Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Kızımın ateşi düşmüyor!

Merhabalar
    Öncelikle benim için bulunmaz nimetsiniz bunu belirtmek isterim
    Benim sorunum kızımız 3 gündür ateşi var dün sağlık ocağına götürdüm boğazı iltahaplanmış ve kulağnda kızarıklık var dedi antibyotik verdi soğuk alğınlığı için ve ateş için şurupda verdi ama kızım şurup içmediği için ateş düşürücüyü fitil veriyorum diğerlerinide şırıngayla ağalata ağlata yarım saatte 1 ölçeği zor içiyor
    buna rağmen ateşinde belirgin bir gerileme yok
    kulak ölçüm ciahzıyla ölçüyorum 38.5 civarında
    fitilden sonra biraz iyi oluyor sonra tekrar çıkıyor düşüyor dedğimde 37.8 civarı
    ateşin düşmemesi normal mi?
    Şimdiden çok teşekkür ederim

2. Re: Kızımın ateşi düşmüyor!

sevgili arkadaşım,
    öncelikle dr.nartanelerinin belirttiği gibi suya sirke -alkol ve benzeri şeyleri ateş düşürmek için katmanın tamamen yanlış olduğu artık kabul edilen bir noktadır.
    arkadaşlara buradaki sorulara yanıt vermemelerini rica etmeme rağmen halen devam etmekteler. üstelik yanlış bilgiyle.
    gelelim size...
    çocuğunuzda başka ne problemler olduğunu,
    yaşını,
    ne zamandır hasta olduğunu (ateş 3 gündür olabilir ama mesela öncesinde halsizlik başlamış olabilir)
    antibiotiğin içerdiği maddeyi (ilaç ismi yazmak yanlış olduğundan)
    günde kaç kez kaç ölçek verdiğinizi(doz yetersiz olabilir)
    yazarsanız daha yararlı olabilirim size.
    ama o zamana kadar ateşli çocukta bizim için önemli olan noktalar;
    1-çocuğun bilinci yerinde mi?uykuya meyil var mı?
    2-kusma-ishal var mı?
    3-çenesini göğsüne değdirebiliyor musunuz? (ense sertliği var mı?)
    4-ateşi en yüksek kaç oluyor?düşürmekte zorlanıyor musunuz?
    5-günde kaç kez ateşi çıkıyor?
    6-boğaz ağrısı,yutkunmada güçlük,diş çıkarma dönemi,öksürük,nefes alıp vermede zorlanma,karın ağrısı,idrar yaparken yanma-ağlama,kabızlık,eklem şişliği-ağrısı vs gibi belli bir sistemde problemi işaret eden şikayetler var mı?

bunların hiç biri yoksa çocuğun ateşliyken bile keyfi fena değilse muhtemelen viral enfeksiyondur,antibiyotikler bakterilere karşı olduklarından virüslere etki etmeleri zaten beklenmez,yani ilaç verilse de verilmese de aşağı yukarı 1 haftada sonlanır.
    eğer bir sistemde problemi gösteren şikayetlerden bazıları hafif olarak varsa muhtemelen bakteriel bir enfeksiyondur,antibiotik (uygun seçilmiş ve uygun dozda olmak kaydıyla)gerekir, ilaç başlandıktan sonra 72 saat sonunda ateşe hakim olunması beklenir.
    bunları okuduktan sonra yazışalım tekrar.
    sevgiler..

Re: Kızımın ateşi düşmüyor!

Merhaba öncelikle teşekkür ederim ilginize
    kızım 15 aylık 12 saate bir ölçek veriyorum bugün 2. gün
    kusma yada ishal yok (ilaç verirken hırslanıyor çok ağladığı için bazen ağlıyor ve kusuyor)
    en yüksek ateş 39.1
    sürekli ateşli 37,5 dan aşağı hiç düşmedi
    tahminimce boğazında ağrı var su bile içmek istemiyor normalde daha fazla su içiyor uyumak istiyor evet
    3 kez vermiş bulunmaktayım ant. kulağındaki kızarıklığı dikkate alacak olursak ant. geçmi tesir eder
    birde şurup içmediği için fitil veriyorum onu kaç saate bir vermem lazım fitille beraber ateş düşürücü şurup vereyimmi?
    tekrar doktora götürmemi gerektiren bir durum varmı? ateşi dışında bir problem yok ama keyfide yok
    gösterdiğiniz ilgiden çok teşekkür ederim açıkcası p.tesi den önce yanıt beklemiyordum
    en önemli sorum ant. meyve suyuyla beraber verebilirmiyim (vişne suyu)
    çok soru sordum farkındayım Allah tan detaycı ve sabırlısınız

