Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
 1. #1

  Cilt ürünleri hakkında bilmeniz gerekenler

  Nemlendiriciler, temizleyiciler ve kamuflaj amaçlı yüz kozmetikleri ile ilgili bilmek istedikleriniz...
  Nemlendiriciler
  En iyi arkadaşınız olacaktır. Nemlendiriciler olmadan deriniz erken yaşlanacaktır.Derinize uygun nemlendiriciyi bulmanız gerekir. kimi ürün deri tipinize göre çok ağır olup gözeneklerinizi tıkayabilir. Piyasada hem nemledirici olup hem de AHA içeren ürünler de bulunmaktadır. ancak herşeye rağmen pürüzsüz bir deri için önceliğin nemlendiriciye verileceğini unutmayın. Burada amaç gözeneklerinizi tıkamadan derinin doğal nemliliğinin deri içinde tutulmasıdır. Nasıl lanse edilirse edilsin bir ürün ancak derinin en üst tabakasına nüfuz edebilir.

  Nemlendiricilerle ilgili öneriler

  Normal deri:
  Çok hafif, su bazlı bir ürün kullanın. Belki de sadece kuru görünen bölgelere uygulamanız yeterli olacaktır.

  Kombine deri:
  Çok hafif, su bazlı ürünleri kullanın. Yağlı/akne eğilimli deri:yağsız bir üründen az miktarda kullanın. Ya da kuru bölgelere uygulayın.

  Kuru deri:
  Geceleri nemlendirici bir maske kullanın ve yatmadan önce temizleyin.

  Duyarlı deri:
  Hafif bir nemlendiriciyi kullanmaya başlamadan önce ya kulak arkanıza ya da çenenizin altına sürerek test edin.

  Tonikler
  Toniklerin farklı işlevleri olabilir. Bazıları toniklere hiç ihtiyaç olmadığını temizleyicinizin çıkarmadıkları için başka bir temizleyicinin kullanılmasının uygun olduğunu söylemektedirler.Duyarlı derisi olan kimi kişiler tonik kullanamayabilirler.

  Temizleyiciler
  Kaliteli, suyla kolayca giderilebilen, göz, burun gibi mukozalarınızı tahriş etmeyen ve deriyi aşırı kurutmayan bir temizleyiciyi tercih edin. Her gece yatmadan önce yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

  Köpüklü temizleyiciler:
  Bu tür temizleyiciler normal deriyi temizlemek için yeteri kadar nazik olabildikleri kadar yağlı T-bölgesini (alın-burun-çene) temizleyebilecek kadar da güçlüdür. Uygulandığında iğne batma hissi uyandırmamalı ve deriyi aşırı kurutmamalıdır.

  Jel temizleyiciler:
  Bu tür temizleyiciler daha az tahriş edici ve çoğu yüz sabununa göre daha az baziktir. Kombine ve yağlı derilere uygundur, çünkü içeriklerinde yağ bulunmaz. Kolaylıkla suyla giderilebilirler ve gözenekleri tıkamazlar.

  Suda çözünen temizleyiciler:
  Her tür deri tipine uygundur. Deriyi tahriş etmezler.
  Süt temizleyiciler:
  Normal, kombine ve yağlı deriler için formüle edilmiş olanları vardır. Ancak gözenekleri tıkayabilirler.

  Losyon temizleyiciler:
  Yağsız ve yağlı tipleri bulunmaktadır. Yaşlı derisi olanlar ve kurumaya eğilimli deriler için uygundur. Kışın kuru ve kaşıntılı derisi olanlar kullanabilir. Duyarlı deriler için de uygun temizleyici türüdür. Ancak ürünün içindekilere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin fındık yağı kimi derilerde duyarlılık yaratabilir. Yağsız temizlik losyonları AHA (alfa hidroksi asit) veya glikolik asit içerebilir. Bu tür temizleyiciler kombine derisi olanlara yararlı olabilir.

