah bulamaç öğlen, akşam çorba. İkindide puding yada meyveli yoğurt yiyor. Yatmadan önce de bir muzu rendeleyip süte karıştırıp yediriyorum.
    Aslında Birsen tembellikten yemiyor bence. Çünkü cipsi çok güzel yiyor. Şimdilik yesin diyorum alışsın diye ama normal yemeğe gelince banamısın demiyor.
    Hafta sonları Sabahları nasıl kahvaltı hazırlayım diye sorduğumda anne nolur bulamaçç diye başlıyor

Forumu takipteyim kısacası

canım durumlar farklı.. arkadaşımın kızı bir çocuğun enn çok seveceği şeyler bile yemiyor. cips vb yese, havalar uçacak arkadaşım resmen.. boğazından katı birşey geçti diye.. geçen veririrm gofreti eline, dedi valla söz sebze ye diye tutturmayacağım dedi.. yazıyorum buraya bak, belge olsunn.. sonra hatırlatacağım ona..

Amanın kızıma maşallah diyeyim. )

Benimkinde 2 diş var bulamaç şeyleri yemiyor, illede çiğneyecek. 2 dişi ile çiğniyor, hepsi çıksa neredeyse fındık kıracak. ))

Maşallah maşallah tü tü tü.

Siz de deyin bakemmm ))

aylin_İleri yazdı:
    bence doktorunu değiştirsin belki de çocuğun gırtlağında bir problem vardır
    canım yok birkaç değişik dr gezdiler, psikolog da başka şeylerin üstünde duruyor. konuşması, bilişsel gelişimi daha önemli diye, ama bu da önemli..

10. Re: 3 yaşında ve hala katı birşeyler yiyemeyen..

Artık bu yaşlarda çiğnemeye başlar diye düşünüyorum. Zor bir durum. Ben de aynı sorunları yaşadım kızımda. Ama 3 yaşında artık çiğnemeye başlamıştı benimki. Fakat ağzında lokmasını dadikalarca tutuyordu. İnanırmısınız hiç abartmıyorum; öğlen 1 de başlıyordum öğle yemeğini yedirmek için, 3 buçuk dörde kadar yemeğimizin sürdüğü oluyordu. Ben çalışmıyorum, ev hanımıyım. Bütün zamanım kızıma yemek yedirmekle geçiyordu. Artık bütün öğünler birleşiyordu. Kahvaltı 2 saat, öğle yemeği 3 saat, akşam yemeği 3 saat; oofff neydi öyle. Çorbaları gayet güzel yiyiyordu. Ama Köfte, tavuk, balık, yanında makarna, pilav ve salata olduğunda o yemek yedirme işlemi bana işkence gibi geliyordu. O yememekde, ağzında çiğnemeden tutmakta inat ettikçe, bende yedirmek için inat ettim ve sonunda kazandım. Ama bu arada sinir sistemimde de aksaklıklar oldu tabi . Neyseki artık en azından, buna da şükür 1 saat, bazen 45 dk. kadar düşürdük yemek saatimizi.
    Ama şuna çok seviniyorum. Hiç bir yemeği seçmeden yeyiyor. Bakliyatlar olsun, sebzeler olsun.
    İlk tattığı zamanlarda ( 2 yaşlarında iken) beğenmeyip, ağlasa da püre olarak, 3 yaşlarında da normal bizim yediğimiz şekilde yemeye alıştırdım.
    eğer çocuğunuz yemiyorsa ve yememek için direniyorsa, gerçekten yemek yedirmek anneliğin en zor kısımlarımlarından birisi.
    Allah kolaylık versin diyorum.