1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

YURT DIŞINDAKI arkadaslarım Cocuklarınızın egıtımı hakkında...

Yurt dısındakı arkadaslarım.

Cocukları okullu olanlar.Oldugunuz ulkede kı egıtım sıstemınden odedıgınız ucretten ve memnunıyetınızı yada memnun olmadıgınız yonlerı anlatırmısınız.

cocuklarınız okulları bıtınce unıversıtelerı garantı mı? bılgı verırısenız sevınırım.

egıtımlerınden memnunmusunuz?

sevgılerımle

Re: YURT DIŞINDAKI arkadaslarım Cocuklarınızın egıtımı hakkında...

Nurcan'cım,

Sana doğru kaynağından bilgi vereyim. www.infopankki.fi adresinden.

"Öğrenmek, hiçbir hırsızın çalamayacağı bir hazinedir."
    (Çin atasözü)

Eğitim Finlandiya’da önemlidir. Alınan eğitim yardımıyla iş bulmak daha kolaydır.

Finlandiya eğitim sistemi, dokuz yıllık temel eğitim, ikinci basamak düzeyindeki öğretim, yükseköğretim düzeyi ve yetişkin eğitimi olarak ayrılır.

Eğitim Sistemi

"Yıllık bir plan yaparsanız pirinç ekin; on yıllık bir plan yaparsanız ağaç dikin; bir ömür boyu için bir plan yaparsanız, insanları eğitin."
    (Çin atasözü)

Finlandiya eğitim sistemi, dokuz yıllık temel eğitim, ikinci basamak düzeyindeki öğretim, yükseköğretim düzeyi ve yetişkin eğitimi olarak ayrılır.

Temel eğitim, diğer eğitim düzeylerine giden kapı olarak nitelendirilebilir.
    İkinci basamak düzeyindeki öğretim, bir meslek kazanmaya yönelik eğitim olabileceği gibi, yükseköğrenim düzeyine erişilen yolda bir basamak da olabilir.
    Yükseköğretim düzeyi, meslek yüksekokullarında, üniversitelerde ve yüksekokullarda görülen eğitim olabilir.
    Yetişkin eğitimi bünyesinde mesleki alanlarda ya da, örneğin, yabancı diller ya da ilgi duyduğunuz uğraşı alanları gibi alanlarda eğitim görebilirsiniz. İnternet yardımıyla da öğrenim görebilirsiniz. Finlandiya Sanal Üniversitesi’nde (Suomen virtuaaliyliopisto) İnternet ağındaki öğrenim olanaklarıyla tanışın.

TEMEL EĞİTİM

"En üst gerçeği öğrenmek istiyorsanız, alfabeden başlayın."
    (Japon atasözü)

Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim (esiopetus) bir yıl sürer. Çocuk 6 yaşındayken başlar. Okul öncesi eğitime gündüz bakımevinde (yuvada) katılmak olanaklı olup, bu eğitim temel eğitim okulunda da verilmektedir. Okul öncesi eğitimi ücretsizdir.

Temel Eğitim

Finlandiya’da sürekli yaşayan çocuklar öğrenim zorunluluğu altındadırlar. Öğrenim zorunluluğu, çocuk yedi yaşını doldurduğu yıl başlar, ve temel eğitimin (perusopetus) zorunlu izleği başarıyla tamamlandığında ya da öğrenim zorunluluğunun başlamasının üzerinden 10 yıl geçtmiş olduğunda sona erer. 1. - 6.sınıflar ilkokulu, 7. - 9. sınıflar ortaokulu oluştururlar.

Temel eğitim diploması edinmek amacıyla öğrenim görmek istiyorsanız, bu olanak yetişkinler için de mevcuttur. Ayrıntılı bilgiyi yetişkin liselerinden alabilirsiniz.

MESLEK OKULLARI VE LİSELER

"Soru sormaktan korkan, öğrenmekten utanıyordur."
    (Danimarka atasözü)

İkinci basamak düzeyindeki öğretimin içine, lise ve meslek eğitimi girer.

İkinci basamak düzeyindeki öğretim için, bahar ve güz dönemlerinde ortak başvuru yoluyla başvuruda bulunulur. Elinizde Finlandiya’dan alınmış temel eğitim diploması yoksa, adı Joustava valinta olan farklı bir başvuru formunu doldurmanız gerekir.

Konuya İlişkin Ek Bilgi

Birçok eğitim kurumuna yapılan giriş başvurusu genellikle bir sonraki sömestrin (yarıyılın) başlangıcından çok daha önce gerçekleşmektedir. Başvuruyla birlikte, dil bilgi düzeyini kanıtlayan belgenin sağlanması için de zaman ayırıp, gerekli işlemler yapılmalıdır. Yabancı öğrenciler için ayrı başvuru süresi bulunabilir. Başvuracağınız eğitim kurumunun başvuru süresi konusunda zamanında bilgi edinmenizde yarar vardır.

Kime Danışılır?
    Okullarda, kendi okulunuzda sunulmakta olan eğitim-öğretime ilişkin bilgi alabileceğiniz eğitim danışmanları görev yapmaktadırlar. Bu danışmanlar aynı zamanda diğer eğitim kurumları ve bu kurumlara nasıl başvuru yapılacağı konusunda da bilgi vermektedirler.

Öğrenim Kılavuzu’nun (Opintoluotsi) sayfalarında, yaşamınızın değişik evrelerinde hangi eğitim kurumlarında öğrenim görebileceğiniz konusunda size eğitim danışmanlığında bulunacak kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğitim kurumlarına doğrudan başvuruda bulunarak da bilgi edinebilirsiniz.

