2. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu
Toplam 239 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
  1. almanya

sevgili mine ben almanya stuttgartta yasiyorum buraya bes yil önce geldim elbette herkesin almanya hakkinda farkli dusunceleri vardir ben genelleme yapmak disinda kendi fikrimi soyleyeyim; burada gördugum kadariyla insanlar cevre temizligine cok onem veriyorlarburada cok yabanci var herkes ic ice yasiyor amabirbirleriyle pek ilgilenmezler aksam oldumu disarida pek insan bulunmaz herkes (CALISAN KESIM ICIN)erkenden yatar sabah bes gibi ise giderler tabi gec gidenler ve vardiyeli calisanlarin disinda bence nekadar yabanci olsakta doktora gidince insan gibi muamele goruyoruz turkiyede karsilastigimiz manzaranin burayla hic alakasi yok sakin yanlis anlama ulkemi cok seviyorum ve cok ozluyrum elbette ulkemi hicbiryere degismezdim ama benim ülkeminde boyle imkanlari olsa daha iyi olmazmiydi .insanlari genellikle yasli daha dogrusu benim oturdugum yerde ogle belirli gunlerde festival duzenleyip durmadan icerlersosis sucuk cok yerler ozellikle bira hastasidirlarguzel sarisin kizlari vardir ama bizim erkeklerimiz i cok begenirler onsekizden sonra ayri yasarlar yani cogu bizim geleneklerimiz gibi onlarinda gelenekleri vardir bayramlara cok onem verirler her bayramda usenmeden herkes evini ve disarilari susler hele bu aralar yeni yil icin bir hazirlik yapiyorlarki heryer aydinlik camlarda susler cok guzel gorunuyor haliyle bunlardan cocuklarimizda etkileniyor onlarda istiyor ,simdiye dek pek fazla bir sorunlöa karsilasmadim cocuklarim henuz kucuk umarim bundan sonrada karsilasmam ama yurt disindada yasasam cocuklarima onlarin kulturunun yaninda kendi kulturumuzude ogretmeye calisacagim esimde benimle ayni fikirde bizim yurt disinda yasayanlarin cocuklarinin iki kultur arasinda yetisip eger dogru yetistirilememislerse yanlis ortamdaysalar bocalamalari ve yanlis secimler yapmalari soz konusu .simdilik bukadar atladigim kisimlar olmussa gerisnide diger arkadaslar yazar

2. Belcika'da cocuk yetistirmek...

Mehtap arkadasimizin bahsettigi konu uzerine yaziyorum:

benim oglumu Turk gelenek goreneklerine gore yetistirme kaygim hic olmadi, olsaydi, onun Orta Asya kokenli "harbi Turk" babasinin gelenklerini vermeye calisirdim, kucuk yasta ata binmesini, kilic kullanmasini ogretir, kimiz icirir, cadirda yatirirdim

benim anne babamin gelenkeleri de farkli, hangi birini ogretecegim cocuga?hangi kulturu? yoksa "turk kulturu" diye yutturulmaya calisilan seyler "arap kulturu" olmasin?

mesela bizim su anda yilbasi agacimiz var evimizde, ama benzeri birsey eski Turklerde de vardi , yani agac susleme olayi...

su anda evimiz isil isil, yanar doner lambalarla suslu... acikcasi kendimi harika hissediyorum evime baktigimda...

Paskalyayi annemler de kutlarmis Yogoslavya'da, musluman olmalarina ragmen...buda baska bir ornek...

insana mutluluk veren,iyi hissetmesini saglayan ne olursa olsun, nasil bir kutlama olursa olsun, hangi dinden olursa olsun, bizim evimizde yeri vardir...

ayrica neyse ne, ben cocugumun hangi ulkede yasarsa yasasin saygin biri olarak algilanacagi, EVRENSEL DEGER YARGILARI ile buyutecegim...gerisi bos hikaye...

