1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Toplam 49 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Hybrid View

1. susurluk tostu :))

hiç yedinizmi ??

tadı nasıldır ??

yıllardır susurluktan gelir geçerim ayranını,gözlemesini duymuştum da tostunu hiç duymamıştım..

bu gün duyduklarımdan sonra susurluğun benim için ayran olan anlamı bile değişti )

2. Re: susurluk tostu :))

Ayranına bayılırım fakat tostunu bende yemedim.

Re: susurluk tostu :))

meşhurdur hakikatten tostu.
    2 haftada bir kahvaltıya gideriz.
    Yasa da yiyeceksiniz ama.
    bol kaşarlı olur.

wep ten buldum bu resmi tost bu işte

offf sabah sabah) bu forumu önde tutmayan şeker kız candy olsun )))

eskiden "ömür" vardı asıl orası süper yapardı sanırım yasa nın tam karşısı ikbal- ama yasa da güzel yapıyor
    cimen yazdı:
    meşhurdur hakikatten tostu.
    2 haftada bir kahvaltıya gideriz.
    Yasa da yiyeceksiniz ama.
    bol kaşarlı olur.

wep ten buldum bu resmi tost bu işte

Ben tatmadım hiç. Ayvalık tostunu tattım, burada yapılan 'panini'ye benzettim tadını. Panini bildiğimiz tost, ancak Finlandiya'da, İtalya'daki özgün sunumunun yanında, içine mayonez ve başka soslar ekliyorlar.

Sususrluk tostu ve ayranının fotoğrafları:

ESKİMEYEN TAT SUSURLUK TOSTU

İzmir-İstanbul yolunun artık gelenekselleşen lezzetleri arasında yer alan Susurluk tostu ve ayranı, yıllardır tahtını hiçbir gıdaya bırakmadı. Balıkesir'in Susurluk İlçesi'nde mola verilen restoranlarda yolcuların en çok tükettiği gıdaların başında gelen Susurluk tostu ve ayranı besin değerinin yanı sıra ucuzluğu ile de tercih ediliyor. Balıkesir Üniversitesi Susurluk Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Reyhan Karakaş, tostun içinde kullanılan Mihaliç peynirinin kalsiyum ve yağ oranı yüksek olduğunu belirterek, 'Bu peynir en az 1 yıl olgunlaştırıldığı için lezzet oranı artıyor. Besin değeri yüksek, doyurucu. Ayranı da yöre sütünden elde edilen yoğurttan yapılıyor. Bunlar birlikte tüketilince daha lezzetli ve aynı zamanda ekonomik oluyor' diye konuştu. Susurluk İlçesi'yle özdeşleşen tost ve ayran, yıllardır yolcuların vazgeçemediği bir lezzet olarak geleneksel hale geldi. Balıkesir Üniversitesi Susurluk Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Reyhan Karakaş, susurluk tostu ve ayranının vazgeçilmez lezzetlerden biri haline gelmesindeki sırrı anlattı.

KATKI MADDESİ YOK

Susurluk tostunun ve ayranının içindeki Balıkesir'in Savaştepe İlçesi'nde üretilen sütlerden yapıldığını ve içinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığını vurgulayan Karakaş, 'Tostun Susurluk'ta en çok tercih edilen gıda maddelerinden biri haline gelmesindeki en büyük etken fiyatının ekonomik olması. Tostun içerisinde kullanılan Mihaliç peyniri yörede üretilen bir peynir. Yağ oranı diğer kaşar peynirlerine göre daha yüksek olduğu için diğer lezzet oranı daha yoğun. Bölge peyniri olması yol üzerindeki tesislerin de ekonomik açıdan en fazla tercih ettiği bir peynir. Tostun yapıldığı ekmek ise Susurluk'ta özel olarak üretilen, içerisinde katkı maddesi bulunmayan bir ekmek. Yolcular Susurluk tostu ile Susurluk'a özgü bol köpüklü ayranı tüketmek istiyorlar. Bol köpüklü Susurluk ayranı yine bölgede üretilen yoğurttan elde ediliyor. Köpüğünün çırpılarak yapılması, asitliğinin diğer ayranlara göre daha fazla olması ayrana farklı bir görünüm ve tat kazandırıyor. Bu sayede tost ve ayran birlikte iyi bir ikili oluşturuyorlar. Susurluk tostu ve ayranı uzun yıllardır bir öğünü geçirmek için yolcuların en fazla tercih ettiği gıda maddesi' diye konuştu.