Lise
    Lise (lukio) çoğunlukla üç yıl sürer. Liseye gidebilmek için, elinizde temel eğitim diplomanızın bulunması gerekir. Lise öğreniminin ardından Olgunluk Sınavı’na (ylioppilastutkinto) girilir ve bu sınav başarıyla verilir. Olgunluk sınavı size, yükseköğretim kurumlarına girebilmenizde yardımcı olacaktır.

Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu’nun Temel Eğitim Sonrası Eğitim Kılavuzu (Opetushallituksen koulutusopas peruskoulun jälkeiseen koulutukseen): lise hakkındaki bilgiler, Lukiokoulutus başlıklığı altındadır.

Yetişkinler lise öğrenimlerini yetişkin liselerinde tamamlayabilirler.

İkinca Basamak Düzeyinde Mesleki Eğitim

İkinci basamak düzeyindeki mesleki eğitim (toisen asteen ammatillinen koulutus) genellikle üç yıl kadar sürer. Mesleki eğitime geçmelerini kolaylaştırmak amacıyla, göçmenler için temel mesleki eğitime hazırlık eğitimi (ammatilliseen peruskoulutukseen valmistava koulutus) düzenlenmektedir.

Bir mesleki eğitim kurumuna başlamadan önce, “onuncu sınıfa” devam ederek, temel eğitimde fazladan bir yıl daha öğrenim görmeniz olanaklıdır.

Değişik alanlardaki mesleki eğitim kurumlarına ilişkin bilgi (Opo-opas)

Değişik meslekler hakkında bilgi (työministeriö)

Mesleki eğitimden sonra, meslek yüksek okulunda ya da yüksek okulda daha ileri düzeyde öğrenim görmeniz olanaklıdır. İleri düzey öğrenim hakkı otomatik olarak elde edilmez; bir eğitim kurumuna bu yolda kişisel başvuruda bulunulması gereklidir. İleri düzeyde öğrenim görebilmek için çoğunlukla giriş sınavını geçmiş olma zorunluluğu bulunur. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi amacıyla okulunuzun eğitim danışmanına başvurabilirsiniz.

ÜNİVERSİTELER VE YÜKSEKOKULLAR

"Öğretmenler kapıyı açarlar, ancak içeriye sizin girmeniz gerekir."
    (Çin atasözü)

Meslek Yüksekokullari

Meslek yüksekokulundan mezun olmak çoğunlukla 3,5 – 4,5 yıl arasında bir süre alır. Meslek yüksekokuluna başvurabilmek için, olgunluk sınavı ya da ikinci basamak düzeyindeki mesleki eğitim diploması gerekir. Meslek yüksekokullarına giriş koşulları hakkındaki ayrıntılı bilgiyi, Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu’nun sayfalarından alabilirsiniz. Meslek yüksekokuluna, meslek yüksekokullarının ortak başvurusu yoluyla başvurulur.

Opetushallituksen koulutusopas

Opo-opas (meslek yüksekokullarının öğretim alanlarına göre bağlantılar)

Üniversiteler ve Yüksekokullar

Üniversitelerde ve yüksekokullarda, alt ya da üst düzey (lisans ya da yüksek lisans) üniversite derecesi almak üzere öğrenim görebilirsiniz. Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu’nun sayfalarından kimlerin üniversiteye başvurabileceği ve nasıl başvurabileceği konusunda bilgi alabilirsiniz. Üst düzey yüksekokul (üniversite) derecesini almak çoğunlukla beş yıl ya da daha uzun bir süre sürebilir.

YETİŞKİN EĞİTİMİ

"Öğrenmek bir ömür boyudur."
    (Fin atasözü)

Yetişkinlere yönelik eğitim çoğunlukla akşamları düzenlenmektedir. Birçok kez, uzaktan eğitim görmek, örneğin Internet ağı yoluyla, olanaklıdır.

İş ve İşçi Bulma Kurumu’na yazılı bulunanlar, İş ve İşçi Bulma Kurumu aracılığıyla da çeşitli kurslara katılabilirler. İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun sunduğu eğitim için öğrenciler hiçbir ücret ödemezler. Sözkonusu eğitim çoğu zaman mesleki eğitimdir, ancak bu bazen, örneğin Fince dil eğitimi de olabilir.Konuya ilişkin olarak, bağlı bulunduğunuz yerin İş ve İşçi Bulma Kurumu’ndan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hali hazırda devam edilebilecek İş ve İşçi Bulma Kurumu eğitim programları hakkında bilgi edinin.

Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun sayfalarında, göçmenlere yönelik yetişkin eğitimi konusunda bilgi alabileceğiniz bir kılavuz yeralmaktadır.

NEREDE ÖĞRENİM GÖRMELİ?

Olgunluk sınavını vermişseniz ya da elinizde buna denk gelen başka bir öğrenim dereceniz varsa, meslek yüksekokullarında öğrenim görebilirsiniz. Üniversitelerde okumak istiyorsanız, yine olgunluk sınavını vermiş olmanız ya da elinizde buna denk gelen başka bir öğrenim derecenizin bulunması gerekmektedir.

Temel eğitiminizi tamamlamışsanız, mesleki eğitim kurumlarında öğrenim görebilirsiniz.

Çıraklık sözleşmesinde (oppisopimus) iş ve eğitim biraradadır. Çıraklık anlaşması normalde 1-4 yıl arasında sürer. Bu süre, hem eğitiminize, hem de seçmiş olduğunuz mesleğe bağlıdır. Çıraklık sözleşmesi, belirli bir dönem için geçerli olan, maaşlı bir iş anlaşmasıdır.

