Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

1. Yurt disinda yasayan anneler!!... Size danışmak istiyorum.

Merhaba;
    3,5 yasinda oglum var. tum hafta sonu boyunca kafamizi karistiran bir durum oldu: esime yurtdisindan (polonya) is teklifi geldi.

Hersey biryana benim tek dusundugum konu: yurtdisina (varsovaya) tasinmak oglumun geleceğine (yabacı dil,orada amerikan veya british okuluna giderse alacağı eğitim kalitesi, farklı kultur ve sosyallesme ile ilerde daha genis goruslu bir birey olabilmesi, turkiyedeki egitimin zorluğu - at yarisina hazirlar gibi çocuk yetistirmenin sacmaligi, yetistirmezsen bu sefer LES ve universiye sinavlarinda yasanabilecek olasi basarisizliklar.... gibi gibi bir sürü konu kafamin icinde dolandi durdu) etkisinin ne olacağı ve olumlu olmasi için bizim neler yapmamiz gerektigi idi.
    öncelikle 3,5 yasinda olan bir cocuk dilini bilmedigi bir ulkeye gitmesi için uygun bir yas midir? (ingilizce acisindan ),daha ileri bir yasta olsaydi çok daha zor olurdu diye dusunuyorum.

benzer durumda olan,yurtdisina ailecek tasinan anneler varsa aramizda onlardan tavsiyeler almak isterim.
    nelere dikkat edelim?

Re: Yurt disinda yasayan anneler!!... Size danışmak istiyorum.

Hosgeldniz once Yeni hayatinizda da hersey gonlunuze gore olsun dilerim.
    Ben cocugumu burada dunyaya getirdim,dolayisiyla bir ortam degisikligi yasamadik fakat sonucta bizde hep evde turkce konusuyorduk,cevremiz hep turk aileleriydi dolayisiiyla oglumun adaptasyonunu saglamak icin ben 2,5 yasinda yuvaya baslattim oglumu.
    Gerci buraya cok daha buyuk yasta gelen turk cocuklari oldu hepsi adapte oldular masaallah,cocuklar bizden daha basarili bu anlamda
    Hic korkmayin masaalah diyeyim sizde deyin oglum sinifinin en basarililarindan su anda .Ay ovunmek gibi olmasin ama turk cocuklari zeki be arkadasim,her seyin ustesinden geliyorlar yapar seninki de inan bana

Benim kizim burda dogdu, oyuzden biraz farkli durumumuz. Ama cocuklar cok cabuk uyum saglayip, yabanci dili cok kolay ögreniyorlar. Benim kizim 3 yasina 2 ay kala krese basladi, o zamana kadar Almanca'da konusuyorduk yaninda ama Türkce kadar iyi konusamiyordu. Simdi 1 senedir krese gidiyor, cok iyi derecede Almanca konusuyor, hatta benim yanlislarimi düzeltiyor

4. Re: Yurt disinda yasayan anneler!!... Size danışmak istiyorum.

Yurtdisinda dogdu kizim. Fusun'un dedigi gibi evde sadece Turkce konusuyoruz. O yuzden 2.5 yasinda yuvaya basladiginda Ingilizce bilmiyordu.

1 sene oldu artik konusuyor. Ana dili Ingilizce olan yasitlari kadar degil elbet ama hergun iyilesiyor.

1 sene icerisinde konusmaya baslayacaktir. Yasi buyuk oldukca biraz daha zor olacaktir katiliyorum ama ne yasta olursa olsun cocuklar buyuklere gore cok daha kolay ogreniyorlar.

Simdi de zor olacak tabii ki ama ne kadar cabuk ogrendiklerini gorup sasiracaksiniz. Bu yaslarda 3 ayri dili ayni anda ogrenebildiklerini okumustum.

Bu sadece dil yonu bir de ozlem var. Turkiyede ki yakinlarinizi ozleyecegini dusunuyorum cunku onlara alisik. Bu durum icinde hazirlikli olmakta fayda olabilir.

Benim cocuklarda burda dogma büyüme ve evde ben almanca baba türkce konusuyordu onlara her iki dille büyüdüler ama türkce ilk basta agir basiyordu yani krese baslamadan önce almancayi cok iyi konusamiyorlardi ama aradan alti ay gecmedi cok düzgün bir sekilde anladi ve konustular simdi benden iyi konusuyor ve anliyorlar cocuklar daha cabuk kavriyor dil meselesini yani sorun etmeyin bence yeni hayatinizda hersey gönlününüzce olsun

6. Re: Yurt disinda yasayan anneler!!... Size danışmak istiyorum.

Kizim iki bucuk yasindaydi yurtdisina ilk gorev yerimize gittigimizde. Hemen krese baslattik ve dil konusunda hic zorlanmadan, ogrendi. Bir arastirma okumustum, cocuklar dil konusunda cok yetenekli oluyorlar. Ayni anda, bir cok dili konusabiliyorlar diye.

Iciniz rahat olsun. Bizden daha cabuk kabul ediyorlar yenilikleri. Size de saglikli ve guzel bir gorev donemi diliyorum.

Canim merhaba.
    Yasi ne kadar kucuk olursa adaptasyon o kadar kolay oluyor ama 3. bucuk yasindaki bir cocuk bence kolay ogrenir. Ben bruda dogdum fakat turkiyede yetistim 13 yasinda geri fransaya geldim ve suanda fransizlardan daha iyi durumdayim desem belki sasarsin cunku fransizlarin cogu fransizcayi yazmayi bilmiyorlar. Okula basladikdan sonra gerci devami geliyor o yuzden bence hic endiselenme. Benim kiz kardesim geldiginde 5 yasindaydi simdi cok guzel ogrendi konusmayi. Cocuklar cok cabuk kavriyorlar yabanci dili icin rahat olsun arkadasim.