Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

yurtdisinda evlenip yurt disinda bosanmak (iki tc vatandasi arasinda)

ingiltere'de ingiliz kanunlarina gore evlenmis, turk konsolosluguna bildirerek turk makamlari nezdinde de evli gorunen biri yine ingiliz kanunlarina gore bosanip bosanma evraklarini turk konsolosluguna gostererek turkiyede de bosanmis sayilir mi?

yoksa turkiye'de yeniden dava mi acmasi gerekir?
    bu arada
    asagidaki linkten bilgi aldim ama tenfizi istenen kisinin de bi imzasi vs gerekiyo mu anlamadim. yani ben bosanma belgesini konsolosluga tastik ettirdikten vs sonra alip turkiyeye gelip kendim yapabilir miyim bu tenfiz davasi olayini?

bi soru daha..eger turkiyede taznif davasi acmak icin gerkli imzayi vermezse(ki iki tafa icin imza gerekiyor mu onu da bilmiyorum ama) taraflardan biri? nasil bosanilir?

ya da soyle diyim mesela ben acmisim burada bosanma davasi ve kara verilmis. turkiyede vazgectim yapmiyorum bosanamazsin denilebilir mi, imza vermeyerek, zorla yaptirtti fln diyerek vs?

tesekkur ederim.

sabremedim ve arastirdim iste sonuc:

TENFİZ DAVASI
    Yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre kesinleşmiş bulunan ilamların, Türkiye de icra olunabilmesi; yetkili Türk mahkemesi tarafından tenfiz kararı verilmesine bağlıdır. Yabancı mahkemelerin ceza ilamlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler hakkında da tenfiz kararı istenebilir. Tenfiz davalarında görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir. Kesinleşmiş yabancı mahkeme kararı aslı ve onanmış tercümesi dosyaya sunulunca mahkeme tenfize dair kararını vermektedir. Yabancı ülkelerden verilen boşanma, velayet, alacak gibi hukuk davalarına dair kararlar tenfiz kararı alınmadan Türkiye' de icra olunamaz. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın yabancı ülkelerden aldıkları boşanma kararları Türkiye de tenfiz edilmeden hiçbir hukuki geçerlilik taşımaz. Yabancı mahkemede boşanmış eşler, tenfiz kararı alınıp nüfusa gönderildikten sonra boşanmış sayılırlar. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz boşanmanın tüm sonuçları, (yabancı mahkeme boşanma kararında) kararın Türkiye de tenfizi kararı verildikten sonra doğmaya başlar.
    Şartları:

1- Yabancı Mahkeme tarafından verilmiş bir mahkeme kararının aslı olacak,( 2675 S.Y.nın 36 ve 37. Maddesinde istenen belgeler ayrı ayrı sayılmıştır.)

2- Verilen bu karar kesinleşmiş olacak,

3- Yabancı Mahkeme Kararının tamamının(eksik tercüme kabul edilemez) yeminli tercüman tarafından Türkçe'ye tercüme edilmiş ve resmi kurumlar tarafından tasdik edilmiş onaylı sureti bulunacak.

4- Tenfizi istenen kararın mutlaka mahkeme tarafından verilmesi ve mahkeme hükmü niteliği taşıması gerekir. Belediye ,Eyalet valiliği vb. idari birimlerin verdiği kararın tenfizine karar verilemez.

5- T.C. ile ilamın verildiği yabancı devlet arasında yasadan doğan fiili veya hukuki karşılıklılık (mütekabiliyet) veya bu konuda anlaşma(sözleşme) olmalıdır.

6- Yabancı Mahkeme Hükmünün kamu düzenine açıkça aykırı olmaması gerekir, (örneğin Türk hukukunda aslonan velayet konusunda küçüklerin menfaatleridir(Ruhsal ve Düşünsel gelişimi). Eğer bu kural göz ardı edilmiş ise tenfiz kararı verilemez.)

7- İlamın Türk Mahkemelerinin kesin yetkisine girmeyen bir konuda verilmiş olması gerekir.(Taşınmazın aynına ilişkin davalarda Türk mahkemelerinin yetkisi kesindir.) ancak boşanma ,ayrılık ve evliliğin iptali gibi davalar da kesin yetki yoktur.

8-Yabancı ülke kanunları uzarınca kendisine karşı tenfizi istenen kişinin hükmü veren mahkemeye usulüne uygun bir şekilde çağrılmamış veya o mahkemede temsil edilmemiş yahut bu kanunlara aykırı bir şekilde gıyapta hüküm verilmiş olsa dahi , bu kişinin yukarıda ki hususlardan birine dayanarak tenfiz istemine karşı Türk mahkemelerine itiraz etmemiş olması gerekir. İtiraz etmiş ise davanın reddine karar verilmelidir. Kısacası Tenfiz kararı verilebilmesi için yabancı mahkeme tarafından usulüne uygun olarak karşı tarafa savunma hakkı verilmesi gerekir.

