3. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var BirinciBirinci 1234513 ... SonuncuSonuncu
Toplam 239 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.

Amsterdam /Prag/Londra

Amsterdam tam bir dünya şehri,her millet ve ırk sokaklarda tabi çoğunlukla Surinamlılar...sokaklarda dans eden zenciler varsa onlar Surinamlı arkadaşlar...

her yer kanallarla dolu,evler biblo gibi..zaten turistlerde bu evlerin biblolarını alıp duruyor..(ben almadım valla)

benim için Amsterdam demek Van Gogh demek olduğu için, oraya giderken önceden Van Gogh müzesinin biletlerini almıştım.Van Gogh ve Gaugin ortak sergisi vardı ve saatlerce gezdim müzeyi...patronum ve diğer arkadaşlarım sıkılıp cafeye kaçtılar,müzede japon turisler ve ben vardık adeta..

PRAG ...RÜYA ŞEHİR...

bir kere daha gitmek tekrar gezmek istiyorum Prag'ı...İnanılmaz tarih dolu,inanılmaz romantik..şansımıza Mozart festivaline rastladık ve Prag'ın her köşesinde mozart dinledik...

Londra alışveriş cenneti,her köşede Türklerle karşılaşıyorsunuz, tabi hepsi alışveriş yapıyor...Tutucu,komik insanlar İngilizler...

çok fazla anlatmayacağım tatil anılarına dönüşmesin diye buralarda yaşayan arkadaşlar gerisini daha iyi getirir zaten...

Re: Pakistan'a devam

Pakistan halkının genelimi böyle. Yani ülke zengin bir ülke mi? Yoksa fakirler çoğunlukta mı? Bir de okul konusunda nasıllar?

3. Hollanda, Fransa ve Almanya

bu ulkeleri ziyaretci gozuyle anlataym...

Holanda:
    Belcika gibi kucuk bir ulke...dinleri daha cok Protestan hristiyanlari...Belcikalilarin cogu katolik...

ulkenin heryerinden su fiskiriyor, cok sulak ve verimli topraklari var...ev ve arsalar cok pahali, Belcika gibi...insanlarini pek bilmiyorum ama klasik kuzey avrupalilar gibiler, biraz soguk ama kulturlu ve ozgurler...

Belcika gibi, hatta daha fazla somurgeleri varmis zamaninda, zamaninda yaptiklari zulumlere karsilik, Belcika da Hollanda da ulkeyi somurge vatandaslari ile doldurmuslar

Uyustucu serbest bu ulkede, ama uyusturucunun dunya genelinde en az kullanildigi ulke Hollanda, arap ulkelerinden bile oran daha dusukmus...gencler, ilkokuldan itibaren uyusturucu konusunda bilgilendiriliyor...Bilgili insan da daha az yanlis yapiyor dogal olarak...

sanat cok onemli, Belcika'yla benzer en onemli yani bu, bir tuvale iki firca atsaniz, sizi sanatci diye el ustunde tutarlar (abarttim sanirim

sonra devam ederim, kucagimda Jimmy varken yazdim bunlari...yanlis bir gozlemim varsa, Hollandali arkadaslar duzeltsin bir zahmet

Re: Hollanda, Fransa ve Almanya

ay ben saçma sapan bir şey yaptım biraz önce,
    surinam 2 yi silip amsterdam/londra/pragı yazmışım...

off hay bin acılı köfte,oldu mu şimdi...

5. Fransa

Fransa nisbeten buyuk bir ulke, Belcika'y a gore...

ama oraya gittiginizde ingilzce konusarak insanlarla anlasabilceginizi saniyorasniz yaniliyosunuz, Fransizlar, diger yabanci dillere Fransiz kalirlar , ustelik Fransizca konusamadiginiz icin sizi kucumserler...

