1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Özel Öğrenme Güçlüğü

Okullur bitti, öğrencileri gönderdik ve bizi kampa aldılar.konumuz Özel Eğitimi Muhtaç Çocular.pek bi söylene söylene gittim.Ve utandım kendimden.Ne kadar geniş bi kapsamı varmış ve konu anlatılırkek hemen sbazı öğrencilerim aklıma geldi.Dün anlatılan konunun bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.Hem de çok tanıdık biri vasıtasıyla.Özel öğrenme Güçlüğü olan çocuklardan biri olan Can Dündar'la.Daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama bu çocuklar bu durumları yüzünden çok baskı gördükleri ve aşağılandıkları için başarısız oldukları ama aslında çoğunun ütün zekaya sahip oldukları nitelendirildi.Aşağıdaki yazıyı okursanız bu kişilerin özeliklerini ve en azından çevrenizde böyle çocuklar varsa yardımcı olabilirsiniz.

“Her şey ben ilkokula yazıldıktan sonra başladı. Bir akşam evde ders çalışırken annemin bana tuhaf baktığını fark ettim. Yazdıklarımı dikkatle inceledikten sonra mırıldandı. Az sonra elinde düz beyaz bir kağıtla çıkageldi.

“Bir ağaç çiz” dedi, bana.

Çizdim. Önce köklerini, sonra aşağıdan yukarıya doğru gövdesini ve daha sonra dallarını ve yapraklarını... ben çizerken annem “Allah Allah” diye söyleniyordu. Sonra kendisi bir tane çizdi. Önce kalın bir gövde, sonra dallar ve yapraklar, en son kökler... Ne fark eder ki?..

Sonra yazı yazdırdı. Yazdım. Hemen yanına kendisi yazdı. Baktım B’leri, D’leri, N’leri benimkilere benzemiyor. Onunkiler ters.

Sabah ayakkabılarımı bağlarken (ben hala bağlayamıyordum)

- “Öğretmenin bu yazdıklarına bir şey demiyor mu? diye sordu. Zaman zaman bana kızdığını söyledim. Tahta da yazılanları deftere geçirirken zorlandığımı, gecikince de “Tembel” diye fırça yediğimi anlattım.

“Niye zorlanıyorsun?” diye sordu annem.

“Çünkü tahta da yazılanlar da senin gibi...” dedim. “Ters aynı...”

Öyleydi gerçekten de, benim “ev” diye yazdığımı sınıftakiler “ve” diye okuyorlardı. N’leri, P’leri, K’ları ters yazıyorlardı. Herkesin sağ bildiği benim solumdu.Tahtadakileri defterime geçirirken düzeltmeye çalışıyordum. O yüzden gecikiyordum.

O gün öğleden sonra annem okula geldi. Öğretmenle bir şeyler konuştu. Ertesi günde kapısında “Davranış Bilimleri Enstitüsü” yazan bir yere götürdü.

“Bak bu abla doktor. Seninle biraz konuşacak” dedi. Güler yüzlü bir abla adını söyleyip tokalaşmak için elini uzattı. Uzattığı eli tersti. Tokalaşamadık. Sonra o da bir şeyler yazıp çizmemi istedi. Bunun çocuklarda çok sık rastlanan bir sorun olduğunu söyledi. O sözcüğü ilk kez orada duydum.... DİSLEKSİ....

Doktor dönüp arkasındaki dosyalardan bir kağıt çıkardı.

- “Bu çizimler ve yanındaki notlar Leonardo da Vinci’ye ait” dedi. Yazılar bana çok tanıdık geldi. Benim gibi düz yazan birini bulmuştum işte.Sonra masanın üstündeki aynayı elindeki kağıda tutup bize gösterdi.Annem hayretler içinde kaldı.Notlar onların diline tercüme edilmişti sanki. Ayna bir şifre çözücü gibi düzeltmişti yazıları... doktor abla bunun bir hastalık değil, bazı çocuklar da rastlanan türden bir bozukluk olduğunu anlattı uzun uzun. Disleksilerin bazı harfleri ve sayıları ters yazdıklarını, ancak bunun bir zeka eksikliğinden kaynaklanmadığını, hatta tersine, disleksil çocukların çoğunda üstün zeka saptandığını söyledi.

