2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 sonuçtan 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Re: Kına Gecesinde neler yapılabilir ??

Demet kuru yemişleri paket olarak gelen misafirlere verebilirsiniz diyecektim, son mesajında buna benzer bişey demişsin.

lavanta iyi fikir

bi de gelin teli de dağıtabilirsiniz

Canim benim kina gecemde o gosterdigin keselerin icine badem sekeri (ben etraf bos yere pislenecek diye kattirmadim kuruyemisi)bir kucuk posete sarilmis kina (kucuk posetlere katilip satiliyor kina gecesi icin) ve arkadasimizin yazdigi kina gecesi icin siirlerden kattiydik ama kayseride birde kete katma gelenegi var ben bozulmasin diye keteyi sadece ayri posetin icine katip bunuda yaninda hediye olarak verdirdim. KInayi yakmaya gelen erkek evi once gelini sarkilarla disari cikardikdan sonra kinayi gelinin basina tutup oynarlar sonra kinayi yakacak olan kisi bir guzel agit yakar sonra kina yakmak isterken kizin avucunu acmasini isterler ama kiz acmamakta direnir daha sonra kizin eline bir tane ceyrek altin katarlar kiz avucunu acar ve kinasi yakilir.

ben yapmıştım kına gecesi...bindallımı da giymiştim...önceleri bende ne lüzumsuz derdim ama o işlemeli,boncuklu bindallıyı görünce sırf onu giymek için istedim kına gecesini...abiye elbisenin üstüne giymiştim bindallıyı...ama o kadar çeşit bindallılar çıkmış ki altılı üstlüleride var...fiyatları biraz tuzlu takım halinde olanların(bir gecelik olduğu için ondan almamıştım)...

dediğin gibi çeerzleri keslerin içine koyabilrisin,o şekilde yapanlarda var...tabakta vermek pek hoş olmuyor...

bu arada gelin hanımı mutlaka uyar,kına yakılmadan önce avcunu açmasın...ben saflık yapıp hemen açmıştım altını kaçırmıştım

konuklara dağıtılan kınada resimde gösterdiğin şekildeydi...sonuçta bir hatıra ,içindeki kınanın kalitesinin çok önemi yok bence...

güzel müzikler çalınır roman havası mısket havası çalınır gelin ağlatılana kadar ugraşılınır sonra gelıne kına yakılırken gelın elını açmaz kaynanada elıne altın koyar gelın bi sandalyeye oturur etrafında bekar genç kızlar mum ve matkaplarla dönüp kına şarkıları söylerler mesela

Kinayi getir Aney
    Kinayi getir Aney
    Parmagin Batir Aney
    Parmagin Batir Aney

Bu gece Misafirem
    Bu gece Misafirem
    Yaninda Yatir Aney
    Koynunda Yatir Aney
    Bu gece Misafirem
    Bu gece Misafirem
    Yaninda Yatir Aney
    Koynunda Yatir Aney

Havada var Ceferler
    Havada car Ceferler
    Cefere su serperler
    Cefere su serperler

Uzak yoldan geleni
    Irak yoldan geleni
    Terli Terli Öperler
    Terli terli Öperler
    Uzak yoldan geleni
    Irak yoldan geleni
    Terli Terli Öperler
    Terli terli Öperler

yadaaa

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
    Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
    Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
    Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
    Annesinin bir tanesini hor görmesinler
    Annesinin bir tanesini hor görmesinler
    Uçanda kuşlara malum olsun
    Ben annemi özledim
    Hem annemi hem babamı
    Ben köyümü özledim
    Babamım bir atı olsa binse de gelse
    Babamım bir atı olsa binse de gelse
    Annemin yelkeni olsa açsa da gelse
    Annemin yelkeni olsa açsa da gelse
    Kardeşlerim yollarımı bilse de gelse
    Kardeşlerim yollarımı bilse de gelse
    Ben annemi özledim
    Hem annemi hem babamı
    Ben köyümü özledim
    Ben annemi özledim
    Hem annemi hem babamı
    Ben köyümü özledim

bidee unutmadan kızlar etrafda döner kına yakılır yakıldıktan sonra kızlar konfetılerı gelınin başından dökerr çok şık olur bencee

benim kınam olmadı, demet...
    kına gecesi geleneksel bir tören olduğu için, değişen bir şey yoktur diye düşünüyorum. ailenin büyükleri genelde ayarlarlar bu tür organizasyonları.
    ben kanlı canlı şahit olduğum ve en iyi hatırladığım bir arkadaşımın kına gecesidir, değişik bir durum hatırlamıyorum doğrusu, türküler söylenir, oynanır, kına yakılıp gelin ağlatılır, benim bildiğim.

