1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

Emziği nasıl bıraktırabilirim?/ Bıraktırdık sonunda ama...

Uzun uğraşlar sonunda emziği bırakabildik. Bir gün sabah kreşe giderken koymuş emziği cebine okula götürücem bunu diyor. İstedim istedim vermedi. Bende o sinirle alıp emziği onun gözünün önünde kestim. İlk zamanlar ağladı üzüldü ama sonra alıştı.
    Ama şimdide gece dudklarını emiyor. Hatta işi abartıp gfündüzde sürekli dudaklarını yalıyor emziği hatırlıyor sanırım. Dudağının alt tarafı yara oldu hatta. Bir huydan vazgiçirelim derken bambaşka bir huy sahibi ettik çocuğu.

Merhaba Arkadaşlar,

Kızım 3 yaşında,ve bu yaşına kadar emziği sadece gece uyurken veriyorduk. Gündüz kesinlikle emzik ortada durmuyor ve ağzına almıyor. Yalnız artık gecede emmesini istemiyorum ve çalışmalara başladım ama başarısız oldum. Gecenin bir yarısı uyanıp meme istiyom diye ağlamaya başlıyor. Sakinleştirsem ve tekrar uyutsam bile bu sefer sabahın bir körü kalkıyor ve bir dahada yatmıyor ve çok agresif davranıyor.

Emziği pislettim ve ona gösterdim bak pis olmuş böcekler var dedim yıka dedi.
    Emzik kaybolmuş dedim, para bulmuş elinde bana gösterip anne bakkala gidip yeni meme alalım dedi.

Bu yaştaki çocuğuda kandıramıyorumki başka türlü. Ne yapayım sizce nasıl bırakılır bu emzik?

Şimdiden teşekkürler herkeseee

Re: Emziği nasıl bıraktırabilirim?

ben de emziği bıraktırdım ama seninki bayağı büyük ben küçükken bıraktırdım çabuk aldandı ama bizimki gece gündüz ağzından çıkarmıyordu

bak ne yap biliyomusun emziğin ucunu küçük tırnağının yarısı kadar kes emmez sanırım öyle ben öyle bıraktırdım

kolay gelsin

bak şimdi bu forum yılbaşı çekilişi heyacanı ile kaynar gibime geliyo, bırak emsin daha 1-2 ay sonra tekrar konuşalım olur mu

biz nasıl bıraktırmıştık, ucunu kestim çok az emziğin, bi 10-15 gün elinde öyle gezdirdi, sonra kendiliğinden bıraktı bu bozuk diye tam 2 yaşındaydı.
    size kolay gelsin bu zorlu aşamada

Bende emziği braktırıken zorlanmıştım. En sonunda emğizi kestim bak kedi yemiş emziğini dedim.Ağzına alırsan ağzın yara olur konuşamazsın dedim.Biraz zorlandı ama en sonunda bıraktı üç yaşında.
    Biberon la süt içiyordu onsuz uyumuyordu.Bak biberonla süt içersen dişlerin çok çirkin olur doktorun söyledi.Kötü kız olurmşsun dedim.
    Kızım bunuda kabulledi 6 aydırda biberonla süt içmiyor.
    bardakla içiyor.
    onun inannacağı şeyler söylenem lazım.
    Kolay gelsin.

Emziği kes, bak artık büyüdün abla oldun dişlerin memeyi yırtıyor de!
    Yenisini isterse, dişlerin artık büyüdüğü için memeyi yırtıyor yensini de yırtacak diyerek
    yırt işin içinden!
    Ben öyle yaptım!

kararlı bir şekilde vermeyeceksin alışacak canım.sudede 2.5 yaşına kadar emdi sadece uykuya dalarken.bir gün yırttım ve artık meme yok dedim ağladı hemde nasıl anlatamamçok sevdiği birini kaybetmiş gibi içli içli ağladı sarıldı sarıldı emziğe ağladı,ama kararlı oldum içim acıdı duymamak için kaçtım yanından ama vermedim.2 gün düzensiz uyudu sonra alıştı tabi.kararlı ol ve sakın verme

Keşke sana yardımcı olabilsem filiz.
    Bende aynı dertten yakınmaktayım.
    Aynı yaşta bir kızım var.
    Üstelik memeler bizde 1-2 değil-di.
    Her battaniye için ayrı renk mememiz vardı.
    Gezmelik ayrı,uyumalik ayrı, ev için ayrı.
    Bir tanesini kestim. Yine emdi.
    Bir tanesini kuru çaya batırdım. Amannn böcekler sarmış,
    al istersen dedim. At anne dedi. Gitti öbür memesini aldı.
    Yapabiliyiorsan, tutma yerinden açılabiliyorsa, içine zeytin çekirdeği at dediler.
    Aama bizimkiler açılmıyor. Böcek kaçmış içine de dediler.
    Yıkasanda çıkmaz hem.
    Acı sür dediler. Kıyamadım.

