1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Pedifen isimli şurup yasaklanmış

merhaba arkadaşlar,
    ben bu şurubu oğlumda ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanıyordum...
    okuduğum yazıyı aynen kopyaladım...

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczalık Genel Müdürlüğü, bir firma adına ruhsatlı olan, "Pedifen" isimli çocuk şurubunun çeşitli nedenlerden dolayı piyasadan çekilmesine karar verdi.

İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre, "Pedifen" isimli şuruptan alınan numuneler sonucunda, koyu kıvamlı olması, çalkalandığında homojen olmaması, yoğun topaklar ihtiva etmesi, akmada güçlükler yaşanması ve fiziksel görüntüleriyle teknolojik olarak uygun bir süspansiyon olmaması, ortalama şişe içeriğinin firma limitlerinin altında bulunması, numunede etkin madde olarak bulunan Ibuprofen miktarının YBSK yöntemi ile formülüne göre ortalama yüzde 62 oranında eksik bulunması nedeniyle sözkonusu ilacın kullanılması yasaklandı. Bakanlık, "Farmasötik ve Tıbbi Müstahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik" gereğince "Pedifen" şurubuna 2. sınıf geri çekme işlemi uygulandığını Türk Eczacıları Birliği'ne (TEB) bir yazı ile bildirdi.

Bu arada, TEB Genel Sekreteri Sabih Çetin Çağlar imzasıyla tüm eczacı odalarına yapılan yazılı açıklamada, stoklarda bulunan ürünlerin ilgili depolara veya ruhsat sahibi firmaya iade edilmesi istendi.

Re: Pedifen isimli şurup yasaklanmış

Handan verdiğin bilgi için teşekkürler.Bizim ev de de var ve ben ara sıra kullanıyordum.Akşam ilk işim şişeyi atma olacak.

İyice araştırmalıyız.

Okuduğum yazıdan anladığım kadarıyla, sağlığa zararlı olmasından ziyade etken madde miktarında eksiklik bulunmuş.

İlacın tamamen yasaklandığını sanmıyorum, sözkonusu malın üretim bandından çıkan Pedifenlerin piyasadan çekilmesi işlemi olarak anlıyorum ben, tamamen paniklemeden konuyu biraz daha araştırmakta fayda var.

Haberler bazen yanlış anlaşılabiliyor.

4. ECZACI ARKADAŞIMA SORDUM..

biraz önce eczacı bir arkadaşım var, ona telefon açıp sordum. ona gelen böyle bir yazı yokmuş.. gelince haberdar edecek..

Bizim dolaptada vardı. atayım bari
    sağol

6. Re: Pedifen isimli şurup yasaklanmış

ben bu şurubu hiç duymadım.. şimdiye kadar hiç kullanmadık... peditusu biliyorum ama bunu duymadım.. aklımda olsun.

Bende kizima Pedifen veriyordum ates dusurucu olarak... Dolabta da var iki sise atiyim bari... Daha oncede bir ates dusurucu yasaklanmisti hangisi adini hatirlayamadim simdi ama...

Teşekkür ederim uyarın için. Her ilaç içişimde veya kızıma verirken elim geri gider. Acaba bu nezaman yasaklanacak diye. Herbirinin fayda yanında zararı var bu ilaçların ama ne çareki muhtaç kaldığımız oluyor. Hepimize ilaçsız bir ömür diliyorum.
    ----------------------------------------------------
    Berrin Güzel (40 yaşında), Pelin Su Güzel (34 aylık), Bebiş (7 haftadır anne karnında)

9. Re: Pedifenin yasaklanması ile ilgili bir paylaşım

Arkadaşlar üyesi olduğum izmirlianneler grubunda, başka bir bebek sitesinde yayınlanan Pedifen'in yasaklandığına ilişkin haber paylaşıldı. Bu konun burada da tartışıldığından haberim yoktu. Sabah Esra'nın mail'inden öğrendim. O gruptan bir arkadaşın paylaşımını sizede aktarmak istiyorum.
    Sevgiler,
    Gülsün

İzmirlianneler grubundan alıntı:

Kizlar bir yanlis anlamayi duzeltmek istiyorum. Pedifen yasaklanmadi, neden bir
    bebek sitesi arastirmadan boyle bir haber veriyor bilmiyorum ama benim evimde de
    var ve her ne kadar kullanmadiysam da dehsete dusmustum cunku eczaci olan ablam cok tavsiye etmisti. Ablama sordum ve boyle birsey olmadigini sadece bir seri no
    uretiminde hata yapildigini, bu seri nolu ilaci kullananlarin bile herhangi bir tehlikede olmadigini, sozkonusu piyasadan geri cekilen seri no'lu ilaclarda sadece kivaminin farkli oldugunu, bazi etken maddelerin az kullanildigini falan
    soyledi. Yani ilac yasaklanmadi, evinizdeki Pedifen'e bakin, eger seri nosu 4034
    ile baslamiyorsa rahatlikla kullanabilirsiniz.... Asagida ilgilenenlere resmi yaziyi yolluyorum..
    Gonca

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN-GERİ ÇEKME

34.A.00.01025
    Ankara,05.03.2004

BÖLGE ECZACI ODASI
    YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

Sağlık Bakanlığıyla ve Eczacılık Genel Müdürlüğünden Birliğimize gönderdirilen 23.02.2004 tarih, 7869 sayılı yazıda, Atabay Kimya
    San. ve Tic. A.Ş. adına ruhsatlı olan Pedifen Pediatrik Şurup 100 mg/5
    ml isimli preparatın 4034 (06.2003 / 06.2005) seri numaralılarına ait
    numunelerin;

Koyu kıvamlı olması, çalkalandığında homojen olmaması, yoğun topaklar ihtiva etmesi, akmada güçlükler yaşanması ve fiziksel görüntüleriyle teknolojik olarak uygun bir süspansiyon olmaması,
    Ortalama şişe içeriğinin firma limitlerinin altında bulunması,
    Numune dansitesinin firma limitlerinin altında bulunması,
    Numunede koruyucu olarak bulunan metil paraben, propil paraben ve sodyum
    benzoat miktarlarının YBSK yöntemi ile formülüne göre sırası ile
    ortalama % 38,4, %33,2 ve %41,6 oranlarında eksik bulunması,
    Numunede etkin madde olarak bulunan Ibuprofen miktarının YBSK yöntemi ile
    formulüne göre ortalama % 62 oranında eksik bulunması nedeniyle,

Farmasotik ve Tıbbi Mustahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel
    Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik
    gereğince 2. sınıf geri çekme işlemi uygulandığı ve gereğinin
    yapılmasını ilgili firmaya duyurulduğu bildirilmektedir.

Anılan yazını bir örneği ekte iletilmekte olup, konu hakkında
    bilgilerinizi ve stoklarında bulunan söz konusu seriye ait ürünlerin ilgili
    depolara veya ruhsat sahibi firmaya iade edilmesinin üyelerinize
    duyurulmasını rica ederim.

Saygılarımla,

Ecz.Sabih Tekin ÇAĞLAR
    Genel Sekreter

eksik madde

Arkadaşlar
    bende korkmuştum ama sonra detay öğrendim.. Sadece bir parti de ( 0434) de eksik madde var..yani ne zararı var ne yararı'' ve nasıl derler topak topak oluyormuş o parti!... bilginiz olsun