Sinem EROLTU / İZMİR
    http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=57250,203&tarih=02.11.2006

Susurluk'ta Yasa Tesisleri.

Tostun bir numaralı adresi burasıdır.Gerçekten muhteşemdir tostu.Bir de çiğ böreği vardır ki o da ayrı bir güzelliktir.

Tatile Çıkacaklara Liste

Bu, benim netten bulduğum bir liste. Genişletilebilir.

Tatile ve/veya Seyahata Çıkacak Arkadaşlara

Malum,seyahat mevsimindeyiz.Seyahat edecek arkadaşlar için ,mola verbileceği En iyi 10 yol lokantası

Yol lokantaları uzun yolculuklarda soluklanmak ve karın doyurmanın ötesinde, yeni tadlar keşfetmek için iyi bir fırsat. Ama nerede mola verdiğinize bağlı. Seçim yapmanın iki yolu var. Ya daha evvel yolu mekana düşen ve memnun kalan eşin, dostun tavsiyesine bakacaksınız, ya da maceracı ruhla, gözünüze kestirdiğiniz lokantaları deneyeceksiniz.

Biz bu hafta 2006 model yol lokantalarını seçtik. İlk seçimi 2003 yılında yapmıştık. Aradan geçen 3 yıl zarfında liste epey değişmiş görünüyor. Testi kebabının adresi neresi, kim çay kahve servisini ücretsiz yapıyor öğrenmek isterseniz, işte en iyi 10 listemiz.

EN İYİ 10

1. Ağaçlı Tesisleri - AKSARAY

2. Köfteci Ramiz - AKHİSAR

3. İkbal - AFYON

4. Mutfak Sanat Merkezi - BOLU

5. Varan Tesisleri - SUSURLUK

6. Baran Tesisleri - KONYA

7. Berceste - BOLU

8. Hüsrev - RİZE

9. Mavi Pide - MARMARİS

10. Erciyes Köftecisi - TEKİRDAĞ

AĞAÇLI TURİSTİK TESİSLERİ

Tesiste ne ararsan var

1965’ten bu yana hizmet veriyor. Adını, sahibi Orhan Ağaçlı’dan alıyor. Ankara-Adana E-90 Karayolu üzerinde, Nevşehir Kavşağı’nda bulunuyor. 300 kişilik self servis kafeteryası, 400 kişilik alakart restoranı var. Yılda ortalama 450-500 bin kişi ziyaret ediyor. En meşhur yemeği testi kebabı. Yemek dışında, 4 yıldızlı otel ile konaklama, akaryakıt istasyonu, lastik tamiri, yüzme havuzu, alışveriş merkezi hizmetleri de veriliyor. 150 araçlık açık otoparkı var. Bir bardak çay 0.75, bir kase çorba 3, testi kebabı 7 YTL. Tesis haftanın her günü 24 saat açık. Tel: (382) 215 24 00 (10 Hat)

KÖFTECİ RAMİZ

Salata barda 40 çeşit

1928’de Akhisar’da Merkez Çarşı’da kuruldu. Karayolu şubesi son 7 yıldır faaliyet gösteriyor. Sahipleri Taşkınlar Ailesi. İstanbul’dan İzmir’e giderken Akhisar’a gelmeden 3 kilometre önce sağda. Kışlık kapalı alanı 150 kişilik. Üç ayrı yazlık alanı toplam 400 kişiye aynı anda hizmet verebiliyor. Günde ortalama 1500 - 2 bin kişi, yılda 650 bin kişi ziyaret ediyor. Tereyağıyla ıslatılmış, kepekli pide üzerine sıralanmış köfteleri meşhur. Ege otları ve yörenin zeytiniyle zenginleşen, 40 çeşidin bulunduğu bir salata barı var. Akhisar ürünlerinin satıldığı tezgahı ziyaret etmeden ayrılmayın. Tulum peyniri, sızma zeytinyağı, az tuzlu siyah yuvarlama zeytin, kabak çekirdeği ve yöresel reçeller bulabilirsiniz. 150 araçlık otoparkı var. Çay ve kahveye ücret alınmıyor. Bir porsiyon köfte 5 YTL. Haftanın her günü 07.00-01.00 arası açık. Tel: (236) 414 33 33.

