Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
  1. hangi doktora götürmeliyim

öncelikle bizim ailede var ayrıyetten bademcik ve geniz etiylede bayağı mücadele ettik.2005 yılında ikisini de aldırdık ama hala ıslatma problemimiz devam ediyor.

babamız 1.5-2 saatte bir kaldırıyor.en son 3 gibi yatıyor.buna rağmen oğlumuzun sabah ıslak kalktığı oluyor

doktora götürmek istiyorum

önce ürolojimi,çocuk doktorumu hangisine götürmeliyim?

bunun da bitkisel tedavisi var mı?

yani aktarcıdan bulabileceğimiz ot falan

birde alarm duydum nasıl nereden bulunuyor,faydasını gören

oğluşumla konuştuğumuzda - anneciğim uykumda tuvaletimin geldiğini hiç hissetmiyorum - diyor.uykusu ağır belki alarm işe yarar

her türlü tavsiyelerinizi bekliyorum

Re: hangi doktora götürmeliyim

Gece çok sık çocuğu çişe tutarsanız eğer çocuk böyle alışır.Uyuduktan 1 saat sonra çocuğu uyandırıp kendine geldikten sonra tuvalete kendi başına gönderip çiş yaptırmalısınız.Çocuk bilmeli tuvalete gittiğini..Daha sonrada artık tuvalete götürmeyin.sabaha kadar kalsın. Biz problemimizi bu şekilde çözdük.Birde akşamları çok fazla sıvı tükettirmemeye gayret gösterdik.

3. Re: hangi doktora götürmeliyim

teşekkür ederim

Cem tuvalete gittiğinin farkında olmuyor.kollarından tutup götürülüyor ama gözü açık olmuyor

sizin dediğiniz gibi deneyeceğim

adgonul yazdı:
    Gece çok sık çocuğu çişe tutarsanız eğer çocuk böyle alışır.Uyuduktan 1 saat sonra çocuğu uyandırıp kendine geldikten sonra tuvalete kendi başına gönderip çiş yaptırmalısınız.Çocuk bilmeli tuvalete gittiğini..Daha sonrada artık tuvalete götürmeyin.sabaha kadar kalsın. Biz problemimizi bu şekilde çözdük.Birde akşamları çok fazla sıvı tükettirmemeye gayret gösterdik.

Bizim arkadaşın oğluda altına yapıyordu
    çocuk hiperaktif olduğu için çok hareketli akşam bir yatıyor sabaha kadar kütük gibi kımıldamadan.
    Şu anda hiperaktif olduğu için tedavi görüyor.

seninkiyle alakası yoktur ama bir paylaşayım dedim.

benim oğlumun ismide aziz cem aynı sorunu bizde çok çektik.uykulu iken birde kendisini kaskatı yapıyor,zapdetmek çok zor oluyordu.Yüzünü yıkayarak kendine getiriyorduk.tamamen kendine geldikten sonra tuvaletten biz çıkıyorduk.kendi işini kendisi yapıyordu.biraz uyraşacaksınız yani..

6. Re: hangi doktora götürmeliyim

demek adaşlar benim oğlumun tam ismi de Durmuş Cem dedesinin adı

yeterki problem düzelsin zaten eşim şimdiden mahvolmuş durumda .her gece devamlı kaldırdığı için gecemi gündüzü mü karıştırdım diyor

Aziz Cem kaç yaşına kadar yapmıştı?

adgonul yazdı:
    benim oğlumun ismide aziz cem aynı sorunu bizde çok çektik.uykulu iken birde kendisini kaskatı yapıyor,zapdetmek çok zor oluyordu.Yüzünü yıkayarak kendine getiriyorduk.tamamen kendine geldikten sonra tuvaletten biz çıkıyorduk.kendi işini kendisi yapıyordu.biraz uyraşacaksınız yani..

Özlem,netten araştırdığım kadarıla üroloğa gitmen gerekiyor.
    Ayrıca alarm için www.kardelenltd.com adresini tıkla.

Gece işemesi ( Enuresis nocturna ) bilimsel olarak, çocukların 5 yaşından sonra haftada en az 1 defa yataklarını ıslatmaları halidır.