Abu Dhabi

Abu Dhabi yle ilgili ilk soyleyebilecegim beklenen arap ulkesi goruntusunden cok uzak oldugudur.Inanilmaz bir hosgoru var burada
    Yerli halktan cok yabancilarin fazla olmasi bunu zorunlu kilmis belkide.
    Hintli,pakistanli,filipinli,misirli,sudanli ,lubnanli,amerikali ve ingiliz dolu burasi.Yerli araplar ise cok az sayida.
    Petrol zengini bir ulke ve bunu insanlari mutlu etmek ve iyi bir yasam standardi saglamak icin kullaniyorlar.Akillilar.
    Ihtisamli ,ilginc binalar ve son model arabalar buranin vazgecilmezleri.Son model bir jeep almak hic sorun degil ,cunku vergi odenmedigi icin son derece uygun turkiye ye kiyasla.
    Herkes yasam tarzi konusunda ozgur,kimse kimseye gozunun ucuyla bile bakip rahatsiz etmiyor.(kadin gormeyen pakistanlilar haric ,onlarda sadece bakiyor))
    Dini inanclarda oyle ,ornegin bir sure once ramazani kutladik.Ramazan boyunca heryer yarim gun calisir ve tum restaurantlar iftara kadar kapalidir ,disarda yemek yasaktir.Ve hristiyanlar da bundan hic sikayet etmez ve saygi duyarlar.
    Simdi ise christmas(yarin) ve 1 haftadir heryerde bununla ilgili kutlamalar var.
    Her kose de bir noel baba gormek mumkun.(biraz abarttilar bu sene aslinda)
    Sokakta asla kavga eden insanlar gormezsiniz.Herkes sakindir.
    Cocuklar icin arapca veya ingilizce egitim veren okullar var ,secim bize ait.Ancak okullar cok pahali maalesef.
    Hava hep sicak su an en soguk zamanlari sanirim 19 20 derece civarinda.
    Yagmur senede 1 -2 kez ya yagar ya yagmaz.Ama her yer yesildir.Zira seyhimiz buna cok onem verir.Agaclara zarar verenleri hapis ve para cezasi bekler.Bu konuda cok ama cok katilar.
    Beni burada tek sikan sey tiyatro ve konser gibi etkinliklerin kisitli olmasi,gerci su an buna vaktimde yok.
    Iste boyle arkadaslar.Aklima gelenler bunlar.
    Sevgilerimle

Re: EBRU ATMACA'YA VE DIŞARDA YAŞAYAN TÜM DOSTLARA

Merhaba bende Berlinde yasiyorum. Berlin tam anlamiyla cosmopolitan ..her milletten insan var burada hemen hemen yani burada kendini yabanciymis gibi hissedemiyorsun yada Almanyada yasiyorum gibi hissetmiyorsun en azindan almancada kinusulmassa yani almanlar ilginc insanlar nereden baslasam ki.. mesela bundan cok degil belki 15 20 yil öncesine kadar yikanma aliskanliklari yokmus yaslilar bu aliskanligi hala sürdüyorlar msela .Haftada bir kuaföre gider saclarini yikatip fönletirler vücutlariniysa silerler sadece .. tuvaletlerinde de su yoktur Popo yikama adeti hic yok buralarda sadece tuvalet kagidi kullanirlar .. giyime kusamada az bir azinlik haricinde hic önem vermezler uysun uymasin yakissin yakismasin öylesine giyinirler...bizdeki akraba es dost ziyaretleri onlarda yok denecek kadar azdir Noelleri onlarin geleneksel aile yemekleridir adeta..Noel yaklastiginda sokaklar isiklandirip süslenir evler isil isil isklandirilir ..alisveris yerleri tiklim tiklim bugünlerde mesela noel hediyesi almak isteyenlerle dolu heryer...yemek kültürleri yok bence yani tanidigim bildigim tek alman yemegi bile yok..bol bol et ve yaninada ekmek yerine haslanmis patates yerler ...ama güzel soslari yok degil hani...genelde vede yemek yapma aliskanliklarida yok olacakk ki buradaki evlerin mutfaklari gayet bicimsiz ve kücücük..ya disardan yerler yada hazir mikrowellede isitilan hazir yemekleri tercih ederler.. aksam yameklerinde sicak yemek degil ekmek peynir salata..vb.yenir burada sadece. Berlin birahaneleriyle ünlüdür almanyada encok birahanesi olan sehirmis burasi. Eskiden evler az ve genelde bir oda yada iki odali oldugundan buraya calismak icin gelen isciler isten cikip bu birahanelerde alirlarmis solugu.. her sokakta görmek mümkün neredeyse ..........Daha anlatilacak cooookk sey varda birazda diger almanyalilardan dinleyelim bunlari da

Benden de Surinam...Dünyanın bir ucundaki unutulmuş ülke...

sağolun arkadaşlar,ellerinize sağlık

diğer arkadaşları da bekliyoruz hala değil mi...
    ben de bu arada nacizane Surinamı anlatayım bari sizlere...

