3. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123
Toplam 26 sonuçtan 21 ile 26 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    13

Re: kurallar.. kurallar...

fulya_beril yazdı:
    Annem bakıyor Beril'e, kendi çapımda koyduğum bütün kurallar altüst oldu

Kuralları uygulatmayı başaran arkadaşlar bu işin sırrını anlatsa aslında çok güzel olur
    cocuga baska biri bakıyorsa, ozellikle aileden biriyse kural koymak zor..
    cocuk hem annenin hem bakan kisinin kurallarına-kuralsızlıklarına adapte olmaya calısıyor.. zor tabii..
    bakan kisiyle annenin aynı dili konusması gerek.. sonucta hersey cocuk icin..

saygısızlık konusun da asla taviz vermem.yapmışsa da mutlaka cezasını çeker.bazen çevremde görüyorum annesine babasına ne hakaretler yapıyor çocuklar.hayretle baka kalıyorum.anne ba baları hiç umursamıyor.

Blog Girişleri
    13

gulerbek06 yazdı:
    saygısızlık konusun da asla taviz vermem.yapmışsa da mutlaka cezasını çeker.bazen çevremde görüyorum annesine babasına ne hakaretler yapıyor çocuklar.hayretle baka kalıyorum.anne ba baları hiç umursamıyor.
    işte o umursamama noktasında aileyi anlamaya calısıyorum..
    bir yerde kopmustur, artık o noktadan sonra tepki gosterirse daha beteri olacagı icin sessizk alıyordur belki.. bilmiyorum ki..
    en iyisi bastan saglam tutmak..

Kuralcı değilim.
    Kuralları sorgularım, kafama uyuyorsa uygularım.
    Kendi adıma bu böyle, kurallar konusunda neden ve niçin cevaplarına mantıklı yanıtlar almam lazım.
    Bu yüzden çocuklara kurallar koymaktan çok, mutlaka yapması gereken konularda bu neden ve niçinlerden başlarım anlatmaya.
    Genel geçer ahlak kuralları ve özellikle saygı benim için çok önemli.
    Bunuda daha çok göstererek anlatmışımdır, çocukların ikiside dışarıda ve ben hariç oldukları ortamlarda, özelliklede okulda çok saygılı ve efendi çocuklar.
    Tabi birde madalyonun diğer yüzü var.
    Annemle beraber oturduğumuzdan ve bebekliklerinden beri anneanne onlara baktığından ve bazı günler babalarının diğer kardeşleriyle beraber olmasından dolayı, bir otorite boşluğu bulan veletlerim bana ayrı anneme ayrı babalarına ayrı bir uygulama içindeler, ev ortamımızda.
    Babalarının ki emir anında uygulanıyor ve asla sözünün dışına çıkılmıyor, çok da samimiler babalarıyla, öyle otoriter baba durumu değil yani.
    Anneme karşı ben evde yokken iyiler dediği şöyle ya da böyle yapılıyor ama ben gelince ve baba evde yoksa hiçbir dedik yapılmıyor. Kurallar değil bunlar gündelik yapılması gereken işler mesela ama savsaklanıyor yada süründüre süründere yapılıyor.

Konuşuyorum doğru mu yapıyorsunuz, nasıl olması lazım diye hatalı olduklarını da çok iyi biliyorlar.

Son dönemde biraz ipin ucunu kaçırdım çok taviz verdim ve esnek davrandım , acil toparlanmam lazım.

Yaz dönemide dahil daha bir sıkı yaşayacaklar.
    Yaşları itibari ile artık oyun çocuğu yaşalarınıda bitiriyorlar. 8 -9 yaşında oldular artık.

Özellikle spor ve takım sporları ile daha kurallı ve sağlıklı bir ortam sağlamak istiyorum ikisinede.

Eğitim konusunda sıkıntı yaşamadım ilk 3 senede Eda dan ve Eren in de 1. sınıf çok iyi geçti.
    Bu seneden itibaren özellikle Eda yı daha kurallı bir çalışma ortamı bekliyecek. Eren de ablasından çok etkineniyor zaten onda da sorun olmaz.

Yani saftirik anneleri artıkın "Disiplinli" bir anne olmak azminde.

Mina küçük kuralları algılayamıyor ama ben anlata anlata yinede uyguluyorum..

Mesela tabağına konan yemek bitecek bunun farkında ha dile getiremiyor ama bilincinde.

Yemekten sonra eller yıkanır bunuda biliyorr.

Dödurmayı çok seviyor ama gece yenmeyeceğini sadece güneş varken yeneceğinide ona öğrettim artık bilincinde

Yani bu sıralar benim kurallarım uygulanıyo bakalım hanım büyüyünce kuralları beğenecekmi..

6. Re: kurallar.. kurallar...

bizim için daha çok erken ama bazı ön fikirlerim var tabi
    ennnnnn ama ennnnn önemlisi; sonucu ve yaptırımı ne olursa olsun asla yalan söylenmeyecek yada herhangi bişi gizlenmeyecek....
    herkese karşı saygı ve sevgi duyulacak büyük sayılır küçük sevilir mantığı pek bana göre diil
    ayrıca bu anne baba olan bizlere dair bir kural; herhangi bir konuda (çocukla ilgili tabi) çocuğun önünde asla ters düşmemek yani annenin hayır dediğine babanın evet demesi gibi.bu durum özellikle çocuğun yanında olmamalı bence karar yanlışsa anne baba sonra bu konu hakkında konuşmalı yanlız olarak....
    1 önemli konu daha paranın her istediğimizi almamızı sağlayan bişi olmadığını çocuğa iyice anlatılmalı para idaresi küçük yaşta verilmeli ki ben bu konuyu babamdan kopya çektim çünkü bana bukuralı iyiki koymuş diyebiliyorum şimdi...