porn

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1

  Ortopedik Sorun - İçe Basma

  Doktorlar forumlarında ortopedi ile ilgili bir alana rastlayamadım, sizlerin deneyimlerine başvurayım dedim.

  Edip'in çocuk doktoru düztabanlıktan şüphelenmişti, hatta bir ara orotpedist tavsiyesi istemiştim siz değerli arkadaşlarımdan .

  Doktorlardan aldığım bilgiye göre bu yaşta düztabanlık belli olmadığına dairdi ve çocuk doktorları da genelde üstlerinde kalmasın diye gönderiyorlarmış.

  Ancak yine de Edip için düztaban denilemeyeceğini sadece içe içe basma gördüğünü söyledi.

  Eşimde de içe basma var gibi ve bugüne kadar bir sorunla karşılaşmadı, tedavi edilmezse ne gibi sorunlar olur bilir de söylemezseniz küserim
  "You got in...yeahh, i got in... "

 2. Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  Meriçcim geçmiş olsun öncelikle. Ben küçükken içe basma problemim vardı. Ters kalıp ayakkabılarla düzeldi. Eşimdede düz tabanlık varmış, oda yine ortopedik ayakkabı ile tedavi edilmiş. Eğer tedavi edilmezse benim bildiğim yürüme bozukluklarına yol açıyor. Ben küçükken düz yolda düşerdim mesela. Birde düz tabanlıkta tabanlarda ağrı oluyor çok ayakta durup yürüyünce. Başka ne gibi sonuçları var net bilmiyorum ama. Okul çağına kadar daha rahat tedavi ediliyor diye biliyorum.

 3. Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  benim oğlumda da içe basma var ama aynı şeyden mi bahsediyoruz bilemem tabi.dr denge ve yürümeprobleminin aza indirgenmesi için özel ayakkabı önerdi.
  ama diyorum ya bizimki farklı olabilir tabi...
  yine de ihmal etme istersen derim.
  geçmiş olsun...
  [size=medium]KURTHANIM:28.MART.1998,BAŞAK:14.TEMMUZ....[/size]
  ne fark eder kör insan için cam da bir elmas da.sana bakan kör ise kendini camdan sanma !-Hz. Mevlana...

 4. Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  Merhaba,

  Benim oğlumun taban boşluğu nerdeyse düze yakındı. 5 yaşındayken çok iyi bir ortopediste gittik. Özel yapım (içi yükseltilmiş) botlarla 10 yaşına geldik. Büyük oranda taban boşluğu oluştu ama daha birkaç sene özel bot ya da arkası yüksek bot alıp içini yaptırılmış ayakkabılar giyecek. Ayak tabanımızın kemiği yanlış hatırlamıyorsam 12 yaşına geldikten sonra iyice kemikleşip şeklini alıyor. Geç kalmadan siz de bir ortopediste gidin bence.

 5. #5

  Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  Başak'çığım,
  benim anladığım kadarıyla içe basma, arkadan ayak ve bacak kemiğinin şekline baktığın zaman, ayak ile bacağın birleşme noktasında hafif içe doğru bir eğrilik, düz devam etmesi gerekir aslında.
  "You got in...yeahh, i got in... "

 6. #6

  Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  Benim oğlumda da içe basma problemi var. 8 ay kadar önce ortopediste götürdüğümde yanlış yazabilirim torqıl denilen bir parçanın bot tipi ayakbanın topuk kısmına takılmasını istemişti. Bu parça çark gibi, ayak yanlış basınca çarklar ters istikamete dönerek ayağı doğru basacak şekilde düzeltiyor. Benim oğlum evde ayakkabı giymeyi red ettiği ve evden dışarı çıkmadığı için malesef düzelme kaydedemedik. Sadece tek ayağında var, bakalım tekrar gideceğiz ve üzerinde daha dikkatli duracağız bu sefer. Düz tabanlık daha farklı, çocuk yürümeye pek istekli olmazmış ve çabuk yorulurmuş. Paşamın ayak kalıbını çıkarttık, çok şükür düz taban değilmiş. Allah çocuklarımıza şifa versin.
  Yasemin ve zuzusu..