SURİNAM
    Güney Amerika da Brezilyanın üstünde yer alan küçük bir ülke..o kadar az nüfusu var ki toplam nüfus 500,000...başkent Paramaribo da 200,000 kişi yaşıyor.Ülkenin tamamı yağmur ormanları nedeniyle koruma altında...gerçekten heryer yemyeşil ve her gün yağmurlu...Tropik iklim ülkeyi sürekli 25-32 derece arasında tutuyor,yani havalar hiç fena değil...ormanlar balta girmemiş olunca millet 3-5 tane yerleşim yerinde toplanmış...sürekli sabah akşam sivrisinekler ısırıyor,ilk başlarda çok can sıkıcıydı ama sonar onlar bize biz onlara karşı silahlandık ta kurtulduk..

ama kimler yok ki...Hintliler,Çinliler,Yerli Surinamlılar(zenciler),Endonezyalılar (javanizler),Hollandalılar...Ve de nacizane 25 kadar Türk vatandaşı.

her dil ve her din var,halkın %20si müslüman,çoğu hristiyan,bir kısmı budist bir kısmı da yerli dinlerine tapıyor.o yüzden her çeşit tapınak mevcut.acaip barış içindeler,kimse kimsenin dil ve dinine karışmıyor...

hintliler çok kapalı toplum halinde yaşıyorlar,aynı gelenekler görenekler sürüyor..
    çinliler de ona keza böyle,ama çinliler market işlettiklerinden daha çok halkın içindeler...
    zenciler ise zavallılar...ne doğru dürüst bir gelenekleri var,ne de dilleri

ana dil eski hollanda sömürgesi olması dolayısıyla hollandaca,ama herkes ingilizce biliyor...yerli dil TAQUİ TAQUİ,şöyle konuşuluyor,tecümesi "ben gelmek,sen yapmak,o bakmak " gibi acaip basit bir dil ,bir süre sonra biz bile öğrendik çat pat...

hintliler geleneksel sarilerini giymiyor ama acaip zevksiz giyiniyorlar hani bizim kasaba düğünlerinde cafcaflı elbiseler olur ya onlarla sokaklarda geziyorlar...çinli ve javanizler aynı bizim gibiler...

amaaa zencilere gelince inanılmazlar...son derece açık saçık hatta yarı çıplak...sütyen (normal sütyen yani) altına beyaz dantelli tayt giyip içine de siyah iç çamaşırı giyip sokağa çıkabiliyorlar..

seks son derece doğal,aile namus sadakat kavramları sıfır zencilerde...kim kiminle belli değil...bir sürü babasız çozuk ortalarda,anneler genelde bekar ve 3-5 çocuklu...

halk son derece sıcakkanlı ama beyazlara biraz sinir oluyorlar...sokaklarda sürekli laf atıyorlar ama zaten herkes birbirine laf atıyor yolda...bana da "snow one" diyorlardı yani "kartanesi"

bütün evler bahçeli ve en fazla 2 katlı,bahçeler son derece bakımlı,ve tüm evler buradaki pahalı villalar ayarında...

çok fakirler de var ama kişi başına düşen cip sayısı istanbuldan fazla...

bu para nerden diyorsanız,uyuşturucudan tabi...orman içindeki tarlalardan direk hollandaya gidermiş meğer uyuşturucu..

kızım orada bir amerikan anaokuluna devam etti,3 ayda süper ing.konuşmaya başladı.ama okulu sevmedim açıkçası çok modern olmasına rağmen..biz buradaki okulumuzu çok özledik.
    Türkiyenin herşeyini özlediğimiz gibi...

yemek işi çok kötüydü,evde yapmamıza rağmen malzeme hiç bulamadık,türkiyeye ısmarladık...ülkede hiç bir şey üretilmiyor ama herşey avrupadan geliyor özellikle hollandadan...
    suç oranı özellikle hırsızlık çok fazla,bizim bahçeden bile meyve çaldılar sürekli hırsızlar..herkesin bahçesinde 2-3 tane kopek var,hem de vahşi vahşi köpekler…

ülkede hiç sinema yok,1 tane tiyatro var ama 30 tane de kumarhane var,karapara bol olunca kumar işi çok tabi.

Işte böyle arkadaşlar..

hala oradaki arkadaşlarımı özlüyorum ama tekrar gitmeyi asla istemiyorum…Türkiyem canım ülkem…

6. Re: EBRU ATMACA'YA VE DIŞARDA YAŞAYAN TÜM DOSTLARA

Cemile Süpersin,
    Sanırım hiç bir gezi kitabı, hiç bir tanıtım broşürü bizi bu kadar etkileyemezdi.
    Sanırım hepimiz tatil için biryerlere gitsek de, 1 haftayı geçmeyen bu ziyaretler hiçbir anlam içermiyor. Siz yaşayanların kaleminden herşey çok farklı gözüküyor.

7. daha yazacak cok sey var ama..

abartmayayim dedim

Belcika'dan baska kimse yok sanirim, onun icin uzattim yazimi....