  Temizleyicilerle ilgili öneriler

  Normal deri:
  Suda çözünen temizleyici veya hafif temizleme sütü

  Kombine deri:
  Köpüklü temizleyici faydalı olabilir. Salisilik asit içeren temizleyici yararlı olabilir. Salisilik asit, hem deriyi yumuşatır hem de deri düzensizliklerine neden olan bakterileri uzaklaştırır.

  Yağlı/akneye eğilimli deri:
  Salisilik asit içeren jel ve losyonlar. Salisilik asit, hem bakteri birikimini önler hem de yağ üretimini azaltır.

  Kuru deri:
  Temizlik sütleri ve hafif suda özünen temizleyiciler.

  Duyarlı deri:
  Kuru deri için geçerli olanlar.

  Kamuflaj amaçlı yüz kozmetikleri

  Yüzdeki renk ve kontur düzensizliklerini örtmek amacıyla kullanılmaktadır.

  Kontur düzensizliklerinin örtülmesi
  Buradaki prensip, koyu tonlar bir çıkıntının daha geride açık renkler de bir girintinin daha önde görünmesine neden olurlar. Nedbeli bir yüzde düz bir görünüm elde edilmesi bu yolla elde edilebilir.
  Bu amaçla en uygun ürünler pudralı allıklardır. Açık tonlanması gereken alanlar açık pembe ve koyutulması gereken yerler bronz renkte tonlanabilir.
  Bu prensipler yüzün şeklini, alnın büyüklüğünü, çenenin ve burnun konturunu optimize etmekte de kullanılabilir.
  Mükemmel yüz oval ve hatta simetriktir. Oval bir yüz, genişliğinin 1,5 katı
  uzunluktadır ve en geniş olduğu alın bölgesinden en dar olduğu çene ucuna doğru gitgide genişliği azalmalıdır.

  Yüz yukardan aşağıya doğru üç eşit parçaya ayrılır:

  1) Alından glabellaya (alın ile burun kökünün birleştiği nokta) kadar, 2) Glabelladan subnasaleye (burnun üst dudak ile birleştiği nokta) arası ve 3)subnasaleden çene ucuna. Kulaktan kulağa da 5 eşit parçaya bölünür, her bir parça bir göz genişliği kadardır.Örneğin yuvarlak bir yüzün yan sınırları daha koyu tonlanarak genişliği daha azmış izlenimi verilerek yüzün daha oval görünmesi sağlanabilir. Uzun bir yüz ise alın ve çene bölgesinde koyu tonlanarak daha kısa imiş gibi gösterilebilir. Kare bir yüzde ise her iki çenenin kenarları koyu tonlanarak yumuşatılabilir.Aynı teknik alın ve çenede de kullanılabilir. Alnı kısa olan kişilerde saç çizgisinin altına açık tonlar, alnı geniş olan kişilerde ise koyu tonlar uygulanmalıdır.

  Geride bir çenede ise çene ucuna ve kenarlarına açık tonlar uygulanmalıdır.Ancak bu tekniklerin geçici bir çözüm sağlayabildiği ve cerrahinin yerini tutmayacağı unutulmamalıdır.


  Renk düzensizliklerinin örtülmesi:
  Pigmentasyon defektleri ya altta yatan deri tonlarının hiçbirinin görünmesine izin vermeyen opak kozmetikler uygulanarak ya da komplementer (tamamlayıcı) renkler uygulanarak gerçekleştirilebilir. Örneğin kırmızı pigmentasyon defektleri kırmızının komplementer rengi olan yeşil fondöten uygulanarak örtülebilir. Kırmızı deri renginin yeşil fondöten rengi ile karışması kahverengi bir ton verir ve bu da başka bir fondötenle daha rahatlıkla örtülebilir. Sarı tonlar ise komplementer rengi olan mor ile bezenerek daha kahverengi tonlar elde edilebilir.Arzu edilen renkten daha açık ya da koyu olan deri bölgeleri yeterli miktarda kahverengi içeren fondötenle gizlenebilir.

