2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.
  1. ABD

Amerika'da eğitim sistemi temel, ikinci eğitim ve yüksek eğitim olmak üzere üç aşamalıdır. Amerika'da temel eğitim ilkokul ve lise dahil 12 yıldır. Öğrenciler, temel eğitimin sonunda lise (high school) diploması elde ederler ve kolej veya üniversitelere girmeye hak kazanırlar. İlkokula başlama yaşı 6'dır. 5 veya 6 yıl ilkokul eğitiminden sonra öğrenci ortaokula (middle school) başlar. Lise eğitiminden sonra öğrenciler ACT (American College Test) / SAT (Scholastic Assessment Test) gibi sınavlara girerler. SAT / ACT skorları öğrencilerin 17-18 yaşlarında hangi kolejlere gidebileceğini belirler.

• Okul öncesi eğitim 2- 6 yaş
    • İlkokul 6 -12 yaş
    • Ortaokul 12 -14 yaş
    • Lise 14-18 yaş
    • Ön Lisans Okulları 18-20 yaş
    • Lisans Eğitimi 18-22 yaş

Amerika'da federal hükümet, okulları doğrudan yönetmediği gibi, öğretmenlere, kullanmaları gereken kitaplar ya da takip etmeleri gereken öğretim metotları konusunda da herhangi bir telkinde bulunmaz. Dolayısıyla Federal Hükümetin, Amerikan eğitim sisteminde hiçbir rolü olmadığı söylenebilir. Her eyalet kendi eğitim politikasını kendisi tespit eder. Okul meclisleri, okul bölgesi için genel politikaları ve yabancı öğrencilerden alınacak harçların miktarını belirler. Öğrenciler 12. sınıfa kadar okul harcı ödememektedir. Buradaki sistemde sadece 50 dolarlik material fee denilen sinifta kullanilan kagit vb. turu seylerin ucreti odeniyor..Ayrica bir de 18 dolarlik sut parasi odenir. Tabii almak isteyen olursa..Cocuklar ogle yemegine baslamdan dagitilir bunlar. Eger fakirlik belgen varsa bu ucretlerin hicbirini odemeyebiliyorsun

Ağustos ayının sonlarında başlayan akademik yıl, Haziran ayının ortalarına kadar devam eder..Buradaki okullarda uc semester seklinde egitim verilir. Yilbasinda bir hafta tatil (winter break), baharda bir hafta tatil(spring break) ve iki aydan daha az suren yaz tatili. Bu surecte uc ana bir ara karne olmak uzere 4 kere report cards gelir eve. Iclerinde ogretmenlerin cocukla ilgili genel gorusleri ve endiseleri yazar.

İlkokullar (Elementary) okullar “ Local Boards of Education ” tarafından kontrol edilmektedir. Amerika'da İlk ve Orta öğrenim zorunlu olup, bazı eyaletlerde farklılık göstermektedir.

Amerikan öğrencilerinin yaklaşık %90'ı kolej seviyesinin altında, eyalet vergileriyle finanse edilen, kamuya ait ücretsiz ilk ve orta öğretim okullarına devam etmektedir.
    Bir çok öğrenci ise kamu okulları yerine aileler tarafından finanse edilen özel okullara gider. Her beş özel okuldan dördü dini gruplar tarafından yönetilir. Bu tür okullarda normal derslerin yanı sıra müfredatın bir parçası olarak dini dersler de verilir (Kamu okullarında dini eğitim verilmez). Bunların yanı sıra, \'ev okulu (home schooling)\' adı verilen bir sistemle az sayıda ebeveyn çocuklarına kendileri evde eğitim verir.

Amerikan ilk ve ortaöğrenim sistemi genel olarak ilkokul (elementary), ortaokul (middle school/junior high schools) ve liselerden (high school) oluşur. Bu sistem anaokulundan (kindergarten) 12'inci sınıfa kadar anlamına gelen "K through 12\" olarak bilinir. Çocuklar beş yaşına geldiklerinde anaokuluna, altı yaşında ise ilkokula başlarlar ve ilkokul 6. sınıfa kadar devam eder. Ortaokul altıncı ve dokuzuncu sınıf arasını, bunu takip eden lise ise dokuzuncu ve on ikinci sınıf arasını kapsar. Lise son sınıfa kadar takip edilen bu sıra standarttır ancak kendi içinde bir çok modeli ve yorumlanış biçimi vardır. İlköğretim, cinsiyete, ırka, dine, öğrenme problemlerine, fiziksel yetersizliklere, İngilizce konuşma kabiliyetine bakılmaksızın (yaş limiti değişmekle birlikte) bütün vatandaş ve göçmenlere zorunludur.