Edison’un, John Lennon’ın, Michelangelo’nun, Steven Spielberg’in, Prens Charles’ın, J.F. Kennedy’nin disleksil olduklarından söz etti. Yine bir disleksil olan Einstein’ın okumayı 9 yaşında söktüğünü ve normal okulda başarılı olamayınca da babası tarafından askeri okula yazdırıldığını anlattı.

- “ Bu saydığım isimlerin hepsi birer dahi idi. Bize göre ters yazmalarına itiraz edilmediği, tersine hoşgörü ile bakıldığı için dehalarını kanıtlayabildiler.” dedi. Çıktığımızda hastalığımı sevmeye başlamıştım. Yanılmamıştım işte. Ben değildim ters yazan onlardı.... farklılığımdan utanmamaya başladım. Ertesi gün okula cebimde bir ayna ile gittim. Ayna benim tercümanım olmuştu adeta. Yazdıklarımı onların diline çeviriyordu.Onların yazdıklarını da benim için düzeltiyordu.

Ancak o gün resim dersinde koptu kıyamet. Öğretmen hepimizden bayrak çizmemizi istemişti. Bir ay yıldız çizip, boyayacak ve sıramızın üzerine asacaktık.Önce yıldızı çizip, yanına bir hilal kondurdum. Sonra öğretmen tepemde bitti.

“Bu hilal ters” dedi.

“Hayır, düz “ dedim. Kağıdı önümden çekip, sınıfa gösterdi.

“Sizce bu hilal ters mi, düz mü?” diye sordu. Çocuklar hep bir ağızdan “ ters, ters” diye bağırmaya başladılar.Öğretmen tahtaya kalkıp doğrusunu çizmemi istedi.Kalktım, çizdim. Sınıf katıla katıla gülüyordu. Öğretmen “bak yine ters yazıyor” diye bağırdı. “Sen benimle alay mı ediyorsun? Bu ülkenin bayrağını ters çizemezsin herkes gibi çizeceksin” diye gürledi. Korkarak cebimden aynamı çıkardım. Tahtaya doğru tutup bakmalarını istedim. Aynaya yansıyan görüntü tam onların çizdiği gibiydi. Tersti.Aldırmadılar... hem alay ediyor, hem öfkeyle “Düz çiz... düz çiz” diyordu. Öğretmen, elimi avuçlarının içine aldı ve zorla bana ters bir hilal çizdirdi. Sınıfa döndü “Şimdi düz mü?” diye sordu.Herkes hep bir ağızdan düz dedi.”Haydi şimdi yerine” dedi öğretmen. İşte ben de terstim artık. Sırama doğru yürürken ensemde öğretmenin sinirli ses dalgalarını hissettim. “ Sözümü dinlerseniz, yarın hepiniz birer Leonardo olabilirsiniz” diyordu. Güldüm. Oturduğumda ay, tahtadan ters ters bana bakıyordu.

CAN DÜNDAR

Re: Özel Öğrenme Güçlüğü

buyrun bir bu eksikti benim başımda.
    Dila hem ters hem de düz yazıyor, ben de sandım mahsustan yapıyor.

sahende yazdı:
    Diğer özellikleri burada
    ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLARIN GENEL DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİ

Okul Öncesi Dönemde:

Konuşmada gecikme görülebilir.

Birbirine yakın heceli kelimelerde sesler karıştırılır. (“Su” yerine “bu” gibi)

Ayakkabıların bağlanmasında başarısızlık yaşanır.

Sağ – sol karıştırılır.

Bir iş yapılırken her iki el de kullanılır, kullanılacak el konusunda belirgin bir seçim yapılamaz.

Alfabedeki harf ve seslerin öğrenilmesinde zorluk yaşanır.

