1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
  1. Bizi kim böyle yaptı.

Nasıl değiştik bilemiyorum.
    binamızın bahçesinde bir park var.elimde ıslak bir mendille ışılın ellerini siliyorum.çünkü az önce salıncağın demirlerini tutmuştu.
    ya da havuzun kenarındaki mermere dokundu.
    aman! ağzına sürmesin!ya da az önce yerden bir şey aldı.ya da'lar uzaaar da uzar.aman kızım o kardeş hastaymış öpme uzak dur.koşma düşersin.dikkatli çık kaydırağın merdivenlerinden.havhavdan uzak dur ısırabilir.
    kediyi elleme tüy döküyordur.iyi de ben çocukluğumu böyle geçirmedim ki.sabahtan akşama kadar türlü oyunlar oynardım.annem yemek saatinde beni eve zor getirirdi.kediyi de sevdim.köpeği de okşadım.çocukluğumun gül kokan çiçekli parklarında ellerimi daha önce kimin ellediğini bilmediğim soğuk salıncak demirlerine sıkı sıkı da yapıştırdım.çocukluğumun hakkını verdim ben.koştum,düştüm,dizlerim kanadı,sildim,tekrar koştum.
    şimdi bakıyorum etrafımda öyle çok benim gibi anne var ki.gözümüz mü korkuyor nedir.kuduz hayvan haberleri,mikrop bakteri haberleri,kene haberleri,tetanoz bilgileri,bilmemnerde düşüp travma geçiren çocuk haberleri.bunlar bizi çok mu etkiliyor da neden çocuğumuzun salıncak sefasına ıslak mendil kokuları karıştırıyoruz.bizi kim böyle yaptı...

2. Re: Bizi kim böyle yaptı.

Cevabı sorunun içinde zaten

Rahaaat ooool,
    olmazsan her halt gelir seni buluuuuuur

Tecrübeyle sabittir

Re: Bizi kim böyle yaptı.

bende arzuya katılıyorum rahat ol arkadaşım titizlendikçe çekersin daha çok

ben hazara 3 yaşına kadar titizlendim ondan sonra saldım çayıra mevlam kayıra hesabı

olmamak gerek!
    olmamaliyiz!

cocuklar icin oyle cok ogrenme deneyimi bosa gidiyor ki, inanilmaz!
    "ustelik yapma dusersin! cikma yapamazsin!"larla buyuyen cocuktan "hadi simdi buyudun, yap bakalim"i bekleyemezsiniz.

guvende olmayi ogretmek onemli:
    oraya dokunuyorsan su nedenden elini agzina goturmemelisin,
    oraya cikiyorsan duserken ayaklarini boyle acarsan yaralanmaktan kurtulursun,
    demek gerek.
    burada kucuk cocuklar ucuncu sinifa kadar okulda ders dinlerken, hikaye dinlerken hep yerlerde oturuyorlar. parklarda yalin ayak oynuyorlar, havaalanlarinda bebekler yerlerde emekliyor, evlerine ayakkabiyla giriyorlar...valla kimse hijyen eksikliginden hastalanmiyor.

isin garibi turkiye gibi ulkelere gidince sindirim sistemlerini bozuyorlar.

yani herkes kendi mikrobuna bagisiklik kazaniyor.

eyyy turkiyeli anneler!
    mikroplarimiza sahip cikalim, cocuklari fanusta buyutmeyelim litfennn!

merabalar evet haklısınız ama bizim çocuklarda hemen hasta oluyorlar anlamıyoruz yabancı ülkelerde herkes ayakabıyla eve giriyor mikrop olmuyor bizim halılar pırıl pırıl ama nasıl mikrop oluyor anlamıyorum bizdemi bi gariplik var acaba

ecemtopcu yazdı:
    merabalar evet haklısınız ama bizim çocuklarda hemen hasta oluyorlar anlamıyoruz yabancı ülkelerde herkes ayakabıyla eve giriyor mikrop olmuyor bizim halılar pırıl pırıl ama nasıl mikrop oluyor anlamıyorum bizdemi bi gariplik var acaba
    gariplik bizde değil mikroplarımızda

bizim hala uğraştığımız bir çok bulaşıcı hastalığı onlar unutmuş. aşıları bile yok.

e onlar yerleri yalayarak da yürüseler olur

elif74 yazdı:
    ecemtopcu yazdı:
    gariplik bizde değil mikroplarımızda

bizim hala uğraştığımız bir çok bulaşıcı hastalığı onlar unutmuş. aşıları bile yok.