Ama benim ilk önce bu konu için babasını ikna etmem gerekiyor.
    Geçen gün bir memesini de yine çaya batırdım. Böceklenmiş deyip attım. Kaldı 2 meme. Onlardan da artık bu forum sayesinde belki kurtulacağım.

Allah kolaylık versin.

kizim 3 yasina kadar emdi. bir sabah ben ise gitmek icin evden erken cikmistim. bakici da gec kalinca esim sinirlenmis tutmus "hadi bakalim artik meme yok deyip kizin emzigini kesmis!!" ve bakici gelince de ise gitmis. 3 gun boyunca de esim isten eve cok gec geldi. yani ona sorarsan kizim emzigi cokkkk kolay birakti, hic sıkıntı cekmedi, bize sorarsan "ahhh ahhhh, hayatinin ayrilik acisini cekti, 3 gun daglari taslari inletti". sonra unuttu

ege 4 yaşına kadar uykusu gelince alırdı ağzına .
    bunu belki defalarca anlattım ama çok zevkliydi bıkmam
    kaç kere denediysem bıraktıramamıştım emziği ve yakışıyordu da sıpaya,kendi elleri ile çöpe attı bazen ama gittik yenilerini aldık,kendi diyordu yenisini al diye
    bizim resmen bi emzik koleksiyonumuz vardı renk renk her kıyafete uydururduk,o olmadan asla uyumazdı.ve işin en kötü tarafı şeffaf desenli slikon ve damaklı bebedordan başka almazdı.evin her köşesinde her çantamda bir emzik vardı .okulun kapısına kadar ağzına alır okula girerken cebine koyardı
    neyse
    sonra bir sabah elimde biberonu süt içsin diye egoşa götürdüm ,
    memesini çıkardım ve o yarı uyanık sütünü içerken birden memeye gözüm takıldı
    içinde minicik bir sarartı
    hemen tepkim
    aaaaaa aşkım bak böcek girmiş memeye
    baktı veeee aaa evet anne dedi ve attı memeyi
    sonra o sütü içerken ben diğer memeleri titizlikle kesip (ki çoğu parçalanmış haldelerdi sırf laf olsun diye emerdi )
    içlerine 1 er parça kuru çay koydum ve egenin yanına gittim.
    sütünü içti bir süre sonra uyanıp anne diğer memelerime bakalım dedi.
    aaaa bi baktık ki hepsi böceklenmiş
    aşkım bak dedim galiba büyüdüğün için hepsine böcekler girmiş dedim ama istersen al böyle em dedim ama öyle bir geri çekildi ki anlatamam ıyyy istemem dedi
    veeeeeeeeee
    bir daha emzik istemedi düşün yani o kadar etkilenmiş ki yenisini almayı bile düşünmedi.
    zaten 1 hafta sonra da unuttu.
    aylar sonra temiz böceksiz emzik budum çekmecesinde verdim eline em diye
    beceremedi unutmuş
    kısaca böyle işte hikayemiz , asla bırakmaz artık derdim ama bir sabah tesadüfen yapılan plan ile başarıya ulaştık

10. Re: Emziği nasıl bıraktırabilirim?

Artik buyuk laftan anlar. Esen Meltem 2.5 yasindaydi biraktiginda. Son 1 tane emzigi vardi. Dedim ki bu kaybolursa veya eskirse sana yeni meme almayacagim. Cunku artik buyudun. Memesiz uyuyabilirsin.

Memesi zaten eskimek uzereydi, bir sure sonra da delindi kendiliginden. Zevk vermemeye basladi ve sikayte etmeye basladi bizim ki memeden.

Ben surekli baska meme yok, sen buyudun, bu cok eskimis hadi cope atalim diye ikna etmeye calistim.

Bir gun gidip kendisi cope atti bu eski diyerek. 1 hafta uyumakta zorlandi ama alisti.