1. Sayfa - Toplam 5 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 41 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Kisir Tarifi Ariyorum?

soyle disime gore bol eksili ve acili tane tane olcak bir tarif?
    yapmayali 1 yildan fazla oldu.. simdi arkadasa giderken yapicam,

2. Re: Kisir Tarifi Ariyorum?

önce ince bulguru tencereye koy üzerine kaynar su dök kapa kapağını diğer tarata kıvırcık yeşil sogan maydanozları incecek doğra isteyen domateste atıyor ama sulandırıyor sonra bulgur suyunu çekip yumuşayınca içine yeşillikleri dök ocakta 1 baş kuru soğanı yağda kavur birazda biber salçası(ben domates salcasıyla yapıyorum )koy kavur onuda dök tuzunu dök nar eksisi dök sonra limon az yağ ve kırmızı biber nane başka sevdiğin baharatı karıştır sonrada benim için de olurmu afiyet olsun

Re: Kisir Tarifi Ariyorum?

Bir su bardağı ince bulgura,1.5 su b. kaynamış suyu döküp karıştırıyorsun ve üzerini kapatıyorsun(ölçüyü isteğe göre artırabilirsin).Yarım kaşık domates salçası,yarım kaşıkta biber salçasını elinle iyice yediriyorsun.Bol yeşillik ve isteğe bağlı baharat ve en son tuzunu katıyorsun.Ve tabi kısırın olmazsa olmazı nar ekşisi...(bu ölçüye bir-iki tatlı kaşığı yeter)AFİYET OLSUN!

artı bol kimyon ve limon diyorum.Süper olur ekşi ekşi.

Ben artık pilav gibi demliyorum kısırı yaparken..

1 adet kuru soğanı ince ince kıyıp bir su bardağı sıvı yağda kavuruyorum..

daha sonra biber ve domates salçasını ekleyip biraz daha kavurup üzerine 2 su bardağı bulguru ilave ediyorum..

üzerine 1 bardak sıcak su ekleyip suyunu çekince ocağı kapatıp demlenmesini bekliyorum..yeşil soğan ,domates,bol maydonozu ince ince doğrayıp bulgur ılınınca içine döküp harmanlıyorum..
    Nar ekisi, pul biber,az kimyon,tuz,limon suyu ilave ediyorum..Arzu ederseniz sarımsak da ilave edebilirsiniz çok lezzetli oluyor..

deniyeyim bakim

gülhan.e yazdı:
    Ben artık pilav gibi demliyorum kısırı yaparken..

1 adet kuru soğanı ince ince kıyıp bir su bardağı sıvı yağda kavuruyorum..

daha sonra biber ve domates salçasını ekleyip biraz daha kavurup üzerine 2 su bardağı bulguru ilave ediyorum..

üzerine 1 bardak sıcak su ekleyip suyunu çekince ocağı kapatıp demlenmesini bekliyorum..yeşil soğan ,domates,bol maydonozu ince ince doğrayıp bulgur ılınınca içine döküp harmanlıyorum..
    Nar ekisi, pul biber,az kimyon,tuz,limon suyu ilave ediyorum..Arzu ederseniz sarımsak da ilave edebilirsiniz çok lezzetli oluyor..

KISIR

7-8 taze soğan
    yarım demet maydanoz
    4 diş sarımsak
    1 kuru soğan
    1 yemek kaşığı domates salçası
    1 yemek kaşığı biber salçası
    2 su bardağı sıcak su
    bir tatlı kaşığı tuz
    2 su bardağı ince bulgur
    1 yemek kaşığı nane
    2 yemek kaşığı pul biber
    1 yemek kaşığı öğütülmüş karabiber
    1 kahve fincanı limon suyu
    1 kahve fincanı zeytinyağı
    bir avuç taze nane yaprakları
    2 domates
    hazırlanışı:
    1. taze soğanların beyaz kısımlarını ortadan ikiye bölün. Yeşil kısımlarıyla birlikte geniş bir kaba ince ince doğrayın. Maydanozları, sarımsağı ve kuru soğanı da ince ince doğrayıp, hepsini kabın içinde karıştırın. Kabın ağzını kapatıp kenara alın.

