1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Yogurt (Yayla) corbasi tarifiniz var mi?

Olculeri bardakla veya kasikla tarif edebileceginiz,icerisine et& tavuk veya bulyon koyulmayan yogurt corbasi tarifiniz var mi?

Re: Yogurt corbasi tarifiniz var mi?

benim sürekli yaptığım tarifi vereyim canım...

pirinçle ve yarmayla yaparım ben...

yarma çocuklar için özellikle çok vitaminli oluyor..
    ama pirinç de pratik oluyor...

1 yumurta
    1 kaşık un
    1 kaşık kaymaklı yoğurt
    3 kaşık süzme yoğurt
    yarım su bardağı pirinç
    göz kararı su...

önce süzme yoğurdunu biraz su ilave ederek çırpma teliyle mayonez kıvamına getiriyoruz. daha sonra diğer malzemeleri koyarak iyice karıştırıyoruz ve üzerine göz kararı soğuk su ilave edyoruz. şimdi ocağı yakıp, çorbayı ocağa koyabilirsin... suyu az koymanı öneririm çünkü kaynadıkca çorba koyulaşıyo ve yanında kaynamış su bulunsun, gerekirse biraz ilave edersin.. çorbayı kaynayana kadar karıştırıyoruz..

çorba kaynamaya başlayınca altını kısıyoruz ve pirinçler pişene kadar çorbayı kaynatıyoruz kısık ateşte..

püf noktası: çorba piştikten sonra altını kapatmaya yakın tuzu ilave ediyoruz yoksa kesilebilir.. ayrıca altını kapattığımız çorbanın kapağını, çorba soğuyana kadar hiç kapatmıyoruz yoksa pişen çorba bile keslebilir..

servis yaparken üzerine ister tavada yağı kızdırıp, bol nane ile süsle.. istersen hiç yağ koymadan nane ve pul biberi ile süsle.. afiyet olsun..

yarma ile yaparsan eğer; yarmayı önceden haşlayıp, iyice pişirmen gerekir...
    aynı işlemi tekrarlıyoruz ama 2 su bardağı yarma koyuyoruz...

Re: Yogurt (Yayla) corbasi tarifiniz var mi?

Arife,yarma ne bilmiyorum ama onsuz yaparsam ayni sey olur degil mi sonucta?
    Yani pirincle yapilinca fark yok degil mi?

Tarif icin tesekkurler

4. Re: Yogurt (Yayla) corbasi tarifiniz var mi?

Benim tarifim soyle Selaycim:

2/3 cay bardagi pirinc az bir suda yumusayana kadar pisirilir.

Bu sirada bir kapta 2 corba kasigi un, 1 bardak su ve 3-4 corba kasigi yogurt putursuz hale gelene kadar iyice cirpilir. Bu karisim yumusamis olan pirinclerin uzerine yavas yavas karistirilarak eklenir. 5 dakika kisik ateste kaynatilir. Eger kivam cok koyu ise sicak su ile istenilen kivama getirilir.

1 yumurtanin sarisi catal ile azicik cirpilip surekli karistirilirken corbaya eklenir. 1-2 dakika daha kaynatilir.

1 iri dis sarimsak tuz ile iyice ezilir. Ocagin alti kapandiktan sonra corbaya eklenip karistirilir.

Bir tavada sivi yag azicik isitilir ocak kapatilir, uzerine istendigi kadar toz kirmizi biber eklenir. Servis yaparken kirmizi biberli yag uzerine gezdirilir, kuru nane serpilir.

NOT: Sarimsak katmak zorunda degilsin, sadece tuzda ekleyebilirsin.

Yarma dövmedir.
    SeL@y yazdı:

Tarif icin tesekkurler

Selay'cım,

bır baska kapta; bır su bardagı yogurt bır corba kasıgı un.1 yumurtayı cırpıyorum.bır bardak da ılık su ılave edıp ıyıce karıstırıyorum.

ılık su hazırlayıp bu kıvamlı yogurdu karıstırıyorum tencereme orta boy tencere tam oluyor.pırınclerı de ekleyıp.
    yavas yavas karıstırarak kısık ateste kaynayıncaya kadar karıstırıyorum kaynamaya baslayınca bırakıyorum.kaynama noktasından sonra, 10 dakıka kaynatıyorum.

sos ıcın de;
    yagı ateste ısıtıp, yarım corba kasıgı kırmızı toz bıber ve naneyı hızlı karstırarak kokusu olusuncaya kadar. hızla karıstırıyorum. (yanmasın dıye hızla.)

Sonra pısmekte olan corbaya dokuyorum tuz ılave edıyorum.

Onemlı not: tuz en son eklenır. yoksa yogurdu keser tuz.

afıyet olsun.

İşte benimki de bu tarifin tamamen aynısı, çok güzel oluyor.
    subbota yazdı:
    Selay'cım,

bır baska kapta; bır su bardagı yogurt bır corba kasıgı un.1 yumurtayı cırpıyorum.bır bardak da ılık su ılave edıp ıyıce karıstırıyorum.

ılık su hazırlayıp bu kıvamlı yogurdu karıstırıyorum tencereme orta boy tencere tam oluyor.pırınclerı de ekleyıp.
    yavas yavas karıstırarak kısık ateste kaynayıncaya kadar karıstırıyorum kaynamaya baslayınca bırakıyorum 10 dakaıka kaynatıyorum.

sos ıcın de;
    yagı ateste ısıtıp, yarım corba kasıgı kırmızı toz bıber ve naneyı hızlı karstırarak kokusu olusuncaya kadar. hızla karıstırıyorum. (yanmasın dıye hızla.)

Sonra pısmekte olan corbaya dokuyorum tuz ılave edıyorum.

Onemlı not: tuz en son eklenır. yoksa yogurdu keser tuz.

afıyet olsun.

yarma, aşurelik buğday canım...

pirinçle de yapsan olur tabii..
    ben işime hangisi gelirse onunla yapıyorum, tat aynı oluyor...

yanlız yarma vitamin açısından zengin olduğu için onu tercih etmeye çalışıyorum..

pirinçlede aynı lezzeti yakalrsın canım..

benim annem içine haşlanmış nohutta katıyor, yarmayla yapınca, harika oluyor...

SeL@y yazdı:

Tarif icin tesekkurler

Hepinize tesekkur ederim tarifler icin

İki yemek kaşığı un biraz yada kavrulur, 1 tatlı kaşığı nane eklenir kavururken..

3 bardak yoğurt özenir, 5 bardak suyla karıştırılır..

Kavrulan una eklenir, topak olduysa mikserden geçirebilirsin..

Kaynayana kadar karıştırılır..(Bu çorbanın tuzu en son atılır, kesilme tehlikesi olmasın diye.)

Kaynadıktan sonra yıkanmış 2 çay bardağı pirinç eklenir..

Pirinçler pişince çorbada pişmiş demektir!

Bu çorbada koyuluk cıvıklık ayarını ölçüleri değiştirerek kendi zevkine göre değiştirebilirsin!

Selay'cım, bir de benden küçük bir not;
    Çorban kesilirse yine mikserden geçirirsen düzeliyor!
    Ben buldum