Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1

  cocuklarin uykuda yatagini islatmasi kac yasina kadar normal olabilir?

  oglum aralikta 4 yasinda olacak. 2,5 yasindan beri tuvalet bilinci var.ama hala bazi geceler cok sivi almissa ve gunduz yorgunluktan uykuya dalmissa uyanip tuvalet gidemiyor ve cisini kaciriyor. son zamanlarda biraz kacirip uyaniyor ve tuvalete gidiyor. yeni kardes, kiskanclik, psikoloji falan dedim bekledim ama artik ciddi ciddi dr danismaya karar verdim. sizin de benzer deneyimleriniz oldu mu?

 2. #2
  Üyelik Tarihi
  14 Ekim 2001
  Bulunduğu Yer
  İSTNBL :)
  Mesaj
  19.716

  4 yaş


  4 yaş artık tüm gün çişin tutulması gereken bir yaş ama fazla sıvı alımı yatak ıslatmasına neden olabilir,bir müddet daha gece çişe kaldırmanı öneririm.

  ---------------------------------------------------------

  OĞLUM / KIZIM HALA ALTINI ISLATIYOR, NE YAPABİLİRİM?

  Tuvalet eğitimi de çocuğun diğer gelişim aşamaları gibi belli bedensel gelişim sürecini izler. O hazır olmadan tuvalet eğitimine başlayamazsınız. 20 aydan itibaren çocukların fiziksel yapısı bu eğitimi alabilmelerine olanak verir. Çocuğa tuvalet eğitimi verilirken yapılmaması gereken en önemli şey azarlama, kızma ve cezalandırmadır. Sonuçları ileri yaşlara kadar uzanan bir dizi problemi böylelikle yaratmış oluruz. Yaklaşık olarak çocuklar 2 yaşına geldiklerinde çeşitli işaretler yoluyla tuvaletinin geldiğini annesine aktarabilir. 3 yaş civarında tuvaletleri geldiğinde bunu söyler ve tuvalete yönelirler. Çiş kaçırma olayları azalır. Ancak 4 - 5 yaşlarında da zaman zaman tuvaletini kaçırabilir. İleri yaşlara sarkan bu kaçırmalarda fizyolojik bir bozukluk olabileceği riski göz ardı edilmemelidir. Normal şartlarda çocuğun gelişimini göz önünde bulundurularak, sabır ve hoşgörü ile yapılan tuvalet eğitiminde başarılı sonuçlar elde edilir. Her zaman olduğu gibi çocuk eğitiminin en büyük anahtarı sabırdır. Ancak yine de zaman zaman özelikle 4-5 yaş civarındaki çocuklarımızda ara ara tekrarlanan gece kaçırmaları yaşayabiliyoruz. Annelerimizin zaman zaman gece sık sık tuvalete kaldırmak yerine bez kullandıklarını duyuyoruz. Bizler bunun yapılmasından yana değiliz. Tuvalet alışkanlığını kazanmış bir çocuğu geriletmiş olursunuz. Belki gece sık sık uyanmak sizin için zor olacak ama bunun bir geçiş dönemi olduğunu lütfen unutmayın.

  Diyelim ki çocuğunuz tuvalet alışkanlığını kazandıktan belli bir süre sonra gece kaçırmalarına başladı. Böyle bir durumda öncelikle sorunun fizyolojik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer böyle bir sebep yoksa çocuğunuzu izleyip onu rahatsız eden bir durum olup olmadığını kontrol edin. Eğer sorun varsa öncelikle bu problem durumu çözmelisiniz. Ama bazen bir problem yokken sadece dikkat çekmeye yönelik olarak da çiş kaçırmalar olabilir. Böyle durumlarda öğretmeni ile de konuşup bir ödül sistemi başlatabilirsiniz. Bazen size basit gibi görünen yöntemlerle bizler pek çok soruna çözüm bulabiliyoruz. Ancak ödül sistemini uygularken lütfen maddi ödülleri tercih etmeyin. Çocuğunuzun sizinle yapmaktan hoşlandığı şeyleri (SİNEMA YA DA TİYATROYA GİTMEK GİBİ) ödül olarak ona sunabilirsiniz.

  kaynak;turkishweb

 3. #3

  Re: cocuklarin uykuda yatagini islatmasi kac yasina kadar normal olabilir?

