2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12
Toplam 15 sonuçtan 11 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Re: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) - 2

ozgoroz yazdı:
    merhaba ben yeni üyeyim bu siteye özellikle dikkat eksikliği ile ilgili konuları takip etmek için katıldım benimde 5 yaşında bir oğlum var çok hareketli hiperaktif bir çocuk oğlum daha henüz karnımdayken aşırı hareketlerini hissetmeye başlamıştım doğduğunda da herzaman hareketliydi 3 yaşına geldiğinde dr götürdüm ve hiperaktif tanısı koydular eğer çocuğunuzun aşırı hareketlilik dönemi hiç bitmiyorsa bunu büyüdükçe farkediceksiniz ozaman bir dr götürmeyi düşünün derim. benim oğluma hemen ilaç tedavisi uyguladılar ama ben bu ilaçla ilgili çok endişelerim olduğu için 6 ay kullanıp ilacı ve tedaviyi kestim.ve halen ilaçla ilgili çok korkularım ve endişelerim var ama sanırım tekrar dr gidip ilaca razı olucam çünkü okulda da dikkat dağınıklığı olduğu anlaşıldı ve artık hiç baş edemiyorum pskolojim çok bozuk ne yapıcam bilemiyorum..
    nlfr yazdı:
    benim sorum olucak 9 aylık bir oğlum var ve normalden daha fazla hareketli uyumuyor yorulmuyor sürekli hareket halinde ve çok çabuk sıkılabiliyor hiperaktivite belirtileri çocuklarda hangi dönemde başlıyor araştırıyorum bilgisi olan varsa bana yardmcı olabirmi
    Selam
    Ben bu konuyu çok araştırmış biri olarak yazıyorum.DEHB için kesin tanı koymak çok güçmüş.Bir sürü test yapılması gerekiyormuş, motivasyon testi, EEG beyin haritalama vs. Hem seviyeler de önemliymiş yoğun olanlar varmış daha az olanlar da . Bunlar için ilaca gerek yokmuş.Bunlar için terapi ile çocuğun dikkatini artırmaya yönelik kitaplar eğitimler var.Hiperaktivitesi için de yüzme ve enerji sarf edeceği oyunlar oynayın deniyor. Bunlar da fayda etmezse en son çare ilaç bence. Okul başarısı düşüyor, arkadaşları tarafından dışlanıyorsa yani özgüveni zarar görüyorsa ancak o zaman...

Cevap: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) - 2

Alıntı cydcyd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi çocuklar öyle hareketsiz ki en ufak bir hareketlerini hiperaktivite olarak yorumluyor olabiliriz çocukların boşaltıcakları mecrayı bulamadıkları bir dönemdeyiz ben de onun için üsküdar da muzipo diye bi yer buldum oğlumu oraya götürüyorum hyatında ilk defa belki de uyuyakaldı çocu k yorulacak bir yer buldu sonunda
    cok dogru demisssiniz kime sorsan cocugu hiperaktif bende oglum icin dr a sormustum dr ismi cok güzel geliyor annelere herkes hiperaktif diyor ama öyle güzel bir rahatsizlik degil tanisi kolay degil cok cok iyi kontrollerden sonra tani koyulur öyle kolay degil demisti

3. Cevap: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) - 2

Çocuklarda gözlenen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun tanı ve tedavisi çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı tıp doktorları tarafından düzenlenmelidir.

Çocuk Psikiyatristleri: liseden sonra, 6 sene tıp fakültesi, sonrasında 5 sene çocuk psikiaytri kliniği asistan psikiyatrisitliği, sonrasında 2 sene zorunlu hizmet sonrasında, uzman çocuk psikiyatr olarak göreve başlamaktadırlar.

Psikologlar: Liseden sonra fen-edebiyat fakültesinde 4 sene eğitim görürler. Psikolog olduktan sonra tek başlarına hasta görme ve bakma izinleri yoktur. Bir psikiyatri uzmanı yanında çalışmak zorundadırlar.

4. Cevap: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) - 2

Çocuklardaki dikkat eksikliği tanısı, çocuk psikiaytristleri tarafından muayene ve anamnez ile konulur. Tanıyı doğrulamak için istenen dikkat testlerini uzman psikologlar uygular.

Dikkat eksikliği tanısı konması için mr, eeg gibi yöntemler bilimsel hiç bir yayında yer almamaktadır.

5. Cevap: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) - 2

bilgi için teşekkürler daha dikkatli olacagız