1. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 55 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Kızımın yüzündeki Hemanjiom

Merhaba,

Daha once hemanjiom konusunda yazismalar oldugunu gordum. Ben de kendimce bu konudaki tecrubelerimi paylasmak isterim.

Kizim dogdugunda yuzunun sag tarafinda hafif pembe bir leke vardi. Doktorlara sorduk, hemanjiom oldugunu ve 1 yasina kadar gececegini soylediler. Maalesef kizim iki-uc haftalik oldugunda hemanjiom giderek buyumeye ve koyu kirmizi renge donmeye basladi ve kizimin yuzunun sag tarafini tamamen kapadi. Bu arada doktor doktor gezdik, hepsi bekleyin gecer dediler. Ama bekledikce daha da buyudu. Sonunda kizimin resimlerini Almanya'da doktorluk yapan bir arkadasimiza gonderdik. O calistigi hastanedeki doktorlara sormus, hemen mudahale edilmeli demisler. Eger bizim doktorlara kalsaydik belki kizim gozunu kaybedebilirdi.

Biz yurtdisinda tedavi imkanlarini arastirirken kizima Turkiye'de kortizon tedavisi basladi. Daha sonra Ingiltere'de hemangiom konusunda uzman bir doktor bulduk ve gittik. Iyi ki de gitmisiz, cunku kizima Turkiye'de cok yuksek doz kortizon vermisler. Kortizon tedavisi sirasinda asilarinin kesilmesi gerekmesine ragmen bu konuda bizi uyarmamislardi, asilari devam ediyordu. Meger bu da cok yanlismis. Sonucta Ingiliz doktor tum tedaviyi ele aldi, kortizon dozunu azaltti vs. Simdi bekliyoruz, 3-4 yasina kadar doktor hemangiomun kaydadeger sekilde kendigilinden kaybolacagini az bir leke kalsa bile bunun lazerle giderilebilecegini soyledi.

Aslinda bu konuda yazmak istedigim bircok sey var. Ama kisaca su konularda sizleri bilgilendirmek istiyorum:

1) Hemangiom hafife alinacak bir olay degil. Bizim doktorlar 1 yasina kadar gecer diyerek aslinda mudahale edilmesi gereken vakalari da es geciyorlar. Eger kizima ilk asamada tedavi uygulansaydi belki de hemanjiomu bu kadar buyumeyecekti. Evet bazi hemanjiomlar 1 yasina kadar kendiliginden geciyor, ancak bazilari da buyume egilimi gosteriyor. Doktorlarin bir bebekte hemanjiom oldugunu ve bunun buyumeye basladigini gormelerine ragmen hala inatla bekleyin gecer demeleri kesinlikle yanlis. Boyle durumlarda hemen mudahale edilmesi lazim.

2) Halk arasinda hamilelikte canin birsey istemistir yuzune surmussundur vs. gibi cehalete dayanan inanislar var. Bircok kisi hemanjiomu bu tur inanislara bagliyor. Oysa ki hemangiom bir tur iyihuylu damar tumoru ve mutlaka doktor tarafindan ilk asamada buyuyup buyumediginin takip edilmesi gerekiyor. Ozellikle burun, goz, agiza yakin hemangiomlar buyudukce bebegin nefes almasini ya da beslenmesini engelleyebiliyor. Benim kizim hemanjiomun buyumesi nedeniyle bir gozunun gorme kabiliyetini kaybetme riski atlatti.