Paris, Istanbul'dan daha guzel degildir, ayni trafik kesmekesi, ayni gurultu, ayni hava kirliligi...bulanik akan bir nehirleri vardir, insanlar o nehri cok romantik bulur nedense, ben daha cok bulanti ile baktim, Porsuk cayi'na benziyor daha cok

Eyfel kulesi ise bir demir yiginindan ibaret, hic estetik degil, hatta unlu bir Fransiz sanatcisi, sehirde en sevdigi yerin Eyfel kulesi oldugunu, cunku Eyfel kulesinin gorunmedigi tek yerin kule tepesi oldugunu soylemis bence de oyle, hic yakismiyor Paris'e...

Fransa kiyilari nispeten daha guzel...uzuun sahilleri var..ben sadece bati kiyisini gordum..balayini orda gecirmistim, ama mart ayi oldugu icin birsey anlamamistim, donmustuk cunku...

Fransa'da cok guzel satolar var, her kentte birkac tane sato var, simdi otel olarak kullaniliyorlar..

Fransizlar sarabi gercekten cok iciyorlar...ama sagliga yararli bir icecek oldugu icin kalp rahatsizliklari en az buralarda goruluyor...peynirleri de tam bir hastalik, bagimlilik yapiyor, gercekten Fransizlar damak tadina cok duskunler ve yemeyi icmeyi cok guzel biliyorlar...

Fransa'da cok degisik milletten insanlar ve dolayisiyla melez cocuklar, gencler var...yollarda yururken, karsiniza cikan melez genc kiz ve erkeklerin guzellikleri karsisinda diliniz tutulabilir, gercekten cok guzel, cok yakisikli insanlar var Fransa'da...farkli irklarin cocuklarinin bir baska guzel oldugunu soylerler hep, dogruymus

Fransa benden bu kadar...hadi Nilgun, devam et bakalim..

6. BUrcin'e

Burcincigim, ilk bolumde %20 zengin bir kesim var demistim.anlattiklarim daha cok bizim yasadigimiz ve benim icice oldugum taraf.Pakistan genel itibariyla, cok fakir ve kalabalik bir ulke.Insan gucu cok ucuz.Sokaklarda yatanlar cok.
    Ozel okullar cok yaygin.Pahali okullar bunlar.Ingilizce cok guzel ogretiliyor.Devlet okullarinin buyuk kismindada, ingilizce egitim var.Cocuklarla cok ilgililer.Ozel kutlamalar ozenle yapiliyor.Yuzme, jimnastik gibi aktiviteler hemen hemen her okulda var.Aslinda devlet okullari, cok kalabalik.Benim kizim ozel okula gittigi icin, o okullardaki sartlari daha iyi biliyorum.

7. ALMANYA HAKKINDA

Merhabalar

Ben 10 yildir Almanyada yasiyorum. Yaklasik 8 yil Bayern bölgesinde Augsburg sehrinde yasadim. Simdi ise Kuzey Almanyada Osnabrück te yasiyorum. Almanyanin bircok sehrini gezme ve tanima imkanim oldu.

Augsburg sehri asagi yukari 2010 yasinda .Tekstil fabrikalarinin cok oldugu su an ise hepsi kapatilmis durumda.
    Almanya 16 bölgeden olusuyor. Her bölgenin kendi bassehri ve kanunlari var. En zengin bölgesi Bayern ve en kati kanunlarin oldugu bölgede bayern bölgesi.
    Güney Almanyanin insanlari kendini begenmis,sisman, insan iliskileri ise sadece disaridan disariya. Iclerinde tabiki daha sicak olanlarida var. Kuzey Almanyada ise insanlar daha zayif ve daha uzun boylular, insan iliskileri ise daha sicak.Evlerine hic cekinmeden kahve icmeye davet edebilirler.
    Su ana kadar Almanlarla iliskilerimde sorun yasamadim.Görüstügüm Alman ailelerde var.Burada malesef yabancilara karsi önyargi var.Bizim Türklerde de durum ayni onlarda da Almanlara karsi önyargi hala devam ediyor.

