1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Eğitim ailede mi & okulda mı başlar ????

Öncelikle ben kendi fikrimi söyleyeyim Eğitimin kesinlikle ailede başladığını savunurum. Zaman zaman dalgalanmalar yaşasam da…

Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor zenaati ve ailenin çocuk üzerinde olan etkisi de hiç kimse tarafından yadsınamaz bu bir gerçek.

Aile doğumundan itibaren çocuğun duygusal ve sosyal gelişimine ahlakına olumlu değerler katmaya adımmmm adımmmm başlar…

Okullarda da eğitimi destekleyici, zekasını geliştiren bilgi ve donanımı artırıcı bir dolu unsurlar ile çocuk yoğrulur, filizlenir ve olgunlaşır.

Ancak toplumun tüm kesimlerini göz önünde bulundurursak olumlu – olumsuz her türlü aile yapısı ile karşı karşıya kalırız.

Olumsuz koşullara sahip ailelerin çocukları için de “eğitim ailede başlar” denilebilir mi ???
    Zaman zaman çelişkiye düşerim bu konuda.

Çelişkimi sizlerin de fikirlerine, görüşlerine sunmak istedim gece gece…

Re: Eğitim ailede mi & okulda mı başlar ????

yedi yasina kadar evde verilen egitime hamuru yogurmak diyorum ben.

daha sonrasinda hamuru egitim sekillendirir. iyi maya ile uygun sekilde yogurulmus hamurdan ne yaparsan yap iyi sonuc verir.

Bence kesinlikle ailede başlar....
    Dış etkenlerin de çok faktörü vardır ama asıl rol ailenindir

(sadece aile ve okul ile sınırlamak bence eksik olur)

gibi

Ailede toğumdan filizlenir
    Okulda yeşerir dallanır budaklanır
    Sosyal hayatta meyva verir. ( sosyal çevrenin havası ya olgunlaştırır yada çürütür.)

En önemlisi ailede filizlenen ne kadar kaliteliyse o kadar sağlam olur.
    AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR i boşuna söylememişler.Herşey ailede başlar bence.

fazla yeşilimsi bir yanıt oldu ama neyse .

aycicek yazdı:
    yedi yasina kadar evde verilen egitime hamuru yogurmak diyorum ben.

daha sonrasinda hamuru egitim sekillendirir. iyi maya ile uygun sekilde yogurulmus hamurdan ne yaparsan yap iyi sonuc verir.
    Aileden alınan eğitimin daha kalıcı olduğu konusunda hem fikirim. İnşaat gibi temelin ne kadar sağlam ise üzerine inşaa ettiğinde o kadar dayanıklı, yıkılmaz olur.

yelizoral yazdı:
    Bence kesinlikle ailede başlar....
    Dış etkenlerin de çok faktörü vardır ama asıl rol ailenindir

(sadece aile ve okul ile sınırlamak bence eksik olur)

gibi
    Dış faktör veya çevre faktörünin çocukların eğitimi üzerindeki etkisinin varlığı göz ardı edilemez elbette. Ancak eğitimi, giriş gelişme ve sonuç diye 3 katogoriye dahil etmişimdir.
    Girişi aileden , gelişmeyi okul ve çevreden alır sonucunda da topluma faydalı/faydasız birey olur diye düşünmüşümdür hep.

[quote]
    cimen yazdı:
    Ailede toğumdan filizlenir
    Okulda yeşerir dallanır budaklanır
    Sosyal hayatta meyva verir. ( sosyal çevrenin havası ya olgunlaştırır yada çürütür.)

......

ancak olumsuz aile yapı içinde aynı sıralamayı yapabilirmiyiz ki...

okul dönemine kadar çocuğuna + hiçbir katkısı olmayan ebebeynler hertürlü eğitim - öğretimin okullardan sağlanması gerektiğini düşünen aileler var.

"fıkralara, karikatürlere konu olan gerçektir bu "ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM" mantığı

Çocuğun aslında beyin gelişiminde en hızlı dönem 0-4 yaş arası. Hücre sayısı, hücreler arasındaki bağlantı budönemde yoğunlaşıyor. İlk etapta beslenmesi, çevresiyle etkileşim içinde olması, gelişimi destekleyecek davranış biçimlerine maruz kalması 0-4 yaş arasındaki beyin gelişimini en üst noktasına taşır. Çünkü bilimsel araştırmalar gösteriyor ki bu dönemde beynin gelişiminin neredeyse üçte ikisi tamamlanıyor. O dönemde ne yaparsanız kalıcı oluyor. 0-6 yaş arası ise sosyal, fiziksel, duygusal gelişimi en hızlı şekilde gelişiyor.
    NotBu mesleki değil kişisel açıklamamdır bu sitede hiçbir konuda mesleki yorum yapmıyorum.)

bencede egitim evde aileden baslar, matematigi edebiyati vs onlari ogretmek zorunda degilsin cocuguna nasil olsa okulda bunlarin egitimini gorecekler ama dogruyu yanlisi iyiyi kotuyu vs bunlarin egitimi evde basliyor baslamali en azindan

Ailede egitim cok onemli elbette ama hersey degil,okul egitimi de oyle.
    Kisinin birde dogumla getirdigi ozbenligi var,ben buna inanirim.HAni bir parca sekillendiriyorsun falan ama bir takim seyler hic degismiyor.
    Biz ayni ailede yetismis 3 kiziz,en buyuk ablam tam bir asi,inanilmaz yaratici,zeki ve uretkendir.Kendi ayaklari ustunde durur,sapasaglam bi kizdir.
    Ikinci ablam tam bir ev kusu,kariyermis ismis gucmus pehh,hic umru olmadi.Evlensin,cocugu olsun vs kafi odlu onun icin.Ne yapsa annem babam bu kizin okul basarisini katlayamadi ve duygusal yanilgilara dusmesini de engelleyemedi,kirilgandir canim benim.
    BAna gelince biliyosunuz iste,cat burada cat kapi arkasinda,biraz maymun istahli,plansiz,haylaz,bazen nazli bazen acayip guclu,zeki ama tembel bi kizim iste.
    Aileme cok duskunum,oyleki ol desinler oleyim oyle yani,diger ablalarim elinden geleni yaparlar aile icin ama ben gibi olmezler ornegin.DAha saglikli yaklasirlar
    vs vs