3) Ozellikle sunu belirtmek istiyorum ki, hemangiom veya baska ozel durumlari olan bebeklerin ailelerine karsi disaridan insanlarin olumlu yaklasim gostermeleri cok onemli. Ben birkac kez insanlarin cocugumun yuzune bakip "iyyyy" seklinde sanki kizimin lekesi affedersiniz igrenilecekmis gibi tepki gosterdiklerini gordum. Kizim su anda 17 aylik tam olarak bu tepkileri anlamiyor. Ancak kisa bir sure sonra anlayacak ve psikolojisi muhtemelen olumsuz etkilenecek. Ayni sekilde davranislari anlayacak yasa gelmis bir cocugun yuzune bakarak ah canim vah vah tarzi acima tepkileri vermek de dogru degil. Bu da cocugun kendini farkli hissedip icine kapanmasina neden oluyor. Lutfen ozel durumu olan cocuklara ve ailelerine yaklasimimizda dikkatli olalim, onlara moral verelim, aciyarak ya da karsimizdaki cocuk bir yaratikmis gibi degil INSAN gibi davranalim.

Bu konuda herhangi bir sorunuz olursa elimden geldigince yardimci olmaktan memnun olurum.

2. Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

Selam öncelikle hoşgeldiniz ..
    Biraz tanıyabilir miyiz sizi ?

Benim kızımında boynunda var kolye gibi..
    Dedikleriniz cok dogru ...
    Lara 1,5 yaslarında iken aynaya baktıgında eli ile boynunu silmeye çalışırdı ...
    Ben de 4 yıldır bişi çalmadım demekten yoruldum , bir de ısrarla ' hadi hadi itiraf et çalmışsın işte ' diyenler yok mu ? ...
    Bizim ki iri bir çilek görünümünde ve bu sene rengi açılmaya ve içinden hafif beyazlıklar belirmeye başladı ..Kızımıza doğrusunu anlattık ..Soran çocuk veya büyükleri tersliyor bile : ' dogum lekesi o kanamıyor boynum hiç bilmiyor musunuz siz ' diye..
    Şimdilerde doktorumuz okula başlarken geçer büyük ihtimal diyor ..Geçmez ise biz kendisi isteyeceği gençlik dönemine kadar laser tedavisi yaptırmayacağız ..Eğer geçmez ve kendi isterse ...
    En önemlisi o bölgenin kanamaya cok müsait oldugunun bilinmesi.. Kanarsa kanı zor duruyormus .. O konuda cocugu ve öğretmenini uyarmak gerekiyor ..

Umarım hepimizinki geçer ve bu günleri bir anı olarak hatırlarız...
    Tekrar hoşgeldiniz..

Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

Öncelikle size de geçmiş olsun,
    Aynı konda forum açan bendim, bakıyorum tüm hemanjiyomcular
    toplanmış hemen.

Forumumda da belirttiğim bir vaka ile karşılaşmıştım tıpkı sizin durumunuza benzer. gerçi Hemanjiolmlu halini görmedim ve söyledikleri aynı sizdeki gibi yüzünün bir kısmını kaplıyormuş. Ergenlik sonrasında tamamen yok olmuş. Ve ben laser müdahale bile gerektirmeyecek şekilde herhangi bir iz görmedim kızın yüzünde. Onlar da hiç bir müdahalede bulundurmamışlar.

Bize de genelde müdahale gereği görülmez görme, konuşma, nefes alma gibi sorunlar yaratmadığı sürece denmişti.

Bizim göz kapağında olduğu için ve göz tembelliği yapma riski olduğu için müdahale ettirdik.
    Siz de biliyorsunuz ve araştırmışsınız belli; genelde %65'i 5-6 yaş %90'ı 9 yaş gibi geçermiş.
    Müdahaleden sonra hızla geriledi sayılır, henüz tam yok olmadı ama çok belli belirsiz kırmızılık var biraz daha fazlası şişlikten ibaret hala.

Çok kortezon yüklemesi yapıldı demeniz defalarca mı uygulama yapıldı yani, biz sadece bir kere kortezon içerikli bir ilaç enjekte ettirdik.

bir de şu hurafeler meselesi.. kedi kuyruğu sürtün diyeniniz olmadı mı sizin hiç, hemen geçiyormuş
    sonra pişman olmayın diye söylüyorum

4. Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

kedi kuyrugu mu ?
    eve giderken bi kedi yakalim

Lara merhaba,

Ben 32 yasindayim, avukatim, Istanbul'da yasiyorum. Kendi hukuk sirketim var, kizima hafta ici dadisi bakiyor. Haftasonlarini ve aksamlari beraber geciriyoruz. Defne dogdugundan beri bu hemanjioma konusunda cok yiprandim, psikolojim cok bozuldu. Ama simdi sizlerle yazisinca en azindan yalniz olmadigim icin kendimi daha iyi hissediyorum.

