4. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu
Toplam 55 sonuçtan 31 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

Sanırım bende hemanjiomlu anneler arasına katılabilirim.İkizlerin birinde sol ayafında diz kapagının tam arkasında yani kıvırınca içte kalan yerde hemanjiomu var.

Daha dorusu doktorlar öyle söyledi.Bir süre bekleyin biraz büyüsün sonra iyi bir cerrah görsün dedi çoçuk doktorumuz.Dogdugu zaman mor,daha sertdi.Şimdi 6 aylık olduk ve leke biraz dagıldı.Rengi kırmızı oldu.Kısa zamanda iyi bir doktor bulup götürmek istiyorum.Hemanjiom dendi ama tam güvenemiyorm...Ankaraya gitmeyi düşünüyorum .Bakalım insalllh kendiliginden gececek gibi.Çünkü dogdugundan bu yana küçüldü ve rengi baya bir açıldı...

Sizede çok geçmiş olsun

Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

Cerrags cok guzel anlatmisin hissettiklerini ve bilgilendirmisin insanlari, daha onceki forumda da yazmistim
    benimde oglumun sol ust goz kapaginda vardi ( simdi cok kuculdu) bizde ilk defa kontrole gidince ogrendik bu hastaligi, Allah'a sukur bizler ufak atlatmisiz discoveryde bununla ilgili program izlemistim, ic organlarda olanlardan tut, yuzunun yarisini kaplayanlara kadar, Allah kimseye yasatmasin, bize asla kortizon vermdiler cocuga zararli diye sadece, mri cekildi derinligine bakildi, derinde degildi ve bekledik, bir yasina kadaar buyudu sonra kuculmeye basladi,Tr deyken arpacik zannediyorlardi, simdi gecti sayilir 4 ayda bir kontrollerimiz var, gozluk kullaniyoruz damara baski uyguladigi icin astigmat oldu, ve de patch yapiyoruz gunde 1 saat, tembellik olmasin diye, heminjiyoma neyin sebep oldugunu bilmiyoruz demisti doktorumuz o zaman hala devam ediyor demisti arastirmalar, sizede gecmis olsun, Allah herkese sifalar versin.

3. Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

Merhaba, benim de 6 aylik kizimda hemanjiyomlar var. Hem de irili ufakli 34 tane!!!! Dun kortizon + interferon tedavisine basladik. Kortizon yeteri kadar guclu iken, interferon ondan da guclu, ama cok buyuk yan etkileri var. En onemli yan etkisi de bacaklarinda spastisite (yani omur boyu bacaklarinin tutmamasi). Doktoru her ne kadar bu riskin cok cok dusuk oldugunu ve de simdiye kadar kendisinin hic boyle bir vakaya rastlamadigini soyluyorsa da, benim icim hic rahat degil. Bir kac doktorun daha gorusunu almak istiyorum. Tedaviye daha dun baslamamiza ragmen o guler yuzlu bebek gitti mizmiz bir bebek geldi bile. Moralim alt ust oldu. Bu forumu bulduguma cok sevindim. Istanbulda cok memnun oldugunuz doktorlariniz var ise, bana haber verebilir misiniz? Cok cok tesekkurler..

Merhaba, seni cok cok iyi anlıyorum. Defne 2 aylıkken kortizona basladı. Kortizon ile beraber gunde 5 kez mide ilacı da alıyordu. 5 ay boyunca kortizon kullandı. Kortizon tedavisi hakkında bizim de moralimizin bozuldugu anlar cok oldu. Ornegin gelisme geriligi yapar dediler. Defne'nin disleri 9.5 aylık çıktı, 17 aylıkken yurudu, hepsinde ben acaba kortizon nedeniyle bir gerilik mi var diye panik yasadim. Ama sonradan ogrendim ki baskalarının cocuklarında da bunlar oluyormus, yani simdiye kadar masallah anormal bir durumla karsilasmadik. Yalnız kortizon tedavisi sırasında bebekte huzursuzluk, bazen cok istahlılık, bazen istahsızlık, vs. rahatsızlıklar olabiliyor. Ah ben sana o gunlerde cektigim acıyı anlatabilsem. Inanır mısın her bir hucremin acı cektigini hissediyordum. O kadar ay sadece anne sutuyle beslemeyi hayal ettigim bebegime kendi ellerimle daha minicikken kortizon vermek beni cok uzdu. Ama sana en buyuk tavsiyem eger varsa anne sutunu verebildigin kadar ver lutfen. Cunku ozellikle kortizon tedavisi sırasında bebegin bagısıklık sistemi cok zayıflıyor. Asıları kesmeniz lazım ama yine de doktorunuzla konusun bu konuyu. Bildigim kadarıyla ozellikle canlı asıların kesilmesi gerekiyor. Bu donemde bebegin bagısıklık sistemini anne sutu koruyor. Benim bebegim gogusten emmiyordu, 10 ay pompa ile surekli cekip cekip verdim. Daha da verirdim ama bu kez ben rahatsızlandım, vs.

