1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
    Blog Girişleri
    13

kurallar.. kurallar...

bazılarına göre olması gereken..
    bazılarına göre can sıkıcı..
    bazıları istemese de uyar..
    bazıları direnc gosterip tam tersini yapar..

kural olmazsa olmaz evet..
    hele cocuklarımız için..
    onlar bizim kurallarımıza uymak zorundalar..
    kendi kurallarını koyacak yasa gelinceye kadar..

bazen esnetebiliyoruz, bazen inatlasıyoruz..
    nedir kurallarımız?
    hangisi olmazsa olmaz?
    cocuga mantıksız geldiği icin degistirdiginiz oldu mu?
    böyle birsey yapılabilir mi?

onların yasında olmak istemedigimi dusunuyorum bazen

bu süt içilecek!
    şu saatte yatagında olmalısın!
    şu saatte yemekte olacagız
    şu saatte evde olmalısın vs..

kural koymaya calısıyorum, kurallı olmak iyidir elbette ama..
    esnek davrandıgımı goruyorum bazen..
    kural kuraldır dedigim zamanlarda oluyor ama..

hangi konularda taviz verilebilir?
    hangi kural asla cignenmez?

konusalım bakalım

Re: kurallar.. kurallar...

Nuraycim daha dün aksam esimle konustuk bu konuyu o bana sen cok kuralcisin biraz kir zincirlerini dedi bence de sen cok esneksin dedim . Taviz verdigim konular genelde yemektir. Doydularsa eger tabaklari bitmediyse bile sofradan kalkmalarina izin veririm. Asla demiyelim de cignenmeyen kural bütün aile sofraya oturmadan yemege baslamamak. Saygisizlik hele ki büyüklerine, bu sanirim benim icin asla taviz vermeden kuralci oldugum kuraldir. Ama cocuklara sinirlarini bildirmek gerekir diye düsünüyorum ben.

Küfürlü ve argo konuşulmaması, arkadaşlarının uçuk kaçık tipler olmaması, temel ahlak kuralları bunlardan taviz vermem.Süt içilmesi, uyuma saati, yemek saati vs çok önemli değil.Esneklik olabilir.Herkesin aynı anda yemekte olması ve bu saati geçmeden eve gelinmesi de taviz vermeyeceğim diğer bi konudur.

selin küçük olduğu için henüz kurallar koymadım

ileride atık kısmetse

Ben esime göre daha kuralciyim ve kirmadigim
    kurallar ders konusunda bizim mesela bir saatimiz vardir
    onu öyle ayarladik saat ikiden üce kadar ders olacak
    ister ogün az olsun ister cok bir saat ve asla degismiycek kural .Birde aksam yemegini hep beraber oturmak isterim yani zirt pirt gelemezler aciktim diye yemek yenir arkasindan yine meyve tatli isterlerse yiyebilirler ama degil ben simdi yemek istiyorum yada sonra yok öyle banyo konusunda bir de yatma konusunda biraz daha esnegim herhalde tamam saati var ama yinede yarim saat oynar hep arada yatin dislerinizi fircalayin diye diye bir hal olurum bu konuda kurallari koyamadim daha vardir Nuraycim aklima geldikce eklerim Bak Elifin yazdiklarini okudum ve eklemek istiyorum evet kötü konusmak,yalan söylemek,arkadaslarina kötü davranmak insan ayirmak yani irkcilik konusunda bize yapiliyor ama olsun yinede yapmasinlar eklemeler devam edecek devam edeyim eve gec gelme konusunda kati kurallarim vardir yani saat veriyorum o saate evde olunacak ve uyulmustur

