1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

çocuklarımızın sağlığı açısından çok önemli lütfen okuyun

Arkadaşlar, aşağıdaki yazıyı bir arkadaşım internette araştırma yaparken bulmuş benimle paylaştı. Lütfen okuyun:

Merhaba sevgili anneler,
    Ben 9 aylık bir oğluşu olan, en ufak problemde bile sevgili doktorumuzu panik halde arayan (anlayışı için hep minnettar kaldığımız), yavaş yavaş tecrübe kazanmaya başlayan bir anneyim.
    Sizlerle, bebeğimde oluşan cilt problemini ve bundan sonra öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum.
    Yaklaşık 4 ay önce Deniz’in kafasında sivilce benzeri kızarıklıklar oluşmaya başladı. Doktorumuzun önerisiyle bir cilt doktoruna gittik ve ilaç tedavisi uyguladık. Tedavi sonucu iyleşme görüldü, fakat bir müddet sonra tekrar başladı.Tekrar ilaç kullandık kısa bir süre için düzeldi ama tekrar başladı. Bir maddeye alerjisimi var diye düşünürken birden birşeyi farkettim; eşimin çocukluğundan kalma şişme bir oyun havuzu vardı, bebeği onun içine oturttuğumuz zaman kafasındaki sivilceler çoğalmaya başlıyordu. Hemen kaldırdık ve 2 gün içinde tamamen iyleşti. Havuzun eski olduğu için bunu yaptığını düşünüyorduk. 2 ay sonra havalarda ısınınca bebeğe yeni bir şişme havuz aldık (hem de kaliteli bir mağazadan ), içini suyla doldurduk ve bebeği koyduk. Çok eğlendi, çıkmak istemedi; sadece yarım saat tuttuk ve akşama kafası sivilce doldu. Bunun üstüne hemen araştırmaya başladım ve internetten bir sürü moral bozucu bilgi aldım. Bebeğimin cildine dokunan bu plastikler mi, yoksa tesadüfmü bilmiyorum ama bilgiler hiç iç açıçı değil.
    Plastikleri yumuşatmak için phthalates (fitlats) adında bir kimyasal madde kullanılıyormuş, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nde bu madde yasaklandı. Basında çok kısa bu haberi geçtiler, ama kimsenin hatırlıyacağını zannetmiyorum. Phthalates adlı kimyasal maddenin, üreme sisteminde bozukluklara yol açtığı, ayrıca astım ve kanser riskini de arttırdığı sanılıyormuş.
    Ancak maddelerin asıl tehdit ettiği kesim çocuklar.
    Phthalates içeren oyuncaklarını ağızlarına sokmaları halinde, kimyasalı da ağızları yoluyla vücutlarına almış oluyorlar. Ve hamile kadınların da çok dikkat etmesi gerekiyor, çünkü yapılan araştırmalarda kanında "phthalates" ile bağlantılı kimyasalların miktarı yüksek olan annelerin erkek çocuklarının penis ve testislerinin küçük kaldığı görülmüş.
    Phthalates içeren ürünler
    Plastik Oyuncaklar
    Tıbbi ekipman
    Boyalar
    Mürekkep
    Saç spreyleri
    Deodorantlar
    Ojeler
    Parfümler
    Jelatin kağıtları
    Şampuanlar
    Streç film
    Bunlar dışında; özellikle bebekler için öğrendiklerim;
    İçeriğinde polikarbonat bulunan biberonların ve emziklerin zararlı olduğu. Piyasadaki biberonların çoğu, bisfenol A içeren polikarbonattan yapılmış. Bisfenol A, biberonun içindeki sıvıya geçebilen, hormon sistemine zarar verici bir kimyasalmış. Biberonun ambalajındaki PC7 yazısı ya da geri dönüşüm üçgeni içindeki 7 rakamı, ürünün içeriğinde polikarbonat kullanıldığını belirtiyormuş.
    Çocukların 2 yıldan daha eski Plastik oyuncaklarla oynamaması ve emziklerin maksimum 2 ay kullanılması ve değiştirilmesi gerekiyormuş.
    Ve en kötüsü piyasada Çin’den kaçak gelmiş sahte CE basılı oyuncakların olduğu söylentisi.
    Umarım bilgiler yararlı olmuştur,
    Hepinize bebişlerinizle sağlıklı günler dilerim.
    Sevgiler.
    Şafak Ak

Re: çocuklarımızın sağlığı açısından çok önemli lütfen okuyun

Peki bu bütün ekten maddelerin olmadığı oyuncakları,biberonları nerden bulucaz acaba bundan da bahseder misin? Mesala benim kızım biberonda emzikte kullanıyor.Çok guvenılen markaların bunlar...SEN eger bılıyorsan markalarıyla beraber yazabılır misin acaba?? Yoksa CEHALET MUTLULUK MUDUR DEMELI ACABA??????

çok endişlendim şimdi ne yapacaüğız fanustamı büyüteceğiz bu çocukları... sağol ayrıca bilgilendirmen için ..

elimden geldiği kadar en iyi markaları almaya çalışyorum güvenli olduğu için...şimdi neye güveneceğiz.bu da danone gibi bir internet efsanesi olmaya aday mı yoksa?

Böyle bir konuya değindiğin için çok teşekkür ederim.

gerçekten merak ettiğim konulardı bunlar.

polikarbonat içeren biberonları sağlıklı zannederdim ama camdan şaşmamak gerek...

en çok takıldığım şampuanlar oldu hamileyim ve mecburen şampuan kullanıyorum umarım bebişime bir zararı olmaz...

valla senin bana sorduklarını ben de kendi kendime sordum. Sanırım plastik malzeme yerine cam kullanmak en doğrusu..(Tabii onun da kırılma riski var, bundan dolayı da bir risk sözkonusu???!!!)
    Emzik kullanımını fazla sürdürmemek herhalde en doğrusu olacak. Sonuçta en iyi markalar olması bir nebze güvenilir olduğunu gösterir. Oyuncaklara gelince kesinlikle çin malı kullanmamalıyız, bunu da ancak bu şekilde elimine ederiz. Yani yapabildiğimiz kadarıyla olaya bilinçli yaklaşmamız bile riskleri azaltacaktır. Her halukarda cehalet mutluluktur demeyelim, bu sorumluluktan kaçmak olur.
    İleti bana gelir gelmez size yolladığımdam henüz ben de araştırmadım, birşeyler bulursam sizlerle mutlaka paylaşırım.

Sevgiler..

Çok hassas bir konu paylaşımın için teşekkürler

olamaz benim oğlum hep biberon kullanır.ayrıca oyuncakta var herçeşit,ne yapıp anlıycaz.çok kötü oldum şimdi.
    iyide hemen hemen herşeyde var bu.

nalan-alperen yazdı:

olamaz benim oğlum hep biberon kullanır.ayrıca oyuncakta var herçeşit,ne yapıp anlıycaz.çok kötü oldum şimdi.
    iyide hemen hemen herşeyde var bu.
    Evet insan düşününce deli oluyor,ne yapıcaz,ne kullanıcaz bilemiyorum,oyuncaklardan korktum bende,oyuncakların hepsi plastik,şampuan meselesinide nasıl halledeceğiz???

oğlum çoğunlukla biberon kullanır. oyuncakta var herçeşit,ne yapıp anlıycaz.çok kötü oldum şimdi.