OPO-opas’da, Finlandiya’nın dört bir yanındaki eğitim kurumlarının bağlantıları yeralmaktadır: mesleki eğitim kurumlarının, meslek yüksekokullarının ve üniversite ve yüksekokulların. Önce sizi ilgilendiren alanı seçebilirsiniz.

Opintoluotsi’de öğrenim olasılıkları, eğitim alanları ve eğitim kurumları hakkında bolca bilgi bulabilirsiniz.

İngilizce Olarak Öğrenim Görmek İster Misiniz? Opintoluotsin sayfalarında, İngilizce olarak öğrenim görmenin olanaklı olduğu kurumlara ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

ÖĞRENİM NASIL FİNANSE EDİLEBİLİR?

Finlandiya’da yaşayan yabancı uyruklu bir kişi, Finlandiya’da sürekli olarak ikâmet hakkına sahipse ve ülkedeki ikâmetinin eğitimdışı bir dayanakğı bulunuyorsa, öğrenim desteği almaya hakkından yararlanabilir. Kişinin göreceği öğrenimin Finlandiya’da gerçekleşmesi ve en azından sekiz hafta sürmesi gerekmektedir. Bu öğrenim, tam zamanlı olmak zorundadır.

Mesleki öğrenim, alınan eğitimin haftada en az 25 saat olması durumunda, tam zamanlı kabul edilir. Lise öğrenimi, alınan derslerin bütünlüğünün en azından 75 dersten oluşuyor olması koşuluyla tam zamanlı olarak kabul edilmektedir. Yüksek okulda sürdürülen öğrenim, bu öğrenimin bir yüksekokul derecesini kazanmaya yönelik olması ya da görülen öğrenimin bütünlüğünün her öğretim döneminde en azından beş kredi kazanımı koşulunu yerine getiriyor olması durumunda tam günlü kabul edilmektedir.

Yetişkin öğrenimi birey için bir yan etkinlik ve uğraş olarak kabul edilir. Bu öğrenimi sürdürmek amacıyla devletin sağladığı öğrenim desteğinden yararlanmak olanaklı değildir.

İşsizler, aldıkları işsizlik parası haklarını yitirmeden yetişkin liselerinde öğrenim görebilirler. Finlandiya’ya uyum sağlama süreci kapsamında bulunan göçmenler, yetişkin liselerinde öğrenim görürken, uyum sağlama desteğinden (mali destek) yararlanabilirler.

Öğrenim desteğine ilişkin ayrıntılı bilgileri Kela’dan, Öğrenim Kılavuzu’ndan (Opintoluotsi) ya da eğitim kurumlarından edinebilirsiniz. Kela’nın Internet sayfalarında ayrıca, yabancılara sağlanan öğrenim desteğine ilişkin bilgilere de erişebilirsiniz.

İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun sunduğu eğitim eğitim süresince, göçmen kişi uyum sağlama desteğinden (mali destek), iş piyasası desteğinden ya da eğitim desteğinden yararlanabilir. Konuya ilişkin olarak ayrıntılı bilgi almak amacıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu’na ya da Kela’ya danışabilirsiniz. Ek bilgilere, Çalışma İdaresi’nin Internet sayfalarından da erişebilirsiniz.

http://www.infopankki.fi/tr-TR/home/

Bu da Rusçası, işine yarayabilir.

http://www.infopankki.fi/ru-RU/home/

cok guzel bir konu Nurcan abla . bende diger ulkeleri cok merak ediyorum.

iste HOLLLANDA;

HOLLANDA’DA EĞİTİM

Dr. İkram ÇINAR Yönetsel yapı

Hollanda’da okulların yönetim ve finansmanı çoğunlukla yerel yönetimlere (belediye) ilgilenir. Bununla birlikte ilköğretim düzeyindeki okulların % 70’i, ortaöğretim düzeyinde ise % 80’i özel kurumlardır. Bunlar arasında az sayıdaki kilise ve dernek okulu da vardır ve bunların finansmanının bir kısmına da yerel yönetimler katkıda bulunur.

Okullar Türkiye’de olduğu gibi her yıl denetmenlerce denetlenmez. Her okulun denetmeni öncelikle veliler ve okulun müdürüdür. Öğretmenler yılın çeşitli dönemlerinde hizmet içi eğitim kurslarına alınarak eğitim uzmanları rehberliğinde yaşanan sorunlar tartışılır, çözüm bulunmaya çalışılır.

Velilerden gelen okul ve öğretmenlerle ilgili şikayet ve yakınmaları yerel yönetim ve Eğitim Bakanlığı karara bağlar.

Zorunlu eğitim

Hollanda’da zorunlu eğitim 12 yıldır. Okulöncesi eğitim de zorunlu eğitim kapsamındadır. Çocuklar 4 yaşına kadar Refah, Sağlık ve Kültür İşleri Bakanlığına bağlı çocuk yuvalarında bakılır ve eğitilir. Bu zorunlu değildir. Bu bir okul öncesi eğitim değildir. Bu yuvalarda lise üstü iki yıllık yüksekokul mezunu öğretmenler görev yaparlar.

Dört yaşına giren çocuk, o andan itibaren Temel Okula (ilköğretim) isterse kaydını yaptırabilir. Ancak beş yaşına giren çocuklar kayıt yaptırmak zorundadırlar. Yani zorunlu eğitime başlama yaşı beştir. Zorunlu eğitim 17 yaşında bitirilir.