4. Re: Kızımın ateşi düşmüyor!

belem yazdı:
    Merhaba öncelikle teşekkür ederim ilginize
    kızım 15 aylık 12 saate bir ölçek veriyorum bugün 2. gün
    kusma yada ishal yok (ilaç verirken hırslanıyor çok ağladığı için bazen ağlıyor ve kusuyor)
    en yüksek ateş 39.1
    sürekli ateşli 37,5 dan aşağı hiç düşmedi
    tahminimce boğazında ağrı var su bile içmek istemiyor normalde daha fazla su içiyor uyumak istiyor evet
    3 kez vermiş bulunmaktayım ant. kulağındaki kızarıklığı dikkate alacak olursak ant. geçmi tesir eder
    birde şurup içmediği için fitil veriyorum onu kaç saate bir vermem lazım fitille beraber ateş düşürücü şurup vereyimmi?
    tekrar doktora götürmemi gerektiren bir durum varmı? ateşi dışında bir problem yok ama keyfide yok
    gösterdiğiniz ilgiden çok teşekkür ederim açıkcası p.tesi den önce yanıt beklemiyordum
    en önemli sorum ant. meyve suyuyla beraber verebilirmiyim (vişne suyu)
    çok soru sordum farkındayım Allah tan detaycı ve sabırlısınız
    1- 3 doz antibiotik yeterli gelmez. ilk dozdan itibaren düzenli kullanıldığında 72 saat geçmeli
    2-ateş düşürme hakkında daha önce de bir çok yerde yazdığım gibi 4-6 saatte bir verilebilir. şahsen antibiotik başlandığında o etkisini gösterene kadar yani ilk 3 gün ateş düşürücünün düzenli kullanılmasını isterim hastalarımdan. paracetamol ( süspansiyon ya da fitil şeklinde olabilir bu) 4-6 saatte bir verilir, ibuprofen türevi ateş düşürücüler daha kuvvetli olmakla birlikte 2.seçenektir.parasetamolle düşmediğinde onu verebilirsin.
    bu sıcakta 37.5 derece çok yüksek değil,hatta yüksek değil.
    eğer günde iki doz antibiotiği düzenli kullanıyorsanız,ateş düşürücüleri de düzenli kullanın.3 günden sonra çocuğun genel durumu toparlıyor,ateş düşürücü verilmeksizin ateş kontrol altına alınırsa tedavi 10 güne (dr.unuzun önerisi farklı değilse) tamamlanır.yok ateş devam ediyor genel durumu toparlamıyorsa dr kontrolü için beklenilmemeli.antibiotik adını da yazmamışsınız yine.
    geçmiş olsun.

HALA CEVAP VEREN ARKADAŞLARA DA HAYRETLERİMİ GÖNDERİYORUM...

Re: Kızımın ateşi düşmüyor!

ant. ismi amoklavin
    doğru anladıysam fitil 4 saatte verilebiliniyor
    fitilin 12 saate verildiğini duymuştum belkide yanlış uyguladığum için ateş düşüyorbir sorumda ant. meyve suyuyla verebilirmiyim?bu işten acayip memnun kaldım süppersiniz Allah razı olsun bu onlıne işi icat edenden tabi başta sizden

6. Re: Kızımın ateşi düşmüyor!

amoklavin iyidir. kilosunu ve kaçlık süsp verildiğini yazsaydınız dozu da kontrol ederdik.
    12 saatte bir antibiotik
    fitillerin içinde bi de fenobarbital denen sakinleştirici bir madde olduğundan o kadar sık kullanmak istemeyiz,daha çabuk emildiğinden özellikle ateş 39 lara çıktığında fitil kullanın,gün içinde şurubunu ve ılık duşunu tercih edin.
    meyve suyuyla karıştırabilirsin ama karıştırmasankanımca daha iyi olur.
    15 aylığa artık calpol yetmeyebilir. evinizde ibuprofen türevi de olsun..