Zaman ve yön kavramları birbirine karıştırılır.

Okul Döneminde:

Okuma geç ve zor öğrenilir.

Yavaş ve hatalı okunur.

Yazı bozuklukları çok görülür.

Matematikte güçlük çekilir.

Çarpım tablosunu öğrenememe görülür.

İmla ve noktalama hataları yapılır.

d ile b, p ile b harflerini karıştırılır.

Okuduğunu anlamada sorun yaşanır.

Okurken sık sık harfler karıştırılır. (“dağ” yerine “bağ”, “sal” yerine “şal” vb)

Harflerin sırası karıştırılır. (“kız” yerine “zık” veya “ızk” gibi)

Benzer kelimeler birbirine karıştırılır. (“incir” yerine “zincir”, “en” yerine “ne” vb)

Ayna imajı ile ters olarak yazma

Bazı kelimeler yanlış hecelenir, hece atlanır, heceler tersten okunur – yazılır.

Sesli okuma sırasında vurgulamalar inişli – çıkışlı olur ve noktalama işaretleri görülmez.

Dil problemleri görülür.

Sayfa yanlış ve düzensiz kullanılır, çizgiler arasında yazmada zorluk yaşanır.

Kelimeler çok yer kaplayacak şekilde aralıklı veya birbirine çok bitişik yazılır.

Yuvarlak ve düz çizgiden oluşan harfleri yazmada zorluk yaşanır.

Aşırı düzensizlik görülür.

Dikkat dağınıklığı veya erken unutma görülür.

Geç ve yavaş yazılır.

Şekiller, semboller ve işaretler tersten algılanır ve yazılır. ( “+” yerine “x” kullanma gibi )

Öz güven yoksunluğu yaşanır.

Problem çözme becerilerinde gerilik gösterirler.

Yazılı sınavlarda, sözlü sınavlara oranla daha başarısızlık görülür.

Zamanı kullanma, kavrama ve söylemede zorluk yaşanır.

Kurulan cümlelerin sonunu getirmede zorluk yaşanır, genelde kısa cümleler kurulur.

Aşırı hareketli ya da aksine çok durağan olabilirler.

Birden fazla işlem gerektiren problemlerde sorun yaşarlar.

Soyut kavramları algılamada zorluk yaşanır.

Organize etme, sentez ve analiz etmede güçlük yaşanır.

Uyum sorunu görülür.

Görsel ve işitsel algıda yavaşlık söz konusudur.

Motor koordinasyon sorunları yaşanır.

[quote]
    YLDZ yazdı:
    sahende yazdı:
    Diğer özellikleri burada

Okul Öncesi Dönemde:

Bir iş yapılırken her iki el de kullanılır, kullanılacak el konusunda belirgin bir seçim yapılamaz.

yukarıdaki olayımız vardı,
    şimdi sağ eli ile yazıyor, eskiden sol eli ile de yazıyordu, sol elini de kullanabiliyor ama, babamda solaktır ama sağ elini kullanır diye üstünde durmamıştım.

Matematiği çok iyi daha okula başlamadı ama toplama ve çıkartma yapıyor hem kafasından hem de kağıt üstünden.
    Okulda düz yazıyor kendi kendine kaldığında tersten yazıyor, henüz okuma yazmayı öğrenmedi okula başladığında öğrenecek ama 1 yaşında başladı tabelaları okumaya, gazeteyi aldığında çoğu kelimeyi okuyor ve gördüğğünü de yazıyor.
    uyumsuzluk sorunumuz var, olayları çok ince eliyor takıntı yapabiliyor, bir ara özgüven eksikliği hissetmiştim fakat psikologlar özgüveninin fazla olduğunu söyledi anlayamadım bende.
    Beni korkutan şey okulda bunun sorun olmasıdır , ama dediğim gibi anasınıfındaki tüm yazdığı çizdiği şeylerde herşey düzgün görünüyor, evde ya dadışarıda yazdıkları ise tamamen ters, okulda zorunluluklarının farkında.
    Kelimeleri sırıtarak tersten okuyup söylüyor, bilinçli yapıyor diye düşünmüştüm, bazen de zıt anlamlı kelimeleri kullanıyor, siyah yerine beyaz, gece yerine gündüz.
    Bunları yaparken hep sırırttığı için dikkat çekmek amaçlı kasıtlı yaptığını düşündüm.
    Bir de benim bir özelliğim yanlış söylenen her kelimeyi elimde olmadan düzeltirim, annem babam çok çekmiişlerdi benden bu yüzden onlara diksiyon dersi veriyordum, dila'da aynı benim gibi yanlış bir kelime duyduğu an hemen düzelitiyor . Annem oh olsun san adiyor sen bize çok çektirmiştin

