Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

sekiz aylık bebegime ne yedirebilirim

cevaplarınız için tesekkürler

Re: sekiz aylık bebegime ne yedirebilirim

Allah bağışlasın bebeğinizi Doktorunuz sizi yönlendirmiyor mu ne yedirmeniz gerektiği ile ilgili? benim kzm 9,5 aylık ben sabah peynirli yumurtanın sadece sarısıyla ve domatesle menemen öğleye doğru meyva püresi ve içine ceviz,cici bebe öğle yemeğinde sebze çorbası veya arpa şehriye çorbası veya köfte pilav ikindde yarı süt yarı suyla yapılan muhallebi içine bir çay kaşığı pekmez akşam üstü yoğurt gece yatmadan önce de yine çorba içiriyorum bu menü benim menüm ama siz yinede doktorunuza danışın lütfen SEVGİLERMLE...

Öncelikle doktorunuzun önerdikleriyle başlamanız gerekir.

Ben kızıma,kahvaltı(ekmek,pekmez,yumurta,peynir),meyve ve sebze püreleri,yoğurt ve sebze çorbalarıyla başlamıştım.

Azar azar başlayıp,giderek miktarını arttırdım

İleriki aylarda da çorbalarının içine et ilave ettim.

Siz neler veriyorsunuz?

ben her iki çocuğumda da çok erken başlamıştım tüm gıdalara o yüzden 8 aylıkken her ikiside herşeyi yiyorlardı sadece gaz yapıcı bir kaç sebze dışında...

Tavuk-balık-et mutlaka öğlen ve akşam öğünlerinde vardı...

Sabah kalhvaltıların da da normal yetişkin kahvaltıları veriyordum..

Aynı zamanda kavanoz mamalarını (Hipp) çok kullanmıştım,Türkiye'de tamamı bulunmamasına rağmen yurt dışından getiriyordum...

http://www.hipp.co.uk/

Çeşitliliğin her zaman beslenme problemlerinin önüne geçtiği kanısındayım,her türlü çorba ve püre ile her tadı almasını sağlaman lazım...

Ve tüm öğünler saatli olsun,her zaman aynı saatte...

Kolay gelsin...

6-8 aylık bebeğin beslenmesi

Ortalama Beslenme Sayısı:
    4-5

Bir öğünde alınan yaklaşık besin miktarı:
    150-210 ml

Önerilen günlük enerji miktarı:
    (80-135) 110 kcal/kg/gün

Günlük protein gereksinimi
    1.63 g/kg/gün

Anne sütü alıyor

-Anne sütü
    -Yoğurt
    -Muhallebi, sütlaç
    -Devam Formül Mamalar
    -Meyve püreleri
    Zenginleştirilmiş sebze püresi
    -Yumurta sarısı
    -Beyaz peynir

Anne sütü almıyor

-Yoğurt
    -Muhallebi, sütlaç
    -Devam formül mamalar
    -Tarhana çorbası
    -Meyve püresi
    -Zebze püresi
    -Yumurta sarısı
    -Beyaz peynir

6-8 aylık bebeğin örnek beslenme programı

Sabah saat 8'de
    Saat 12' de
    Saat 15'de
    Saat 17'de
    Saat 21'de

Anne Sütü Alıyor

Anne sütü +yumurta sarıası+beyaz peynir
    Sebze Çorbası +yoğurt
    Meyve suyu veya püresi
    Devam formülü +veya sebze çorbası
    Anne sütü veya muhallebi(sütlaç)

Anne Sütü Almıyor

Formül mama+yumurta sarısı+ beyaz peynir
    Sebze çorbası +beyaz peynir
    Meyve suyu veya püresi
    Devam formülü veya sebze çorbası
    Muhallebi veya sütlaç