İKBAL DİNLENME TESİSLERİ

İhtiyaç molası için birebir

1988’de Salim Pancar ve Yakup Evren’in ortaklığında kuruldu. Afyonkarahisar’dan İzmir- Kütahya karayolu üzerinde 9’uncu kilometrede bulunuyor. Aynı anda 700 kişiye hizmet verilebiliyor. Günde 3 bin kişiyi ağırlıyor. Yılda ortalama 1 milyon kişi uğruyor. Kaymaklı ekmek kadayıfı, tandır, patlıcan kebap ve çoban kavurması meşhur. Restoran dışında kafeteryası ve alışveriş merkezi var. Yolculuk halindeki insanların her türlü ihtiyacına burada karşılık veriliyor. Kendi imalatları olan sucuk ve lokumlardan mutlaka alın. 500 araçlık otoparkı var. Bir bardak çay 75 YKr, çorba 4, kaymaklı ekmek kadayıfı 5 YTL. Tesisler, 24 saat açık. Tel: (272) 252 54 00

MUTFAK SANAT MERKEZİ

Unutulmuş Türk yemekleri

Yurdaer Otel içindeki Mutfak Sanat Merkezi 1996’dan beri hizmet veriyor. Sahibi Yurdaer Kalaycı. Unutulan Türk mutfağını yeniden canlandırıyorlar. D-100 Karayolu Gölköy Kavşağı’nda bulunuyor. Bolu’ya 5 km. uzaklıkta. Otelin restoranı 250 kişi kapasiteli. En meşhur olan yemekleri ve fiyatları şöyle: Kaz seridi 17, Yurdaer usulü hünkar beğendi 12, kayısılı gerdan 12, enginarlı kuzu dolması 14 ve subyeli nemse tatlısı 6 YTL. 08.00-24.00 saatleri arasında açık. Safa Bahçesi isimli yapay şelale, havuz, su değirmeni, gül ve çiçeklerle süslenmiş bahçede müşteriler, açıkhavada yemeklerin tadını çıkarıyor. 150 araçlık otoparkı var. Tel: (374) 253 45 48.

VARAN TESİSLERİ

Engelli tuvaleti var

Varan Susurluk Tesisleri, Susurluk-Balıkesir yolu üzerinde. Demirkapı köyü, Şöse Maden Yolu’nda bulunuyor. Tesislerde self servis restoran, cızbız bar (fast-food), çay salonu, dinlenme terası, market, sigarasız bölüm, iç-dış mekan çocuk oyun alanı, ücretsiz hijyenik tuvaletler, engelli tuvaleti bulunuyor. Haftanın her günü 24 saat açık. Susurluk tostu, gözleme, çiğ börek, el kesmesi Kayseri mantı, Kemalpaşa tatlısı veya fırın sütlaç yemeden ayrılmayın. Tesiste otobüs bilet rezervasyonu ve satışı da yapılıyor. Tel: (266) 874 31 12/13

BARAN TESİSİ

Sac kebabını tadın

1995’te Celal ve Mahmut Baran tarafından kuruldu. Şu anda çocukları işletiyor. Konya’nın Kulu ilçesinde, Ankara-Konya-Adana yol ayrımı Kulu Kavşağı’nda. 200 kişi kapasiteli kapalı, 300 kişi kapasiteli açık alanı bulunuyor. Yılda ortalama 220 bin kişiye hizmet veriyor. En meşhur yemeği sac kebabı. Ancak, salçalı yemekleriyle de biliniyor. Restoran dışında, akaryakıt istasyonu, alışveriş merkezi, otopark, ücretsiz oto yıkama, ücretsiz tuvalet, köy ürünleri satış merkezi hizmetleri veriliyor. 100 araçlık açık otoparkı var. Bir bardak çay 50 Ykr, bir kase çorba 2.5, sac kebabı 7 YTL. 24 saat açık. Tel: (332) 657 62 24.

BERCESTE TESİSLERİ

Izgaraları meşhur

Berceste Tesisleri, 2 bin çeşidi kapsayan doğal ürün pazarı, 130 çeşit yiyeceğin bulunduğu kahvaltı menüsü ve kuzu eti ızgara çeşitleriyle hizmet veriyor. Bolu Dağı’nın Kaynaşlı kesiminde, Ankara’ya giderken sağ tarafta. 1999’da Ruhi, Orhan, Sadık ve Yusuf Berceste kardeşler tarafından kuruldu. 400’ü kapalı, 200’ü açık olmak üzere toplam 600 kişi kapasiteli. En meşhur yemekleri arasında yer alan kuzu etinden yapılan ızgara çeşitleri 22 YTL. Etli sarma 5, mantı 5, kaymaklı ekmek kadayıfı 3.50 YTL. 100 araçlık otoparkı var. Yılda ortalama 250 bin kişi ziyaret ediyor. 24 saat hizmet veriyor. Tel: (380) 546 66 00.