e onlar yerleri yalayarak da yürüseler olur
    kesinlikle degil! bir tek verem asisi yapilmiyordu artik onu da yapiyorlar bazi bolgelerde. ozellikle ingiltere gibi ulkelerde, londra gibi sehirlerde nufus oyle karisik ki dunyanin her turlu mikrobu burada!

bence turkiyeli annelerin basina ne geliyosa fazla korumaktan geliyo...cocuklar zamaninda tanisamiyorlar mikroplarla.

mesela benim cocuklar 2,5 yasinda yuvaya basladilar bugune kadar ucan kacan cogu mikrobu alip bagisiklik sistemlerini guclendirdiler. ben fazla korumadim ama...o hasta yanina gitme falan hic demedim.

bir tek kulaklarini soguktan korumak icin sapka taktim o kadar. atki taktigim gunler sayilidir. biz kardesimle robot gibi olurduk sokaga cikarken...bir tek gozler acikta.

yani annemin bizi giydirdigi gibi asla giydirmedim onlari, dondurma yazin yenir, soguk su icilmez demedim...

eger 6-7 yasinda okula baslayarak adim atsalardi mikroplar dunyasina, benim gibi 17 yasinda adim atsalardi buzlu su icme dunyasina ve akabinde nokta noktadan nem kaparak faranjit olma dunyasina...ayni universitede revir doktorunun bana dedigi gibi olacakti: cocukken seni cok fazla korumuslar bagisikligin gelismemis...

bu laf benim kulagima 17 yasinda kupe oldu!

ne diyodum...bu alisma meselesi valla. vucut alisiyor, gucleniyor. yoksa oranin mikrobu buranin mikrobu diye bisiy yok. sonucta turkiye salginlardan kirilan bie ucuncu dunya ulkesi degil!

alistim alistim ne kadar alistim...hala kasimda kisa kollu ya da askili ile gezemiyorum. buradakiler geziyo. cocuklar kisa kollu tshirtlerle, sortlarla bahcede spor yapiyo ben uzun kollu biseyler koyuyorum spor cantalarina. okula soket corapla gelen minimini cocuklar var. bebekler arabalarinda corapsiz montsuz geziyo sabahin ayazinda abilerini ablalarini okula birakirken anneleri.

bu kadar olamadim tabiy ama olcak o kadar ben akdeniz cocuguyum en fazla mikroplara musamahali olabilirim...soguga degil!

8. Re: Bizi kim böyle yaptı.

Doğrudur Amerika'da yaşayan bir arkadaşım bana Türkiye'ye gelince Burcu oradaki anneleri bir görsen çocukları öyle rahat büyütüyorlar ki dedi.mesela sonbahar aylarında hava biraz esti diye biz hemen montlara yapışıyoruz ya.orada t-shirt le geziyormuş çocuklar.havaalanında ya da dışarlarda emekleyen yerlerde oturan çocular görüyorum dedi.bu bizdeki koruma olayı nedir anlamadım bu işi.şimdi yine rahatsızlandı 3 gündür ilaç alıyor.

oğuz bebecikti zehirli ishal yaptım

doktoru titizlen titizlen biraz daha dedi

o gün bugündür ikisinide saldım çayıra mevlam kayıra

Rahat olmak lazim.
    Burada alistim ben rahat olmaya.
    Sakinan goze cop batiyor cunku.
    Yazin bir arkadasim geldi, benim kizin ayaginda bir karis kot etek uzerinde ince askili bluz vardi.
    Onunkinde sortlu t-shirtli bir takim vardi.
    Alisveris merkezine girdigimizde -klimalar cok calisiyor diye- hemen uzerine yelek gecirdi kizinin.
    Ben birak giydirmeyi, aklima hic boyle bir sey gelmediginden yanima yelek falan almamistim hic almam da zaten.
    O zaman dedi ne rahatsin Gamze diye.
    Boyle alismisim ne yapayim. 10 senedir buradayim.
    Kizimi burada buyutuyorum.
    Mesela bir sure aman yemek yesin kizim diye elimde tabakla dolastim.
    Uzerine gittikce yemiyor.
    Sonra cevreme baktim, elinde tabakla dolasan baska bir anne yok.
    Birgun denedim. Yemek istemiyorsa yedirmedim.
    Daha sonra mama mama diye pesimde dolasmaya basladi.
    Daha bunun gibi bir suru ornek sayabilirim.
    Uzerine gittikce geri tepiyor.
    Saldim cayira mevlam kayira yontemini uyguluyorum ben de.