1. Sayfa - Toplam 24 Sayfa var 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 239 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

YURTDIŞINDAKİ DOSTLARIMIZIN GÖZÜYLE... hala ekleme yapabilirsiniz

Merhaba Ebrucum,
    Şu tiyatronun günah olduğu yazını okuyunca Suudi Arabistanın nasıl bir ülke olduğunu iyice merak eder oldum.Senden ricam biraz oraları bizimle paylaşman.Yüzölçümü vs hepimiz biliriz veya buluruz ama insanlar nedir ne değildir,hayat nasıldır,yabancılar nasıl yaşar,sen nerede çalışıyorsun falan gibi birsürü soru var aklımda...

diğer yabancı ülkelerde yaşayan arkadaşlardan da ricam bu...avrupayı az çok biliyoruz tabi ama yaşam nasıldır merak ediyorum ben.amerikada bir çok arkadaş var,türki cumhuriyetlerde keza bir çok dost var...

biraz anlatsanız da gözümüzde canlansa...
    neleri bize benzer,neleri benzemez,Bir Türk için yaşam kolay mıdır vb.vb.

Re: EBRU ATMACA'YA VE DIŞARDA YAŞAYAN TÜM DOSTLARA

Onumuzdeki gunlerde buna baslarim.

Ama sunu soylemek istiyorum, burasi insani dininden sogutmak icin birebir arkadaslar

3. Re: EBRU ATMACA'YA VE DIŞARDA YAŞAYAN TÜM DOSTLARA

Minedafne'nin yazısına katılıyorum.Oralardaki imkanları ve olumsuzlukları Türk insanından farklı yönlerini bilmek isterim.

4. Belcika

burasi ufacik bir ulke arkadaslar...bir ucundan obur ucuna 2 saatte bitiyor )

2 federasyona ayrilmis durumda burasi, Walonya fransizca, Flanderen flamanca, baskent Bruksel her iki dili de konusuyor...bir de kucuk bir bolge var, almanca konusuyor..bu federasyonlar sorunsuz gul gibi geciniyorlar kendi aralarinda..

ben koyde yasadigim icin buranin yasamini biliyorum sadece...
    insanlar en gec 11de yatiyorlar, sabah da cok erken kalkarlar..

bahcede cok calisirlar, evlerine bahcelerine cok duskunler..

kizlar erkekler hep disardadir, 12sine gelince artik eve ugramazlar aksama kadar bircok aktiviteleri vardir, spora giderler, okul gezilerine giderler, kutuphaneye giderler..cok okur buranin insanlari...

kadinlarin hemen hepsi calisir bu yuzden bebekler 2-3 ayliktan itibaren kreslerde buyumeye baslar...

kadinlari cok bakimsizdir, yuzleri bakimsizliktan kiris kiristir, krem falan surmezler, goz rengi ne olursa olsun hepsi siyah goz kalemi ile gecistirir makyajini, aksama kadar da akar o siyah goz kalemi, hortlaga donerler )) saclari bir ornek erkek gibi kisa kesilmistir...zaten sacini uzatan ve biraz bakimli olan kadinlari "belcika guzeli" secerler direkman...)

genc kizlar da tam tersine cok suslu ve rukustur..acayip giyinirler, sacmalarlar...cok makyaj yaparlar, palyaco gibi gezerler..15ine kadar tum kiz cocuklari cok tatlidir, guzeldir, ancak 15inden sonra patatese benzerler, birden cirkinlesirler, nedenini hala cozemedim....cirkinlesmeyenlerini de direkman tv'de sunuculuk yaptirirlar ))

erkekleri nispeten daha yakisiklidir ama cok kabadirlar...tirnaklari uzun ve icleri pistir...cok spor yaparlar onlar da kizlar gibi...hepsi de tip olarak birbirine benzer, genelde tek tip giyinirler...

Belcikalilar cok kotu beslenir, sebze meyve az yenir, et ve patates kizartmasi yerler...

sosyaldirler, kalabaliktan hoslanirlar, hatta nerde kalabalik varsa oraya kosarlar, kuyruk beklemek onlarin hobileri arasindadir..

konser, gosteri, sinema kacirmazlar...

hamile kadinlar kendilerine pek dikkat etmez, sezeryan dogum cok nadirdir, ancak dogumdan sonra kilolarini cok zor verirler, arka arkaya dogururlar, en az 3 bebek yaparlar aralarinda ise genelde 1,5 yas vardir....solgun yuzlerle yollarda dolasir, 3 kucuk cocukla alisveris yapmaya calisirlar...ama hepsinin arabasi vardir..

kizlar ve erkekler evlenmeden en az 1-2 sene birlikte otururlar, kiz-erkek iliskileri cok normal karsilanir, mesela anne baba asagida salonda iken, kiz cocugu erkek arkadasi ile tum aksam odasinda kalabilir, bu cok normaldir...ayni hak erkek cocuklara da taninir ))

ay daha yazacak cok sey var ama vaktim yok arkadaslar, belki sonra gene yazarim...