Şimdi ben bununla ilgili ne yapabilirim , acaba okul hayatını da görüp öğretmeni ile görüşüp herşeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmem mi lazım, yoksa yine paniklyip çocuğu alıp oradan oraya koşturmam mı.
    Ben çok paniğim hiç gerek yokken birsürü yere götürdüm çocuğu mesela, aynı hatayı yapmak istemiyorum.
    Yukarıdaki maddelerden çoğu yok bizde yani olumsuz olan hiçbirşey yok.
    algısı hafızası süper.
    bir tek ters yazması dikkat çekici olan durumdu.

e bu özelliklerin bir kısmı benim oğlumda var..
    peki bu korkulacak bir durum mu anlayamadım?

[quote]
    sahende yazdı:
    YLDZ yazdı:
    sahende yazdı:
    Diğer özellikleri burada

Okul Öncesi Dönemde:

yukarıdaki olayımız vardı,
    şimdi sağ eli ile yazıyor, eskiden sol eli ile de yazıyordu, sol elini de kullanabiliyor ama, babamda solaktır ama sağ elini kullanır diye üstünde durmamıştım.

Matematiği çok iyi daha okula başlamadı ama toplama ve çıkartma yapıyor hem kafasından hem de kağıt üstünden.
    Okulda düz yazıyor kendi kendine kaldığında tersten yazıyor, henüz okuma yazmayı öğrenmedi okula başladığında öğrenecek ama 1 yaşında başladı tabelaları okumaya, gazeteyi aldığında çoğu kelimeyi okuyor ve gördüğğünü de yazıyor.
    uyumsuzluk sorunumuz var, olayları çok ince eliyor takıntı yapabiliyor, bir ara özgüven eksikliği hissetmiştim fakat psikologlar özgüveninin fazla olduğunu söyledi anlayamadım bende.
    Beni korkutan şey okulda bunun sorun olmasıdır , ama dediğim gibi anasınıfındaki tüm yazdığı çizdiği şeylerde herşey düzgün görünüyor, evde ya dadışarıda yazdıkları ise tamamen ters, okulda zorunluluklarının farkında.
    Kelimeleri sırıtarak tersten okuyup söylüyor, bilinçli yapıyor diye düşünmüştüm, bazen de zıt anlamlı kelimeleri kullanıyor, siyah yerine beyaz, gece yerine gündüz.
    Bunları yaparken hep sırırttığı için dikkat çekmek amaçlı kasıtlı yaptığını düşündüm.
    Bir de benim bir özelliğim yanlış söylenen her kelimeyi elimde olmadan düzeltirim, annem babam çok çekmiişlerdi benden bu yüzden onlara diksiyon dersi veriyordum, dila'da aynı benim gibi yanlış bir kelime duyduğu an hemen düzelitiyor . Annem oh olsun san adiyor sen bize çok çektirmiştin

Şimdi ben bununla ilgili ne yapabilirim , acaba okul hayatını da görüp öğretmeni ile görüşüp herşeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmem mi lazım, yoksa yine paniklyip çocuğu alıp oradan oraya koşturmam mı.
    Ben çok paniğim hiç gerek yokken birsürü yere götürdüm çocuğu mesela, aynı hatayı yapmak istemiyorum.
    Yukarıdaki maddelerden çoğu yok bizde yani olumsuz olan hiçbirşey yok.
    algısı hafızası süper.
    bir tek ters yazması dikkat çekici olan durumdu.

