Merhaba. Umarim dogru bolume yaziyorumdur. Bizim hikayemiz oldukca uzun ama ben sorumu sorup yardim istemeden once kisaca sizlerle paylasmak istiyorum.
Tehlikeli bir hamileligin beni bekledigini biliyordum ve son kez diyerek (oncesinde 4 bebegimi dusuk yaparak kaybettim) Omer Arda ya hamile kaldim. Mumkun oldugunca dinlenerek yorulmadan 5 aya geldikten sonra bir aksam uzeri suyum gelmeye basladi. Biz kaybedegiz korkusuyla acile gittigimizde rahmin acilmadigini ve bebegin suan iyi oldugunu ama yine de alinmasinin dogru olacagini cunku bu sekilde susuz yasarsa bazi komplikasyonlarin olusabilecegini soyledler. Cildiriyorum sandim. O anki duygularimizin tarifi yok. Esim ve ben alinmasina karsi ciktik cunku alinmasi demek olmesi demekti. Bebegime dokunulmayacak, olecekse karnimda olecek dedim. O drlarin dedigi gibi zeka ozurlu de olsa gorme ozurlude olsa olsa spastite de olsa bizim bebegimiz. Biz onu bize Allah in verdigi sekliyle beklemeye basladik. 20 haftalikken susuz kalan oglum 10 hafta direnebildi. Bedeni buyudukce uzerine yattigi kordondan ona giden kan akisi yavaslamis,kalp atislari dusmeye baslamisti. Hic kipirdamadan, tuvalete dusa kalkmadan gecen 10 haftadan sonra oglum dogdu ancak cigerleri amnio sivisini yutmadigi icin tam gelisememis sismemisti. Ustelik dogumla birlekte cigerleri su da topladi. 17 martta dogan oglum halen makinelere bagli olarak solunum yapabiliyor. Dogdugundan beri 1 kilo 200 gram aldi. Cok agladim hala da agliyorum bunun sutum icin iyi olmadigini da biliyorum ama aglamalarimi kesmek elimde degil. Dogdugunda agzinin haricinde operasyonla cigerine de tup takildi ama hala cok buyuk bir gelisme yok. Oksijenin surekli olarak verilmesi gorme ve beyin ozrude yapabiliyor. yani endiselerim 1 degil pekcok ama ne olursa olsun oglum benim birtanem. Allahimin bana verdigi en buyuk hediye, ilk ve son bebegim.
Kusara bakmayin parca parca ve tam toparlayamadan yaziyorum cunku hala kafam yerinde degil. Cigerine tup takilmasindan sonra 7 gunlukken pompalayip sakladigim sutumden vermeye basladilar. Ancak mide kanamasi gecirdi. Bir hafta kadar bekleyip yeniden denediler ve cok sukurki artik normal kusma ve mide asidinin bazen yukselmesi disinda beslenme sorunumuz yok.
Simdi sizden ricama geliyorum. Sezeryanla dogumdan 2 gun sonra cokca gelmeye baslayan sutumu elektrikli pompayla surekli sagip sakladim. Sutum bebegime hortumla verilmeye baslandi. Lakin ev hastane arasi pek duzenimiz olmadigindan zaman zaman pompalamalarim aksadi ve denilene gore uzuntuden azalmaya basladi. Son 10 gundurse bir biberonun dibini anca kapliyordu. Ben bunlari da biriktirip bebegime goturuyordum cunku en iyi ilacin sutum biliyorum. Bugunse vicdan azabindan oluyorum cunku iki gogsumde 5 cc bile zar zor cikti. Bir parmak bile degil(((((( Kesilen sut geri gelir mi?(((((((((( Lutfen oneride bulunun. Bebegime sut vermem gerek. Esim emzirmeden bu kadar sure besledigin icin vicdan azabi cekmemelisin sen elinden geleni yaptin diyor ama ben dayanamiyorum. Oglumun sutume ihtiyaci var. Mamalar ona cok agir gelir. Normal dogum zamani bile 20 mayis((((((
Bu arada azalmaya basladigindan beri arastirip okudugum sut artirici tum gidalari denedim olmuyor ise yaramadi((((((((
Yardimlariniz bekliyorum. Simdiden tesekkur ederim.