Bize Ingiltere'deki doktor okul konusunda ozellikle sunu soyledi: siz cocuklardan degil buyuklerden korkun, cocuklara neyi nasil anlatirsaniz o sekilde kabul ederler. Ama cocuklarin aileleri aman hemanjiomlu cocuga yaklasma, aman ona dokunma vs. diyerek cocugunuza olumsuz tepki verilmesine sebep olabilirler. O nedenle sanirim okul cagi geldiginde mumkun oldugunca ogretmen, ogrenci ve aileleri bu konuda bilgilendirmek gerekiyor. Ben simdiye kadar Defne'nin yuzundeki lekeyi soran butun cocuklardan cok tatli tepkiler gordum. Hepsi olumlu yaklastilar, hatta lekeyi openler, cici cici yapanlar oldu Buyukler ise bazen gercekten insani bunaltici sorular sorabiliyorlar.

Kanama konusunda ise bana soylenen kanayan yere temiz bir gazli bez ya da pamukla bastirmamiz gerekiyormus. Eger kan durmazsa ve cok ise hemen bir hastaneye gitmemiz uygun olurmus, orada kanamayi durdururlarmis.

Bu dogum lekesi konusunda cok enteresan bir nokta daha var. Bunu nasil aciklayacagimi bilemiyorum, ama hamileligim suresince en buyuk korkum bebegimin yuzunde bir leke olmasiydi. Bunun sebebi ise, sevmedigim bir kisi bana hamileligimin basinda bir arkadasinin yuzunun yarisinda dogum lekesi oldugunu, o nedenle hamilelikte yemek dusunurken elimi yuzume surmemem gerektigini soyledi. O gunden sonra nedense gozumun onune surekli yuzunun yarisi dogum lekeli bir insan geldi, icim daraldi vs. Hatta anneme acildim, anne bana boyle soyledi, yuzunun yarisi lekeli bir adamdan bahsetti o gunden beri bu aklimdan cikmiyor dedim. Annem de sacmalama onun demesiyle olur mu dedi. Ama sonunda ayni leke kizimda cikti. Nasil oluyor bu acaba korktugum basima mi geldi, yoksa annelik icgudusu ile icime mi dogdu tum bunlar acaba? Bir turlu mantikli bir aciklama bulamiyorum. Tabi ki bunu doktorumuza anlatmadim adam bana deli demesin diye

6. Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

Selam ,
    Ben Çiğdem
    Kızım Lara 4 yasında...
    İnanılmaz bişi söyleyeyim mi senin son paragrafını okurken sarsıldım ..
    Benim de hamile iken en korktugum şeydi Lara nın dogum lekesi ile dogması ... Ablamın kütüphanesinden kitap almadan önce onu cebinden arayıp kitap alıcam diye sormustum da papara yemiştim telefonda Yok artık demişti cocukta kitap mı cıkacak sanıyorsun ...
    Annem daha hamile oldugumu duyunca bak demişti burası hala senin evin ..Canın bişi isterse al hemen bişi olmaz ...Biliyordu benim bu konudaki korkumu ...
    En korktugum şeydi ... Benim de başıma geldi..

Tesekkur ederim. Size de gecmis olsun. Gerci resimden gordugum kadariyla sizinki o kadar buyuk bir hemanjiom degil. Umarim en kisa zamanda kaybolur.