 7. #7
  Üyelik Tarihi
  18 Ağustos 2004
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesaj
  8.331

  Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  Şu bilgilere bir göz at Meriç!

  Sert ortopedik botlarla ilgili uzun süren araştırmalar var ve bu botların hiçbir etkisinin olmadığı, boşu boşuna çocuklara sıkıntı getirdiği ortaya çıktı.
  Gerçek bir sorun olduğunu düşünüyorsan konusunda bir uzmanı bulmanı tavsiye ederim.

  link

 8. Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  medip yazdı:
  Başak'çığım,
  benim anladığım kadarıyla içe basma, arkadan ayak ve bacak kemiğinin şekline baktığın zaman, ayak ile bacağın birleşme noktasında hafif içe doğru bir eğrilik, düz devam etmesi gerekir aslında.
  evet bizimki de ondan.yani bilekten aşağısı yamuk gibi.dr önlemimizi alalım dei.
  ihmal olmasın bence sen de bir dr a götür.zamanla taban düşüklüğü de yapıyor galiba.çünkü bizimkinde taban düşüklüğü de varmış.
  [size=medium]KURTHANIM:28.MART.1998,BAŞAK:14.TEMMUZ....[/size]
  ne fark eder kör insan için cam da bir elmas da.sana bakan kör ise kendini camdan sanma !-Hz. Mevlana...

 9. #9

  Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  pia yazdı:
  Şu bilgilere bir göz at Meriç!

  Sert ortopedik botlarla ilgili uzun süren araştırmalar var ve bu botların hiçbir etkisinin olmadığı, boşu boşuna çocuklara sıkıntı getirdiği ortaya çıktı.
  mercicim ,pinarinda dedigi gibi ,sert ortobetik ayakkabilar ,ve tabanliklilari uzmanlar " tip disi" buluyormus.

  bende bir ara Mertin ayaklarina takmistim .acaba duz tabanmi ? diye ..ortopedist arkadasimiz var ,ona sordum , duz taban teshisi koymak icin cok erken .5 yasindan once anlasilmaz demisti ..

  ice donkluk konusunda bilgim yok ..

  ama sunu buldum ;
  -----------------------------

  İçe basma

  İçe basma nedir? Ayaklar genellikle tam karşıya veya hafif dışa bakarlar. Bazı kişilerde ise ayaklar içeriye doğru dönüktür. Bu duruma içe basma denir. İçe basma genellikle tedavisiz kendiliğinden düzelir. Çocukların küçük bir bölümünde ise kendiliğinden düzelmez ve tedavi gerekir.

  İçe basma önemli midir?

  İçe basma, kendiliğinden kaybolmasa bile genellikle önemli bir sorun yaratmaz. İçe basma ‘romatizma’ veya sakarlığa neden olmaz. Bazan, içe basan çocuklar, ayaklarının kavisi nedeniyle, uygun ayakkabı bulmakta zorlanabilirler.

  Ebeveynler bu nedenle tedavi edilmesini isteyebilirler. Özel ayakkabılar ve ortopedik cihazlar çok pahalıdır ve sorunu çözmez. Eğer kaval kemiğinde veya uyluk kemiğinde eğrilik varsa, ameliyat gerekebilir.


  İçe basmanın nedeni nedir?

  Sağlıklı çocuklarda içe basmanın üç nedeni vardır. Bunlar ‘metatarsus adduktus’, ‘internal tibial torsiyon’ ve ‘aşırı femoral anteversiyon’dur.


  Metatarsus adduktus nedir?

  Metatarsus adduktus ayaktaki bir kavistir. En iyi çocuğunuzun ayak tabanına baktığınızda görülebilir. Metatrsus adduktus bebeklik döneminde bile farkedilebilir. Bu kavis daha bebek doğmadan önce rahim içinde ayağın maruz kaldığı basınç nedeniyle oluşur.

  Bu sorunun görüldüğü 10 çocuktan 9’unda bebek büyüdükçe sorun düzelir. Doktorunuz düzelmeyi kolaylaştırmak için bazı eksersizler önerebilir. Eğer kavis çok fazlaysa veya elle düzeltilemiyorsa atel kullanılabilir. Genellikle kabul edilen görüşe göre eğer bebk 4-6 aylık olduğu halde kavis hala devam ediyorsa atel konmalıdır.