HÜSREV

Fasulyenin tarifi sır

Rize’nin Çayeli ilçesindeki Hüsrev lokantası 1958’de açıldı. Babadan kalan bakkal dükkanını lokantaya çeviren Fahri Hüsrev bugün Ankara ve İstanbul’daki şubeleri ile de hizmet veriyor. Çayeli çıkışında, Rize-Hopa karayolunun 18. km’sinde bulunuyor. Aynı anda 250 kişiye hizmet verebiliyor. Yaz aylarında çok yoğun oluyor. Hüsrev’in kurufasulyesi meşhur. Kurufasulye Erzurum’un İspir ilçesinin Hortik köyünden alınıyor. Özel sos ve tereyağı ile pişiriliyor. Sırrını sadece Fahri Hüsrev ve üç oğlu biliyor. Restoran dışında 7 kişilik bir aileye cevap verecek 5 apart dairesi ile otel hizmeti veriyor. 50 araçlık otoparkı var. Kurufasulyenin porsiyonu 6 YTL. 07:00-22:00 arası açık. Tel: (464) 532 70 37

MAVİ PİDE

Ispanaklı çökelekli pide

2006’da Serdar Kozan tarafından kuruldu. Erköz Mevkii, Hisarönü-Bozburun yol sapağında, Marmaris-Datça karayolunun 17’inci kilometresinde. 100 kişi oturma kapasiteli. Yaz sezonunda günlük 300 kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ispanaklı çökelekli ve kuşbaşılı kaşarlı pidesi meşhur. Sabahları ev yapımı poğaça ve tepsi böreği veriliyor. Geniş bir market hizmeti de var. 40 araçlık otoparkı bulunan Mavi Pide’de bir bardak çay 50 Ykr., ıspanaklı çökelekli pide 3, kaşarlı kuşbaşılı pide 4 YTL. 07.00-24.00 arasında açık. Tel: (252) 467 00 71/ 467 00 72

ERCİYES KÖFTECİSİ

Çay kahve bedava

1996’da, Mehmet Şahin tarafından kuruldu. Tekirdağ-İpsala arasında, E-100 karayolu üzerinde bulunuyor. 200 kişilik kapasitesi var. Yılda ortama 100 ile 150 bin kişi ziyaret ediyor. Köftesi, pidesi ve künefesi meşhur. 100 araçlık otoparkı var. Çay ve kahve ikram, bir kase çorba 2.50, bir porsiyon köfte 5 YTL. 07.00-02.00 arası açık. Tel: (282) 261 78 95- 260 42 07

http://doctus.org/tatile-ve-veya-seyahata-cikacak-t6640.html?s=bf753fc4130f1b4ed818d01b7c155fbc&

Kübra,

Bu listede Berceste tesislerini tek geçerim.

Izgara etin en güzelini orada yiyebilirsiniz ve ayrıca cevizli mantısı ile yaprak sarması harikadır.

Bir de doğal ürünler pazarı vardır ki oradan aldığım peynir,tereyağ,reçel vs.nin tadını başka hiçbir yerde bulamadım.Eskiden Bolu dağı çıkışında vardı bir tek.Şimdi ise İzmit Adapazarı otobanının üzerinde yeni bir tane açılmış ve aynı tad ve lezzetle devam ediyor.

Biz bazen İstanbul'dan kalkıp oraya yemeğe gideriz.Ağaçların içinde çok hoş bir tesis.

kübra harikasın ancak bu tadı kaçırmana üzüldüm ama aklında bulunsun birgün yolun düşerse mutlaka ye...bu arada bir susurluk tostu uzmanı olarak)) belirteyim sadece şu resim susurluk tostu ) diğerleri sanırım ayvalık tostu...

RüyA yazdı:

10. Re: susurluk tostu :))

ayvalik tostunu yedim bende, susurluk tostunu hic denemedim, ama meshur oldugunu biliyorum. türkiyeye birdaha gittigimde mutlaka yiyecegim
    bu sene ayvalik tostunu bile yiyemedim
    sabah sabah fena olmus bu forum, hemen gidip kendime bir tost yapayim bari