medip yazdı:
    benim kınam olmadı, demet...
    . ailenin büyükleri genelde ayarlarlar bu tür organizasyonları.
    .
    Evet işte oğlan tarafının temsilcisi ,büyük yenge olarak benim ..görev bana düştü ..

8 Haziranda da Merte doğum günü partisi yapıcam.(okullar kapanmadan) .Onunda hazırlıklarına şimdiden ufak ufak başladım (davetiye secimi-mekan secimi-katılımcı listesi -ikram listesi-animasyon-süsleme-çocuklara hediyeler-pasta secimi vs ajandaya notlar alıyorum ..)

Bu kına gecesi ve düğün telaşı,ardından Mertin doğum günü telaşı ,bir ara sizlere fasıllı bir kahvaltı organizasyonu ..gündem yogum önümüzdeki ay ..

bu arada google da kına gecesi taramaları yapıyorumda ,ay pişman oldum bir kına gecesi yapmadıgıma

kına gecesi türküleri arastiriyordum ,şunları buldum ,

http://youtube.com/watch?v=IntoyFw-dXk&feature=related

http://youtube.com/watch?v=vTRaUDgnn0w&feature=related

http://youtube.com/watch?v=r53cs_thakU&feature=related

duygusal türküler ..

bi de gelin teli de dağıtabilirsiniz
    bu fikri de tuttum..nostaljik olur

gelin kızımızn basına takalım..oda bekar kızlara dağıtsın ..

begonvil yazdı:
    Mayıs ayı için bir Kına Gecesi organizasyonu yapıyorum ..

Yeni gelinimiz icin planlıyorum..Kızcagız çok acemi ve konu hakkında hiç bir bilgisi yok ..Benden yardım istedi.Bende tüm organizasyonu üstlendim

Çok güzel olsun istiyorum ..

Neler yapabiliriz ,fikir verebilirmisiniz arkadaslar ??

Kızımız bindanllı giymek istiyor ..Onu aldım ..Kırmızı gecelik sabahlık takımı vs aldım ..Pullu pullu rengarenk mendillerden aldım ..

Daha başka neler yapılabilir ??

farklı şeyler neler olabilir ???

(Evleri musait ,ev ortamında olucak gece ..)

Kına gecesi yapan arkadaslar ,sizin kına geceniz nasıl olmustu ??

Demet müzik konusunda neler düşünüyorsun hayatım.? Belki yardımımız dokunur. İstersen bir ara haberleşelim.Buralardan Ank.ya da ulaşırız gerekirse

kına yakılmadan önce oynak oynak müzik eşliğinde bi güzel oynanır sonraaaa kına yakılır ortaya bi sandalye koyulur gelin bu arada üzerini değiştirir gecelik bindallı artık ne giyecekse başına kırmızı örtüsü örtülür sonracımaa ışıklar kapatılır gelinin arkadaşları ellerinde mumlarla gelini getirir oturtur...kınasını yakar acıklı bi türkü vardır fonda artık ağlayan gelin kalmadı ağlamasını hiiiç beklemeyin o yüzden ... kına yakıldıktan sonra gelini arkadaşları akrabaları havaya kaldırır damadın adını söyletirler buda ne demekse artık çerez kına başka ne ikram edilecekse çörek falan onlar dağıtılır kaldığımız yerden rangaaa oynar geceyi bitiririz (en ama en önemli şey müziktir öle müzikler olmalı ki herkes oynasın kesik çayır olur elalem ne derse olur şimdiden ii eğlenceler dilerim )