1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Pişşt Turşucular :)

Nasıl oldu turşularınız? Yemeğe başladınızmı bakalım

Ben bu sene ilk defa kendim yaptım yani komşum birazcık yardım etti ama ben yaptım sayılır sarımsak çok sevdiğim için bol bol koymuştum harika olmuşlar yemeğe doyamıyorum bu hızla gidersem 1 aya kadar biter

Ama annem ne olur ne olmaz diye banada kurmuş 10 kg luk yine iyiyim bu sene yani

sizinkiler nasıl oldu anlatın bakalım karışık mı yaptınız, lahanamı, kornişonmu.... Ağzımın suları aksın biraz

Re: Pişşt Turşucular :)

turşu ile pek aram yoktur.. kornişon ve lahana sebverim sadece.. ama eşim yer..
    saolsun annemde hepsinden faslası ile yaptı bize.. karışık, sade kornişon, sade lahana,biber, patlıcan filan..
    yemeye başladık
    ..

afiyet olsun hepimise..

ben bi kucuk kavanoz karisik,bi tanede acur yaptim super diyemem ama fena olmadi.

4. Re: Pişşt Turşucular :)

bu sene tüm turşularımı kayınvalidem yaptı. çok oldu diye anneminkileri alamadım.

genelde biber turşusu var. lahanaya da bayılırım ama o yok.

5. Re: Pişşt Turşucular :)

ben turşuyu hiç sevmezdim sirkeli diye her turşu zamanı bi kavga ederdik
    yine sirke koymuşsun aaannnnneeee :-x
    Bu sene yeni bi yer keşfettim kilosu 5 ytl'ye harika turşular satıyolar her çeşit tursu mevcut annemde yapmış ama o kadar güzel olmamış (duymasın)

Herkez 5 ytl pahalı dedi bence değer

bilmediğin işe bulaşmayacaksın bende bulaşmadım

her sene olduğu gibi hazır turşu yiyeceğiz ne yapalım kadın hamarat olmayınca

NURAYNAZ yazdı:
    bilmediğin işe bulaşmayacaksın bende bulaşmadım

her sene olduğu gibi hazır turşu yiyeceğiz ne yapalım kadın hamarat olmayınca
    Bende bilmezdim ama bi bulaşiim dedim çok kolaymış hemde zevkli tavsiye ederim

[size=medium]Turşu deyince.......[/size]

ÇUBUK TURŞUSU

Çubuk İlçesi İç Anadolu Bölgesinde ve ANKARA İline bağlı bir ilçedir. İlçemizde turşuculuk oldukça yaygın bir iş koludur. ÇUBUK TURŞUSU' nun ünü tüm Türkiye'ye yayılmıştır. İlçemizde turşuculuk en çok Aşağı Çavundur Köyünde yapılır. İşletmelerin yanısıra her hane kendi imkanı ölçüsünde turşu üretimine katkıda bulunur. Salatalık turşusu ve karışık turşu olmak üzere başlıca iki çeşit üretim yapılır. Salatalık turşusu 0, 1, 2, 3 numara olmak üzere üretilir. Karışık turşu ise domates, biber ve her boy salatalık olmak üzere yapılır. Turşuda tatsılığı almak için defne otu ve dere otu kullanılır.
    AŞAĞI ÇAVUNDUR TURŞUSUNUN TARİFİ
    Bir büyük teneke turşu için gerekli malzemeler
    8 - 10 kg. salatalık
    çoğunluğu acı olmak üzere 1 kg biber
    3 - 4 baş sarımsak
    250 gr. sirke
    1 su bardağı tuz.
    Malzemeler temizlenerek hazırlanır. Tenekenin tabanına dere otu serilir. Aralarına sarımsak konur. Üzerine salatalıklar düzenli olarak yerleştirilir. Salatalıkların üzerine biberler ve biberlerin üzerine tekrar salatalıklar düzenli olarak yerleştirilir. Sİrke ve tuz da düzenli olarak ilave edilir. Üzeri dere otu ve sarımsak ile doldurularak teneke kapatılır. Tenekenin hava almamasına dikkat edilmelidir. 15 gün sonra teneke açılarak turşu yenebilir.
    ünlü turşucu MEHMET YELIM'ın turşu tarifi
    Öncelikle hijyenik ortamlar temin edilmeli ve yaklaşık on kiloluk olan bir adet teneke hazırlanır. Salatalıklar yıkanır.Turşunun kalitesi en çok salatalığa bağlıdır.Teneke salatalıklarla doldurulur. Tenekede mümkün olduğunca boş yer bırakmamak gereklidir.İki yemek kaşığı sarımsak küçük parçalara ayrılır, bir çay bardağı sirke,bir parça limon tuzu,300 gram tuz ve sarmısaklar ilave edilir ve üzerinden taşana dek teneke suyla doldurulur.Üzerine dere otu ilave edilir.

Turşuculuk sadece Aşağı Çavundur köyünde değil ilçe genelinde ve hemen hemen bütün köylerimizde yaygınlaşmıştır. Yaygın olan salatalık turşusu yanında, domates, patlıcan, kelek ve lahana turşuları da yapılmaktadır.

ellerine sağlık,o kadar uğraşmışsın afiyetle ye tabiki.
    ben o kadar istememe rağmen yapamadım anneme verdim o yaptı ama daha gidip almadım.kornişon ,biber,birde karışık yaptırdım.şimdi hatırlattın canım nasıl istedi.
    iyi akşamlar

10. Re: Pişşt Turşucular :)

Ohh afiyet olsun.Eline saglık.Ben daha hiç denemedim.Hep annem getiriyor sagolsun