Temel Okul

Temel okul sekiz yıllık bir okuldur. Bunun ilk iki yılı okulöncesi eğitim niteliğindedir. Bu kısımda lise üstü üç yıllık eğitim gören okulöncesi eğitim öğretmenleri görev yaparlar.

Üçüncü sınıfta okuma yazma, hesap gibi etkinliklerin yapıldığı aşama başlar. Burada çocukların karşısına dört yıllık bir üniversite mezunu sınıf öğretmeni çıkar. Bu kısımda aynı sınıf öğretmeniyle beş yıl eğitim gördükten sonra (bizdeki 5. sınıf) 7. sınıfta öğrenciler ortaöğretime geçerler.

Köprü Sınıf

Temel okulun birinci kademesini bitiren öğrenciler zeka ve yetenekleri doğrultusunda ve kendilerine uygulanan testler sonucu üç ortaöğretim türünden birine kaydını yaptırırlar. Okul türünün belirlenmesinde sınıf öğretmenlerinin önemli ağırlıkları vardır.

Okul türü belli olan öğrenci kabul edildiği okulun hazırlık bölümüne devam eder. Bu hazırlık sınıfına köprü sınıfı denir. Bu sınıfta öğrencinin gösterdiği edim o okul türünde kalıp kalamayacağını gösterir.

Ortaöğretim

Hollanda’da ortaöğretim de zorunludur. Temel okulun birinci kademesini bitiren öğrenciler diploma almadan, edimlerine göre üç ortaöğretim kurumundan birinin köprü sınıfında okuma hakkı kazanır. Bunlar;

1. Orta dereceli meslek eğitimi (MAVO): Ortaöğretim sonucu meslek edindirmeye yönelik çıraklık okullarıdır.

2. Yüksek dereceli genel ortaöğretim (HAVO): Meslek yüksekokulu ve üniversite düzeyinde teknik eleman ve ara insangücü yetiştirmeye yönelik okullardır.

3. Bilimsel eğitime hazırlayıcı genel ortaöğretim (VWO): Üniversite düzeyinde eğitim veren okullardır.Üst düzeyde edim gösteren öğrenciler bu kademede eğitim alırlar.

Hollanda Eğitiminden Bazı Özellikler

· Öğrencilerin jimnastik dersi dışında önlük ya da üniforma giymesi gerekmez.

· Bir öğretim yılı üç dönemde tamamlanır.

· Sınavlarda puanlar 1-10 arasında verilir.

· Türk, Fas, Portekiz, İspanyol, İtalyan, Moluk, Surinam, Antil, Aruba ve Yunan asıllı olan öğrencilere sayıları 10’u bulmaları halinde haftada 5 saat kendi dillerinde eğitim verilmektedir. Bunun yarısı ders saatleri dışında verilir. (Bunlar yurttaş ya da azınlık değil, tekrar kendi ülkelerine dönecek olan “konuk” kabul edilirler)

· İkili öğretim uygulaması bulunmamaktadır.

· Temel okulun süresi 8 yıldır. Ancak isteyen daha kısa sürede bitirebilir.

· Başarısız öğrencilere ders dışı saatlerde ek dersler verilir. Ödev verilmez.

· Temel okulda sınıfta kalma yoktur.

· Temel okulun ilk dört yılında çocuklara yılda 880 saat, sonraki sınıflarda 1000 saat ders verilir. Dinlenme araları ayarlanarak çocukların sabah geliş ve akşam ayrılış saatleri eşitlenir.

· Ortaöğretimde her öğretmenin bir dersliği vardır ve öğrenciler her ders taşınırlar.

· Ortaöğretimde proje ve araştırmalar ödev olarak verilebilir.

· Zorunlu öğretim ücretsizdir. Öğrencilerin kitap, defter ve kalemleri okulca karşılanır. Ancak sosyal etkinlikler için velilerden katkı istenebilir.

· Ortaöğretim ücretlidir ve velinin geliri ve çocuk sayısı dikkate alınarak belirlenir. Ücretler okul ve kişiye göre yıllık 150 ile 1604 Hollanda Guldeni arasında değişir.

· Din dersleri zorunlu değil, isteğe bağlıdır.

Türkiye için çıkarılabilecek bazı sonuçlar

Þ Denetim sistemi Hollanda’da olduğu gibi hizmet içi eğitim ağırlıklı olarak düzenlenebilir.

Þ Zorunlu eğitimin süresi uzatılmalıdır.

Þ Okul öncesi eğitim yaygınlaştırılmalıdır.

Þ Mesleki teknik eğitim yaygınlaştırılarak üniversite önündeki birikim azaltılmalıdır.

Þ İkili öğretim uygulamasından vazgeçilmelidir

Þ Başarısız öğrencileri velilere şikayet etmekten vazgeçip etüt saati gibi ek uygulamalarla bu öğrenciler yetiştirilmelidirler

Þ İlköğretimin ilk üç yılında ders saatlerinin sayısı azaltılmalıdır. Örneğin günde altı değil, dört saat gibi.

Þ İlk ve ortaöğretim gerçekten parasız hale getirilmeli ancak yükseköğretimde öğrenci katkısı artırılmalıdır.

Þ Din dersleri zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır.

KAYNAKÇA

MEB (Millî Eğitim Bakanlığı). 1996 Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Eğitim Sistemleri. Ankara: Millî Eğitim Basımevi.

Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. 1996 Hollanda’da Okula Gitmek. (Türkler için Tanıtım Kılavuzu). Hollanda Eğitim ve Bilim Bakanlığı Yayını.

www.ed.gov/nle/ 1999 Nederlands: Educational System

Oglum 4. sinifa gidiyor. Ingiliz okulunda.. Burada okullar parali yani hemen hepsi ozel.. Yani Expatlarin ve buradaki bir cok zengin Arap in cocuklarini gonderdigi okullar...

