3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123
Toplam 27 sonuçtan 21 ile 27 arasındakiler gösteriliyor.

Re: Kına Gecesinde neler yapılabilir ??

perke yazdı:

Demet müzik konusunda neler düşünüyorsun hayatım.? Belki yardımımız dokunur. İstersen bir ara haberleşelim.Buralardan Ank.ya da ulaşırız gerekirse
    O konu henuz netleşmedi Işılcım ,Ankarada olacagi icin elim ulaşmaz oraya diye düşünmüştüm :roll:

Kına gecesi Cd leri alırız diye düşünmüştüm ,ama yarın bana gelicekler , konusucam kızımızla ve annesiyle

Müzik sözkounusu olunca ilk aklıma gelen sensin zaten

çok teşekkür ederim

Ben kendime dillere destan bi kına gecesi yaptım

bizim yöresel kıyafetlerden giydim arnavut şalvarı benimle beraber 6 kişi daha giydi,

şakira kemerleri, tarkan zili, ve renkli mendillerden bolca aldım hepimiz taktık takışırdık.

konuklara önce kolanya ve lokum ikram ettik, daha sonra güzel bir pakette bursanın cevizli lokumu, kuruyemiş ve meyve suyu ikram ettik.en son yine güzel paketlerde kınaları dağıttık, her şey çok güzeldi

nina_a yazdı:
    kına yakılmadan önce oynak oynak müzik eşliğinde bi güzel oynanır sonraaaa kına yakılır ortaya bi sandalye koyulur gelin bu arada üzerini değiştirir gecelik bindallı artık ne giyecekse başına kırmızı örtüsü örtülür sonracımaa ışıklar kapatılır gelinin arkadaşları ellerinde mumlarla gelini getirir oturtur...

kınasını yakar acıklı bi türkü vardır fonda artık ağlayan gelin kalmadı ağlamasını hiiiç beklemeyin o yüzden ... kına yakıldıktan sonra gelini arkadaşları akrabaları havaya kaldırır damadın adını söyletirler buda ne demekse artık çerez kına başka ne ikram edilecekse çörek falan onlar dağıtılır kaldığımız yerden rangaaa oynar geceyi bitiririz (en ama en önemli şey müziktir öle müzikler olmalı ki herkes oynasın kesik çayır olur elalem ne derse olur şimdiden ii eğlenceler dilerim )
    Bilgiler için ,teşekkür ederim nina
    Ben aslında klasik bir kına gecesi yapmaktansa ,farklı -temalı neler yapabilirz diye düşünmüştüm :roll:

mesela bana kalsa "bindallı" giymek yerine hint kıyafeti ,çingene kostümü ,yada " flamenko kostümü " giymek daha ilginç ve farklı olabilirdi ..

Yasko yazdı:
    Ben kendime dillere destan bi kına gecesi yaptım

bizim yöresel kıyafetlerden giydim arnavut şalvarı benimle beraber 6 kişi daha giydi,

şakira kemerleri, tarkan zili, ve renkli mendillerden bolca aldım hepimiz taktık takışırdık.

konuklara önce kolanya ve lokum ikram ettik, daha sonra güzel bir pakette bursanın cevizli lokumu, kuruyemiş ve meyve suyu ikram ettik.en son yine güzel paketlerde kınaları dağıttık, her şey çok güzeldi
    Ohh iyi yapmışsın Yasemin ..

Bende sonradan pişman oldum ..

Bahsettigin şakira kemerlerinden ,ve paralı osmanlı feslerinden ,gelinin etrafında mumla gezecek kızlara aldım bugun ,rengarenk ..

Meyve suyu hic aklıma gelmemişti ,hemen not aldım ..

Lokum ve kolonyada geleneksel bir ikram , buda aklımda yoktu kına gecesi icin.. güzel fikirler

begonvil yazdı:
    perke yazdı:

Demet müzik konusunda neler düşünüyorsun hayatım.? Belki yardımımız dokunur. İstersen bir ara haberleşelim.Buralardan Ank.ya da ulaşırız gerekirse
    O konu henuz netleşmedi Işılcım ,Ankarada olacagi icin elim ulaşmaz oraya diye düşünmüştüm :roll:

Kına gecesi Cd leri alırız diye düşünmüştüm ,ama yarın bana gelicekler , konusucam kızımızla ve annesiyle

Müzik sözkounusu olunca ilk aklıma gelen sensin zaten

çok teşekkür ederim
    Rica ederim cnm. Haber verirsin, yardımlaşırız.

Ben iyiki kına gecesi yapmışım diyorum
    Çok hoş oldu kına gecem, hatta düğünümden bile güzeldi diyebilirim
    Boğazda deniz kenarında küçük, şirin ve şık bir yalıdan bozma restauratı kapattık...
    Canlı müzik vardı, tatlı / tuzlu kurabiye, meşrubat, içki, kuruyemiş bol miktarda ikram edildi...
    Çok sade bir sepetin içine kına keseleri koyduk,
    O çok renkli mendiller dağıtıldı...

Gecenin en güzel anı Armağan'ın salonda tek başına roman dansı yapmasıydı Ben ortada sandalyede oturdum, misafirler bir çember oluşturdu, o dans etti

Kayınvalidem (Çok severim kendisini) elime altın koyup, birde çok beğendiğim bir seti armağan etti

Aaaa birde şimdi düşünüyorum da keşke şık bir pasta yaptırsaymışım kına gecesinde! Şöyle kırmızı güllerden oluşan bir pasta mesela?

Kına gecesi için detay değil de düğün için hala çok beğendiğim birşey yaptık, düğün konvoyu için arabalara havlu dağıtmak yerine gelin çiçeğini andıran beyaz güllerden oluşan yapma çiçek demetlerini kurdelalarla süsleyerek arabalara dağıttık onları astırdık aynalara

7. Cevap: Kına Gecesinde neler yapılabilir ??

Türk toplumumuz için kına gecesi önemli bir şey. Ama ne yazık ki devir değiştikçe toplumumuz bu geleneklerimizden uzaklaşıyor. Oysa ki eski insanlarımız ne kadar değer verirdi bu gibi şeylere. Özel olarak yapılmış kıyafetler, takılar, tepsiler vb. kına gecesi ürünleri değerli şeylerdi önceden. Şimdi ise olmayan adetlerimizden malesef.

Güzel bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler paylaşım için