SEBZE ÇOBALARI

Sebzeler zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Demir içeriği zengin sebzelerden hazırlanan sebze çorbalarıbebeği demir eksikliği anemisinden korurur. Bebekelrin değişik lezzetlere alıştırılması, erken tad duyusunun geliştirilmesini sağlar. Bu nedenle demir içeriği yüksek sebzelerden hazırlanan sebze çorbaları, anne sütü alan bebeğin diyetine altıncı aydan itibaren eklenmelidir. Anne sütü almayan bebeklere dördüncü aydan itibaren başlanabilinir. Birçok sebzede nitrit bulunduğundan daha önce başlanmamalıdır.Patates, havuç, kabak,ıspanak, taze fasulye, marul, domates, semiz otu, taze biber ve bezelye sebze çorbalarında yaarlanılabilecek sebzelerdir. Mevsim dışı seralarda yetiştirilen, hormon içeren sebze ve meyveler kullanılmamalıdır. Patlıcan vitamin ve mineral içermediği için verilmez, bakla favizim zehirlenmesi yapabileceği için bebekte kullanılmaz. Kereviz bebek severse eklenebilinir. Karnitinden zengin olduğu için bezelye verilebilir. Karnabahar ve nohut gaz yaptıkları için verilmez.Konserve ve dondurulmuş sebzeler bebek beslenmesinde kullanılmaz. Kuru sebzeler haşlandığında ilk su atılmamalıdır, mineralden zengin olan bu sularla çorbalar hazırlanmasında büyük yarar vardır.Sebze Çorbası Hazırlanışı1porsiyon)
    -1 küçük bou patates
    -1\2 orta boy havuç
    -1küçük boy domates
    -1 tatlı kaşığı zeytinyağı (bitkisel yağı)
    -1 tatlı kaşığı pirinç (+kırmızı mercimek)Sebzeler iyice yıkanır, soyulur, küçük küçük doğranır. Küçük bir tencereye (tercihan basınçlı tencereye) 1-2 bardak kadar su konulur ( besin değerleri azalmaması için az su ile pişirilmesi önerilir), içine sebzeler ve 1 tatlı kaşığı pirinç ilave edilir. Tencerenin kapağı kapatılarak sebzeler yumuşayana kadar pişirilir. Daha sonra içindeki su ile tahta bir kaşıkla ezilir, iyi ezilmezse tel süzgeçten geçirilir. Bir tatlı kaşığı bitkisel yağ ilave edilerek çocuğa verilir. Böyle hazırlanmış bir porsiyon sebze çorbası 130 kcal enerji, ve 1,5 gram protein sağlar.
    Sebze çorbaları hazırlanırken blender kullanılmamalı, bebelerin erken dönemde pütürlü gıdaya alışması için sebzeler ezilerek verilmelidir. Bir yaşına kadar sebze çorbalarına tuz eklenmemeliidir.
    Sebze çorbalarına alıştıktan sonra protein ve demir yönünden iyi bir kaynak olan kırmızı mercimek veya bulgur eklenir.
    Tarhana çorbası, süt ve yoğurt eklenerek yapıldığı zaman bebek için uygun besindir. Tarhana çorbası sebze ve et ile zenginleştirilebilinir.

Zenginleştirilmiş sebze çorbaları:
    Sebzeler, enerji ve proteinden fakir oldukları için sebze çorbaları yeterli protein sağlamaz. Bu nedenle 7. aydan itibaren ( sebze çorbası başlandıktan 15 gün sonra) kıyma, ufalanmış yumurta sarısı, beyaz peynir, veya rendelenmiş kaşar peyniri protein kaynaklarının katılması ile zenginleştirilerek verilmelidir.
    Çocuğa etin kendisi ezilerek verilmelidir. Et suyunun besin değeri düşüktür. Kıyma yerine tavuk, hindi veya balık eti eklenebilir. Sebze çorbalarının protein içeriğini artırabilmek için sütlü veya yoğurtlu sebze çorbaları hazırlanabilir yada sebze çorbasının yanına yoğurt eklenebilir.

BALIK

Dil balığı, tavuk baığı gibi yağsız ve kılçığı az balıklar tercih edilmeli, balık iyi pişmiş olmalı ve kılçıksız olduğundan emin olduktan sonra iyice ezilip verilmelidir. Bir tatlı kaşığı başlanır, sonra miktarı artırılır.

YUMURTA

Anne sütü alan bebeklere 6.aydan itibaren günaşırı olacak şekilde verileilir. Çocuğa verilecek yumurtataze olmalı. Daima katı olacak şekilde hazırlanır. Başlangıçta 1/8 i sütle ezilip verilir, kızartı , döküntü , kaşıntı gibi allerjik belirtiler yoksa 2-3 gün sonra 1/4 yumurta sarısına çıkılır, gene yoksa 1/2 si verilir ve miktar gittikçe
    artırılarak 8-10 gün içinde tam yumurta sarısına çıkılır. Bebekte allerjiye neden olursa kesilir, 20 gün kadar beklenir, sonra yukarıda anlatıldığı gibi 1/8 yumurtadan başlayarak tekrar denenir. Yumurta sabah kahvaltısına ilave edilebildiği gibi sebze çorbasının içine karıştırılarak da verilebilir.