Burada Cerrahpasa'dan Inci Yıldız'a gittik. Ondan once de bayagi bir doktor dolastik acıkcasi isimlerini bile hatırlamıyorum. Ilk kortizon tedavisi icin kalktik buradan Hacettepe'ye gittik. Bir de en son Kolsuz Agop lakaplı Cerrahpasa'dan cok degerli bir dermatolog var, ona gittik. Fakat bu doktorların hicbiri Defne'nin daimi doktoru degil. Belki Agop Bey'in de bir gormesinde fayda olabilir.En azından size yapılan tedavinin dogru olup olmadıgını teyit eder. Bize etti mesela icimiz rahatladı.

Bir de ben yurtdışındaki hemanjiom ile ilgili web sitelerine uyeyim. Onlar ile surekli temas kurup bilgi alıyorum. Bu konuda ayrıca bir mesaj yazacagım cunku cok uzun.

evet ayni dertten muzdaribim

ne yapacağimi bilmiyorum doktorumuz aldirin diyor eşim daha çok küçük biraz bekleyelim diyor kizim alti aylik o büyüdükçe hemanjiyomu da büyüyor

merhaba,

Maalesef hemanjiom konusunda bilen bilmeyen tum doktorlar konusuyorlar ve aileleri bazen yanlis yonlendiriyorlar. Biz Defne icin doktor doktor gezdik, bekleyin diyen oldu, durun biraz kortizon enjekte edeyim, ben lazeri cok severim gelin lazer yapayim diyen oldu. Kafamiz cok karisti, moralimiz bozuldu. Insan neye inanacagini sasiriyor. Halen de acikcasi hemanjiom konusunda en son gelismeleri takip eden bu konuya gercekten vakif bir doktor bulamadik Turkiye'de.

Hep soyluyorum eger Defne'nin hemanjiomu icin de bekleyin bekleyin demeselerdi simdi yuzunun yarisini kaplamayacakti. Evet bazi vakalarda beklemek iyi geliyor, mesela kizimin gozunun ustunde de kafasinin cesitli yerlerinde de vardi. Onlara hicbirsey yapilmadi 1 yasina kadar kendiliginden gectiler. Ama onlar zaten hic buyumemisti. Sadece yuzunun sag tarafindaki buyuyordu, bence buyudugunu gorunce doktorlarin hemen tedaviye baslamalari gerekirdi, bize zaman kaybettirdiler. Nitekim Amerikali doktora yazinca, aman bir gun bile kaybetmeyin hemen tedaviye baslayin dedi.

Ben tabi ki doktor olmadigim icin sizin durumunuza birsey diyemiyorum. Ama eger buyuyorsa muhtemelen birsey yapilmasi gerekiyordur diye dusunuyorum. Siz bana resimlerini e-mailleyin ben hem goz doktoruna, hem de Gregory Levitin'e bir gondereyim. Bakalim ne diyecekler.

Goze yakin hemanjiomlarda goz tembelliginden korkuyor doktorlar. Cunku goz tembellestikce o gozun gorme orani gitgide azaliyormus. O nedenle biz Defne'yi once 3 ayda bir daha sonra 6 ayda bir hep goz doktoruna da goturduk. O nedenle goz doktorunun gorusu de onemli.

Umarim yardimci olabilirim.

Cok gecmis olsun...

teşekkürler resimlerini en kisa zamanda ulaştiracağim

9. Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

merhaba ben yeni üyeyim.kızımın tedavisiyle çok yoğun günler geçirdiğim için.uzun yazamıyorum.sol göz kapağındaki hemanjıom dolayısıyla çok sıkıntıdayım.ingilteredeki doktorla ilgili yazıyı sanıyorum sizden gelen mailler de okudum.eğer yazaabilirseniz,türkiyeye gelmesiyle ilgili.çok sevinirim. sıkıntılı geçirdiğimiş günleri en kısa zamanda unutmak umuduyla.
    Cerrags yazdı:
    Merhaba,

Daha once hemanjiom konusunda yazismalar oldugunu gordum. Ben de kendimce bu konudaki tecrubelerimi paylasmak isterim.

Kizim dogdugunda yuzunun sag tarafinda hafif pembe bir leke vardi. Doktorlara sorduk, hemanjiom oldugunu ve 1 yasina kadar gececegini soylediler. Maalesef kizim iki-uc haftalik oldugunda hemanjiom giderek buyumeye ve koyu kirmizi renge donmeye basladi ve kizimin yuzunun sag tarafini tamamen kapadi. Bu arada doktor doktor gezdik, hepsi bekleyin gecer dediler. Ama bekledikce daha da buyudu. Sonunda kizimin resimlerini Almanya'da doktorluk yapan bir arkadasimiza gonderdik. O calistigi hastanedeki doktorlara sormus, hemen mudahale edilmeli demisler. Eger bizim doktorlara kalsaydik belki kizim gozunu kaybedebilirdi.