Devlet okullari var ama hepsi icler acisi. Parasiz .. Dogru durust ogretmen yok.. Dolayisiyle egitim yok..

Bizim gonderdigimiz okul fiyatlari cok yuksek ama fazla secenek yok aslinda. Ingiliz sisteminde tamamiyle ingiliz ogretmenlerden olusan bir okul. Bizim Turkiye egitim sistemine gore cok hafif geliyor bana ama bakiyorum cocuk normal bilmesi gerekenleri biliyor. SIKMADAN bunaltmadan egitiyorlar. Tabi Turkiye ye donersek nerede okula verebilecegimi bilmiyorum cunku bu rahatliga bu sisteme alisan bir cocuk orada nasil uyum saglayacak tereddutlerim var acikcasi.

Yeni bir okul acildi burada Lubnan okulu Fransizca Arapca ve Ingilizce egitim ve bihayli agir bir okul. Tam bizim Turk sistemi ama 3 dil ogretiyorlar.

Her ulkenin nufus yogunluguna gore okullari var burada Amerikan okulu da var o da serbest fakat guzel bir egitim veriyor orada okuyan bir arkadasimin oglu su an Baska bir ulkede Genetik Biliminde okuyor..

Burada ozel okula giden bir cocuk okul biter bitmez yine ozel unv. ye gidiyor. Sinav sistemi diye birsey yok..

Blog Girişleri
    1

Benimki ilkokula basladi bu sene..2,5 yasina kadar da krese gitti o paraliydi...2,5 yasindan sonra anaokulu ve diger okullar parasiz...sadece unite dergileri icin senede 3 kere 20-30 euro isteniyor..bir de yuzme derleri icin ders basina 1,5 euro veriliyor....baska bir odeme yok...

haa bir de cocuklarin ictigi sutler icin de sise basina 75 sent veriyoruz...

ilerde kitap parasi olacak vs...

okula yardim olarak senede bir gun ayarlanir, okul tamiratlarini eli yatkin olan veliler yaparlar..boyama, musluk tamir vs...bir de okulun sattigi meyveler, receller var, velilerin bahcelerinden getirilmis, onlari aliriz sembolik bir fiyata...Okul eglence duzenler oraya gideriz...boylelikle okul icin az buz gelir saglanir...

universite egitimi parasiz degil...ancak cuzi bir miktar...sosyal bir bolumun senelik ucreti 600 euro civari...tip ve dishekimligi icin ayri bir sinava giriliyor, not ortalamasina bakiliyor...ama sosyal bolum ve muhendislikler sinavsiz...

yalnizca yukseokul egitimi ve meslek okullari burda cok guzel egitim veriyor, universite okuyan cok az Belcikali var, hepsi kisa yoldan meslek okuluna gidip issahibi oluyorlar, hemen de is buluyorlar...universite ogrencilerinin yaridan cogu yabanci ulkelerden geliyor...

Nurcan ablacigim iste almanyadaki egitim sistemi

ALMANYA EĞİTİM SİSTEMİ
    Alman eğitim sistemi Alman devletinin eğitime verdiği önem ve ayırdığı güçlü mali kaynak sonucu Avrupa'nın en başarılı egitim sistemi olmuştur. Refah düzeyinin yüksek olması ve teknolojinin tüm nimetlerini eğitime yönlendiren Alman devleti uzun vadeli çalışmalarının mahsulünü yetiştirdiği nitelikli kadrolarla almaktadır.Çocuk yuvalarından başlamak kaydıyla yüksek öğrenimin bitişine kadar olan tüm devlet okul ve üniversitelerinin giderlerinin büyük bölümünü devlet karşılamakta ve bu yönüyle halen Avrupa’nın parasız eğitim yapılan birkaç ülkesinden biri olma konumunu korumaktadır. Sosyal devlet olma özelliği nedeniyle öğrencilere birçok burs olanağı sunması sonucu Almanya özellikle üniversite öğrenimi görmek isteyen gençlere çok cazip gelmektedir. Bu sebepten Türk öğrencilerinin de genel tercihi Almanya’dır. Alman eğitim sisteminde temelden başlamak koşuluyla sırasıyla öğrenciler şu evrelerden geçerler:
    Çocuk Yuvaları:İki ile beş yaş arasındaki çocukların devam ettiği ve ilk temel gelişim eğitimini aldığı çocuk yuvaları zorunlu eğitime tabii değildir. Ancak Almanların yüzde altmıştan fazlası çocuklarını yuvalara göndermektedirler.

Grundschule (İlköğretim Okulları):Almanyada egitim de ilkokul zorunludur. Çocuklar Grundschule’ye altı yaşında başlarlar ve dört sene temel düzeyde bir eğitim alırlar. Grundschule'den sonra öğrencilerin 3 farklı seçeneği vardır: bunlar Realschele, Hauptschel ve Gymanasiumdur.

Realschule (Ortaokul):Eğitim süresi altı yıldır. Hauptschule'ye göre eğitim düzeyi daha yüksektir. Genelde belli bir mesleğe yönelim için temel oluşturur. Realschuleabschluss ( Ortaokul Bitirme Sınavı) başarıyla tamamlayanlar genellikle bir mesleğe yönelik meslek okullarına yada meslek liselerine devam ederler.
    Hauptschule:Hauptschule eğitim düzeyi basittir ve meslek yaşında kalifiye eleman yetiştirmek için temel bir eğitim sunar. Eğitim süresi beş yıldır.