  Gece altını ıslatma, gece uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlanabilir. Normalde çocukların çoğu hem tuvalet eğitiminin etkisi hem de mesane kapasitesinin gelişmesi sonucu 2-4 yaş arasında idrarlarını hem gece hem de gündüz tutmayı becerirler. Gece altını ıslatma çoğu zaman mesane gelişimindeki gecikmenin bir sonucudur, bu nedenle de yaşla sıklığı azalır. Üç yaşındaki çocukların %40’ı altını ıslattığı halde bu oran 5 yaşında %20’ye, 6 yaşında %10’a düşmektedir. Erkek çocuklar kızlara göre daha sık altını ıslatma sorunu yaşamaktadır. Aileler 5-6 yaş civarında bu sorunla ilgilenmeye ve genellikle de 7-8 yaşında hekimlerden yardım istemeye başlarlar. Ülkemizde 7-11 yaşındaki erkek çocukların %16’sında, kızların ise %11’inde altını ıslatma sorunu olduğu bildirilmektedir.

  Nedenleri

  Gece altını ıslatmanın iki tipi vardır. Eğer çocuk hekime getirilinceye kadar devamlı altını ıslatıyorsa PRİMER (birincil) tip, en az 6 ay kuru kaldıktan sonra altını ıslatmaya yeniden başlamışsa SEKONDER (ikincil) tip altını ıslatmadan söz edilmektedir. Altını ıslatan çocukların büyük çoğunluğu birincil altını ıslatma gurubunda toplanmaktadır. Bazen altını ıslatmaya sık ve acil idrar yapma ihtiyacı duyma gibi bulgular eşlik edebilir. Gece altını ıslatma, nedenlerine göre fizyolojik ver organik olmak üzere iki guruba ayrılarak incelenmektedir.

  Fizyolojik Nedenler

  Gece altını ıslatan çocukların büyük bir gurubu (%90-95’i) fizyolojik altını ıslatma gurubunda toplanmaktadır. Bu çocukların gece uykuda mesane doluluğunu hissetmelerinin yetersiz, mesane kapasitelerinin küçük ve uyku derinliklerinin fazla olduğu bildirilmektedir. Esas önemlisi altını ıslatmanın büyük oranda genetik yatkınlığa dayanmasıdır. Anne ve babadan birisinde altını ıslatma öyküsü varsa çocukta %45, ikisinde birden varsa %77 oranında altını ıslatma sorunu yaşanmaktadır. Aile öyküsü olan vakalar iyileşme zamanı bakımından ailelerine benzer bir seyir göstermektedirler.

  Organik Nedenler

  Altını ıslatan çocukların %2-3’ünden şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi sorunlar saptanmaktadır. Vakaların %5-10’unda ise altını ıslatmaya sık ve acil idrar yapma ihtiyacı gibi yakınmalar eşlik etmektedir. Bunlar “polisemptomatik altını ıslatma” olarak tanımlanmaktadır. Bu çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, idrarda bakteri olması, kabızlık ve bazen besin allerjisi saptanmaktadır. Ayrıca son yıllarda halk arasında “geniz eti” olarak bilinen adenoid vegatasyonlu çocuklarda yüksek oranda altını ıslatma görüldüğü ve ameliyat sonrası yakınmalarının geçtiği üzerinde durulmaktadır.

  Genel olarak psikolojik olaylar daha önce bahsedilen primer altını ıslatma sorununa yol açmazlar. Bu nedenle de altını ıslatan çocukların büyük çoğunluğunda bir ruhsal sorun aramaya gerek yoktur. Ayrıca kötü çocukların altını ıslattığı gibi ön yargıların geçersiz olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bir ruhsal sorundan sonra altını ıslatma yaşanıyorsa bu genellikle fizyolojik altını ıslatmanın tekrar ortaya çıkmasıdır. Davranışsal gerilemesi olan çocuklarda gece altını ıslatma yanında okul başarısızlığı, korku gibi ek bulgular vardır ve bunların mutlaka çocuk psikiyatristleri tarafından görülmesi gereklidir.

  Çocuğa Yaklaşım

  Hemen en önemle belirtmeliyiz ki altını ıslatmanın kendisinden çok, bu çocuklara ailelerin ve toplumun yanlış tutumları zarar vermektedir. Bunların içinde en tehlikelisi “Altına yapan kızını sobaya oturttu” gibi haber başlıklarına konu olan cinsel bölgelere yönelik cezalandırma girişimleridir. Bu tür tutumlar, çocuklar üzerinde etkisi ömür boyu sürecek izler bırakmaktadır. Altını ıslatan çocukların fizyolojik bir gelişme gecikmesi yaşadığı (bir tür diş çıkarmanın, konuşmanın gecikmesi gibi) ve ailenin temel görevinin çocuğun benlik saygısı zedelenmeden bu sorunu atlatmasını sağlamak olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle altını ıslatan çocukların en geç 6 yaşında konuyla ilgilenen bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bir tedavi planı yapılması gereklidir.