  Uygulama teknikleri
  En popüler kamuflaj fondötenleri krem formundadır ve önceden ısıtılmak için ele uygulanır. Bu ürünler uygulama sürelerinin uzun olması, iyi kapama özellikleri, en az uygulama yeteneği gerektirmesi, mükemmel örtücülüğü ve çoğu kişi için yeteri kadar dayanıklı olması ile en kolay olanlarıdır.İlkin kişinin doğal deri rengine en yakın bir makyaj tabanı seçilmelidir.

  Genellikle bir karışım yapmak gerekir. Ancak 3 renkten fazlası kullanılmamalıdır. Aksi takdirde balçıkımsı bir renk elde edilebilir.Fondöten rengi seçildikten sonra kişinin soluk yüzü varsa sarı ile, kırmızı yüzü varsa kırmızı ile karıştırılmalıdır. İyi bir renk uyumu elde etmek isteniyorsa son fondötende tüm yüz tonları bulunmalıdır. Karıştırma genellikle az miktarda makyaj malzemesinin elin sırtına uygulanması ile yapılır. Böylece hem karıştırmak için uygun bir yüzey, hem hemen yüzün yanına getirerek rengin kıyaslanması için kolaylık sağlanmış olur hem de ürün kolayca karıştırmak için ısıtılmış olur.Son fondöten nedbeli bölgeye sürülmez tıp tıplanır ve daha sonra yüzün ortasından saç çizgisine kulaklara ve çene altına doğru uygulanır. Daha doğal bir görünüm elde etmek için üzerinden fırça ile geçmek gerekir.

  Tıptıplamak çok önemlidir çünkü nedbede makyaj malzemesinin tutunabilmesi için deri ek yapıları (kıl ve yağ bezleri gibi) bulunmamaktadır. Sürüldüğünde bu bölgelerde makyaj malzemesi kalmayacak ve silinecektir. Kozmetik gerçek anlamda deriye bastırılmalı ve kuruması için 5 dakika beklenmelidir.Bu kuruma süresinden sonra renksiz talk bazlı ince granüllü bir pudra bulaşmasını engellemek, kullanım süresini uzatmak, suya dayanıklılık sağlamak ve mat bir görünüm elde etmek için uygulanmalıdır. Kamuflaj makyajı bu pudra ile kullanılmak üzere dizayn edilmiştir ve pudrasız istenen etkiyi göstermez. Pudra fondötenin üzerine toz halinde bırakılmamalı bastırılmalıdır.Son olarak daha önce anlatılan teknikle nedbe kontur düzensizliklerini en aza indirmek için gölgeleme ve belirleme prensipleri uygulanır. Maalesef kamuflaj fondöteni nedbenin ve normal derinin porlar ve kırışıklıklar gibi yüzey düzensizliklerini belirginleştirebilir. Çökük nedbeler genellikle çevre deriden daha koyu görünürler. Bu durum aynı renkte fondöten uygulansa bile görülebilir. Bu nedenle nedbenin üzerine daha açık tonda allık uygulanır. Eğer nedbe kabarık ise o zaman daha koyu renkli allık kullanılır. Far, rimel ve maskara gibi diğer renkli yüz kozmetikleri çekici bir görünüm elde etmek için kullanılabilir.Genel olarak kamuflaj kozmetiklerini çıkarmak için su ve sabundan daha fazlasına gerekisinim vardır. Çoğu üretici yağ bazlı bir temizleyici ürün sunmakta ve bunun ardından su ve sabun kullanılmasını önermektedir.

  Bu kozmetikler kesinlikle ancak gerektiğinde kullanılmalı ve yatmadan önce muhakkak
  temizlenmelidir.

  BRONZLAŞTIRICI (SELF-TANNING) KREMLER

  Bu ürünlerle bir gecede güneş ışığına gerek kalmadan altın bir deri rengi elde edilir. Bu renk tonu sarışın veya açık kahverengi saçlılarda arzulanabilir, ancak Akdeniz tipi kişilerde pek de uygun olmayabilir.

