1. Sayfa - Toplam 6 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 58 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

4 -5 YAS COCUGU SORUNLARI VE COZUM ONERILERI

Arkadaslar ben bu ara yine taktim kafayi emreye,hal ve gidisatina,onu adam etmeye,hayatimizi daha kolay ve dingin hale getirmeye.
    Yaz tatili sonrasi ustune birde yas geregi buyudum artik havalari eklenince evde bir huzursuzluk ki sormayin.
    Hayir cok ta sevimli,olduruyor beni hal ve tavirlariyla yiyesim geliyor kavga ederken bile kizamiyorum artik ama bu gidis dogruda degil biliyorum.
    Simdi eskisi gibi kati davranmak dogru cozum degil zira Emre de buyuyor artik,gurur meselesi yapiyor ve ayrica negatif yaklasim Emrede hic ise yaramiyor.

Sorunlarimizi kisaca geceyim,sizlerde yazin benzer sorunlariniz var mi,nasil cocumler urettiniz,nasil astiniz vs.

Bir kere elini yzunu yika,disini fircala ve yat dedim diyelim ki,on defa tekrar etmem gerekiyor.
    Sanki yokum ben,sanki sesimi duymuyor.
    Surekli bi dakka anne,sus anne,bekle anne.

Sonacima yemek saati de ayni.Sonra yiyim,oyunumu oynarken bi yanda yiyim,ben acikmadim....
    Biz bitiriyoruz emre daha 1/2 saat masada E yemek buz,yeme istegi tamamen kacmis.

Diyelimki birseyler yapiyoruz,oyun olabilir,boyama olabilir vs.Asla yol gosterilmesine tahammulu yok.Ne kadar yumusak davranirsak davranalim asla ogrenmeye acik degil bizden.
    O herseyi biliyor,onun bildigi en dogrusu...
    Hicbirsekilde dinelmiyor ve sinirleniyor,hele babasinin anlatmasina katlanamiyor.

Kusuyor,tavir aliyor bize,evi terketmekle tehdit ediyor,bizden biktigini soyluyor.
    Isine gelirse ben dunyanin en iyi annesi oluyorum gelmesse en kotusu

Bilgisayardan uzaklastirmak ayri bir dert.Yazin annem ve babamla ilgilenirken basibos kaldigi icin su an sinir koymak zor oluyor.Varsa yoksa strateji oyunlari,yetiskinlerin bile zor oynadigi oyunlari oyuyor
    Bilgisayari birakip disari cikmak zor geliyor ona.Sanirim tamamen ortadan kaldiricam,cunku sinir koymayi beceremiyoruz artik.

Cocuklar cok onemli,azicik ipin ucunu biraktimi toplamak cok zor,hemen ise baslayip Emreyi bir yola sokmali ama nasil?

Hep zordu Emre ama simdi birde buyudu ,oyle kolay degil odulle falan motive etmek,konusmak.
    Kendi istediginden baskasini duymuyor.

Re: 4 -5 YAS COCUGU SORUNLARI VE COZUM ONERILERI

Füsun, senin anlattığın sorunların hepsi (bilgisayar hariç) bizde de yaşanıyor.
    Beni en çok sinir eden olay da ona bir şey yapmasını söylediğim zaman, hiç cevap bile vermemesi, tınnnn...
    en fazla yapacağı şey, geliyouuuum anneee, tamaaamm anneeee...ama hala kendi ile meşkul olmaya devam ediyor.

2 haftaya kadar okula başlayacak, ben hep bunun olumlu sonuçlar getireceğini umuyorum. Bakalım, belki o zaman daha seri hareket etmeyi öğrenir diye umuyoru ama Emre de okula gidiyor, hala da bunları yapıyorsa vay ki vay bana o zaman.