Gymnasium (Lise):Tamamen üniversite ve akademik eğitime yönelik bir temel eğitim sunan gymnasium eğitim düzeyi grundschule sonrası en yüksek olan okuldur. Egitim süresi dokuz yıldır. Gymanasium'u bitiren öğrencilerin Abitur( lise bitirme) sertifikası sınavına girmeleri gerekmektedir. Ancak bu sınavı başarıyla verip Abitur sertifikasını alan öğrenciler üniversiteye girme hakkına sahip olabilmektedirler.

Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin Almanya’da üniversite eğitimi alabilmesi için kendi ülkelerinde en az on üç yıllık bir eğitim almaları ve Abitura denk bir sertifika belgelemesi gerekmektedir. Böyle bir eğitim sistemi olan ülkelerden gelen öğrenciler dil yeterlilik sınavından başarılı oldukları takdirde üniversiteye başlayabilmektedir. Ancak daha az eğitim gören yabancı öğrenciler üniversite eğitimlerine başlamadan önce bir yeterlilik sınavına girmek zorundadırlar. Türkiye'de de egitim 11 yıl olduğundan, yüksek öğrenimlerine Almanya'da devam etmek isteyen Türk öğrencilerin de bu sınava girmeleri gerekmektedir. Bunun dışında Türk öğrencilerin ÖSS sınavından başarılı olup kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. Yabancı öğrencilerin Almanya'da üniversite eğitimlerine başlamadan önce DSH dil yeterlilik sınavına girerek, Almancalarının dersleri takip edebilecek düzeyde olduğunu da ispatlamaları gerekmektedir. Almanya'daki üniversiteler müracaat anında müracaatçılardan M II veya M III düzeyinde Almanca bilgisi (700-900 saat arası) istemektedirler. Türkiye'de Almanca tedrisatlı okullardan (Alman Lisesi, Avusturya Lisesi yada Anadolu Liseleri) mezun olanların okullarından Almanca bildiklerine dair alacakları belgeler genellikle Alman Üniversiteleri tarafından yeterli görülmektedir.Yada Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman Kültür Merkezlerinden dil seviye sınavından alınacak bir belge de genellikle kabul görmektedir.

Studienkolleg:Studienkolleg üniversite öncesi yabancı öğrencilerin katıldığı bir hazırlık sınıfıdır. Almanya’da üniversite öncesi eğitim 12 yıl olduğundan dolayı kendi ülkelerinde 11 yıl eğitim gören öğrencilere yöneliktir. Studienkolleg üniversiteler bünyesindedir ve ücretsizdir. Bu programa katılabilmek için iyi seviyede Almanca bilgisine sahip olmak gerekmektedir.
    Studienkolleg'e başvuru için öncelikle bir üniversiteye ön kayıt yaptırılmalıdır. Daha sonra eyalete bağlı eğitim kültür bakanlığına gerekli belgeler ile başvurulmalıdır. Gerekli belgeler şunlardır: Diplomanız, Almanca sertifikanız (minimum mittelstufe üzeri), üniversiteye ön kayıt yaptırdığınıza dair belge ve bir özgeçmiş. Bu belgelerin kopileri resmi daire veya noter taraından tasdik edilmeli ve Almanca tercümeli olmalıdır. Başvurunuz incelenip kabul edildikten sonra studienkolleg sınavına nerede gireceğinize dair size yazı gönderilir.
    Eğer üniversitede öğrenim göreceğiniz bölüm matematik veya fen bilimleri ile ilgili ise sınavda Almanca ve genel kültür sorularının yanı sıra ikinci bir sınav olarak matematik sınavı yapılır. Sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversite okumaya hak kazanırlar.

Emre su anda International bir okula gidiyor,ingiliz mufredat programi uygulaniyor.
    Diger secenekte amerikan mufredatli okullar,biz tercih etmedik zira cok basit ,lay lay lom okulllar bize gore.
    Su an gittigimiz okul biraz zor ama mezunlarinin basari oranlari gozununde bulundurulunca tercihler buraya kayiyor.
    Egitim dili ingilizce,ogretmenlerimiz Ingiliz veya Irlandali.
    Ikinci dil arap kokenli iseniz arapca bizler gibi avrupali iseniz fransizca oluyor.
    Sanirim 2. sinitan itibarende arapca alabilecek emre.
    Daha detayli bilgi icin Int School of choueifat

8. Re: YURT DIŞINDAKI arkadaslarım Cocuklarınızın egıtımı hakkında...

Henuz okula gitmedigimiz icin cok detayli bilmiyorum ama egitim sisteminin iyi oldugunu ozellikle liseye kadar devlet okullarinin cok iyi oldugunu, lise duzeyinde ise ozel okullarin ve super liselerin iyi oldugunu biliyorum.
    Super liselere girmek icin sinava giriyor cocuklar.

Zorunlu egitim 10 sene. Ama universiteye gitmek istiyorsaniz 12 sene okumak zorundasiniz. Okula 5 yasinda ana okulu ile baslaniyor. Ana okullari ilkokullarin bunyesinde mecburi yani. 4 yasina indirmeyi dusunuyorlardi baslama yasini bir ara, ne oldu emin degilim.

10. seneden sonra meslek yuksek okullari var. Oraya gidebilirsiniz.

Universite icin 12. sinifta sinava girip bir puan aliyorsunuz. Bu puanla girmek istediginiz bolume basvuruyorsunuz, onlar bir de sizinle mulakat yapip alip almayacaklarina karar veriyorlar.

