Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1
  Üyelik Tarihi
  25 Şubat 2002
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesaj
  19.738
  Blog Girişleri
  13

  bu mevsimde hangi çiçek ekilir?


  camın onundeki papatyaların ömrü doldu...
  domateslerimden de randıman alamadım, kurudular..
  saksıların cogu bos..
  ne eksem ki?
  şöyle güzel çiçek çiçek açsın penceremde..

 2. #2

  Re: bu mevsimde hangi çiçek ekilir?

  Benim de balkonda ki tüm saksılar kurudu...
  Dün akşam babama verdim çiçek diksin diye sanırım cam güzeli dikacek, başka birşey olmaz dedi

 3. #3
  Üyelik Tarihi
  29 Ağustos 2003
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesaj
  11.687

  Re: bu mevsimde hangi çiçek ekilir?

  Kedi tırnağı mı, katır tırnağı mı ? varya, hani pembe tonlarında çok güzel oluyor. Bir de yağlı begonyalar sıcağa çok dayanıklı.

 4. #4
  Üyelik Tarihi
  26 Haziran 2005
  Bulunduğu Yer
  Bayramoğlu/Darıca
  Mesaj
  15.838

  Re: bu mevsimde hangi çiçek ekilir?

  MEVSİM ÇİÇEKLERİ  Mevsim Çiçekleri,  Mevsim çiçekleri rengarenk açarak bahçemizi güzelleştirirler.Ömürleri yalnız bir sezondur ama en önemli özellikleri hemen çiçek açmalarıdır.Boş bir alanı , ağaçları yeni dikilmiş çorak bir bahçeyi ,teras ve balkonları rengarenk yaparlar.Mevsim çiçeklerinin tohumdan üretimleri sıcak ve aydınlık bir ortamda kış sonunda (şubat-mart) yapılır.İki yıllık bitkilerin üretimi ise ancak yaz sonunda (eylül-ekim) gibi yapılmaktadır.Mevsim çiçeklerini yetiştirmek ve ekmek çok koyladır, ortama çabuk uyum sağladıkları ve fazla bakım istemedikleri içinde kolayca yetiştirilirler.Mevsim çiçeklerini nasıl ekebiliriz.şimdi size bunları anlatıcağız.Mevsim çiçekleri iki şekilde dikimi yapılır ;1.tohum 2.paketlenmiş yetiştirilmiş çiçekler.Günümüzde hazır satılan paketlenmiş halde bulunan mevsim çiçeklerini ekip yetiştirmek tohum ile ekim yapmaktan daha basit ve sonuca almak ise daha kolaydır.çiçeklenmeyi sürdürmek için ise minimal bir bakım yapmak yeterli olacaktır.İstediği konuma istediği torak türüyle dikilen , beslenmesi ,gübrelenmesi ve ilaçlanması doğru yapılan bir mevsim çiçeği bunları karşılıksız bırakmaz ömrü uzun olur ve çiçek verir.  En Kolay Yetiştirilen Mevsim Çiçekleri ;  ASLANAĞZI:Ömürlü bir bitki olmasına karşılık, soğuğa fazla dayanmadığı için mevsim bitkisi olarak da sınıflandırılabilir.Sıcak bölgelerde uzun yıllar yaşayabilir.Üretimi kolaydır, zengin ve nitelikli toprak ister.Nisan-mayıs ayları yetiştirmeye uygundur.Güneşe bakan bir yöne ekilmelidir.Yaprak kısımları çok sık olduğundan hava akımının geçe bilmesi için çok sık aralıklarla ekilmemelidir aksi takdirde mantar oluşumuna neden olabilir.Solan çiçekler yuvalarından çekilerek çıkarılırsa devamlı çiçek açarlar.Bitkinini sıcak aylarda akşam yada sabah erken sulanması gerekir, ayrıca yapraklarının ıslanmamasına özen gösterilmelidir.  ATEŞÇİÇEKLERİ:Ateşçiçekleri mavi, kırmızı ve beyaz olurlar.Diğer bir adı da ada çayıdır.Mutfak otları konumunda ayrıca olan bu türün mevsimlik, ömürlü ,yaprağını döken ve dökmeyen 900 çeşit türü vardır.Hemen hemen hepsi tohumdan üretilir, ömürlü olanlar ise eylül ayında kök ayırıma yönteminle çoğaltılabilir.Solan çiçeklerin kesilmesi , kızgın güneşte sulanmaması ve 15 günde bir çiçekli bitkiler için üretilen besinlerden verilmesi gerekir.Ömürlü olanlarının , çiçeklenme süreleri bitince budanmasında fayda vardır..Güneşli ve rüzgardan korunaklı yerleri sever.