Bazi ilkokullarin hem kindergarten hem preschool bolumleri de bulunur. Bizimkinde sadece kindergarten mevcut. Buradaki okullara adresine bagli olarak gonderiyorsun. Eger evle okul arasi mesafe 5 milin altindaysa servis ucreti odemiyorsun. Ama gozlemlerime gore cocugunu okula kendi birakip almak isteyen aileler cogunlukta.

Her ogretmenin kendine ait bir sinifi bulunuyor.Ogretmen zevkine ve istegine gore bu sinifi dizayn edip cocuklarin masalarini yerlestiriyor.Her cocugun maasinin uzerinde ismi ve soyadi daha okul baslamadan yazilip yapisitirliyor. Siniflarda yine ogretmenin zevkine bagli , kitap kosesi, oyun kosesi, elisi kosesi vb. Gibi bolumler bulunuyor. Ornegin: Ogretmen kendi koltugunda otururken , cocuklara vermis oldugu yastiklarla yatmalarini saglayip kitaplar okuyor/okutuyor.Bu isi eglenceli hale getiriyor yani. Kitaplar defterler devlet tarafindan karsilandigi icin cocuklar bos cantalarla gidip geliyorlar. Odevleri de haftalik dagitilip gunluk iade ediliyor.

Sinif mevcudu 30 u kesinlikle gecmez. 25 in uzerinde oldugu zaman bile kalabalik gozuyle bakiliyor. Her sinifin ozel lavabosu bulunuyor .Kindergarten larda ayrica sinifin bir bolumunde tuvalet ve lavabo bulunuyor ki cocuklar kucuk oldugu icin sinif disina cikmak zorunda kalmasin.

Buradaki egitim daha cok gorsellige dayaniyor. Cocuklar kitaplardan degil de canli canli yasayrak ogreniyor. Sosyal ve fen bilimlerinde ozellikle kagitlarla kesip bicerek boyayarak ogrenmeleri saglaniyor.Mesela bir kelebegin hayatini bir haftada ogreniyorlar . Sinifa canli kelebekler geliyor ve inceleniyor.Bazen bir yetkili gelip o konu hakkinda cocuklari bilgilendiriyor. Boylece cocugun ogrenmemesi icin hicbir sebep kalmiyor.

Lise öğrencileri, çok geniş bir müfredatı takip ederek İngilizce, matematik, teknik ve sosyal bilimlerde derslere katılırlar. Bazı liselerde öğrenciler bölümlere (track) ayrılırlar. Kolej veya üniversiteye devam etmeyi düşünen öğrenciler, ilgili bölümlere devam ederek, kendilerini üniversiteye hazırlayacak dersler alırlar. Lise son sınıftayken, öğrenci, seçeceği dala göre kolej başvurusunu yapar. Amerikan Eğitim Sistemi esnek bir geçiş sistemine sahiptir, öğrenciler yapmak istedikleri eğitimle ilgili konuları bir çok kere değiştirip, bölümler arası yatay geçişi de rahatlıkla yapabilmektedirler. Geçiş koşullarını her kolej kendi kriterlerine göre belirlemektedir.

Yine aynı şekilde her üniversite kendi kabul şartlarını belirlemekte serbesttir. Universiteye giris -tr dekinin tersine- cok kolay ama mezun olmak da bir o kadar zordur.

Re: YURT DIŞINDAKI arkadaslarım Cocuklarınızın egıtımı hakkında...

Arin gerekenleri yazmis, benim aklima ekleyecek baska bir sey gelmedi derken su geldi:
    ilkokuldan sonra sinavlar var anadolu lisesi sinavlari (grammar schools) bu sinavlarda basarili cocuklar normal ortaokula gideceklerine anadolu liselerine giderler ve cogu basarili ogrenciler yetistirir.

Okula yeni basladik, sistemi de teori haricinde pratikte yasayarak ögrenmeye de basladik.

Ben en iyisi bu foruma her yil yazayim yeniden, neler degisti, neler ögrendik hep beraber görelim..