Beyaz Peynir

Düşük yağlı labne peyniri ya da suda bekletilip tuzu alınan beyaz peynir sabah kahvaltısında veya öğle sebze çorbasına katılarak verilebilir.Başlangıçta az miktarda başlıyarak bir kibrit kutusu büyüklüğüne çıkılır. Beyaz peynir 6 cı aydan itibaren başlanır. Taze peynir verilmemelidir.

9-12 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

Ortalama Beslenme Sayısı:
    3-4

Bir Öğünde Alınan besin miktarı:
    210-240 ml

Önerilen Günlük Enerji Miktarı:
    (80-135)105 kcal/kg/gün

Günlük Protein Gereksinimi:
    1.44 g/kg/gün

Alabileceği Besinler(anne sütü alan ve almayan)

-Anne Sütü
    -Meyve püreleri
    -Yoğurt
    -Muhallebi, Sütlaç
    -Devam Formülleri
    -Zenginleştirilmiş sebze püresi
    -Evde bulunan çocuğa uygun yemekler( dolma, köfte)
    -Ezilmiş makarna, pilav
    -Tam yumurta
    -Ekmek (kabuksuz çok taze olmayan)
    -Beyaz peynir
    -Reçel veya pekmez

Bebek bu aylarda sofraya oturtulur. Evde yoğurtlu ve sütlü çorbalar, acsız tarhana, mercimek çorbası, patates, kabak, taze fasulye, pazı, ıspanak gibi sebze yemekleri, balık, köfteler, et yemekleri, etli veya mercimekli dolmalar, iyi pişmiş nohut gibi çocuğa uygun yemekler ezilerek 1 kepçe kadar verilir. Yemekler yağda kızartılmış olmamalı, suda pişirilmiş olmalıdır. Bebeğe verilecek yemeklere tuz, acı ve baharat eklenmemelidir. Bu aylarda bebeğinkaşıla kendi yemesine olanak vermelidir.

Dokunzcu aydan sonra bebek günaşırı 1 adet katı pişmiş yumurta (beyazı ile birlikte) almalıdır. Yumurta kahvaltıd verileceği gibi çorbaların içine karıştırılarak da verilebilir.

Günde büyüklüğüne göre 1-2 adet meyve yemelidir.

Makarna, kuskus, şehriye, erişte gibi hamurlu besinler 9.aydan itibaren verilebilir. Pişmiş 100 gram hamurlu besin ortalama 450 kalori sağlar. Hamurlu besinler besinlere yoğurt, rendelenmiş peynir veya domates eklenerek besin değeri artırılır. Makarna ve benzeri hamurlu besinlerin haşlandıkları su atılmamalıdır. Bu
    haşlama suyu sebzelerkle karıştırılarak bebeklere verilebilir.

Örnek Beslenme Programı

Sabah

Öğle

ikindi

Akşam

sabah Anne sütü + kahvaltı

Öğle Zenginlşetirilmiş sebze püresi/ yoğurt-ezilmiş makarna

ikindi Meyve +1 bisküvi

akşam Muhallebi +sebze püresi veya ev yemekleri

KAHVALTI

150 cc kadar formül mama veya süt(şekersiz) +tam yumurta veya beyaz peynir(kibrit kutusu kadar) +bir tatlı kaşığı reçel +ince bir dilim ekmek

Izgara Köfte

1Porsiyon:

30 gr yağsız iki kere çekilmiş dana kıyması
    Çok az ekmek içi ( yada pirinç)
    Çok az maydanoz

Ekmek içi az ıslatılarak maydanoz ve kıyma ile yoğurulur, fırında kızartılır veya ekmek yerine pirinç konularak sulu köfte olarak yedirilir. Böyle hazırlanmış bir köfte bebeğe 70 kcal ve 6 gr protein sağlar.

ETLİ SEBZE YEMEKLERİ

2 porsiyon

1 köfte kadar (30gr) 3t (dana kıyma veya tavuk)
    1 yemek kaşığı pirinç (mercimek veya bulgur)
    1 yemek kaşığı sebze (ıspanak, kabak, domates, semizotu)
    1 tatlı kaşığı zeytinyağı
    1 küçük soğan

Sebzeler doğranarak bir tencereye konur, 1 köfte kadar kıyma, 1 yemek kaşığı pirinç ( mercimek veya bulgur) ile 1 tatlı kaşığı zeytinyağı az su konup pişirilir. Bir porsiyon etli sebze yemeği bebğe 125 kcal ve 4 gr protein sağlar.

antalyacocuk.com