  ÖKÜZGÖZÜ: Şifalı bitkiler sınıfına giren ve kendine özgü kokusu ile zararlı böcekleri kaçırdığı bilinir.Bu bitkinin çiçekleri irili,ufaklı,katmerli, katmersiz ,sarı ve portakal rengi açar.Özelikle güney bölgelerde kış aylarından başlayarak açması ve bakımının kolaylığı nedeniyle bahçe ve parkların vazgeçilmez çiçeğidir ve yaygın olarak kullanılır.20-30 tane türü vardır doğada yabani olarak ta bitebilir.Bahçede kendi halinde bırakılırsa dökülen tohumlar , bir sonraki sezonda birçok çiçeğin çıkmasını sağlar.Kolay üreyen ve çok çabuk yayılan bir bitkidir.Bütün solanlar gibi kesilmesi gerekir.Çok fazla çiçek elde etmek isteniyorsa bitkinin taze filiz halindeyken uç kısmını keserek enine yayılmasını sağlamak gerekir.Dayanıklı bir bitki olmasına karşı çok soğuk bölgelerde dondan zarar görebilir.Güneş yada yarı gölge alalara dikilmesi önerilir.  BEGONYAayanıklılığı, renk çeşidi ve yapraklarının renk ve biçimleriyle ülkemizde çok yaygın bir süs bitkisi olan begonyanın dünyada yaklaşık 900 çeşidi vardır. Begonlaceae familyasından olan Begonyalar Yumrulu (B. X Tubereux), Rizomlu (B. rex) ve lifli köklü (B. semperflorens) olmak üzere başlıca 3 grupta toplamak olanaklıdır. B. semperflorens ve B.x tuberhybrida bahçe süs bitkileri yetiştiricilinde önemli olan çiçeklerdir.

  Begonya Semperflorens:Küçük parlak yapraklı (3-10 cm) ve minik çiçeklidir.Çiçekleri 1-3 cm çapındadır ve renkleri beyaz ve koyu kırmızı arasındaki tüm tonları kapsar.Ilıman iklim kuşağında kış aylarında yapraklarını dökmez.

  Begonya Tubereux: Yumrulu türler kış aylarında türünün özeliklerini gösterir , yapraklarını tamamen döker ve kış uykusuna geçer .Bu türün yaprakları ve çiçekleri gösterişlidir.

  Nisanda çiçeklenme için Aralık-Ocak aylarında ekim yapılır. Tohumların üzeri kapanmaz, yalnız hafifçe bastırılır. Çimlenme ortamının sıcaklığı 20-22°C dolayında tutulduğu takdirde tohumlar 14-20 gün içerisinde çimlenirler. Fideler ekimden 5-7 hafta sonra 4-5 cm.lik saksılara, daha sonra da 7-10 cm. ilk saksılara şaşırtılırlar. Tohumdan çiçeklenmeye değin geçen süre 12-18 hafta dolayındadır.Nisan ayında dikilir. Dikim sırasında bitkiler arasında bulundurulacak aralık ve mesafe 20-25 cm dolayında olmalıdır. Nisan-Kasım ayları arasında çiçeklenir. Yan gölge yerlerde iyi gelişirler. Ancak doğrudan güneş ışığı alan yerlerde de zarar görmeden bulundurulabilirler. Yetiştiricilikte kullanılacak toprak, yaprak çürümüşü kapsayan kumlu, ancak fazla kireçli olmayan bahçe toprağıdır. Saksıda yetiştirildiği takdirde harca bir miktar dişli nehir kumu karıştırılması gerekir. Yaz boyunca bitkiye bol su verilmeli, çok sıcak ve kuru havalarda akşam üzeri yapraklarına su püskürtülmelidir. Mayıs-Eylül ayları arasında 15 günde bir kez 2 gram kompoze (karışık) gübre l litre suda eritilerek verilmelidir. Genç bitkilerde dallanmayı teşvik etmek amacıyla uç alma yapılır. Ayrıca kuruyan ve çürüyen yaprak ve çiçekler kesilip uzaklaştırılmalıdır.

  CAMGÜZELİ:Ömürlü ve mevsimlik 800 türü içeren bu çiçekli bitki ,nemli ve gölgelik alanların vazgeçilmez yaz bitkisidir.Saplarının ince ve çok kırılgan olması ,hemen hepsinin ortak özelliğidir.Çiçekleri katmerli, yalınkat ve salkım şeklinde olup beyaz, kırmızı, açık mor, ve pembenin tüm tonlarını içerir.Melez türlerinin yaprakları da değişik biçimler gösterir.Özelikle yeni Gine cam güzeli adıyla bilinen türünün yaprakları, bronz, sarı yada alacalıdır.Cam güzeli ayrıca iç mekan bitkisi olarak ta değerlendirilir.Düzenli bakım ve besinle bütün sene çiçek açabilir.Nisan ayında tohumları ince bir üretim torfuna ekilmeli , 4-6 hafta sonra küçük saksı yada toprağa dikilmelidir.Dikim sırasında bitkinin sapları biraz derine dikilirse bu işlem bitkinin saplarından kök almasına ve daha dayanıklı olmasını sağlar.Tohumları toz biçimde olduğu için küçük fideler halinde almak daha kolaydır.Ayrıca çiçeksiz sapları su içinde köklendirerek çiçek kökü elde edilir.Bütün çiçekli bitkilerde olan kural ,solanların kesilmesi ve düzenli çiçek besini verilmesidir.Çok sıcakları sevmeyen bir gölge bitkisidir.Birkaç gün susuz kalırsa , sarar kısımların budanması , su ve besin takviyesi yapılması tavsiye edilir böylece çiçeğiniz eski formuna kavuşacaktır.

