1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Demir eksikligiyle ilgili(ozellikle yurt disinda yasayan arkadaslara )

Ya arkadaslar Simdi ben Fatos (Eren-Beren)arkadasin forumunu okuyunca baktim herkez Turkiyede cocuklarin kan degerlerine baktiriyor,iste demir takviyesi kullaniyor bir cogu,pekmez veriliyor gunluk falan,vs.,vs...Ama burda cocuk cok hasta olmayinca kanina falan bakmazlar,pekmezi ben turkiyeden bildigim icin arada bir kendim veririm,normal meyve sebzelerini yerler o kadar.Istahsiz diye doktora gidince (cunku kizim asiri istahsiz)zorlamayin diyorlar okadar.Yani simcik benim kafam karisti,
    en son kizimin 2,5 sene once kanina bakildi o da baska bir sebepten hersey normal dendi,oglumunkini hatirlamiyorum bile.Su durumda napilir ,doktorun kapisini tiklatsam mi acep?
    Ozellikle yurt disindakiler sizde durumlar nasil?

2. Re: Demir eksikligiyle ilgili(ozellikle yurt disinda yasayan arkadaslara )

Ben de yurtdisinda yasiyorum. Talep ettigimde burada da yapiyorlar her turlu kan tahlilini. Her yil yaz tatilene geldigimizde kizima, tam kan tahlili ve genel kontrol yaptiriyorum. Sonucta, bunun bir zarari yok. Demir eksikligi gibi eksiklikler bulunrsa da tedavi icin harekete gecme sansi taniyor diye dusunuyorum aksine.

Re: Demir eksikligiyle ilgili(ozellikle yurt disinda yasayan arkadaslara )

Cocugunuzun dokturuna endisenizi eksiklik olabilecegini kan sayimi yapilmasini istediginizi soyleyin, hayir diyecegini sanmiyorum. Hasta talep ettigi surece doktor arastirmak zorunda. Ozellikle yurtdisindaki drlar bu tip konularda sorumluluk altina girmekten cekinirler.

Yok bende zaten zararli oldugunu dusunmuyorum da burda niye yapilmiyor ki diye dusunuyorum.Yani ben simdi yarin doktora gitsem desemki boyle boyle kanina baktirmak istiyorum,ban diycekki nesi var.Benim cevap:
    1-Kan degerlerinin normal olup olmadigindan emin olmak istiyorum ondan(ki bunu ikinci gidisimde kabul etmez biliyorum cunku normalinde yapilan birsey degil)
    2-Cocugumun su sikayetleri var vs. vs.(bunu da iki cocuk icin kullanamam bir seferde,hemde yalan soylemis olurum )
    ya aslinda benim sorum iste yani sizdeki durumlari ogrenmekti.Bizim cocuklar burda ihmal mi ediliyor acep diye Yani yanlis anlasilmasinda ben turkiyedeki cocuklarin yediklerini falan okuyunca kendimi birazcik kotu anne gibi hissediyorum da bazen.Bizimkilerde herbisey yiyor ama bizim yediklerimizi,extra ozel biseyler yok,sadece multi vitamin veririm,birde kisin echina(umarim dogru yazmisimdir)damla veririm arada bagisiklik sistemleri kuvvetlensin diye.Buradaki diger cocuklarda bizimkiler gibi besleniyorlar ,hic daha farkli bir seyler duymadim ben burada daha.

zamaninda bu konuda sikinti cekmis bir yurtdisi annesi olarak cevap vereyim. ingilterede durum vahim!

ben yuvada calisiyorum ve kalibimi basarim pek cok cocukta kansizlik var. aileler, doktorlar bihaber!

nasil bu kadar kesin konusuyosun dersen hemen sana taylanin hikayesini anlatayim:
    taylan 3-5 yaslari arasinda kansizlik ve buna baglin olarak ciddi bacak kol kemigi agrilari yasadi.(bunu da ben buldum internetten)
    bunu mahalle doktoru mu tespit etti hayir!
    her goturmem de kansizliktan soz actigim halde diline gozune avcuna bakip kansiz degil dedi.
    cocuk halsiz, uykulu, isteksiz! yani dusun ne kadar uzun surduyse kemikleri bile agrimaya basladi.
    ben ciddi ciddi losemi, akdeniz anemisi vs vs pek cok seyden suphelenmeye baslasmistim. sonunda esim mahalle doktoruna sert cikti, sonunda taylani kan sayimina gonderdi.
    gercekten kansizdi ve iki ay surup icerek duzeldi.

iste bu tecrubelerden yola cikarak diyorum ki burada kansizliga gereken onemi vermiyorlar. cocuklarin elleri nasil soguk, isinmiyor, yuzleri nasil solgun sari(zenci olsalar bile belli)...kesinlikle kansizlik!