Mericcim senin oglan daha cok minnak,normal yani.
    Emre gecen sene okuldan gelip elini yuzunu yikamaya soylemeden gidiyordu,elbiselerini cikarip katlamaya bile baslamisti ama simdi dagitti kendini.
    kapidan giriste ayakkabilar her biri bir tarafa,banyoya uzanan yolda pantolonu ters donmus, t shirt bi yerde hatta ellemessen t shirt cikmiyo altta don ustte okul t shirtu oyle takiliyo
    on defa esofmanini giy,esofmanini giy ,ay deli ediyor insani.
    Surekli bi dakka,ya da ben iyiyim boyle,bacaklarim isiniyo gibi bahaneler.
    arghhhhhh
    medip yazdı:
    Füsun, senin anlattığın sorunların hepsi (bilgisayar hariç) bizde de yaşanıyor.
    Beni en çok sinir eden olay da ona bir şey yapmasını söylediğim zaman, hiç cevap bile vermemesi, tınnnn...
    en fazla yapacağı şey, geliyouuuum anneee, tamaaamm anneeee...ama hala kendi ile meşkul olmaya devam ediyor.

2 haftaya kadar okula başlayacak, ben hep bunun olumlu sonuçlar getireceğini umuyorum. Bakalım, belki o zaman daha seri hareket etmeyi öğrenir diye umuyoru ama Emre de okula gidiyor, hala da bunları yapıyorsa vay ki vay bana o zaman.

Füsun, dün akşam okul kaydı ile ilgili kitapçığı dolduruyordum. Bazı alışkalıklarla ilgili sorular soruluyor;
    Ben de doldururken Edip'e soruyorum.
    Kendi odası var mı? var... bak işte orada, bak..
    Nerede uyuyor? seneçenekler... odasımda. Emin misin? anne baba ile yatacam diye tutturan sen değil misin diyorum...yok onu yazma diyor.

Gece nasıl uyutuluyor? seçeneklerden biri biberon ve emzikle'yi okurken.... ha haaaa, ben bebek miyim diyor..

İşe gelince büyüyorlar işlerine gelmezse daha çok küçükler.

dogruyu yanlisi bal gibi biliyorlar meric,tek dertkeri sinirlarini genisletmek uyus seyler

füsuncum,
    nasıl da kişilik savaşı yaparmış anneyle babayla küçük adam

öncelikle yemek mevzuunu şu şekilde halledebilrisin.
    yemiyor mu?
    sofraya gelmiyor mu?
    kaldır sofradan tabağını,yatana kadar aç kalsın.
    akşam yatarken bir bardak süt verirsin.
    evin kuralları olduğunu anlasın.

huysuzluk mu ediyor?
    sen ondan daha çok mızmızlık yap.
    hani bi reklam vardı,anne markette yere yatarak ağlayıp dövünüyor çocuk şaşkın baka kalıyor.
    anne sonra toparlanıp kalkıp alışverişe devam ediyor.
    taktik bu.

çocuklar kuralları ve sınırları bilmezse huzursuz oluyorlar.

ama en önemlisi,emre yaşının normalini yapıyor.
    sakın dert etme.ama savaşaı bırakma

4 yaş önemli. 4 yaşında artık bir birey olduklarının farkındalar. isteklerini sorunsuzca dile getirebilir, kararlarını verebilir durumda olduklarının farkındadır 4 yaşında senin için anlamsız olan isteği onun için çok anlamlıdır. o yüzden ciddiye alınmak ister. ısrarlardan hoşlanmazlar ki bunun için 4 yaşında olmaya gerek yok ben bile hoşlanmam ısrardan bu dönem gene üzerine gitme. bilgisayarınız bozulsun ve tamire gitsin mesela. yemek düzeninde değişiklik yapma. gerekirse baba bu konuda ciddi bir konuşma yapsın. aynı sofrada yemek yemenin neden önemli olduğunu, ailenin yemek saatlerinde bir arada olmasının herkesi ne kadar mutlu ettiğini anlatsın . iyi tarafından anlatmak her zaman işe yarar. zararlarından çok faydaları ile yaklaş bakalım nasıl tepki verecek? anlatırken kolay gibi ama hala sen tek çocuklusun dolayısı ile de tahammülün var bunu kullan bence.

uff evet o narmal de ben degilim,kendimi toplayip eski canavar anneye donmem lazim
    fazla gevsedim ben,durmadan poposunu,gobusunu opup duruyorum o benle kavga ederken bile
    minedafne yazdı:
    füsuncum,
    nasıl da kişilik savaşı yaparmış anneyle babayla küçük adam

öncelikle yemek mevzuunu şu şekilde halledebilrisin.
    yemiyor mu?
    sofraya gelmiyor mu?
    kaldır sofradan tabağını,yatana kadar aç kalsın.
    akşam yatarken bir bardak süt verirsin.
    evin kuralları olduğunu anlasın.

huysuzluk mu ediyor?
    sen ondan daha çok mızmızlık yap.
    hani bi reklam vardı,anne markette yere yatarak ağlayıp dövünüyor çocuk şaşkın baka kalıyor.
    anne sonra toparlanıp kalkıp alışverişe devam ediyor.
    taktik bu.