Önce ben cevap vereyim. Malum bazı yakın dostlar tarafından adım disiplinli,(öcü anneye) çıkarıldı
    Küçüklükten başlayarak sıralamamı yapayım.
    Uyku ve yemek saati,
    Önüne konulan yemek çeşidi,
    Büyüklerine ve arkadaşlarına saygı ve adaletli olma konularında.(bunda verilecek çok örnek var,söz kesme,oyuncak paylaşmama,vurma(geçen gün konuşulmuştu bu kesinlikle ailenin tavrından kaynaklanıyor ve yine ailenin tavizi ile abarıyor.),kötü söz söyleme vb
    Ders ve sorumluluklarını (ev ile ilgili) yerine getirme
    Ve ne olursa olsun yalan söylememe konularındaki kurallarım asla gevşemez ve taviz vermem.

nuraycığım
    ben çok kuralcı bir insanımdır.
    iş hayatımda özel hayatımda kurallarım vardır.
    ben böylemutluyum.

evimizin de kuralları vardır mesela genel kuralalr, hepimiz için geçerli olan kuralalr.
    bir de dila için geçerli olan kurallar vardır.

dila kuralları sevmiyor ona göre bende kendimi yeniliyor ve bulmaca ibi kurallar hazırlıyorum
    mesela bu saatte yatılacak gibi bir kuralımız yok bizim, saat 9:30 da cumba yatak oluyor artık, eğer uyumazsan sabah yorgun olursun okula gidemezsin dedim mi doğr yatak.
    am adila yat desem ııhhhh yatmaz.
    hatta uyukluyor olsa hadi uyu yavrum desen fırlar kalkar uyumuyorum gözümü dinlendiriyorum diye, ben buldum dila gözlerini dinlendir yavrucuğum diyorum yatıp uyuyoır

süt mü içilecek bu konuları hallettik içilir mutlaka seve seve.
    aslında kuralları bir kere belirkleyip sonra dillendirmemek en güzeli galiba, gizli kural olarak kalmalılar.
    1 kere yapılsın sonra hatırlatma gereği duyulmasın.
    mümkünse yazılı olsun kurala uyulmadığında çıkarılsın ortaya.
    bizim böyle bir anlaşmamız var mesela dila ile.
    yazılı yaptık kaldırdık bir daha hatırlatmadı bile.

8. Re: kurallar.. kurallar...

Başkaları ile ilişkilerinde saygı ve sevgi,dersleri ve yeme alışkanlıkları konusunda çok kuralım var.
    Pek esnek olduğum söylenemez ama sözümü dinlerler genelde

Belli başlı konularda vardır katı kurallarım ama hayatım kurallardan ibaret değildir.Rahatlıktan ve özgürlükten yanayımdır herzaman.Çocuklarda bir birey ve istemedikleri şeyleri zorla kural diye yaptırmak bence yanlış.Yemek yemiyorsa zorlamam,uyumak istemiyorsa kendi isteğine bırakırım.Zaten uyuyakalır yada yatağına gitmek ister.olması gerekeni, doğruyu yanlışı konuşarak anlatırım.sonrasında kendisi bilir nasıl davranılması gerektiğini.Zorlayıcı olmamak lazım kısacası.

10. Re: kurallar.. kurallar...

Kurallarım var ama bazen bakıyorum da esnek davrandığımı görüyorum.Daha doğrusu ne oluyor,konuşmaktan,laf anlatmaya çalışmaktan yorulmuşsam,kural bozuluyor.
    Yatma vaktidir ama hala oturmaktadır Baturay.Oğlum dişini fırçala yat hadi derim.O sallar.Ben susarım.Sinir basmaya başlar ufaktan ufaktan o arada yarım saat geçer belki.İkinci söyleyişimde oldukça yüksek bir sesle söylediğimden fırlar yerinden dediğimi yapar
    Tatillerde esneğim kurallar konusunda.
    Sütü beğenmez bazen,çok şekerli olmuş yok kakaosu eksik car curt diye söylenir,aman bırak içme oğlum uğraşamicam seninle derim,yoksa bağırıcam biliyorum kendimi,böylece kural çiğnenmiş olur.