Cemile'ye

sağol cemile...
    benim kayınbiraderim de belçika da yaşıyor ama bunları ilk defa senden öğrendim...ne tatlı tatlı yazmışsın..devamını sabırsızlıkla bekliyorum arkadaşım...

diğer arkadaşları da tabii

Ebru ya bir sorum var..

ben de merak ettim..Şu noel partisinin yapılacağı ve sıcak şarabın verileceği kreş devlet denetiminde mi yoksa özel, uluslararası bir kreş mi?
    Kral dan çok kralcı bir şekilde dini yorumladıklarını - yaşadıklarını duymuştum..

Re: Ebru ya bir sorum var..

Sevgili Hicran,

bu partinin yapilacagi ve sicak sarabin sunulacagi kres, sadece yabancilarin oturdugu ve Suud lularin giremedigi bir sitenin icersinde yer aliyor.

Ve aslinda alkolun her turlusu bu ulkede yasak. Ancak bazi Compound lar (bu sitelerin adi) var ki, Prens ve Prensesler tarafindan isletiliyor ve ne hikmet ise, burada ates pahasina ithal ve gercek icki satiliyor. Gercek diyorum, cunku burada en cok satilan meyve suyu Uzum suyu. Nedenine gelince: tum yabancilar burada kendi saraplarini uretiyorlar.

Bizim Compound da icki satilmiyor, ancak herkes ev yapimi icki yapmasini biliyor.

8. Pakistan

Merhabalar, bende Pakistan'dan bahsetmek istiyorum sizlere.4 yila yakindir burada yasiyoruz.
    Buranin insani, cok cana yakindir.Sicak ve samimi insanlardir.Halkin yuzde 80'i cok fakir.Geri kalan ise, cok luks evlerde cok sasali yasiyorlar.Partiler, kutlamalar hic bitmez.Yerel kiyafetleri salvar kamiz diye adlandiriliyor.Salvar bildigimiz salvardan biraz daha modern.Gencler ise pantolon modeli, beli lastikli salvarlar giyiyorlar.Cok renkliler.Herturlu renk ve sus burada var.Bayram onceleri, her yer isil isil olur.Sabahlara kadar, sokaklarda alisveris yaparlar.kina cok yayagin kullanilir.Desen desen ellerini ve ayaklarini kinayla boyarlar.
    Islam Cumhuruyeti yonetim sekli.Bas kapaliligi yok denecek kadar azdir.
    Ulkede yaygin dil ingilizce.Dile karsi yetenekli insanlar.Cok guzel ingilizce konusuyorlar.Resmi dil Urduca, Cok cesitli lehceler ulke icinde kullaniliyor.Baslica gecim kaynaklari, pamuk ve tekstil.Simdilik bu kadar anlatayim, sonra devam ederim.