Türklerin cogunlukla yasadigi yerlerde insan kendini Türkiyede gibi hissediyor.Mesela Köln, Berlin, Münih gibi (daha bircok yerde)yerlerde Türk mahalleleri var. Bakkali. lokantasi, firini vs. akliniza gelen hersey mevcut.
    Almanyada her ülkeden insan var.Tabiki cogunluk Türkler daha sonra Ruslar geliyor, Polanyalilar, Italyanlar, Yugoslavlar …….

Okul sistemi ise: Genelde 3 yasinda sonra ana okuluna basliyorlar, 6 yasinda ilkokul , 4-5 siniflarda okul ayrimi var.Ya kolej egitimi veren, ya normal lise veya meslek liselerine ayriliyorlar.Üniversiteye gitmek icin ise mutlaka kolej düzeyi bir okulu bitirmek ve bundan sonra tekrar Abitür dedikleri lisenin bir üst kademesi olan 3-4 sene süren bir okula gitmeleri gerekiyor. Abitürü olmayanlar üniversiteye gidemiyor.Su anda bircok Türk gencimiz Üniversitede okuyor.Okullarda üniforma yok, normal kiyafetle gidiliyor.Gecen sene Berlin de test amacli pilot okullar secildi ve üniformali egitime gecildi.Henüz deneme asamasinda ..........

Ülkenin ana dili Almanca, en temiz ve düzgün almanca Hanover ve cevresinda konusuluyor. . Önceden Hanover bölgesi Plat Deutsch denilen, cok degisik alman dilini kullaniyorlarmis ve diger bölgedekiler bu bölgeyle dalga geciyorlarmis onun icin su anda en temiz ve düzgün alman dili bu bölgede konusuluyor.
    Her bölgede lehce farkliligi var. Konusmaya göre insanlarin nereden geldigi anlasilabilir.

Saglik konusuna gelince: Hastaneler cok temiz ve bakimli. Burada hastanede calisan doktorlar disarida muayenehane acamiyor. Muayenehanesi olanlar ise hastanede calisamiyor.Bütün insanlar sigortali, sadece sokaklarda yasayan evsiz ve issiz insanlarin sigortasi yok.Kendi sectiginiz her doktara gitme imkani var. Gerci 2004 yilindan itibaren gittigimiz doktora 10 € ödeyecegiz ve ilaclarida parayla alacagiz. Yani Almanya da artik hersey paraliya dönüyor.
    Zaten Euroya gectikten sonra alim gücü oldukca azaldi.

Bos zamanlarinda ise her türlü aktivite icin olanak var. Yeterki zaman ve para durumu el versin.
    Almanlarin en büyük özelligi is disiplini dersem abartmis olmam herhalde. Yaptiklari her isi ileriye dönük yapiyorlar.
    Her sene yaz tatili yapiyorlar. Yazin bira bahcelerine gidiyorlar.Konusmadiklari bir konuda aldiklari maaslari ve yatak odalari bu iki konu onlar icin tabu.
    Bahceleri cok düzenli ve bakimli. Sokaklari genelde temiz, köpek diskilarini görmezsek, köpekleri cok önemli de