  Çocuk normal yürüme yaşına gelince de atellemeye son vermelidir. Atellemenin sonunda hala kavis varsa bu genellikle yürüme ve koşma için bir sorun teşkil etmez ve ağrıya neden olmaz.


  İnternal tibial torsion nedir?

  İnternal tibial torsion kaval kemiğinde içeriye doğru burulma olmasıdır. Bu durum genellikle çocuk yürümeye başladıktan sonra anlaşılır. Hafif tibial torsion bebeklerde normaldir. Bu burulma genellikle ilk yıl içinde düzelir.

  Bazı bebeklerde düzelme tam olmaz ve yürümeye başladıklarında içe bastıkları farkedilir. Bacak kemikleri genellikle çocuk 6-8 yaşına gelinceye kadar düzelmeye devam eder.

  Cihazlar ve özel ayakkabılar genellikle yararlı değildir. Bu cihazlar pahalıdır ve çocuklar kullanmayı sevmezler. Bu sorunun görüldüğü çocukların küçük bir bölümünde sorun düzelmez. Bu durumda bile koşmayı ve zıplamayı engellemediği ve ağrıya neden olmadığı bilinmektedir. Bazan estetik yönden sorun olabilir.

  Bu durumda ameliyat yapılabilir; fakat bu çok nadiren gereklidir. Bu konuyu doktorunuzla tartışmanız gerekir.
  Aşırı femoral anteversion nedir?

  Aşırı femoral anteversion uyluk kemiğinin içe dönük olmasıdır. Bu durum 2-4 yaş arasında farkedilir ve erken çocukluk döneminde zamanla daha kötüye gidebilir. Bütün bebekler uyluk kemikleri hafif içe dönük olarak doğarlar. Genellikle hayatın ilk yıllarında daha iyiye gider.

  Bebeklerde ve oyun çocuğunda kemikleri bağlayan bağlar ve kaslar sıkıdır. Çocuk yürümeye başlayınca bu bağlar ve kaslar daha gevşek hale gelerek kalçanın daha fazla içe dönmesine izin verirler. Bu nedenle içe dönme 2-4 yaşına kadar kendini göstermeyebilir.

  Aşırı femoral anteversion genellikle kendiliğinden düzelir. Çocukların çoğunda 6-8 yaşlarına geldiklerinde ayaklar karşıya veya dışarıya bakarlar. Ateller ve cihazların yardımı olmaz. Çok nadiren ameliyat gerekebilir.

  http://www20.uludag.edu.tr/~drriza/noroloji/doktoy/icebasma.htm


  "Mesele kim veya ne olduğun değil. Benim gözümde ne olduğundur..."


 10. #10
  Üyelik Tarihi
  24 Ocak 2006
  Bulunduğu Yer
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.308

  Re: Ortopedik Sorun - İçe Basma

  Benim kızımdada içe basma var daha önceleri fazlaydı ama düzeldi gibi biraz kendi doktorumuz tabanlık önermişti ama ben birde uzmanına götürdüm (cocuk ortopedisine) bana bu içe basmanın ilerde sorun teşkil etmeyeceğini özellikle çıplak ayak yere basmasını söylemişti
  Bide örnek verip Afrikada çocuklar yalın ayak dolaşır ve neredeyse en az onlarda bu problem görülüyor demişti
  Akıl insanın külahında bir çividir. Yumruk yemeden içeri girmez.
  Arnavut Atasözüdür.

 

 

Benzer Konular

 1. İçe basma sorunu
  Konuyu Açan: oğluşum_a, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 02 Aralık 2008, 13:25
 2. Cevap: 15
  Son Mesaj: 14 Kasım 2008, 15:57
 3. Nikahta ayak basma olayi:)))
  Konuyu Açan: Nartaneleri, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 33
  Son Mesaj: 14 Ocak 2008, 16:33
 4. yeni moda basma ?? elbiseler
  Konuyu Açan: CINMELEK, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 08 Mayıs 2007, 17:06
 5. blender basma düğmesi erirmi .....
  Konuyu Açan: selenimmm, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14 Şubat 2007, 15:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Dosya Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
 
 

Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.