  Altını ıslatma yakınması ile hekime getirilen çocuklar daha önce bahsedilen organik faktörlerin varlığı bakımından incelenmelidir. Bir başka deyişle altını ıslatma sorunun fizyolojik olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun için gündüz altına kaçırma, zor idrar yapma, kabızlık, zor ve acil idrar yapma, çok idrar yapma, kafa travması geçirme, idrarla birlikte kaka kaçırma, horlama ve gece ağızdan nefes alma gibi yakınmaların olup olmadığı soruşturulmalıdır. Elde edilen bilgiler ve genel muayene sonuçlarına göre idrar incelemesinden, mesane filmlerine uzanan bir dizi tetkik yapılmalıdır. Altını ıslatan çocukların %97’sinde fiziksel bir neden yoktur. Bu nedenle ayrıntılı bir öykü çoğu zaman fizyolojik altını ıslatmanın olup olmadığı konusunda bilgi verir. Bu noktada altını ıslatan çocukta “küçük mesane” veya uykudan uyanamama sorunu mu olduğunun aydınlatılması önemlidir.

  Tedavi Yaklaşımı

  Altını ıslatma idrar yolu enfeksiyonu gibi bir nedene bağlıysa öncelikle bu tür sorunlar çözülmelidir. Fizyolojik altını ıslatma sorunu olan çocukların tedavisinde ise şu ilkelere uyulmalıdır:

  Gece kalkıp tuvalete gitme bir hedef olarak kesinleştirilmelidir.
  Tuvalete ulaşmak kolaylaştırılmalıdır.
  Çocuğun kuru kalma sorumluluğunu üstüne almasına yardım edilmelidir.
  Yatmadan önceki 2 saat boyunca fazla sıvı alımından kaçınılmalı ve kafein içeren içecekler kesinlikle verilmemelidir.
  Yatağa girmeden tuvalete gidilmelidir.
  Gece kuru kalması için bez bağlanmamalıdır. Bu tür yöntemler temizlik için yararlı olmakla birlikte çocukların gece kalkma motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir.
  Sabah temizliğine çocuğun katılımı sağlanmalıdır.
  Çocukların benlik saygıları desteklenmelidir.
  Ailelere nasıl davranacaklarını anlatan kılavuzlar hazırlanmalıdır.
  Çocukların hangi günler kuru kaldıkları bir kart üzerine işlenmelidir.
  Çocuklar en az ayda bir kez kontrol edilmelidir.



  kaynak.tr.net.sağlık
  CEYLİN (01.07.2004)& ZEYNEP (09.01.2006)

 4. #4

  Re: cocuklarin uykuda yatagini islatmasi kac yasina kadar normal olabilir?

  tabi dr.a gitmenizde fayda var, muayene filan. ama 6 yasına kadar kacırabilirlermiş, benim kızımda 4 yasında ve 2 kere kacırdı.siz yinede dr gidin.daha once yoksa bu olay yeni başladıysa bi sorun yasamış ve buna tepki olarak kacırıyor olabilr de...
  Biricik kızım kucuk mucizem Dilara\'nın annesi

 5. #5

  Re: cocuklarin uykuda yatagini islatmasi kac yasina kadar normal olabilir?

  Aynı sorun bizde de var. Uykusu çok ağır. Düşünsene altına kaçırıyor. Belden aşağısını duşa soktum bir kere yine uyanmadı ve devam etti uykuya.
  Doktorumuz 5 yaşından sonra gerekirse tedavi uygularız dedi.

 6. #6
  Üyelik Tarihi
  17 Haziran 2003
  Bulunduğu Yer
  Auckland, Yeni Zelanda
  Mesaj
  1.744

  Re: cocuklarin uykuda yatagini islatmasi kac yasina kadar normal olabilir?

  Miray 2 yasinda bezi birakmisti... Ama 3-4 yasina kadar da surebildigini soyluyorlar.

 

 

Benzer Konular

 1. Cevap: 10
  Son Mesaj: 26 Haziran 2009, 14:31
 2. Cevap: 7
  Son Mesaj: 06 Aralık 2008, 16:53
 3. kucuk erkek cocuklarin okul pantolonlari ne kadar dayaniyor?
  Konuyu Açan: bilmemgerek, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 19 Eylül 2006, 23:13
 4. Cocuklariniz kac yasina kadar emzik biberon kulandi?
  Konuyu Açan: Nartaneleri, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 27
  Son Mesaj: 04 Ağustos 2006, 09:50
 5. cocuklarinizla kac yasina kadar oynadiniz?
  Konuyu Açan: buluyol, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 15 Aralık 2005, 09:21

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Dosya Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
 
 

Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.