1. siniftayiz. Önceden okuma yazma ögretmeyin, cocuklar icin sonrasinda zor olur demislerdi, kocaman bir palavraymis bu daha ikinci haftada 6 yas coczgundan cok zor seyleri cözebilmelerini yazmalarini beklediler.

alfabeyi bilen oglum, harflerin degisik okunmasindan dolayi kafa karisikligi yasiyor. Okulun genelinde düzensizlik hakim, insan disiplin olmali canim diyor. Bize ters geldi bir cok sey.. Tuvalet sorunlarini, vandalizm ve pislik almis basini gidiyor. Bir türlü cözemiyorlar, onca öneriye agmen cözüm bulunamiyor. ana dil dersleri bu yil kaldirildi.

Olumlu seyler ne, cocuklar herseyi yasayarak ögreniyor, pazara gidip meyve aliyorlar, saymayi ögreniyorlar, isimlerini ögreniyorlar.
    Ciftlike gidip hayvanlari taniyorlar.
    Hava iyi ya da kötü farketmiyor, disarda yapilacak bir sürü faaliyetleri var.
    Cuma günleri ev ödevi yok(Bu harika bir sey 6 yasindaki bir cocuk icin)
    Ev ödevleri icin veilen süre yanliz yarim saat..

Ögleden sonra calisan anne ve babalar icin uzun okul etüd(bakim kismi) var.
    Bütün cocuklara bir müzik aletini taniyip, calabilmeleri icin özel ögretmen gelen dersleri var.

Aklima gelenler simdilik bunlar.

4. Re: YURT DIŞINDAKI arkadaslarım Cocuklarınızın egıtımı hakkında...

Seneye okula baslayacagiz ve basladik hangi okul olsun diye dusunmeye. Simdiye kadar edindigim kisa bilgi ve tecrubeleri yazayim.

Oncelikle cocugunuz bulundugu bolgede ki okula gitme hakkina sahip. Diger bolgede ki bir okula gondermek isterseniz eger basvuru yapiyorsunuz ve okul karar veriyor cocugu alip almayacagina.

Basvurdugunuz her okula gorusmeye gidiyorsunuz. Hem sizinle hem cocugunuzla gorusme yapiliyor. Burada cikan sonuca gore hangi ogretmenin sinifina gitmesinin uygun oldugu kararlastiriliyor okul tarafindan.

Anasinifina baslamadan once cocuklarin adini yazabilmesi, gorunce taniyabilmesi, 20ye kadar sayabilmesi, 10'a kadar sayilari gorunce taniyabilmesi, alfabeyi bilip taniyabilmesi, sorulara cevap verip konusmayi devam ettirebilmesi bekleniyor.

one alalım

Dylan guzel ve iyi bir egitim aliyor tabi benimde yardimim var, ingiliz ogretim sisteminde karsi ciktigim 2 sey var, 1. si oglum 6 yasinda ve 2. sinifta bu sene yuh dimi!!!
    2.de dogru duzgun ne ogretiliyor bilmiyorum cunku oyle tr'deki sistem gibi eve canta gotur evden canta gotur yok, hersey okulda kaliyor (tabi normal bir canta var ama sadece odev gunlerinde odev gliyor ve okuma kitabi)Siniflar kalabalik degil ve ogretmenler her sene degisiyor filan spor faaliyetleri var ama yuzme havuzu filan yok, bunun icin ben kendim yuzmeye goturmek zorundayim, drama dersleri var ayrica enstruman calma dersleri filan ama ben hepsini okul disinda hallediyorum.

Tabiiki ingilizce ilk dil ogrendigi icin o avantajda var, hayalimde oglum grammar school'a gitsin sonrada iyi bir universitede okusun var ama tabiiki 6 yasinda daha cok cok erken.