Re: EBRU ATMACA'YA VE DIŞARDA YAŞAYAN TÜM DOSTLARA

ben de arkadaslar 1 seneyi askindir Nottinghamda yasiyorum..burasi Londraya 2 saat mesafade,yuzolcumu oldukca buyuk olmasina ragmen nufusu buna oranla az..cunku burada apartman cok az..evlerin cogunlugu dubleks ve bahceli...her yer agac ve bircok yer de cimlerle kapli..yesile doymak mumkun burda,iklim buna cok musait cunku..oldukca nemli bir havasi var..yazin en sicak gunleri bile 30 derece civarinda seyreder..insanlarina gelince guleryuzlu geneli..yasli insanlari her yerde gormek mumkun..bizim insanlarimiz yaslandikca eve kapanir(genelde),burda ise tam tersi..orta yas ve yaslilarin giyim zevki bizim koy usulu(desen ve modeller)zevke oldukca yakindir..halen butunu pileli etekler giyenler var..gencler ise cok ucuk..vucudunda dovme olmayan veya body rings(vucut kupeleri)bulunmayan dogal gorunuslu az..ustelik bunu kendilerini ifade etmek adina yapiyorlar.....nasil bir ifade tarziysa..yine de gencler onceki nesle gore daha zevkli..ama bu Ingiltereyi modanin en kotu oldugu ulke olmaktan kurtarmaya yetmiyor...moda adina 1oo kiloluk bir bayanin gobegi acikta birakan kisa tisortler giydiginigorebilirsin ya da 60 yasinda bir kadinin icine hic birsey giymeden transparan bir bluzla gezdigini...
    burada bol miktarda hindistanli,pakistanli ve degisik arap ulkelerinden gelmis bir suru insan var...elini sallasan biri ingilize digeri yabanciya carpar..
    yeme zevkine gelince bizden cok farkli..hicbirseyi tam pisirmezler hamur isleri haric..sebzeler haslanarak ya da kizartilarak,etler isecok az pisirilerek tuketilir..etlerin pismis olmasi icin sadece dis renginin degismesi yetiyor;icinin rengi ise o pismemis kirmizi canliliginda..zaman zaman da pisirmeye bile gerek duymadan yerler...favori sebze brokoli ,favori et pork(domuz eti) ayrica icki tuketimi de cok fazladir.. kapi komsum ise cok tatli..bir zamanlar Turkiyede bulunmus,bir grup icinde sarki soylemis..second spice girls grubundan Heidi Luckford..cocuklarimizin yaslarinin yakin olmasindan dolayi iyi bir dostlugumuz var..turkish food cok hoslarina gidiyor..sayemde tabiki..yaptigim ozel ve guzel pasta boreklerden goturdugum icin..ozellikle esi onlara bakarak I love you corek diyor...
    ayrica burda 2. el esya kullanma olayi cok yaygin..bir yigin dukkan var 2. el esya satan veya ozel carbut (satmak istedigin kullanilmis esyani arbana koyuyorsun satis meydanina gidiyorsun)gunleri...tabiki orjinal fiyatin cok cok altinda satiliyor..akliniza gelebilecek her sey satiliyor..kadin ic camasiri bile...bana cok abes ve ters geliyor bu..ben boyle yerlerden kitap ve oyuncak aliyorum sadece..tabi yipranmamis hatta yeni gibi ve temiz olanlari seciyorum ve ayrica silme ya da yikama gibi temizligini de yapiyorum..
    iste burda hayat boyle...

10. Belcika-2

Belcikalilar, biraz ilginc insanlardir, hatta yaygin olarak, Turkler Belcikalilara, "Avrupa'nin lazlari" derler

burada su urunleri de cok yenir, midyeyi bizden farkli olarak turlu sebze ve baharatla kabuguyla hasyaip yerler, cok lezzetli olur, size tarifini yazacagim...

Belcikali erkekler, bakimsiz ve asi Balcikali kadinlardan bikmis olacak ki, yabanci kadinlarla evlilik burada cok yaygin...su gibi Asyali ve Dogu Avrupali kizlarin yaninda kelli felli adamlar, kucaklarinda da cok tatli melez bebekler vardir

kitapcilarda cocuklar ve buyukler ayakta veya koridorlara oturarak kitap okuyabilirler, kimse birsey demez, ozellikle cocuklar cizgi romanlari hatmederler kitapcilarda ve almadan cikabilirler...kutuphanelerde her konuda kitap, dergi, CD Rom, hatta DVD bulabilir ve kiralayabilirsiniz. buna ragmen kitapcilar her daim doludur.

Belcika krallik+cumhuriyetle yonetilir, nasil oluyor bilmiyorum ama bir sekilde yuruyor kralin Jimmy ile yasit bir kiz torunu var, ilerde onu gelin olarak almayi dusunuyoruz

bu ulkede copleri de ayirarak atmak zorundayiz, recycle copler, bahce ve mutfak copu, ev copu ve kagit copu gibi siniflandirmalar var. cam copunu asla almazlar, onlari ozel kumbaralara atmak zorundayizdir. kizartma yaglarini lavaboya dokmek de yasak, onlari bidonda biriktirip ozel bir yere goturmek zorundayiz.

Belcika, her bahar ve yaz aylarinda, gubreleme zamani yani en az yilda 2 kere 15-20 gunlik sureclerde acayip gubre kokar, hayvan diskisi ile karisik kimyasal gubre kokusu genzinizi yakar, ilk geldigimde isyan etmistim " nooluo lan" diye ilk oturdugumuz ev bir tarlanin kiyisindaydi cunku ) simdi alistim o kokuya, baska carem yok cunku..

hayvancilik da yaygin burda, her koyde en az 5-6 aile hayvan (okuz, inek, at, koyun, tavuk vs) besliyor, cok salak seyler buyukbaslar ozellikle, mal gibi bakiyorlar her seferinde beni guldurmeyi beceriyorlar )

tatillerine de cok duskunler, hemen herkes kayak yapmayi biliyor, kisin da yazin da tatile giderler , karda kayarlar, yuzerler....
    Turkiye'nin onemi cok buyuk burada, tabii ki tatil acisindan, bizim ulkeyi cok seviyorlar, herkes hayatinda birkac defa gitmis oluyor bizim oralara ve cok memnun kalmislar tatillerinden, insanlarimizdan, oyle diyorlar )

gene yazarim..