çocuklar kuralları ve sınırları bilmezse huzursuz oluyorlar.

ama en önemlisi,emre yaşının normalini yapıyor.
    sakın dert etme.ama savaşaı bırakma

Ezgi ile ben de yaşıyorum çoğunu Füsun. Üstünü değiştirmesi, üstünden çıkanları kirli sepetine koyması, diş fırçalaması, oyuncaklarını toplaması,yemek yemesi,... hepsi başlı başına eziyet. Bizim de tatilden döndüğümüzde başladı bunlar. Bir de çalışıyor olmama kafayı takmış durumda. Özellikle birilerinin yanında inatlaşıyor, destek görür müyüm birilerinden diye.

-ben okula gidip meslek sahibi olmıycam anne, çocuk doğurmıycam anne,
    -ben komşuların kızı olucam onlara özeniyorum, anneleri hep evde,
    -sen beni sevmiyor musun anne, (bunu istediği şeyi yaptıramadığında söylüyor)
    -sen hastaları daha çok seviyorsun, neden çocuk doğurdun
    -ben büyüdüm artık görmüyor musunuz
    -ben burda yaşamak istemiyorum, artık büyüdüm nerde istersem orda yaşarım,
    -bak evden kaçarım, çocuksuz kalırsınız (halbuki hiç tehdit cümlesi kullanmam, yokluğumla tehdit etmem, kaçmayı nerden öğrendi bilmiyorum)
    -ben küçük çocuk gibi hep seninle gezmekten sıkıldım, ne zaman büyüycem ben, artık tek başıma dolaşmak istiyorum
    -anne bugün tatil mi, (uyku saati geldiğinde daha geç yatmanın yollarını arıyor)
    -ben bunu yemem, çorbaya neden bunu koydun, bunun içinde ne var,...

Önceleri konuşarak çözerdik çoğunu. Senin de dediğin gibi artık işe yaramıyor. Ceza ve sert tavır daha hırçınlaşmasına sebep oluyor.
    Yemek konusunda taviz vermiyorum. Aburcuburu sıfıra indirdim, yoksa hiç yemiyor. Bazı günler ne yiyeceğimize o karar veriyor. Bir iki ilaveyle durumu idare ediyorum.
    Bilgisayar işini şimdilik abartmadan götürüyoruz bakalım. Kontrol edemediğimde o uyuyana kadar ortadan kaldırmayı denerim sanırım.
    Konuşmakla çözemediğimde bir süre kayıtsız kalıp konuşmuyorum. Baştan umursamıyor. Sonra o konuşmak için peşimden dolanıyor.

Geçen yılki kreş öğretmenimizin dediğine göre 5 yaş için normalmiş bunlar. Çocukların yaptığı herşey normal zaten Hayır demeyi öğrenin, taviz vermeyin demişti. 6 yaşta sakinleşeceklermiş biraz.

Benden bu kadar. Forumu takip edeyim bakalım.

niloş da benzer şeyler yapıyor.
    bilgisayarda takılmıyor ilgisini çekmiyor ama sofra adabı beni çileden çıkartıyor. İstisnasız her sofraya oturuşumuzda tartışmamız var
    mutlaka bir kusur bulur,mızmızlanır vs.

çözüm.. çözüm zaman bence. Ama emin olduğum birşey var nilsu hep huysuz ve mızmız olacak. Aynı teyzesi zilli..

tabi benim işim daha zor,hemen arkasından 2 yaş sendromuna girmiş,delikanlı tavırları olan bir zillimiz,üçüncüyü yapsana ne oluuuur diyen bir babamız var.