Merhaba,
    Rusya ile ilgili yazınızı okudum. Çoğu doğru ancak biraz ekleme ve değiştirme gerektiriyor.
    Gimnazya denilen okullar, normal şkolalardan özel olmaları nedeniyle ayrılmıyorlar. Farkı; yine tek öğretim sistemini benimseyen Rus eğitimini biraz daha üst düzey ve bir konuya konsantre olarak verilen okullara deniyor. Mesela okulumun gittiği okul normalde Gimnazya Numara 36. Ancak İngilizce konsantrasyonlu. Yani diğer devlet okulları ingilzce görmez veya az görürken bu okulda bizim özel okullardaki düzeyde veriliyor. 5. sınıf itibarı ile de 3.dile (şu anda Almanca ve Fransızca var).
    Burada okullar isimli değil, numaralı. Ancak bazı okullar devlet okulu olmasına rağmen özel izinle velilerden para alır hale gelmişler ve bunların numaraları ile beraber özel isimler de bulunmakta.
    Artık Rusya'da da başta Moskova ve St. Petersburg olmak üzere özel okullar bulunmakta. Ancak geri dönecek Türklerin Türkiye Talim Terbiye'den gönderecekleri okul konusunda denklik verilip verilmediğini teyit etmelerinde fayda var. Türkiye tüm Rusya devlet okullarına direkt denklik veriyor, ancak Rusya'daki özel okullar biraz daha insiyatif ile kurulduğu için mutlaka teyit aınmalı.
    Dersler Amerikan, İngiliz ve hatta Türkiye sistemine göre daha zor. Disiplin çok önemli.
    Kesinlikle çizgi çekmek haricinde kurşun kalem kullanılmıyor. Büyük harfler yeşil kalemle diğerleri mavi tükenmez kalem ile yazılmalı (rusca ve literatur dedikleri yani okuma derslerinde bu sekilde, diger derslerde sadece mavi tukenmez oluyor).
    Sayfaya yazı yazmanın kuralları var. Bu formata gore yazmazsanız azar ve not kırma cezalarına katlanmalısınız.
    Cumartesi günleri de okula gidiliyor. Okullar yaklaşık 1.45'de bitiyor. Servis sistemi burada yok ne yazık ki.
    Resim, müzik ve bedende performansa gore not veriliyor ne yazık ki.
    Genellikle ince kucuk defterler kullanılıyor. Daha ilerleyen ilerleyen zamanlarda buyuk defterler.
    Okul lobisinde ayakkabı değiştiriliyor. Okul kıyafeti üst açık renk ve alt koyu renk ve desensiz olmak kaydıyla serbest.Sadece özel günlerde alta siyah pantolon, üste beyaz gomlek kızlar da aynı format seklinde istiyorlar.
    Burada 4 donem var.
    Daha fazla bilgi isteyen olursa veya onemli gordugüm diger noktaları yazmaya devam ederim.
    Herkese sevgiler,

8. Re: YURT DIŞINDAKI arkadaslarım Cocuklarınızın egıtımı hakkında...

Danimarka eğitim sistemi temel eğitim (ilk ve alt ortaöğretim), gençlik eğitim programları (üst ortaöğretim) ve yüksek öğretimden oluşmuştur. Bunların yanı sıra hayat boyu öğretim ilkesini hayata geçiren yetişkinler eğitimi de önem arz etmektedir. Eğitim 7 ila 16 yaş (6-15) arası zorunludur. Zorunlu eğitim, 9 yıllık ilk ve alt ortaöğretim ile seçmeli 10. yıldan oluşur. Hemen hemen tüm çocuklar 1 yıllık okula hazırlık sınıflarına devam etmektedirler. (%97)

Okul Öncesi Eğitim
    Okul öncesi eğitim, 6 ay ila 2 yaşlarında kreşlerde; 3 ila 5/6 yaş veya 1-5/6 yaş arası yuvalarda; 5/6 yaşlarda ise okula hazırlık sınıflarında verilen eğitimin adıdır.

İlk ve Alt Ortaöğretim (İlköğretim)
    Sistem, 9 yıllık zorunlu eğitim ve isteğe bağlı 10. sınıftan oluşmaktadır, ancak okula gitmek değil eğitim almak zorunludur. Bu eğitim; Belediye Okullarında, özel okullarda veya evde alınabilir. Temel eğitim yasasına göre okul, öğrenciye hem belirli konularda nitelik kazandırmak, hem de demokratik toplum hayatının bir bireyi olmalarını sağlamakla yükümlüdür. Okul ve ebeveynlerle sıkı bir işbirliği söz konusudur.

Temel Eğitim Okulları (The Folkskole)
    Danimarka'da devlet okulu 'Belediye Temel Eğitim Okulları'dır. Bu okullara devam oranı %87'dir. Zorunlu eğitim süresince öğrenciler aynı sınıfta ders alırlar. 9 veya 10. yıl sonunda 'Bitirme Sınavı; 10. yıldan sonra 'İleri Bitirme Sınavı'na girilir. Meslek okulları dışında üst ortaöğretim kurumlarına devam etmek için bu sınavlara girmek zorunludur.