Sehirler genelde ayni düzende, her sehirin merkezinde büyük bir kilise, Tiyatro binasi, Belediye binasi bulunur.Bu binalar genellikle cok eski yapilardir. 2. dünya savasi sirasinda tas tas üstünde kalmamis ama Almanlar taslari elleriyle tek tek temizleyerek binalari tekrar onarmislar.Eski yapilar koruma altindadir ve bütün binalari restore ederek tekrar kullanima aciyorlar.
    Goslar sehrinde 1500 yilindan kalma ve hala kullanilmakta olan bircok ev var. Bu evlerin dis yüzeyleri el islemeleri ile süslenmis.
    En meshur kiliseler Köln,Ulm, Achen ve Münster sehirlerindeki Dom kiliseleri.
    Sehirlerin alis veris merkezlerine araba girmesi yasak, rahatlikla gezebiliyorsunuz.
    En zengin Almanlarin bulundugu yer Hamburg ve Stanbergesee
    Düsseldorf ise moda sehri ve en lüsk ve pahali magazalar bu sehirde.
    Bankaciligin merkezi ise Frankfurt. En yüksek binalarda Frankfurta.
    Alman halki cok yüksek binalardan hoslanmiyor.
    Almanyanin Tren istasyonlarida geneli tarihi binalardan olusuyor ve sehir merkezlerinde bulunuyorlar.
    Akarsular Almanyayi bir ag gibi örmekte ve heryer yemyesil.Güney Almanya daha daglik, Kuzey ise daha düzlük. Kuzey denizinde ise gel-git olayi var. Sabahlari deniz cekiliyor, aksamlari ise sular tekrar yükseliyor.Kilometrelerce yürümek mümkün ama aksam olunca etrafinizi sular birden ceviriyor.

Rhein (Ren) nehrinin kiyisi ise görülmeye deger. Her iki tarafinda satolar, tarihi sehirler Almanyanin bircok sehrinde saray ve satolar yada kaleler var. Bunlardan en güzeli Füssen sehrindeki Kugulu Sato manzarasi ise cok güzel.
    Berlindeki Sansusi Satosu, Münih ve Stutgart´daki satolar da meshur.
    Heidelberg`deki eski kale ve görünüm cok güzel, buraya en cok Japonlar ilgi gösteriyor.

Baden-Baden sehri ise hamamlari, kaynak sulari ve en önemlisi Gazinosu ile meshur.

Gerci benim oturdugum Osnabrück´te 230.000 nufus var, Almanyanin en fakir sehirlerinden birisi ama iki tane Gazinosu var ?????????

En meshur göllerinden biri ise Boden See, Almanya Isvicre ve Avusturya 3 ülke sinirinin tam ortasinda bir göl.Gölün ortasinda ise cicekleriyle ünlü bir ada var.Buranin elmalari ve kirazlarida cok lezzetli.
    Ulasim ise : Bütün sehirler otobanlarla birbirine baglaniyor.Bu bakimdan ulasim cok rahat. Sehirler arasi toplu tasimada ise Tren kullaniliyor ve cok gelismis durumda.Su siralar Alman demir yollari zor günlerini yasasada !!!!!!!!!!! Sehir icinde ise otobüs, tramvay, metro ve bazi sehirlerde traleybüs (elektrikli otobüs) kullaniliyor.

Arkadaslar biraz uzun oldu. Aslinda daha yazacak yada atladigim cok sey var. Ama simdilik benden bu kadar eger sorulariniz olursa seve seve cevaplandiririm, hem banada yardimci olursunuz bu konuda.

Sevgiyle kalin

8. Re: ALMANYA HAKKINDA

Sevgili Nezahat,kesinlikle herseyiyle harika bir anlatim..Ben Berlin´de yasiyorum 2 senedir ve Almanya hakkinda bilmedigim bazi seyleri okudum sayende..Ellerine saglik..

Ve konu cok güzel,anlatilanlari okudugumda o ülkeleri gözümde canlandirabiliyorum..

Bir gün bende Berlin´i yazarim yasadigim haliyle..

Sevgilerimle...Elif..

Re: ALMANYA HAKKINDA

sevgili nezo,

harikasın..

neler öğrendim sayende...eve gidince elimde haritayla bir kere daha okuyacağım yazdıklarını...

ellerine sağlık...

10. Re: EBRU ATMACA'YA VE DIŞARDA YAŞAYAN TÜM DOSTLARA

çok hoştu yazılanlar...... elinize sağlık arkadaşlar......
    sıkıldığımızı düşünmeyin, çok zevkli okunuyor....