2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Re: Farklı düşünceye cesaretimiz var mı? Varsa okuyalım...

Katılmadığım bazı noktalar var Mine.

Hititlerin kültürü ölmedi, keza yazıtlardan yola çıktığımızda Hitit tanrısı teşup Zeus olarak batıda karşımıza çıkıyor. Neredeyse birebir özelliklerle.

Dil konusu ise biraz daha karışık. Hititlerin dil ailesi Hint-Avrupa. Diller zamanla deforme olur. Annelerimizin konuştuğu dil ile bizimkilerin arasında dahi fark varken Hititlerin dilinin de deforme olması olası.

Fakat bizim şu anda kullandığımız dil ailesi Ural-Altay. Bu durumda eğer konuya dil ve kültürden girersek aslında doktorun dediği ile kökenimiz arasında tezat oluşturuyor.

Gen baz alınacaksa etrafımızdaki ülkelerden etkilenip bu dili konuşuyor olmamız da mantıklı. Çünkü biz daha evvel farsça ve arapçadan nasıl etkilendiysek pekala ural altay dilinden de etkilenmiş olabiliriz.

din konusunda tüm dinlerin birbirinden etkilendiği muhakkak.
    dinler tarihine baktıüımızda hepsi birbirinin çok içinde.yahudilikle müslümanlık bile hatta budizm bile
    bütün dinlerde hatta pagan dinlerde bile aynı efsaneler,aynı tabular var.

din halkla birlikte taşınsa bile zaten iki kavgalı komşu site bile aynı dinlere inanabiliyor.ki zaten savaşı kazanan tarafın dini eski dini siliyor (sözde) ama bir süre sonra ortak tanrılar beliriveriyor.

bırak yunanı hititi.
    dünyanın bir ucundaki aztekler mayalar bile yahudilerle müslümanlarla aynı dini efsaneleri anlatıyor,öbür ucundaki, çinliler de.
    konu çok derin tabi.
    nasıl niçin dinlemek ya da çok okumak lazım.

din gibi dil de çok etkileşimli.hatta dinden daha fazla.
    komşunun kullandığı alete yeni isim vermiyor halk o isimle benimsiyor.walkman gibi)

dolayısıyla ural altay dilini kullanmamız da etkileşimlidir.ama esas o dil kimle ne zaman gelmiş onu bilmek lazım.

Re: Arkadaşlar

Guzel konu. yaprak sarmam bıtsın yazıcam

Kafam karıştı ama.

Babam diyorki, bizim atalarımız 600 yıl önce gelip yerleşmiş. "manav" deniyor bu cinse..

Ben adama ne diyeyim şimdi??

Doktorum,

dün akşam eşimin televizyonda anılan doktoru izlediğini söylediğinde ilk sizi sormuştum. Maalesef tamamen bizim uydurmamız olduğunu söylemiş.

Yani manav ya da türkmen artık tam bilmiyorum, -ne yazık ki konu sadece ilgi alanım yoksa bilgi alanım değil- sizler de bizim gibi 40.000 yıldır o toprakların sahibisiniz.

Bir zamanlar Avrupalı bir amcam hepimiz Bizans'ın çocuklarıyız demişti de hop oturup hop kalmıştık. Çok da haksız değilmiş demek ki

Bilmeyenler için Mevlana Celaleddin Rumi de isminden anlaşılacağı üzere Rum diye duymuştum.

Hımmm bu konuyu biliyorum...

Daha geniş bir şekilde inceleyen bir arkadaşımla geçenlerde oldukça kapsamlı konuyu irdeledik,o da yakında bir bomba patlacak

Bu tür çalışmaları beğenirim ben,farklılık farkındalık güzel şey...

ben de bir ara bayagi arastirmistim bu konuyu.
    burada bir tv programi vardi. kimsin diye soruyorlar...ozellikle cok milliyetci aristokrat vs olan ingilizlere. atip tutuyo adam ...sonra gen testi yapiliyo...adam orta dogulu cikiyo, afrikali cikiyo vs vs. sasip kaliyo.

hele ki yanilmiyorsam avustralyada gocmen karsiti milliyetci partinin baskani olan bir kadina yapmislar...kadin orta dogulu cikmis...eh analarimiza tecavuz etmisler falan diye siyrilmY calismis isin icinden.