Özel Okullar
    Zorunlu eğitime tabi %12 civarında öğrenci özel okullara devam etmektedir. Özel okulda verilen eğitimin temel eğitim okullarında verilen eğitimle aynı düzeyde olması gerekmektedir, ancak öğretim daha az bağlayıcıdır. Harcamaların yaklaşık %85'i devlet tarafından karşılanır.

Tamamlama Kursları (Efterskoler-Continuatin Schools)
    Tamamlama okulları genellikle yatılı okullar olup normalde 8. sınıftan 10. sınıfa kadar olan öğrencilere öğretim imkanı sunar. Artan sayıda genç bu tür okullarda öğretimini tamamlamaktadır.

Üst Ortaöğretim
    Üst Ortaöğretim 'Gençlik Eğitim Programları' adı altında alınan eğitime göre 2 ila 5 yıl süren ve Genel Üst Ortaöğretim, Teknik ve Ticari Üst Ortaöğretim ve Mesleki Eğitim ve Öğretim olarak adlandırılan eğitimin adıdır.

Genel Üst Ortaöğretim
    Genel Üst Ortaöğretim; 3 yıllık Liseler, 2 yıllık lise kurs programları (HF), 2 yıllık yetişkin üst ortaöğretim kurslarından (Studenterkursus) oluşmaktadır. Akademik yapılandırılmış bu programların sonunda bitirme sınavlarına (Studentereksamen) veya Yüksek Hazırlık Sınavına (Højere Forberedelseseksamen) girilir. Bu sınavlar öğrencilerin yüksek eğitime devamlarını sağlar.

Liseler (Gymnasium):
    Öğrencileri yüksek eğitime hazırlayan 3 yıllık programlardır. Eğitim, Fen ve Dil olmak üzere iki branşta verilir, ancak temel müfredat iki dalda da aynıdır. Tüm dersler 1. yılda zorunludur.

Yüksek Hazırlık Sınavları (HF-kursus)
    Gençlerin ve eğitimini yarıda bırakmış yetişkinlerin devam ettiği programdır. Bu programlara devamda temel eğitimin 10. sınıfını tamamlamış olmak ve bitirme sınavına girmiş olmak veya 9. sınıfı tamamladıktan sonra dış ülke veya iş hayatı deneyimi şartı aranmaktadır. Tam gün devam eden öğrenciler sistemi iki yılda tamamlayabilmekle beraber, tek ders veya dersler takip edilerek daha uzun bir sürede de tamamlama imkanı mevcuttur. Kurslar liselerde veya yetişkin eğitim merkezlerinde sunulur.

Teknik ve Ticari Üst Orta Öğretim
    Yüksek Teknik ve Yüksek Ticari Sınavlara Hazırlık Programları, İş ve Teknik Kolejlerinde alınan 3 yıllık eğitimlerdir. Programlar öğrencileri hem ticari ve teknik konularda yetiştirerek ticari ve endüstri alanlarında istihdam imkanı sağlar hem de yüksek eğitime girişte gerekli becerileri kazandırır.

Yüksek Ticaret Sınavı(Ticaret Lisesi) (HHX)
    Ticaret Kolejlerinde alınan 3 yıllık eğitimden sonra Yüksek Ticaret Sınavı'na girilir. Programı tamamlayan öğrencilerin lise dil bölümünü bitirenlerle aynı derecede yüksek eğitime devam etme şansları vardır, ancak amaç öğrencileri ileri düzeyde ticari eğitime hazırlamaktır.

1 Yıllık Ticaret Programı (1-year hhx programme)
    Genel lise veya 2 yıllık lise (HF) programlarını bitiren öğrencilerin devam ettiği yoğun programlardır.
    Yüksek Teknik Sınavı (Teknik Lise) (HTX)
    Öğrencilerini lise Fen kolu ile eşit derecede yüksek eğitime hazırlayan, ancak özellikle yüksek teknik eğitimi amaçlayan, bitiminde Yüksek Teknik Sınavı'na girilen 3 yıllık programlardır.

Mesleki Eğitim ve Öğretim
    VET programları mesleki üst ortaöğretimin büyük bir kısmını oluşturur. Ortalama süresi 3,5 ve 4 yıl olan 2 ila 5 yıllık programlardır. İş deneyimi olan 25 yaş üstü yetişkinler programları daha kısa sürede tamamlayabilirler. Tüm programlar öğrencileri iş pazarına yetenekli eleman olarak hazırlar. Programların çoğu kısa süreli yüksek eğitime devam olanağı sağlar. VET programları aynı zamanda teknisyenlik veya mühendislik gibi ileri düzeyde dereceler için temel olarak kullanılır.