  Formülasyon Aktif içeriği derinin beyaz boynuzumsu tabakasını (Stratum corneum) altın rengine çevirecek olan gliserin veya mineral yağ içinde %3-5 dihidroksiasetondur. Kimyasal olarak dihidroksiaseton, boynuzumsu tabakadaki amino asitlerle etkileşerek melanoidinleri ürettiren bir şeker olarak işlev görür. Yüz ve vücut için ayrı formüller bulunmaktadır, ancak çoğunda güneşten koruyucu ürünler bulunmadığından bu altın ten rengi güneşten koruyucu değildir. Dihidroksiasetonun konsantrasyonu arttıkça daha koyu deri rengi elde edilmektedir.Bu renk kalıcı değildir ve boynuzumsu tabaka döküldükçe renk de kaybolmaktadır. Bu nedenle sürekli kullanılması gerekmektedir. Bu ürünlerin en önemli dezavantajı el ayaları dahil temas ettikleri tüm deriyi boyamalarıdır. Kılların deriye girdiği deliklerin , seboreik keratozun, aktinik keratozun ve pullu (ichthyotic) derinin daha koyu boyanmasına neden olurlar.

  Ters etkileri
  Dihidroksiasetona duyarlılık vakaları bildirilmektedir. Bu ürünlerde leke test uygulanabilir.
 2. #2

  Re: Cilt ürünleri hakkında bilmeniz gerekenler

  teşekkürler verdiğin bilgiler için.ben cildimden hiç memnun değilim.çok üzülüyorum ama hiç düzgün bir cildim olmadı.kendimi bildim bileli sivilcelerle uğraştım.artık geçti yok.belkide en güzel hali cildimin ama yeterince değil bence.hala sanki isilik gibi kızarıklıklar var pürüzsüz ve tek renk değil.üfff.

 3. #3
  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2003
  Bulunduğu Yer
  seviyeli(!) forumlar hi hi hii:P
  Mesaj
  46.329

  Re: Cilt ürünleri hakkında bilmeniz gerekenler

  selennaz cildin icin hic dermatologa gittin mi bilmiyorum.sayet gitmedinse gitmelisin,benim bir donem siilce sorunum ciddi boyutlara ulasti,o donemde dr um bana hafif soyucu ilaclar erdi nasil kaymak gibi oldu cildim ben bile inanamamistim.
  mutlaka bir dr a danis,uygun urunlerle mutlaka iyilesme olur.
  bozma moralini.

 

 

Benzer Konular

 1. cilt bakım ürünleri
  Konuyu Açan: aylin., Forum: Kadın Sağlığı, Gebelik ve Doğum.
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 10 Temmuz 2009, 20:51
 2. TÜLİN HANIM İÇİN-CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ HAKKINDA BİLGİ
  Konuyu Açan: gül-ece, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25 Nisan 2007, 20:04
 3. CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ
  Konuyu Açan: gül-ece, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 25 Şubat 2007, 19:00
 4. ELMA'YI YERKEN BİLMENİZ GEREKENLER...
  Konuyu Açan: QUAKE, Forum: Genel Forum.
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 29 Aralık 2004, 11:17
 5. Kullandığımız Sütler Hakkında Bilmemiz Gerekenler ...
  Konuyu Açan: ayfer90, Forum: Bizden Bize.
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25 Temmuz 2003, 20:23

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Dosya Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
 
 

Bu site Lidya.Net tarafından hazırlanmış ve yayınlanmaktadır © 1998-2012. Bu sitede yayınlanan yazılar, kaynak ve yazarı belirtilmek kaydıyla kullanılabilir.
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren AnneCocuk.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan ve yazdıkları yazılardan kendileri sorumludur.
AnneCocuk.com ile ilgili yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 2 (iki) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve size geri dönüş yapılacaktır.