Kortizon derken, Defne'ye 8 hafta boyunca 10mg. kortizon verdiler agizdan. Ingiltere'ye gittigimizde ogrendik ki bu hem sure olarak cok uzun, hem de doz olarak cok yuksekmis. Ayni sekilde kortizon alirken bebegim tum asilarinin kesilmesi gerekirmis. Ozellikle canli asilar cok tehlikeli olabilirmis. Ornegin cocuk felci asisi oluyorsa, o asi onu korumanin aksina cok agir bir cocuk felci gecirmesine sebep olabilirmis. Cunku kortizon bebegin bagisiklik sistemini baski altina alirmis. Yani cok ciddi bir tehlike bu asi konusu.

Kortizon aniden kesilirse hemanjiom birden bire daha cok buyurmus. O nedenle haftada 1mg doz dusulerek tedavinin sona erdirilmesi gerekiyormus. Bu nedenle Defne Ingiltere'ye gittikten sonraki 2 ay boyunca da her hafta 1 mg. dusulerek kortizon almaya devam etti. Yani toplamda 4 ay kortizon kullanmis oldu. Dedigim gibi kortizonu hep agizdan tablet olarak aldi. O nedenle sizinkinden farkli.

Internette bu konuda arastirma yaparken birkac yabanci site buldum. Amerika, Ingiltere, Israil, Hindistan, Fransa ve daha bircok ulkede bu konuda calisan vakiflar var. Aileler internet araciligiyla yazisiyorlar aynen buradaki gibi. Hatta cocuklarinin kendilerini rahat hissetmeleri icin bulusuyorlar. Bu sekilde cocuklar baskalarinda da dogum lekesi oldugunu gorup kendilerini farkli hissetmiyorlar. Belki bizler de hemanjiomlu cocugu olan diger aileler ile irtibat kurabiliriz bir sekilde.

Öncelikle aramıza hoşgeldin.Forumlarını okudum diğer formunda kızının yürümediğini yazmışsın her nekadar çocukları karşılaştırmayalım diğer çocuklarla desekde biz annneler istemesekde karşılaştırıyoruz bazen ki ben çevremdekileri uyarmıştırım bu konuda her çocuk farklı birey diye adım atıyorsa ve destekle yürüyorsa aniden başlayacaktır benim kızım 12 aylık yürüdü şu an 23 aylık konuşması gecikti şu an tek cümleler söylüyor bir ara endişelenmiştim drumuz herşeyin normal olduğunu bazı bebeklerin 3 yaşından sonra bile konuşabildiğini söyledi
    önemli olan algılaması ve derdini birşekilde anlatabilmesi demişti ve çok şükür hergeçen gün ilerleme görüyorum aynı yaşıtı arkadaşımın kızı var biri anne baba diyemiyor diğeri süper konuşuyor yani farklı farklı bebeler.
    yüzündeki lekeyi de fazla dert etme derim elinden geleni yapmışsın anladığım kadarıyla allah dermandız dertler vermesin.

9. Re: Kızımın yüzündeki Hemanjiom

bu da Lara nınki..
    Resimde 18 aylık ..
    Boyut olarak hala aynı .. Küçülme yok ..Sadece hafif bir solma ve içinde az bir açılmalar var..Çok hafif ten rengi çizgiler belirmeye başladı ...

Buluşma fikri cok güzel ..Lara da ne oldugunun farkında ama başka bir cocukta hiç görmedi.. Şu anda sadece kendine kaybolunca onu bulmamız için Allah tarafından kolye koyuldugunu sanıyor Bir de kınalı kuzu oldugunu söyler her yerde
    Çocuga bunun normal bişi oldugunu anlatmak lazım ...Bir de daha cok büyükleri bilinçlendirmek onlar daha abartıp daha şaşırıyorlar gereksizce..

Bu resimde son hali 1 ay kadar önce..boyutlar aynı ...

Maşallah çok tatlı kızın var ya allah bağışlasın o nazr boncuğu annesi yazdıklarınızdan anladım ki çok fazla vesfese yapmamak ve kötü düşünmemek lazım bende pimpirikliyim ama korkulan başa geliyor gerçekten.