2000 yılı VET reformuyla VET kursları başlangıç temel programı ve ana program olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Temel program yaklaşık 20 hafta süreli 7 giriş rotasından birinin seçimiyle başlar. Uzmanlık alanına henüz karar vermeyen gençler eğitimlerine 10 ile 60 hafta (bir buçuk yıl) süreli esnek temel programdan başlama olanağına sahiptirler. Programa giriş rotalarından altısı teknik meslek kursu biri de ticari meslek kursudur. Başlangıç temel program kolej bazlıdır ve alınan dersler ve seviyelerinin belirtildiği bir sertifika kazandırır ki bu ana programa başlayışta belirleyici rol oynar. Temel Sosyal Sağlık Eğitimi, Tarım, Ormancılık, Ev Ekonomisi ve Denizcilik gibi programlarda da mesleki eğitim ve öğretim sunulmaktadır.

5-Yükseköğretim
    Yükseköğretim kurumları iki ayrı sektörde incelenebilir; Üniversite Sektörü, Kolej Sektörü.

Üniversite Sektörü
    Üniversite sektörü 5 tanesi çok fakülteli olmak üzere 11 üniversiteden oluşmuştur. Diğer 6 üniversitede mühendislik, eğitim, veterinerlik, tarım, eczacılık ve işletme dallarında eğitim verilir. Bunlara ilaveten mimarlık, sanat müzik v.b. dallarda eğitim veren pek çok üniversite düzeyinde kurum vardır. Bu kurumlarda eğitim araştırma bazlıdır. Bu, tüm programlarda yüksek standartta eğitimin sağlanması için temel bir kuraldır.

Kolej sektörü
    Profesyonel yapılanmış programlarda yüksek eğitim fırsatı sunan 150'den fazla uzman kurumda eğitim verir. Programların üçte ikisi orta süreli yüksek eğitim, üçte biri mesleki kolejlerde verilen kısa süreli yüksek programlarıdır. Pek çok kurum, belirli bir dalda birkaç program sunan, 400-600 civarında öğrencisi olan oldukça küçük kurumlardır. Bu kurumların hem diğer kolejlerle hem de üniversitelerle sıkı bir işbirliği vardır.

d) Türkçe ve Türk Kültürü Öğretimi
    Danimarka'da Anadili Eğitimi ile ilgili 6 Haziran 2002 tarih ve 412 no'lu Yönetmelik yürürlüktedir. Yönetmelik, Danimarka'da yaşayan AB ülkeleri, Avrupa Ekonomik İşbirliği alan ülkeleri ve Fareo ve Grönland adaları zorunlu eğitim çağında olan çocuklarına söz konusu ülkeler resmi dilinin öğretilmesine, Belediye yönetiminin fırsat tanıması gerektiğine işaret eder. Yönetmeliğe göre anadili eğitimi en az 12 öğrenci başvuru yaptığı takdirde ve öğretmen eğitimini tamamlamış, eğitim vereceği anadilini çok iyi bilen öğretmenler tarafından sunulur. Anadili öğretmenlerinin öncelikle Danca'yı hem sözel hem de yazılı olarak iyi derecede bilmeleri gerekir. Anadili eğitimi ders programını Belediye Yönetimi onaylar. Anadili normal ders saatlerinden sonra 3-5 saat arasında verilebilir, ancak öğrenci sayısı en fazla 8 ise ders saati ikiye indirilebilir.

Yukarıda sayılan ülke kategorisinde olmayan ülke çocuklarına anadili eğitimi verilmesine Belediyeler karar vermektedirler. Yönetmelikte adı geçmeyen ülke resmi dilinin öğretilmesi için Belediyelere sunulan maddi destek kalkmıştır. Bu nedenle birkaç büyük belediye dışında eğitim ya tamamen kalkmış ya da paralı olarak sunulmaktadır. Her belediye, hatta her okul anadili eğitiminde yönetmeliğe uygun olarak farklı şekillerde eğitim sunmaktadır.