)
    baba genlerini arastirmak daha ucuz...annelik genini de arastirmak istiyosan fiyat yukseliyo... )

gercekten cok ilginc bu gen tahlilleri. dusunebiliyor musunuz bugun gordugumuz butun kopeklerin atasi bir kurt cikiyor!
    ilk gen arastirmalari kopeklerin atalarini bulmak icindi galiba!

molecular geneology deniliyo, DNA yoluyla kayip soy, silsile (mi denir turkce'de?? )bulma dalina. Bunu yapan Amerikali bir organizasyonu takip ediyoruz bir suredir.Sorenson Molecular Geneology Foundation. 70.000 DNA ornegi toplanmis 1999'dan beri, istatislikleri internet uzerinden herkesin kullanimina sunuyolar ki, DNA eslestirmesi yaparak insanlar soy agaclarini cikarabilsinler diye..Buna benzer calismalarin Turkiye'de yapilmaya baslanmis olmasi gercekten cok heyecan verici.. Esimle benim buyuk merakimiz var bu konuya.. bir suredir anne tarfimin soy agacini cikarmaya calisiyoruz.. cok zor oluyor tabi, oncelikle Turkiye'de olmamamiz dezavantaj. 2004'de turkiye'ye geldigimizde ama annemin memleketini ziyarete gittik sadece bu is icin.. aile mezarini ziyaret ettik, mezar taslarinin fotograflarini falan cektik.. sonra annemle oturup kim kimdir nedir diye puzzle yaparmis gibi herkesi yerlerine koymaya calistik.. cok geriye gidemedik ama 5 generasyon geri gidebildik o kadar.. ondan oncesi de nereden gelmis belli degil. dayim hep Rusya taraflarindan der.. annem bembeyaz tenli, yesil gozlu biridir mesela.. kucukluk resimlerine bakinca sarisin oldugunu gorursunuz. o yuzden dayimin ihtimaline olabilir gozuyle bakarim, ama ondan sonra nereye... ?? bir yerden sonra takilip kaliyorsunuz... Osmanli zamaninda olum dogum kayitlari ne sIkIlIkta tutulmus, savas yillarinda bunlarin ne kismi yokedilmis zarar gormus bilemiyorum..sonra Turkiye'de bu arsivlere isteyen istedigi gibi bakabilirmi bunlari da hic bilemiyorum.. soyledigim gibi orada olmamiz lazim bunlari yapabilmemiz icin.. cok kompleks bi alan bu ama cok da heyecan verici.. ben annemle babama bu DNA testini yaptirtiyim madem burada yapildigini duymadim cunku. bilgi verdigin icin cok tesekkurler.. heycanlandim simdi

nedense esımın ve babasının soy konusundakı asırı merakı bende hep merak yaratmıstır
    ınsan soyunun eden merak eder kı

benım atam asyalı cıksa noolur afrıka kokenlı cıksa ne olur

bı kere nerden baslancak baba dan gelıoruz dıe baba dıelım
    e babamın hem annesı hem babası onemlı ben ıkısınden cıktıgıma gore
    ıkı tarafında genlerını tasıyor olucam

belkı ben cok karman corman olmayabılırım ama
    ali ve ömer???

urfa kökenli urdunlu bir dede
    izmir mordogan kökenli bir babanne
    pomak kökenli bulgar göcmeni babası olan bır anneanne
    sözde (!) karamanogullarından gelen sivaslı bir dede

daha da ötesi var
    urfa kökenli ürdünlü dedenin
    annesinin akrabaları arasında moritanyalı adana kozanlı africalı ve has medineli tipler var
    babasının akrabalarında ise turk bir dede urfalı ve aldıgı kurt bir hanım var

şimdi benım cocuklarım

sivaslı mı
    bulgar gocmenı pomak belıkesıre yerlesmıs balıkesırlı mı
    urdunlu mu
    urfalı mı
    izmirli mi
    afrikalımı
    kürt mü
    moritanyalı mı

tek bildigim benim cocuklarım
    anaları babaları egıtımlerı belli
    bu dunyaya neden geldıklerı bellı