Kabaca bildiklerim bunlar.

nurcan aslinda bunu nurayin turk egitim sistemi forumu icin yazip copyalamistim site kabul etmez fln diye...aynen de oyle oldu ben de buraya kopyaliyom hazir ilgili konu bulmusum, site de calisyo)
    en kral sistemi de getirsen
    60 kisilik siniflarda oglenci/aksamci,tek ogretmenle, kapasitelerine bakilmadan ayni seyi ogrenmek zorunda birakilan, odeneksizlikten ailelerin zenginligi kadar kaynak alabilen okullar cocuklara istenilen seyleri veremez.

once milli egitimin butcesinin artirilmasi, yeni okullar yapilmasi gerekir.

turkiye yeni sistemi Ingiltereden uyarladi...ama burada siniflar en fazla 30 kisi ve bir ogretmen bir de yardimcisi var her sinifta.
    30 ogrenci altyapisina gore gruplara ayriliyor. kotu,averaj ve iyi durumdakilere uygun degisik zorlukta isleniyor konular.
    ogretmen halida cocuklara dersi anlatiyor, onlar da masalarina oturup ogretmenin durumlarina gore verdigi alistirmalarla pekistiriyorlar ogrendiklerini. yardimci ogretmen de genelde en alt gruptakilere yardim eder masalarina oturup. bu arada eger sinifta ozel egitime ihtiyac duyan bi ogrenci varsa...otistik olabilir, fiziksel ozurlu olabilir, down'li olabilir...onun icin de bir ogretmen vardir.

burada ogretmen atamalari diye bisey yok
    bitiren ise basvuruyo kim kabul ederse.
    okullar belediyelere bagli. paralarini belediye butcesinden okula ayrilan paradan aliyolar. okullar kendi ogretmenini ihtiyacina gore kendi seciyo.
    mesela o okulda turk ogrenci coksa turkce de bilen ogretmen alabiliyo...kimse karismiyo.

turkiyede bu sistem olsa kimbilir okullar ne olur hamili kart yakinimdir durumundan....

okullar parasiz ... devlet okullari yani. yaygin olarak da devlet okullari egitir cocuklari. ozellikle ilkokulda zengin de olsalar aileler cocuklarini ozel okul yerine mahalle okuluna gonderirler. eve yurume mesafesidir genelde bu okullar. servis vs yoktur anneler vs getirir cocuklarini okula. ya da bakicilar. ya da dadilar. cocuklari anneleri ise giderken her mahallede bulunan ve kendi evinde cocuk bakan kurs gormus, polis kontrolu yapilmis, milli egitim tarafindan denetlenmis bakicilara birakir genelde. onlar da sabahlari 9da cocuklari getirir okula aksam 3 de alirlar. o arada daha kucuk cocuklara da bakarak iyi para kazanirlar.
    bazi ailelerin aupairi vardir, bazilarinin buyukanneleri fln bakar bizdeki gibi.

uc yasindan sonra devlet para verir cocuklara. yani gittikleri kresler basvurup alirlar onlar adina gunde ikibucuk saatlik egitim masraflarini... gunde 10sterlin verir devlet 2,5 saat icin. ustunu aile tamamlar.
    kucuk cocuklarin bakim parasi cok fazla oldugundan annelerin cok parali bir isi yoksa calismamalari daha anlamlidir.
    4 yasinda okullarin kreslerine giderler. sonraki yil da hazirlik sinifina baslarlar.sonra da 1. sinif.
    6. sinifta ilk ogretimi bitirirler. degisik amaclara yonelik ortaokullar vardir oralara giderler. bazilari ticaret konusunda, bazilari bilim konusunda, bazilari sanat vs vs konularinda ozellesmis ortaokullarda okuyup sinava girerler 15 yasinda. gcse denen bu sinavlarda aldiklari notlar onlari ya a level liselerine tasir ya da meslek okullarina. ya da bos gezenin bos kalfasi da olabilirler 16 yasinda ilk ogretimi bitirince.
    16 yasinda okumuyorsa cocuklari alilelerin butun cocuk yardimlari kesilir.
    kizlar hamile kalip yeniden bedava yasamaya da calisabilirler devletten ev ve yardim almaya devam ederek.ya da is bulma merkezine yzilip is aramak zorunda da kalabilirler okumadilarsa.
    genelde meslek kursuna giderler.

bi cocuk 20 yasina gelip uniye gitmeye karar varirse yine belediyelerin halk kolejlerindeki kurslara yazilip girecekleri bolum uzerine okurlar bi yil hazirlik gibi. orada da sinavlara girer projeler raporlar hazirlarlar ve bu notlarina gore universiteler onlari mature student olarak alir. ileri yaslarda universiteye gitmek hic zor degildir buralarada. cok fazla secenek vardir. ilgili bir yerde calisiyorsan haftada bir gun okula giderek bile uc yilda universite diplomasi alabilirsin.

yine mesela bir cocuk yuvasinda temizlikci olarak calisiyorsan bile istersen haftada bir gun sana izin verirler, ya da izin vermezlerse gece gisersin halk kolejinde cocuk egitimi vs konusunda bi kac yil okuyarak diplomali ogretmen olabilirsin.

yaniokumak istersen buralarda kimse seni durduramaz.
    universite paralidir hem de cok pahali. yilligi 6 bin sterlin falan. bunu borclanirsin dusuk faizden devlete. ve bitirip belli bir paranin ustunde maas almaya basladiginda geri odersin.

burada orta okullari sevmiyorum. disiplin yok! ukalalik diz boyu, sinifta cekirdek yerler, ayakkabi firlatirlar, kufur ederler bi halt olmaz cunku ogretmenleri fazla bir soz hakki yoktur. en fazla okuldan atilirlar ama onu da pek yapmazlar, disarda sahipsiz cozutacaklarina en azindan nerede oldugu bilinir cocuklarin.

o yuzden de ben cocuklar ilkokulu bitirince turkiyeye gelmeyi universiteye baslayacaklari zaman onlari ingiltere'ye gondermeyi, dusunuyorum.

orta okulda turkiyeye gelince nasil adapte olacaklar bi tek onu bilmiyom..