Örneğin Kopenhag'da bir okulda haftada 3 saat normal derslerin bitiminde 1 sınıftan 7. sınıfa kadar olan öğrenciler anadili eğitimi almaktadırlar. Bir sınıfta sayı 15'i aştığında yeni bir sınıf açılmaktadır. Sınıflar ortalama 10 kişiliktir. Birleştirilmiş sınıf şeklinde eğitim almakta, Almanya basımı materyal kullanmaktadırlar. Ayrıca öğrenme güçlüğü çeken öğrenci tek kişi olsa dahi anadili eğitimi verilmektedir. Anadili eğitimine yeterli sayıda başvuru olmadığı takdirde, öğrencilere bu imkan Belediyenin seçilen bir okulunda sunulur. (Örnek 'Dyveke Skolen'-Kopenhag)

Aarhus Belediyesi anadil eğitimini ücretsiz sunan diğer büyük belediyelerden biri olup, Bölge okullarından birinde 1.sınıftan 10. sınıfa kadar anılan eğitim verilmektedir. Eğitim yine normal derslerin bitiminden sonra haftada 4 saat birleştirilmiş sınıflarda sunulmaktadır.

Tüzüklerinde anadili eğitimi maddesi olan derneklerin tüzüğü kabul edilmediğinden, dernekler bu eğitimi din ve kültür eğitimi adı altında hafta sonlarında yine 3-5 saat sunmaktadırlar.

1. Ortaöğretim
    Ortaöğretim kurumlarında Türkçe ve Türk kültürü eğitimi sunulmamaktadır.
    2. Yükseköğretim
    Benzerleri içinde İskandinavya'nın en büyük üniversitesi olan Kopenhag Üniversitesi 'İnsanlık Bölümü'nün (Humanity Department) bir kurumu olan 'The Carsten Niebuhr Institute of Near Eastern Studies' de Türkçe bölümü de bulunmaktadır ve bölümde yakın doğunun hem eski, hem çağdaş zamanlarının akademik çalışmaları yapılmaktadır. Araştırmalar dil, tarihi, sosyolojik, dini ve arkeolojik konuları içermektedir.

İsteyenler Türkçe bölümüne bakalorya düzeyinde devam edebilir. İsteyen doktora eğitimine devam edebilir. Program dil, tarih ve kültürel konuları içermektedir. İlk yıl 2 dönem başlangıç düzeyinde Türkçe kursu verilir. Kurs, öğrencilerin kolay edebi metinleri anlamalarının yanında kendilerini sözlü ifade etmelerini de amaçlar. Türkçe-Danca, Danca-Türkçe çeviri derslerinin yanı sıra Modern Türkiye, Türk Edebiyatı da bölümde okutulan derslerdendir.

e) Okutman ve öğretmen durumu
    Danimarka'da Türkiye'den görevlendirilen öğretmen bulunmamaktadır. Bir okutmanımız görev yapmaktadır.

meb sitesinden alıntı yaptım umarım yararlı olmuştur.

Tesekkurler verdıgınız bılgiler ıcın.

Nartaneleri yazdı:
    ALMANYA EĞİTİM SİSTEMİ
    Alman eğitim sistemi Alman devletinin eğitime verdiği önem ve ayırdığı güçlü mali kaynak sonucu Avrupa'nın en başarılı egitim sistemi olmuştur. Refah düzeyinin yüksek olması ve teknolojinin tüm nimetlerini eğitime yönlendiren Alman devleti uzun vadeli çalışmalarının mahsulünü yetiştirdiği nitelikli kadrolarla almaktadır.Çocuk yuvalarından başlamak kaydıyla yüksek öğrenimin bitişine kadar olan tüm devlet okul ve üniversitelerinin giderlerinin büyük bölümünü devlet karşılamakta ve bu yönüyle halen Avrupa’nın parasız eğitim yapılan birkaç ülkesinden biri olma konumunu korumaktadır. Sosyal devlet olma özelliği nedeniyle öğrencilere birçok burs olanağı sunması sonucu Almanya özellikle üniversite öğrenimi görmek isteyen gençlere çok cazip gelmektedir.
    Gerçekten temelden başlamaları çok iyi,her konuda oldugu gibi eğitimde de ''detaycılıkları'' had safhada..

Bizi en çok çeken yönü de mükemmel mühendislik eğitimi vermeleri..
    Dil sertifikası ve öss belgesi ile muadili bölümlere bile kayıt yaptırabiliyor olmak muhteşem hem de sadece 3saat ötede avrupa'nın en güçlü ülkesinde bedelsiz okuyarak..çocuklarımız çokkk şanslı