2. bir yemek kaşığı domates salçasını ve bir yemek kaşığı biber salçasını bir bardak sıcak suyun içinde eritin. bu suyu, geniş ve yayvan bir kaba koyduğunuz 2 su bardağı bulgurun üzerine dökün. ardından bir su bardağı sıcak suyu ve 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyin. arasıra karaşıtırarak bulgurun suyu çekmesi için bekleyin. (yaklaşık 15-20 dakika)

3. soğan, sarımsak ve maydanoz karışımını bulgura ekleyip karıştırın.

4. sırasıyla baharatları, limon suyunu, zeytinyağını ve nane yapraklarını ekleyip karıştırın. yarım daire şeklinde kesilmiş domateslerle süsleyin. servis yapana kadar üzerini streçleyerek bekletin.

http://www.portakalagaci.com/oburcuk/2004/03/ksr.html

KISIR

Herhalde her Türk evinde yapılan ve çok sevilen güzelliklerimizden biri de kısırdır. Bölgelere göre yapılışı değişiyor. Mesela Adana'da daha sulu oluyor ve asma yaprağıyla beraber yeniyor. Antakya'da elle yoğrulduğunu duydum. Sadece bölgelere göre de değil her evde nerdeyse değişik bir tadı olur bu kısırın. Ben evde yapılan her yiyecekten komşuna da gönder ekolünden gelen bir memleketin (Malatya'da komşulardan gelen yiyeceklerin tabakları üstüste birikir çünkü herkes evde pişen güzel bir yemekten ya da bahçesinde yetiştirdiği bir sebzeden, meyveden tadımlık gönderir ve bu tabaklar sahibine iade edilirken kesinlikle boş gönderilmez.) kızı olduğumdan bir çok kısır yedim ve en çok bizimkilerin karşı komşusunun kısırını beğendim. Ben de ona benzer birşey yapıyorum artık.

Malzemeler:

1 su bardağı ince bulgur. (Marketlerde çiğ köftelik olarak satılıyor. Esmer bulgur bulursanız onu tercih edin.)
    1 yemek kaşığı (tepeleme) domates salçası
    1 yemek kaşığı (tepeleme) biber salçası (acı ya da tatlı)
    1 diş sarmısak
    4 adet yeşil soğan
    Yarım demet maydanoz
    Yarım demet taze nane
    1.5 kahve fincanı zeytinyağı
    1 tatlı kaşığı nar ekşisi (bu olmazsa olmaz)
    1 adet limon suyu (bunu ekşiliği kontrol ederek ekleyin.)
    2 çay kaşığı kimyon
    1 çay kaşığı kırmızı toz biber
    2 yemek kaşığı kuru nane
    Arzu ederseniz 2-3 parça biber turşusunu küçük küçük doğrayıp ekleyin.
    Tarif:

Bir kapaklı çelik tencereye bulguru koyun ve üzerine bir su bardağı sıcak su ekleyip, tencerenin kapağını kapatın. Ateşin üzerine koyun.
    Beş dakika sonra kapağı açın. Bulgur suyu çekmişse tahta bir kaşıkla karıştırın. Şimdi bulgurdan bir parça yiyip sertliğine bakın. Eğer sert geliyorsa yarım su bardağı sıcak su daha ekleyin. Kapağı kapatıp suyu çektirin ve tencereyi ocaktan alın.
    Bu ocakta pişirme işlemi daha çok değirmende öğütülmüş bulgurlar için gerekiyor çünkü onlar sadece ıslatmakla yumuşamıyor. Eğer fabrika tipi bulgur aldıysanız bu işleme gerek kalmayabilir. O zaman sadece sıcak suyu ekleyip, ağzı kapalı olarak dinlendirmeniz yeterli gelir.
    Tahta kaşıkla karıştırıp bulguru biraz soğutun. Biber ve domates salçasını ekleyin. İyice özümsenene kadar hafifçe bastırarak karıştırın.
    Kimyonu, toz kırmızı biberi, kuru naneyi ekleyin. Karıştırın.
    Sarmısağı, yeşil soğanı, maynanozu, taze naneyi ekleyin karıştırın.
    Nar ekşisini, limonu ve zeytinyağını ekleyin.
    Tuz eklemiyorum çünkü biber salçasının ve domates salçasının bayağı tuz katkısı oluyor.
    Yanına domates, salatalık, asma yaprağı, marul gibi lezzetli şeyler ekleyip bir de çay demlediniz mi, deymeyin keyfinize...