Re: Rusya

Rusya'da
    ilk ve orta öğrenim

Rusya eğitim sisteminde üniversite öncesi eğitim 6 yaşından 15 yaşına kadar devam eder ve eğitim programları iki çeşittir.
    Genel eğitim;
    Profesyonel/ mesleki eğitim

Teknik liselerde verilen mesleki eğitim 15 yaşından 18 yaşına kadar devam eden 3 yıllık bir eğitimdir.
    Genel eğitim ise kişinin entelektüel, ahlaki, duygusal ve fiziksel gelişiminin yanı sıra, genel kültür seviyesini şekillendirme; sosyal hayata uyum sağlama kabiliyetini geliştirme ve bilinçli bir profesyonel/mesleki eğitim programı seçimi yaparak yoluna devam etmesini mümkün kılacak temelleri hazırlamayı amaçlamaktadır.

1985 öncesinde on yılı kapsayan genel eğitim, daha sonra on bir yıllık bir öğrenim süresine göre düzenlenmiştir. Bu durumda, öğrenciler genel orta öğrenimlerini 17-18 yaşlarında tamamlamaktadır. Ayrıca, part-time eğitim ve sanat eğitimi için 12 yıllık okullar vardır. Günümüzde genel eğitim sistemi 21,2 milyon öğrencinin kayıtlı olduğu 67,200 eğitim kurumunu içine almaktadır. Son yıllarda devlet ve özel teşebbüs tarafından Gymnasium ve Lyceum denilen yeni okullar kurulmaya başlanmıştır. Gymnasium ve Lyceum'da öğrenim süresi genel orta öğrenim okullarından uzun olabilir ve eğitim programları daha ileri seviyede olabilir.
    Öğrencinin minimum seviyede öğrenmesi gereken şeyler, 1993'te kanun haline getirilen Genel Eğitim Temel Müfredatı ile geliştirildi ve benimsendi. Temel müfredat, öğrenimin zorunlu olduğu alanları ve belirli mesleklerin uygulaması için gerekli temel becerileri belirler. Öğrenimin bu gerekli alanlarına ek olarak, Temel Müfredat, okulun bulunduğu belirli bir bölgeye has bilim dalları olmasına ve öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik seçmeli derslere olanak sağlar. Pratikte her okul, Temel Müfredatı esas alarak kendi müfredatını hazırlar.
    Rusya, Temel Müfredata dayanan ve ileri seviyede programlar sunan gelişmiş okullar ağına sahiptir. İleri düzeydeki bu programlara şu yollarla ulaşılabilir:

Yabancı dil, matematik, fizik gibi seçmeli derslerde ileri düzeyde programlar sunan okullar;

Gelişmiş okul dışı faaliyetler ve böylece güzel sanatlar, felsefe, ekonomi, spor ve diğer benzeri alanlarda derinlemesine çalışma imkanı sunan okullar;

Son sınıf öğrencilerinin, yüksek öğretim kurumlarından gelen bir özel öğretmen gözetiminde çalıştığı ve eğitim kurumlarının olanak ve akademisyenlerinden faydalandıkları okullar yoluyla.

Genel ilk öğrenim ve genel temel eğitim zorunludur. Öğrenciler, temel genel eğitimi tamamladıklarında (9 yıllık bir program) final sınavlarına girerler. Sınavı geçerlerse Temel Genel Eğitim Sertifikası almaya hak kazanırlar. Devlet Final sınavlarındaki sonuçlara göre öğrenciler, eğitimlerine devam etmeye teşvik edilir ya da edilmezler. Sertifika, öğrencinin ya genel orta öğrenim ya da üniversite seviyesinde olmayan bir yüksek öğretim programında mesleki eğitim görmeye uygun olup olmadığını gösterir.

Genel Orta Öğrenim Sertifikası
    1993'ten önce Genel Orta Öğrenim Sertifikası, 11 yıllık okul programını tamamlayıp Devlet Final Sınavlarında başarılı olan öğrencilere verilirdi. Okul bitirme sertifikası (Genel Orta Öğrenim Sertifikası), öğrencinin ne tür profesyonel bir eğitime devam edebileceğini gösterir: Ya mesleki eğitim ya da hem üniversite seviyesi altında hem de üniversite seviyesinde yüksek öğretim.
    Son birkaç yılda sayısız özel okul açılmıştır. Bunların ulusal olarak tanınmış sertifika (devlet formatında sertifikalar) verme ruhsatı elde etmeleri devlet okullarıyla denklik prosedürlerindeki başarılarına bağlıdır. Denkliği olmayan kurumlar tarafından verilen sertifikalar daha yüksek öğretim kurumlarına geçiş hakkı sağlamaz.

Orta öğrenimde not sitemi
    "2"- geçer/yetersiz, "3"- orta/yeterli, "4"- iyi, "5"- pekiyi
    En yüksek not: 5
    Geçme/kalma: "3"(orta/yeterli) / "2"(geçer/yetersiz)
    En düşük not: 2