ben turkiyede iki yilda bir yaptiriyorum kan sayimi testi. eger burada da supheleniyorsam doktordan istiyorum hirlaya hirlaya!
    bedava ya saglik...mumkun oldugunca az ilac az tahlil yazmaya bakiyorlar. bu ulkede ozel saglik kuruluslari turkiye gibi cok ve anlamli da degil o yuzden boyle seyler geliyo insanlarin basina.

eger sen de supheleniyorsan kjesinlikle kan sayimi iste. bir de cesit cesit kan testi var hepsi de ise yaramiyo. kan baglama testi mi ne diyolar ondan yaptirmak gerekiyo.

bu kansizlik acayip bisey ogrenmeyi, cocugun psikolojisini bile etkiliyen bisey. onemli!

Test Adı

1- Demir(serum)
    2- Demir Bağlama Kapasitesi
    3- Saturasyon Indeksi

iyiki yapmiyorlar gereksiz görüyorum, cocuk saglikliysa ne gerek var ki testlere
    ben mümkün oldugu kadar doktorlardan uzak durmaya calisiyorum, tabii ki cok agir hasta olursa ve baska carem yoksa götürüyorum. antibiotik falanda kullanmam, grip falan olduklarinda kendi kendine gecer

cocuklarim herseyi yer evimde de her cesit meyve sebze bulundururum, istahlari yoksa yemezler, zorlamam, yemeklerden evvel tatli yemelerine izin vermem, özellikle cikolata abur cubur bunlar istah kesen seyler ve besin degerleride yok, o yüzden evimde bulundurmamaya calisirim, eger aldiysakta yemeklerden sonra ya da en iyisi mükafatlandirmak icin veririz, su siralar zaten nara dadandilar

merak etme sen evinde her seyi bulundur, cocuk ihtiyaci varsa yiyecektir, hem hicmi birsey yemiyor neye göre ölcüyorsun, sizin yediginiz kadar yiyememesi normal ama zorlama nolur beni annem hep zorlamisti yemem icin nefret ederdim yemek saatleri geldiginde

bebischim yazdı:
    iyiki yapmiyorlar gereksiz görüyorum, cocuk saglikliysa ne gerek var ki testlere
    ben mümkün oldugu kadar doktorlardan uzak durmaya calisiyorum, tabii ki cok agir hasta olursa ve baska carem yoksa götürüyorum. antibiotik falanda kullanmam, grip falan olduklarinda kendi kendine gecer

cocuklarim herseyi yer evimde de her cesit meyve sebze bulundururum, istahlari yoksa yemezler, zorlamam, yemeklerden evvel tatli yemelerine izin vermem, özellikle cikolata abur cubur bunlar istah kesen seyler ve besin degerleride yok, o yüzden evimde bulundurmamaya calisirim, eger aldiysakta yemeklerden sonra ya da en iyisi mükafatlandirmak icin veririz, su siralar zaten nara dadandilar

merak etme sen evinde her seyi bulundur, cocuk ihtiyaci varsa yiyecektir, hem hicmi birsey yemiyor neye göre ölcüyorsun, sizin yediginiz kadar yiyememesi normal ama zorlama nolur beni annem hep zorlamisti yemem icin nefret ederdim yemek saatleri geldiginde

Haklı olabilirsin testler veya ilaç kullanmamakta fakat bir de şu var.Çocuk veya yetişkin insan farketmez çok sağlıklı bir insanda da hastalık olabilir,olmayada bilir. Erken teşhis her şeyde çok önemlidir.Bunun için hastalık belirti verene kadar beklemek hiçte doğru değil.

Ben doktorumuzla görüştüğümde bana her çocuğun 6 ayda bir kan sayımının yapılması gerektiğini söyledi fakat biz doktorlar böyle birşey istesek hemen tepki veriliyor dedi. Çocuğun tahlilleri temiz çıkınca maddi açıdan zarara uğradıklarını düşünen bir çok insan var dedi.

Aslında o kadar önemliymiş ki kan sayımı çocuk sağlıklı da olsa çok önemli rahatsızlıklarda erken teşhis çok hayat kurtarıyor çok önemli dedi ve Eren için 2 ay sonra yine tahlil yapılacak ama kızımında kan tahlilini yaptırıcam ve bundan sonra 6 ayda bir kan tahlili yaptırmayı düşünüyorum çocuklarıma.

haklisin cimen tabii ki erken teshis konulmali, ama ortada hastalik falan yokken zorla bir teshis konulmasini istemekte dogru degil, duyarli bir anne zaten cocugunun iyi olup olmadigini fark eder ve önlemini alir, ben diyorumki cocuklari rahat birakin, her cesit besin sunun onlar gerekeni yer yesinler ...

acikcasi doktorlardan acayip tirstim cocuklarim oldugundan beri neler neler yaa anlatsam roman olur