Bence de bekle.Diğer olumsuzluklar yoksa dediğin gibi kasıtlı yapıyor olabilir.Okua başlayınca öğretmeninden de yardım istersin.

yakamoz79 yazdı:
    e bu özelliklerin bir kısmı benim oğlumda var..
    peki bu korkulacak bir durum mu anlayamadım?
    aslında değil, onları öyle kabullenmek gerekiyor.Şunları yapabilirsiniz.

Ailelere Öneriler

Çok geç kalınmadan ve zarar verilmeden; fark edilir edilmez bir uzmana götürülmesi.

Öncelikle çocuğu olduğu gibi, kimseyle kıyaslama yapmadan ve inkar etmeden kabul edilmeli

Sabırlı, anlayışlı ve hoş görülü olmalı

Tutarlı davranmalı. Bir gün sabılı ve anlayışlı iken diğer gün “senden bıktım” dememeli. Aynı zamanda çocuğa karşı evdeki diğer bireylerin de birbirleri ile tutarlı olmaları gereklidir.

Her bireyin kendine ait yapabilirlikleri, ilgi ve yetenekleri olduğu unutulmadan; çocuğun yapamadıkları üzerinden değil yapabildikleri üzerinden hareket edilmeli.

Okul ve öğretmenleri ile yakın bir iletişim içine girilerek birlikte ortak adımlar atılmalı

Okul dışında gerekli destekleyici eğitim ve çalışmaların yapılması için ilgili yerlere yönlendirilmeli

Öz güven kazanması için gerekli desteğin verilmesi, sosyal faaliyetlere yönlendirilmesi, yapabildiklerinin takdir edilmesi ve teşvik edilmesine dikkat edilmeli

Çocuktan utanılmamalı ve toplumdan uzaklaştırılmamalı.

Çocuğa her şeyin yolunda olduğuna dair güven verilmeli

Kendini ifade etmesine, farklılıklarını ortaya koymasına izin verilmeli

Her çocuğun büyüme – gelişme ve öğrenme seviyesinin farklı olduğunu düşünerek çocuğa dair büyük beklentiler içine girilmemeli, zorlanmamalı ve başkaları ile kıyaslanmamalı.

Yeterli ilgi ve sevgiyi vererek, onun sizin için ne kadar değerli ve önemli olduğunu lütfen her defasında belirtin.

Sorunsuz ve mutlu bir yaşamı çocuklarınızla yaşamanız dileğiyle...

Sanırım her çocukda bunlardan bir kısım var. Hepsi bir arada olduğunda bu tanım konuluyor ya da dereceleri var. Bazı çocuklarda az bazılarında ise çok.

Bir çıktısını alıp akşam eşimle de paylaşacağım, sağol paylaşımın için

Sonra düzeliyor muymuş peki? Yani Can Dündar hala herşeyi ters yapmıyordur sanırım öyle değil mi???

sahende yazdı:
    Şahende,

Defne'de hem ters hem düz yazıyor. O yüzden küçük b ile d'yi karıştırıyor. 9 yazarken zorlanıyor. Bazen rakamları tersten okuyor, mesela 18'e 81 diyebiliyor. İlk farkettiğimde paniklemiştim disleksi olabilir mi diye.

Dila gibi okulda hiç sorun yaşamadı. Sınıfının en başarılısı. Ben de çok fazla durmadım üzerinde. Sağını solunu uzun zamandır biliyor. Açma kapanma yönlerini algılıyor.

http://www.bilkent.edu.tr/~bilheal/aykonu/Ay2003/september03/disleksi.html

Ters yazma dışında diğer belirtiler yok ikisinde de.
    Onu da kendileri kontrol edebiliyor.
    Sorun edilecek bir durum yok diye düşünüyorum.