Re: EBRU ATMACA'YA VE DIŞARDA YAŞAYAN TÜM DOSTLARA

Merhaba.Baska bır ulkede sartlar ne kadar ıyı olursa olsun yasamak cok zor bence.Benım aılem 26 senedır Almanyada.Ben Almanya dogumluyum.Ama Turkıyede yasıyorum.Sartlar ne olursa olsun kendı vatanımı hıcbıryere degısmem.Tabıkı herkesın vatanı herkese guzeldır.Ama turkıye hakkaten cennet.Tum yurtdısındakı dostlarave ozellıkle Selda Aydına selamlarımı gonderıyorum.Yollar ne kadar uzak olursa olsun kalpler hep bırlıkte.

Re: Benden de Surinam...Dünyanın bir ucundaki unutulmuş ülke...

Sağol Mine böyle güzel bir forum açtığın için. Ayrıca arkadaşlara çok teşekkür ederim paylaştıkları için. Bu forum açıldığından beridir yeni bir yazı var mı diye kontrol ediyorum her defasında.

Bizim burda öğrendiklerimizden farklı şeyler anlattınız. Mesela ben Surinam'ı dünyanın en fakir ülkesi olarak biliyordum, değilmiş. Ayrıca Abu Dabhi'nin çok kapalı bir yer olduğunu sanıyordum değilmiş. Belçika'lıların bukadar varlık içinde yokluk çeker gibi bakımsız insanlar olması da şaşırttı beni. Almanya ile ilgili çok şey duyduk da bu kadar farklı anlatan olmamıştı.

Lütfen diğer arkadaşlar da yazsın. Okuması o kadar keyifliki. Hem sizlerin yazısını okurken bir farklı daha anlayarak okumuş oluruz. Çünkü yaşam şartlarınızı görmüş oluruz bence.

Sevgilerimle,

10. Pakistan'a devam

Bilmiyorum ilginizi cektimi ama, Pakistan'a devam etmek istiyorum.Biz Karachi kentinde yasiyoruz.Burasi liman kenti.Cok guzel gumus baliklari var ve tum ulkeye buradan dagliyor.Damak tadlari bizimkinden cok farkli.Cok aci ve baharatli yiyorlar.Sarmisak ve zencafil taze olarak tuketiliyor.Her turlu meyvanin suyunu cikarip iciyorlar.Narin suyunu ilk burda ictim ve bayildim.Caylarini sutle birlikte tuketiyorlar.Her ozel gunde herkes birbirlerine pasta hediye ediyor.Hediye gibi sosyal alisverislere cok onem veriyorlar.Cocuklari olduktan sonra, 14 -15 yaslarinda bakicilar surekli annelere yardim ediyor.Cocuklar hemen hemen hic bir gece gezmesine goturulmuyor.Ama, cocuklari icin, cok buyuk partiler verip, arkadaslarini eve toplamak gibi gelenekleri var.Ataerkil gozuksede benim, tanidigim her evde kadinin sozu geciyor.Cok buyuk villalarda oturuyorlar(tabi zengin oalnlar)en az 8-10 kisi yardimcilari oluyor.Ev temizliginde, yemek yapiminda, utude, bahcivanlikta, hep erkekler gorev yapiyor.Hemen hemen herkesin ascisi var.
    Dans etmeyi, muzigi cok seviyorlar.Aile kavrami cok onemli.Buyuklere saygi, kucuklere sevgi ozdeyisi buradada kabul goruyor.
    Turkleri ve Turkiye'yi cok seviyorlar.Bir kac dukkanda Ataturk resmi bile gordum.Cogu balayina Istanbul'a gitmis ve cok guzel anlatiyorlar.Burada turk yemekleri yapip sundugumda, nazar boncugu dagittigimda, brosurlerle denizlerimizi anlattigimda cok ilgi gozteriyorlar ve begeniyorlar.
    Cok renkli giydiklerinden bahsetmistim,tekstil cok ileri.renkler desenler hep birbirleriyle contras.yesilin, pembenin her tonu giyiliyor ve ayni renk terliksiz, cantasiz asla disari cikmiyorlar.Makyaj, oje cok yaygin kullaniliyor.Cok temiz degiller ama, saclarina hercesit yag (hindistan cevizi, badem gibi) masaji yaptirmayi kimse ihmal etmiyor.Takiya cok meraklilar.Cam bilezikleri renk renk isil isil her an kollarindadir.Evlerine cok ozen gosterirler.Bahceler genelde bakimlidir.Ben burayi gormekten ve icinde yasamaktan cok mutluyum.Ne zamana kadar kaliriz belli degil ama, bir ulkeyi icinde yasarsan cok iyi analiz edebilecegimi biliyorum ve her gecen gun degisik seyler ogreniyoum.Ulkemi bende cok seviyorum, gencken bazi zorluklar daha kolay atlatiliyor diye dusunuyorum ve gorebildigim kadar cok ulkede yasamak istiyorum.Saglikli olduktan sonra ulkeme her zaman donme sansim olur ve yasayabilirim guzel vatanimda.