http://www.evcini.com/2005/01/ksr.html

NAR EKŞİLİ KISIR

İçindekiler
    2 su bardağı ince bulgur
    1,5 yemek kaşığı
    1,5 yemek kaşığı
    10 sap
    1/2 demet maydanoz
    1/2 adet limon
    1/2 su bardağı zeytinyağı
    4 yemek kaşığı
    1 yemek kaşığı kuru fesleğen
    1,5 su bardağı sıcak su
    tuz
    Hazırlanışı
    Bulgur ve salçaları kapaklı bir kaba koyun.
    Bir su bardağına limonu sıkıp, tuzu koyduktan sonra üzerini kaynar su ile tamamlayın.
    Hazırladığınız tuzlu ve limonlu suyu bulgur ve salçaların üzerine boşaltın. Geri kalan yarım bardak suyu da ilave edip, buharı uçmadan, hızlıca karıştırıp bulgur yumuşayıncaya kadar yaklaşık yarım saat dinlenmeye bırakın.
    Bu sırada nar ekşisi, zeytinyağı ve kuru fesleğeni karıştırıp bir kenarda bekletin.
    Yumuşayıp, ılıklaşmış bulguru biraz yoğurun.
    Kıyılmış maydanoz ve taze soğanı ekledikten sonra fesleğenli sosu üzerine gezdirip, servis edin.

Notlar
    Eminim herkesin kendisine ait bir kısır tarifi var. Bu benim tariflerimden en çok beğendiğim.
    Ben kısırı ekşi sevdiğim için bulgurun suyna limon katıyorum. Böylece bulgurlar ekşiyi içlerine çekmiş oluyorlar.
    Nar ekşisi, zeytinyağı ve fesleğen karışımını kapaklı bir kavanozda hazırlıyorum. Kapağı kapatıp çalkalayarak iyice karışmasını sağlamak çok kolay oluyor. Bazen bu karışım inceltmek için biraz limon ilave ediyorum.
    Son zamanlarda fesleğen yerine Belgin ablanın annesinin getirdiği kuru reyhanı kullanıyorum. Nefis oluyor.

http://www.devletsah.com/nar-eksili-kisir/

ÖZEL BİR KISIR TARİFİ

* 1 yemek kaşığı d. salçası,
    * 2 su bardağı ince bulgur,
    * 2 su bardağı sıcak su,
    * 1 yemek kaşığı biber,
    * 1 demet maydanoz,
    * 4 adet taze soğan,
    * 4 adet taze sarımsak,
    * 1 orta boy kuru soğan, Tuz,
    * 2 yemek kaşığı nar ekşisi,
    * 1 yemek kaşığı kuru nane,
    * 2 yemek kaşığı pulbiber,
    * 1 tatlı kaşığı karabiber.

HAZIRLANIŞI:

Bir kabın içine tuz, simit (ince bulgur) ve salça konur. Kaynar su ile karıştırılarak üzeri kapatılır, 10-15 dakika dinlenmeye bırakılır. Diğer tarafta kuru soğan, ince ince ayrı bir kaba kıyılır; başka bir kaba yeşil soğan, sarımsak ve maydanoz ince ince doğranır. Dinlenmeye bırakılan bulgurun içine baharatları ve ince kıyılmış kuru soğan konur ve çok az yoğrulur. Yoğurma işi bittikten sonra içine doğranmış yeşil soğan, maydanoz, nar ekşisi, yeşil sarımsak ve yağ ilave edilerek iyice harmanlanıp karıştırılır.

Özenle secilen aynı boy domateslerin alınır ve hazırlanan kısır bunların içine doldurulur..üzerine siyah zeytin dilimleri ve maydonuz süslenir

Afiyet olsun...

http://kaprisss.blogcu.com/2897250/