  KADİFE ÇİÇEKLERİ: Sarı ve portakal rengi çiçekleriyle özelikle park ve bahçeleri süsleyen bu sıcak iklim bitkisinin 50’ye yakın türü vardır.Bu bitki, mevsimlik ve çok yıllık olabilir.Toprağa saçılan tohumlarıyla giderek yayılan ve üretimi kolay ,görünüşü canlı bir bitkidir.Bu bitkinin en önemli özelliklerinden biri de yapraklarının keskin kokusudur.Bu koku, bazı hassas kişilerde alerjiye neden olabilirler .Nitekim bu koku sebze bahçeleri için ise çok yararlı bir bitkidir çünkü zararlıların oluşmasını engeller..Üretimi oldukça kolaydır, tohumları mart ayında toprağa yayılır üstü çok ince bir tabakayla kaplanır.Çimlenme bir haftada başlar , küçük keselere geçirildikten birkaç hafta sonra bahçeye dikilebilir.Çok sık dikim bitkinin çürümesine neden olabilir.Bütün çiçek veren bitkilerde olduğu gibi , büyüme sırasında haftada en az bir çiçekli bitkiler için olan gübre verilmesi tavsiye olunur.Çok fazla sulama istemez , aşırı sulama pas hastalığına neden olur.Solan çiçeklerin düzenli budanması çiçeklenmeyi arttırır.Ağustos ayında kuruyan çiçekler bir sene sonrasının tohumlarını barındırır.Güneş ve yarı gölge alanları severler.Dayanıklı bir bitkidir, don olayları olmadıkça fazla sorun çıkartmaz.

  KARANFİL ÇİÇEKLERİ:Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan süs ve kesme çiçek bitkisidir.Mevsimlik, 2 yıllık ve ömürlük olmak üzere 300’e yakın türü vardır. Bu türler, küçük bodur boydan kesme çiçeğe dek uzanan 10-15 cm den 130-150cm’ye uzanır.Minyatür olanları kayalık bitkisi olarak da kullanılır.Kokulu, kokusuz çiçekleri, alacalı da içinde olmak üzere alabildiğine zengin bir renk paketi oluşturur.Çok fazla bakım istememsiyle bahçelerin vazgeçilmez süs bitkisi olma özelliğini korur.Karanfil tohumundan nisan- mayıs aylarında doğrudan toprağa ekilerek üretileceği gibi , ağustos ayında çiçeksiz sap kısmından kök alma yöntemiyle de üretilebilir.Özellikle ilk sene.bitiş tomurcuğunun kenarında beliren minik tomurcukların kesilmesiyle daha büyük çiçek elde edilir.Daha sonra ki yıllar bitki güçleneceğinden bu işleme pek gerek kalmaz .Kış aylarında yapacağınız budama bitkiyi yeniler.Bütün çiçekli bitkilerde olduğu gibi , çiçeklerin iri ve canlı olabilmesi için solanların kesilmesi yararlıdır.Ekim ve ocak aylarında 10 günde bir sulama yeterlidir.Karanfiller, ilkbaharda fide halinde satın alınıp saksı yada torağa dikilebilir.Her türlü iklime dayanıklı olduğu için kolay yetiştirilen bir türdür.

  alıntı....

Benzer Konular

 1. Bu mevsimde Pamukkale nasıldır?
  Konuyu Açan: CINMELEK, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 08 Şubat 2011, 12:29
 2. Hangi sebze hangi mevsimde yenmeli..
  Konuyu Açan: rozen, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 10 Nisan 2008, 15:38
 3. Hangi mevsimde hangi balık yenir
  Konuyu Açan: MİRBE, Forum: Bizden Bize.
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 20 Eylül 2005, 10:09
 4. Cevap: 72
  Son Mesaj: 08 Nisan 2005, 08:45
 5. Hangi mevsimde hangi ülkeye gidilir ....
  Konuyu Açan: ozoz, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 25 Ağustos 2004, 17:37

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Dosya Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
 
 

Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.