Biz yurtdisinda tedavi imkanlarini arastirirken kizima Turkiye'de kortizon tedavisi basladi. Daha sonra Ingiltere'de hemangiom konusunda uzman bir doktor bulduk ve gittik. Iyi ki de gitmisiz, cunku kizima Turkiye'de cok yuksek doz kortizon vermisler. Kortizon tedavisi sirasinda asilarinin kesilmesi gerekmesine ragmen bu konuda bizi uyarmamislardi, asilari devam ediyordu. Meger bu da cok yanlismis. Sonucta Ingiliz doktor tum tedaviyi ele aldi, kortizon dozunu azaltti vs. Simdi bekliyoruz, 3-4 yasina kadar doktor hemangiomun kaydadeger sekilde kendigilinden kaybolacagini az bir leke kalsa bile bunun lazerle giderilebilecegini soyledi.

Aslinda bu konuda yazmak istedigim bircok sey var. Ama kisaca su konularda sizleri bilgilendirmek istiyorum:

1) Hemangiom hafife alinacak bir olay degil. Bizim doktorlar 1 yasina kadar gecer diyerek aslinda mudahale edilmesi gereken vakalari da es geciyorlar. Eger kizima ilk asamada tedavi uygulansaydi belki de hemanjiomu bu kadar buyumeyecekti. Evet bazi hemanjiomlar 1 yasina kadar kendiliginden geciyor, ancak bazilari da buyume egilimi gosteriyor. Doktorlarin bir bebekte hemanjiom oldugunu ve bunun buyumeye basladigini gormelerine ragmen hala inatla bekleyin gecer demeleri kesinlikle yanlis. Boyle durumlarda hemen mudahale edilmesi lazim.

2) Halk arasinda hamilelikte canin birsey istemistir yuzune surmussundur vs. gibi cehalete dayanan inanislar var. Bircok kisi hemanjiomu bu tur inanislara bagliyor. Oysa ki hemangiom bir tur iyihuylu damar tumoru ve mutlaka doktor tarafindan ilk asamada buyuyup buyumediginin takip edilmesi gerekiyor. Ozellikle burun, goz, agiza yakin hemangiomlar buyudukce bebegin nefes almasini ya da beslenmesini engelleyebiliyor. Benim kizim hemanjiomun buyumesi nedeniyle bir gozunun gorme kabiliyetini kaybetme riski atlatti.

3) Ozellikle sunu belirtmek istiyorum ki, hemangiom veya baska ozel durumlari olan bebeklerin ailelerine karsi disaridan insanlarin olumlu yaklasim gostermeleri cok onemli. Ben birkac kez insanlarin cocugumun yuzune bakip "iyyyy" seklinde sanki kizimin lekesi affedersiniz igrenilecekmis gibi tepki gosterdiklerini gordum. Kizim su anda 17 aylik tam olarak bu tepkileri anlamiyor. Ancak kisa bir sure sonra anlayacak ve psikolojisi muhtemelen olumsuz etkilenecek. Ayni sekilde davranislari anlayacak yasa gelmis bir cocugun yuzune bakarak ah canim vah vah tarzi acima tepkileri vermek de dogru degil. Bu da cocugun kendini farkli hissedip icine kapanmasina neden oluyor. Lutfen ozel durumu olan cocuklara ve ailelerine yaklasimimizda dikkatli olalim, onlara moral verelim, aciyarak ya da karsimizdaki cocuk bir yaratikmis gibi degil INSAN gibi davranalim.

Bu konuda herhangi bir sorunuz olursa elimden geldigince yardimci olmaktan memnun olurum.

Merhaba, eger kizinizin resmini bana e-mailleyip durumu hakkinda da biraz bilgi verebilirseniz hemen Amerika'daki vakfin doktoruna e-mailleyip gorus alabilirim.

Neler cektiginizi tahmin edebiliyorum. Sıkıntı kelimesi sanırım az kalır insan yaşayınca ancak anlayabiliyor. Umarım hepimiz su hemanjiomlardan bir an once kurtarabiliriz cocuklarimizi. Bazen yasadiklarim kabusmus gibi geliyor, tabi ki yine de sukurler olsun daha kotu hastaliklar da var biliyorum. Ama insan kendi yasadigini goruyor dogal olarak. Defne'nin yuzunde son bir yildir hafif bir renk acilmasi disinda hicbir gelisme yok. Doktor 4 yasina kadar gecer dedi ama gelisme olmadigini gorunce de moralim bozuluyor. Sabirli olmaya calisiyorum ama kalbimi sanki birisi bicakla oyuyor hergun o kadar aci cekiyorum ruhen.