2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12
Toplam 17 sonuçtan 11 ile 17 arasındakiler gösteriliyor.

Re: özel okul burs sınavları

İlköğretim bursunda akademil başarı esastır gibi geliyor bana..

blueblue yazdı:
    Benim bilgim soyle.

Bir de milli egitim bakanliginin ozel okullarin vermesini zorunlu tuttugu ihtiyac bursu var. Ailenin geliri sanirim 2,000TL'nin altindaysa ihtiyac bursu veriyorlar.

Ama sen gene de kontrol et bu bilgileri. Okuldan okula degisebilir.
    Ben de asgari ücretin altında bir gelir ve kirada olunması gerekiyor diye biliyorum ihtiyaç bursu için...

Özel okullarda da herşey dört dörtlük değil bu arada. Yine sürekli çocuğun durumunu takip etmek gerekiyor. Orada da yıldızının barışamayacağı öğretmenlere denk gelme ihtimalleri oluyor.

En bariz farklar: Yabancı dil, çok yönlülük, çocukların daha özgür ve özgüvenlerinin daha yüksek olması. Hepsi de çok önemli. Ders nerede olsa öğrenilir çünkü...

Blog Girişleri
    1

soyle birsey buldum belki okumak istersin;

http://www.burs-rehberi.com/labels/=C3=B6zel_okul_bursu.html

3. Re: özel okul burs sınavları

Çiğdemcim ben linki açamadım Bir de burs için illede 3. sınıfı bitirmeleri gerek acaba?

Bir de açıklanan fiyatlardan devlet memuru, akadamisyen indirimi vs. oluyor mu bilginiz var mı?

ebru_arda yazdı:
    Çiğdemcim ben linki açamadım Bir de burs için illede 3. sınıfı bitirmeleri gerek acaba?

Bir de açıklanan fiyatlardan devlet memuru, akadamisyen indirimi vs. oluyor mu bilginiz var mı?
    Başarı bursu için evet 3 ü bitirmek gerekiyor. İhtiyaç bursu için gerekmiyor.

yüzde 10 öğretmen indirimi var.. onun dışındakileri bilmiyorum...

Başka okulları bilemiyeceğim ama bizim okul için söyleyeyeyim. İhtiyac bursunda, çocuğun yine de basarısına bakarak veriyorlar, ama gelirini , gercekten ihtiyacın olduğunu belgelemen gerekiyor.Evin araban varmı, gelirin ne kadar hepsini belgelemen gerekiyor. Bizde kendi öğrencilerini ayrıca bir sınava sokmuyorlar. Dışardan birisi başvurursa ne yapılıyor bilmiyorum. 4 sınıftan önce vermiyorlardı. Barı butrsu da , yine benim bildiğim 4. sınıfta başlıyor.

Yine benim gözlemlediğim; okullarda bu konuda biraz torpil işliyor gibi, Yani çok basarılı, ihtiyacı olan bir çocuğa %50 burs bile vermediklerini gördüm. Ama bu okuldan okula değişiyordur.İşin özü çocuğun çok basarılıysa okulla pazarlık yapabilirsin.

Blog Girişleri
    1

ebru_arda yazdı:

linkin icerigi;

Özel yeteneği olan öğrenciye burs imkanı
    Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda burs imkanlarını genişletti.

Özel okullarda burs vermek için bugüne kadar sadece şehit çocukları ve yoksullar için belirli kontentaj ayrılıyordu. Şimdi ise yönetmelik değişiyor.

'Burslu' öğrenci sisteminin, özel okullar arasında rekabete yol açması bekleniyor.

Özel Okullar Yönetmeliği'nde geçtiğimiz hafta yapılan değişiklik, ABD ve Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan ve okullar arasında adeta yarışa dönen yeni bir sistemi de getirdi. Buna göre özel okullar, herhangi bir spor branşında yıldız olmuş öğrencileri, derslerdeki başarısına bakmaksızın burslu öğrenci olarak, kendi okullarına 'transfer' edebilecekler.

Transferde ve bursta kontenjan sınırlaması da olmayacak.

Devlet okulunda eğitim gören ve futbol, basketbol, voleybol, hentbol, masa tenisi, satranç gibi spor branşlarında yıldız olan öğrencilere, özel okullar tarafından 'burs' teklifi götürülebilecek. Öğrenciyi transefer edecek okul bu sayede, spor branşlarında iddialı duruma gelecek ve okulun ismini daha iyi duyurabilecek. Spordaki başarısıyla burs karşılığı özel okula geçen öğrenci de tek kuruş harcamadan daha iyi eğitim alabilecek.

Yeni uygulama sporun yanı sıra müzik, kültür, sanat ve bilim alanındaki yetenekleri veya derslerindeki başarılarıyla öne çıkan öğrencilere de özel okullarda burslu eğitim imkanı tanıyacak. Özel okullar arasında rekabete yol açması beklenen uygulamada, okullar bütçesine göre istediği sayıda burslu öğrenci alabilecek.

Özel okulların burslu öğrenci sistemi, halen devam eden ücretsiz okutulacak öğrenci uygulamasını da etkilemeyecek. Eski sistemde, özel okullarda öğrencilerinin burs hakkı bulunmuyordu. Öğrencilere verilecek burslar arasında, 'bir yıllık öğretim ücretinin karşılanması', 'Öğrenimi süresince öğrenim ücretinin karşılanması', 'Bir yıllık kırtasiye masrafının karşılanması' ve 'Harçlık' gibi seçenekler de yer alıyor.

İlk ve orta dereceli özel okullar daha önce, şehit öğretmen çocuğu olması veya dar gelirli bir aileden gelmesi ve derslerinde başarılı olması koşuluyla, yüzde 2 oranında ücretsiz öğrenci okutabiliyordu. Yeni düzenlemeyle özel okulların ücretsiz öğrenci okutma zorunluluğu da yüzde 2'den yüzde 3'e yükseltildi.

burs işi çok zor maalesef,

okullar burs kadrolarını sporculara veriyorlar,

ayrıca benım bildiğim ihtiyaç bursu öncelikle okul içinden olan çocuklara uygulanıyor,yani misal öğrenci okuyorken babası işini kaybediyor,veya babasını-annesini kaybediyor bu gibi hallerde veriyorlar,

yani demek istediğim okulların tercihi ya çok iyi sporculara ya da KENDİ İÇİNDEN durumu bozulmuş olanlara,en azından bizim buralarda uygulama bu yönde..

Devlet okullarının durumuna gelince söyliycek çokkk söz var ama susuyorum,parası olan düdüğü çalıyor olay budur.. :-x