Gece işemesi bir tembellik sorunu veya aile terbiyesinin eksikliğinden kaynaklanan bir problem değildir. Herhangi bir hormon eksikliği veya özel diyet eksikliğine bağlı da değildir. Erkek çocuklarında daha sık görülmektedir. Hastaların % 15 – 20'sınde gündüz işemeleri de vardır. Yenidoğan döneminden beri görülen, çocuğun hiç kontrol kazanmadığı durumlarda primer enüresis , idrar kontrolü başlamış olan ve en az altı ay kuru kalmış çocukta tekrar gece işemesinin başlaması durumunda sekonder enüresis söz konusudur.

Gece işemesi (enuresis nokturna) hastalığını ortaya çıkaran sebeplerin arasında en yaygın olan çocukların sinir sistemi tam gelişmiş olmaması ve mesanenin (idrar torbası) sinir kontrolünün tam kazanılmamasıdır. Mesane kapasitenin az olması ve hastanın uykusu derin olması gece işemesini kolaylaştıran faktörler arasındadır. Hasta (genelde derin uykuda) mesane dolduğunda normal olarak oluşan mesane kasılmalarını algılayamaz ve mesanedeki basınç artışını hissedemez, sonuç olarak yatağı ıslatır.

Gece işemesi yapabilecek diğer durumların arasında idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve idrar yollarında doğuştan anomaliler (bozukluklar), gizli bel kemikleri açıklıkları, parazitler, besin alerjileri, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, sara hastalığı, psikolojik rahatsızlıklar – stres, ortam değişikliği, yeni kardeş, yetersiz ilgi, aile içi problemler yer alır.

TEDAVİ

Tedavinin başarılı olmanın ilk şartı aile, çocuk ve doktor arasındaki ilişkinin iyi olmasıdır. Ana prensip – gerek aile ve gerekse doktor tarafından çocuğa güven verme, suçluluk hissini ortadan kaldırma ve mümkünse olayı çocuğun sahiplenmesini sağlama. Motivasyon tedavi şansını % 25 artırır. Çocuğun altını ıslatmasına karşı ailenin duygu ve davranışları çok önemlidir. Aşırı höşgörünün veya aşırı cezalandırma yanlış tutumlardır. Aileler çocuğu utandırma, azarlama, korkutma ve cezalandırmanın çocuğu olumsuz etkileceği bilmelidirler. Enuresiste ilaç tedavi kürları çocuktan çocuğa farklı olarak genelde 3-6 ay sürmektedir. Günümüzde kullanılan ilaçların ileri yaşlarda kısırlık gibi bir yan etkisi yoktur. Ailenin desteği ile tedavi edilen çocuklarda başarı oranı %70 – 80 bulmaktadır .

8. Re: hangi doktora götürmeliyim

Cem'in amcaoğlu da hiperaktifti,aynı sorunu yaşıyordu

oğlum hiperaktif değil

ilgin için sağol canım

nilsubensu yazdı:
    Bizim arkadaşın oğluda altına yapıyordu
    çocuk hiperaktif olduğu için çok hareketli akşam bir yatıyor sabaha kadar kütük gibi kımıldamadan.
    Şu anda hiperaktif olduğu için tedavi görüyor.

seninkiyle alakası yoktur ama bir paylaşayım dedim.

Aziz Cem şimdi 11 yaşında.7 yaşına kadar yapıyordu.Bizde de eşim çok yoruluyordu.benim güçüm yetmiyor diye o götürüp getiriyordu.bende bu duruma çok üzülüyordum.Çok şükür geçti.

Haa bu arada erkek çocuklarında sünette çişi kesiyormuş.
    diye duymuştum..
    ozlem*cem yazdı:

demek adaşlar benim oğlumun tam ismi de Durmuş Cem dedesinin adı

yeterki problem düzelsin zaten eşim şimdiden mahvolmuş durumda .her gece devamlı kaldırdığı için gecemi gündüzü mü karıştırdım diyor

Aziz Cem kaç yaşına kadar yapmıştı?

adgonul yazdı: