1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Emzik Nasıl Bıraktırılır ..???

benim 2 yaşında bir prensim var. uyurken ve de aklına vurduğunda emzik kullanıyor. artık dişleri için zararlı olduğuna inanıyorum. bana benzerse bakın işe.. (7 yaşıma kadar emmişimde..) bıraktırmanın yolları varsa benimle paylaşırmısınız..[img align=left]DSC0464[/img]

Re: Emzik Nasıl Bıraktırılır ..???

slm arkadaşım ya aslnda benim oğlumda hala emzik tutuyor 2 yaşında oda ,bana birisi emziğinin ucunu kesmemi söyledi ve her emzik istediğinde,ağladığında o emziği vermemi söyledi,zaten zamanla bir daha istemeyeceğini söyledi o emziği.ama başka emzikte vermeyin sadece o kestiğinizi

3. Re: Emzik Nasıl Bıraktırılır ..???

Selam,

Ben 2 yasindan sonra sinirlama getirdim emzige. Onceden surekli agzinda emzik ile dolasmak istiyordu. Sonra kural koyduk dedik ki sadece uyku vakti alabilirsin, bir de arabada seyahat ederken. Arabadan inerken birakmak zorndasin. Ilk baslarda agladi ama 1 hafta da falan bu kurallara alisti.

Sonra da 3 yasina dogru butun disleri tamamlandiktan sonra 1 tane emzigi vardi zaten. Anlattim dedim ki " arrtik buyudun, bu emzik de eskiyor, kaybolursa veya cok eski olursa artik yenisini almak yok dedim".

Sonra birkac yerinde delik acildi emzigin. Zevk vermemeye basladi ben de bu arada surekli "cok eskidi hadi atalim cope artik" dedim.

Sonra bir gun kendiliginden cope atti eskidi bu deyip. 1 haftada da emziksiz uyumaya alisti. Biraz zorlandi tabii ilk baslarda ama 1 hafta kadar surdu alismasi.

Yavas yavas azaltarak birakmak, surekli anlatmak ise yariyor. Eskisiyince ve ucu kesilince ayni zevki vermiyor bir de. Bu da isi kolaylastiriyor.

Daha cok kucuk .umarim eline sevdigi oyuncoklri vererek mesgul olur.ama dert etmeyin bir sey olmaz size olmadyiysa onada olmaz kolay gelsin,
    acom yazdı:
    benim 2 yaşında bir prensim var. uyurken ve de aklına vurduğunda emzik kullanıyor. artık dişleri için zararlı olduğuna inanıyorum. bana benzerse bakın işe.. (7 yaşıma kadar emmişimde..) bıraktırmanın yolları varsa benimle paylaşırmısınız..[img align=left]DSC0464[/img]

5. Re: Emzik Nasıl Bıraktırılır ..???

2. baski olmus.

2. baskı ???

Benim oğlum 14 aylıkken kendisi bıraktı ama emzik bıraktırma yöntemlerini okumuştum bir yerden. Hatırladığım tek şey ise emziği bıraktırmak istiyorsanız sadece uyuduğu odada olması gerektiğini ve doğal olarak sadece uyuduğunda emmesini anlatmalısınız.

Blog Girişleri
    1

Re: nette bunlari buldum senin icin...

Emzik alışkanlığından vazgeçirmenin yaratıcı fikirleri

Çocuk 2 – 3 yaşlarına geldiğinde, arkadaşı emzik ile olan beraberliğinin günleri artık sayılıdır. Çocuğunuzun yaşı arttıkça, onu emzik emme sevdasından ( daha kötüsü parmek emmek) vaz geçirmek o kadar zorlaşır.

Hoş olmayan sebepleri: Yaş ve süre faktörlerine göre diş ve damak şekilsizlikleri oluşabilir.

Yani, emziğin zamanında bıraktırılması gerekiyor! Ama nasıl? Kesinlikle ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken husus çok sabır. Vedalaşmak bir anda mümkün olmayacaktır. Güzel alışkanlıklara veda etmek uzun vakit alabilir.

Ayıcık & Teselli: Emziğe rekabet

Uzun süreli nefesini tutabilirseniz, çocuğun emzik isteğini uzun vadede kesebilirsiniz. Mızırdanma ve uyku bastığında , emzik alternatifini tamamen aklınızdan çıkartın. Çocuğunuzla bir sevişme turu yapın veya kucağına çok sevdiği bir ayıcığı vererek kısa bir hikaye anlatın veya yeni bir bataniye – emzik tesellisini saha dışı bırakmak için yapılabilecekler listesi epey uzun olabilir.

“Ah, artık bozuluyor...” - bazı çocuklar emziği kendileri atıyorlar

1-2 yaşlarında emziği bıraktırmak için tam hedef suikast uygulanabilir. Ancak , çocuğa ait yeni emzikler “yumurtlayacak” emzik deposunun olmaması gerekir. Örneğin emziği dellin – emerken emziğin içindeki hava emildiğinden keyfini kaçıracaktır. Emziği her 2. veya 3. gün keserek biraz daha kısaltılabilir. Bir süre sonra, ağızdaki emzik artık işe yaramadığından çocuk ilgisini kaybedecek ve hatta kendisi çöp kovasına atacaktır.

“Yaşına hiç yakışmıyor emzik emmek!”

Bu eski hile, özellikle iki yaşlarında ve büyük kardeşleri olan çocuklarda çok işe yarar. Hedef gün doğum günlerinde, çocukların onuruna dokunur ve emziği severek terk ederler. Ancak gece yataklarına girdiklerinde aceleci davranışlarından dolayı pişman olurlar.

Bazı kurnaz pazarlık şekilleri düşünün: Emziği götürmüş olan doğum günü perisi veya noel baba, telefon edildiğinde emziği belki bir geceliğine geri verebilirler. Önemli olan: Emzikli veya emziksiz konusunun etkili olmasını engelleyin. Teselli arayışı içindeki Çocukların hislerine (örneğin gece korkusu gibi) alternatifler sunun. Bu bir şarkı veya “ kapı biraz açık kalsın” gibi olabilir.

Emzik perisi : Emziğe karşı çok sevilen hediyelerle değiştiriyor

Her çocuğun , bir gecede, emzik ile değişmeye ikna edilebileceği, acilen olmasını istediği bir arzusu vardır. Heyecan dolu bir serimoni ambalajı ile ( istek listesi yaptırılır ve akşam emzikle birlikte kapının önüne konur) memnun edici hediye, işe (gitmesi gereken) emzik olayıyla bağlanabilir. Çocuk emziği tekrar istediğinde ise , emzik perisinden emziğine karşı hediyeyi geri vermeyi önerebilirsiniz. Çok az çocuk bunu kabul edecektir. Çünkü, güzel yeni bebeğini veya skuterini tekrar geri vermesi gerekecek ve hala emziğe ihtiyacı olduğun itiraf etmiş olacaktı.

Biraz farklı bir emzik bıraktırma yöntemi de, her emziksiz geçen geceye bir küçük hediye, şeklinde olabilir.

Avantajları: Her emziksiz gece emzik alışkanlığının bırakılmasına yönelik bir adım ileriye götürecektir. Dezavantajları ise: Bir çok çocuk bu anlaşmanın perde arkasını anlayıp kendilerine çeviriyorlar: Artık her gece, emziğin yerine bir hediye gelmesi gerekiyor.

Hayvan bebeklerinin de emziğe ihtiyacı var

Birçok çocuğun sosyal vicdanı el vermez: Her zaman yardım etmeye hazırdırlar, ve emziklerini, hani çok acilen ihtiyaç duyan küçük bir kuş, tavşan veya at yavrusuna vermeyi, büyümüş ve kahraman olmuş duygusuyla kabul ederler. Büyük katkıya büyük övgüler ve ebeveynler tarafından iletilen hayvan annelerinden yollanmış “Teşekkürler” tutumu sürdürmekte etkin olacaktır.

Bazen de anlayış kazanıyor

Doğrudur: Daha büyük çocukları, emzik veya parmak emme alışkanlığından vazgeçirmek için kandırmak daha zordur. Ancak, genelde bunlara da emmenin olumsuz etkilerini anlattığınızda, şaşırtıcı bir şekilde akıllı davranıyorlar. Bir çoğu , emzik eksikliğini, ebeveynlerin emziği bıraktırmak için gösterdikleri önemli sebeplerinin olduğunu gördüklerinde, anlıyor ve kabul ediyor. Bu yaşlarda , emzik bıraktırma süresinin, “Nedenler” dönemine gelmesi avantajlı olabilir.

Parmağın veya emziğin üzerine sürülen tadı hoş olmayan maddeler veya ellerin bağlanması gibi eski zaman yöntemleri kesinlikle uygulamamalısınız. Bu gibi yöntemlerle kahve alışkanlığınızı bıraktırmaya çalışmalarını istemezdiniz, değil mi?

Re: nette bunlari buldum senin icin...

bu yazdıklarınız çok güzel fakat benim 5 aylık kızım parmak emiyor ve onu seyretmek çok sevimli geliyor. Ama bunun ileride sorun çıkaracağını düşünüyorum çünki benim 3 kuzenim 7 -8 yaşına kadar emdiler parmaklarını. Erken önlem almak istiyorum da ne yapacağımı bilmiyorum. Çünki emziği 3 ay aldı ve attı abisi gibi. O parmak almamıştı ama kızım parmak emiyor. ne yapabilirim ki.Aklıma eldiven mi giydirsem diye bir düşünce geldi şimdi bunu yazarken ama????

[size=small]vallah bende oyleymisim ana okulunda mi yoksa ilk okul 1 de mi ne birakmisim ben emzigi ama bizim oglan ilk basta alistirmicaktim sonra bosverdim baslattim ama o kadar da uzun kullanmadi kendi 9aylik filan iken birakti ama simdi uyutmak icin herhalde biberonu emzik niyetinde kullaniyor birde bazi geceleri var uyaniyor kendi yataginda bazen sutunu tekrar icerek uyuyor bazende biberonu bitiriyor ama halen uyumuyor bu sefer aramiza almak zorunda kaliyorum yoksa biz ikimiz calisan anne baba olarak uykusuz kalacagiz ...[/size]