9- Türklerin kişi hallerine ilişkin yabancı ilamda Türk kanunlar ihtilafı kuralları gereğince , yetkili kılınan hukukun uygulanmamış ve Türk vatandaşı olan davalının tenfize bu yönde itiraz etmemiş olması gerekir. (2575 s. k. 13.madde) Diğer bir anlatımla Türk kanunlar ihtilafı kuralları gereğince Türklerin boşanma davaları için öngörülen hukukunun uygulanmadığının belirlenmesi ve bu yönde davalının itirazda bulunması halinde tenfiz kararı verilemez.

2. Re: yurtdisinda evlenip yurt disinda bosanmak (iki tc vatandasi arasinda)

Benim ayrıca merak ettiğim bir şey daha var.. Örneğin Almanya'da Alman bir bayanla Alman kanunlarına göre evlenmiş bir Türk vatandaşı, boşandıktan sonra Türkiye'de boşanmış sayılıyor mu? Mantiken konsolosluğa haber verilmediği için bu evliliğin Türkiye'de geçerli olmaması lazım ama, bilemiyorum. Türk vatandaşlığı durumundan dolayı..

3. Re: yurtdisinda evlenip yurt disinda bosanmak (iki tc vatandasi arasinda)

yalnis yerde cevap vermisim

Re: yurtdisinda evlenip yurt disinda bosanmak (iki tc vatandasi arasinda)

Ve benimde bir sorum var misal kadın yabancı ve erkek türk.Ve de türkiyede yasıyorlar birde cocukları var.Eger onlar bosanırsa cocugu kadın yanı anne ala bılırmı.Yabancı ya ondan sordum .Burdakı kanunlar nasıl dıye?Merkaımdan sordum.

Smryna yazdı:

Benim ayrıca merak ettiğim bir şey daha var.. Örneğin Almanya'da Alman bir bayanla Alman kanunlarına göre evlenmiş bir Türk vatandaşı, boşandıktan sonra Türkiye'de boşanmış sayılıyor mu? Mantiken konsolosluğa haber verilmediği için bu evliliğin Türkiye'de geçerli olmaması lazım ama, bilemiyorum. Türk vatandaşlığı durumundan dolayı..
    bildirilmesi gerekiyor

Bosanma Davasi ingilterede de acabilirsin ama bu durumda mahkeme sizi ayirsa bile cikan Karari kesinlikle Türk Vatandasliginiz yüzünden TR de de tanitma yani tenfiz davasi acmak zorundasiniz.
    Bu konsoloslukla degil yeniden bir avukat tutatark oluyor. Iki tarafta anlasmali olarak vekalet filan veririse kisa sürede bitiyor. Yoksa biri istemezse filan Türkiye sizi bosamayabilir, hakim yeniden taraflari dinlemek ister filan.. Yilan hikayesi...

En iyisi TR de bosanma davasini acip bir an önce bitirmek

Artemis yazdı:
    Bosanma Davasi ingilterede de acabilirsin ama bu durumda mahkeme sizi ayirsa bile cikan Karari kesinlikle Türk Vatandasliginiz yüzünden TR de de tanitma yani tenfiz davasi acmak zorundasiniz.
    Bu konsoloslukla degil yeniden bir avukat tutatark oluyor. Iki tarafta anlasmali olarak vekalet filan veririse kisa sürede bitiyor. Yoksa biri istemezse filan Türkiye sizi bosamayabilir, hakim yeniden taraflari dinlemek ister filan.. Yilan hikayesi...

En iyisi TR de bosanma davasini acip bir an önce bitirmek
    artemis

mayis 13 de hülya party veriyor, hepimizi bekliyor

ben bosanmamaya karar verdim.

manevi tazminat davasi
    aldatilan es olma durumunda(mailler vs vs pek cok kanit var!) ne sonuc getirir?

bilmemgerek yazdı:
    ben bosanmamaya karar verdim.
    hatta menapozlu tazeye manevi tazminat davasi acmayi dusunuyorum. senaryo boyle daha heyecanli olacak. yok oyle kolay kurtulus.

manevi tazminat davasi
    aldatilan es olma durumunda(mailler vs vs pek cok kanit var!) ne sonuc getirir?

ben tr de bosandim, avukatimin tavsiyesiyle
    cocuk nafakasini ise almanyada actim, yine avukatimin tavsiyesiyle,

tr bosanma süreci kisa ve masrafi az, almanyada oldukca yüksek ve acikcasi benim hayvan riza icin o kadar para vermek istemedim,
    avukatim cocuk nafakasinin az olacagini söyledi,
    almanyada bir tabele var, babanin gelirine ve cocugun yasina göre yükselen, o nedenle burada dava actim

cocuklarinin maddi ve manevi cikari nasilsa lütfen öyle haraket et

Sevgili Arin, genel olarak manevi tazminat davasi ile ilgili cok bilgim yok ama bosanma süreciniz olsa o zaman aile, cocuklarin zarar görmesi gibi seyler böyle bir istemde bulunmani saglardi.

Sahi bu arada Sevda nerelerde , bölüm bos kalmis...

Böyle bir durumda kisilik haklarina zarar verdigin gerekcesiyle karsi tarafta seni suclayabilir. Kariyer, su bu, toplumsal prestij vb.. Biliyorsun kizsan da bazen hukuksal sürecte Avrupa Kaynakli yasa yapicilar farkli yorumlara sahip.. Bence mail yayinlamayi durdur.. Bumerang misali geri dönebilr.